Cправа № 127/8891/18
Провадження № 3/127/2877/18
Іменем України
10 травня 2018 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гриневич В.С., дослідивши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, -
До Вінницького міського суду Вінницької області 10.05.2018, надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення ним правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії АА №062407 від 12.04.2018, 12.04.2018 о 14 год. 00 хв. гр. ОСОБА_1 за місцем свого проживання, а саме в квартирі АДРЕСА_1 вчинив відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 насильство в сім'ї, тобто умисні дії фізичного та психологічного характеру, а саме штовхав гр. ОСОБА_2 та ображав нецензурною лайкою, внаслідок чого могла бути завдана шкода її фізичному та психологічному здоров'ю.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В судове засідання 10.05.2018 ОСОБА_1 не з'явився з невідомих суду причин.
Відповідно до положень ст. 268 КУпАП України, справи про адміністративні правопорушення розглядаються в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу можу бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце та час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
З аналізу вищенаведених норм слідує висновок, що особа, яка складає протокол зобов'язана в першу чергу встановити особу порушника, а також його місце проживання задля забезпечення можливості виклику цієї особи в судове засідання.
В свою чергу, відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Положеннями статті 277 КУпАП передбачено, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП розглядаються протягом доби (з часу їх надходження до суду). Разом з тим, статтею 268 КУпАП визначено, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, 173-2, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
З урахуванням того, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 був складений 12.04.2018 та матеріали справи надіслані до суду 10.05.2018, та мають бути розглянуті судом протягом доби з дня їх надходження, що заздалегідь унеможливлює суд розглянути їх у строки, встановлені ч. 2 ст. 277 КУпАП, в разі неявки в судове засідання особи, що притягується до адміністративної відповідальності, а тому орган, який направляв матеріали до суду має повідомляти правопорушника про дату і місце слухання справи, дату направлення матеріалів до суду, а в разі його ухилення від явки в судове засідання - забезпечити явку шляхом приводу.
Разом з тим, постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 17.04.2018 адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за вчинення останнім правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, вже було повернуто до Відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції у Вінницькій області для доопрацювання у зв'язку з тим, що в матеріалах справи містяться документи, які неможливо прочитати через їх неналежну якість, однак як вбачається з матеріалів справи вказані недоліки усунуто не було.
Таким чином, оскільки адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 складено з порушеннями вимог ст. 278 КУпАП, а також зважаючи на те, що правопорушник в судове засідання не з'явився, суд дійшов висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП слід повернути до Відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції у Вінницькій області для доопрацювання, належного оформлення, а також для забезпечення явки ОСОБА_1 в судове засідання по розгляду вказаних матеріалів.
Керуючись ст. ст. 256, 277, 278, 283 КУпАП, суд -
Адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 173-2 КУпАП - повернути до Відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції у Вінницькій області для доопрацювання, належного оформлення, а також для забезпечення явки ОСОБА_1 в судове засідання по розгляду протоколу про адміністративне правопорушення.
Постанова остаточна оскарженню не підлягає.
Суддя: