Рішення від 11.05.2018 по справі 815/1532/18

Справа № 815/1532/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Марина П.П.

секретар судового засідання Станкова О.Ф.

за участю сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (особисто);

від відповідача: Король Я.В. (за довіреністю);

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії, а саме зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області провести з 27 грудня 2017 року перерахунок (донарахування) призначеної йому пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданих ним документів - довідок командира військової частини НОМЕР_1 за вих. №1/734 від 13.02.2018 року та командира військової частини НОМЕР_2 за вих. №1314/10/72 від 13.02.2018 року з урахуванням в складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за тривалу безперервну службу та одноразової премії згідно ст.27 Дисциплінарного статуту ЗСУ, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недоотриманій з 27 грудня 2017 року пенсії та виплачувати перераховану йому пенсію в новому розмірі. Позивач вважає, що ГУ ПФУ в Одеській області безпідставно та протизаконно не включило виплачені йому за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за тривалу безперервну службу та одноразової премії згідно ст.27 Дисциплінарного статуту ЗСУ, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що дані суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за тривалу безперервну службу та одноразової премії згідно ст.27 Дисциплінарного статуту ЗСУ, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, являються складовими грошового забезпечення військовослужбовців і повинні були бути враховані при нарахуванні йому пенсії. В своїх обґрунтуваннях позивач посилається на ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанову КМУ №1294 від 07.11.2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Постанову КМУ від 22.09.2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (чинну на той час) та практику Верховного суду України та Верховного суду.

Відповідач проти позовних вимог заперечує та вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. В підтвердження своїх заперечень представником відповідача було надано до суду відповідь на позов, в якій ГУ ПФУ в Одеській області зазначає, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за тривалу безперервну службу та одноразової премії мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби для обчислення пенсії (а.с.37-44).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінивши їх за власним внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді справи, суд встановив наступні факти та обставини.

24.11.2017 року відповідно до наказу Командувача Сухопутних військ Збройних сил України ( по особовому складу) №452 підполковника ОСОБА_1 , заступника начальника служби ракетно-артилерійського озброєння управління військової частини НОМЕР_1 , було звільнено з військової служби у запас за пунктом «ї» п.1 ч.8 ст.26 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» та наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №276 від 26.12.2017 року виключено із списків особового складу частини та усіх видів забезпечення (а.с. 17-18).

ОСОБА_1 для нарахування пенсії було видано військовою частиною НОМЕР_1 довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 28.12.2017 року за №2393/19/67 та військовою частиною НОМЕР_2 довідку щодо суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які враховуються під час обчислення пенсії від 30 січня 2018 року за №1314/10/39. В зазначених довідка відсутня інформація щодо виплачених ОСОБА_1 сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за тривалу безперервну службу та одноразової премії згідно ст.27 Дисциплінарного статуту ЗСУ (а.с. 19-20).

13.02.2018 року військовими частинами НОМЕР_3 та НОМЕР_2 було видано довідки за №1/734 та №1314/10/72, якими підтверджувались нарахування та виплати ОСОБА_1 сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за тривалу безперервну службу та одноразової премії згідно ст.27 Дисциплінарного статуту ЗСУ (а.с. 21-22).

22.02.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського ОВК із заявою про прийняття додаткових документів - довідки командира військової частини НОМЕР_1 за вих. №1/734 від 13.02.2018 року та довідки командира військової частини НОМЕР_2 за вих. №1314/10/72 від 13.02.20.18 року та направлення їх до ГУ ПФУ в Одеській області для вірного нарахування пенсії з урахуванням зазначених довідок. Проте, 01.03.2018 року ОСОБА_1 було отримано відповідь Одеського ОВК із зазначенням відсутності підстав для направлення наданих довідок до ГУ ПФУ в Одеській області у зв'язку з тим, що до довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення не передбачено включення одноразових видів грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди.

12.03.2018 року, ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою провести перерахунок пенсії з урахуванням довідок №1/734 та №1314/10/72 від 13.02.2018 року.

На зазначену заяву 26.03.2018 року за вих. № 698/С-11 ГУ ПФУ в Одеській області було надано відповідь із зазначенням відмови у задоволенні заяви позивача щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідок командира військової частини НОМЕР_1 за вих. № 1/734 від 13.02.2018 року та командира військової частини НОМЕР_2 за вих. №1314/10/72 від 13.02.2018 року, що і стало підставою для звернення до суду.

Згідно ст.9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Відповідно до положень ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зі змісту вищенаведених норм вбачається, що основною умовою для включення відповідних виплат до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з положеннями ч.1-3 ст.9, ч.1 ст.10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань визначені Постановою КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова №1294) та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міноборони від 11.06.2008 року № 260.

Відповідно до п.30.1, 30.3 розділу ХХХ «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» №260 та п.п.3 п.5 постанови КМУ №1294, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Згідно із п.33.1, 33.3 розділу ХХХІІІ «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» №260 та п.п.3 п.5 постанови КМУ №1294, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Отже, допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців. Така позиція викладена і Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 року по справі №761/28228/15-а та постанові від 20.02.2018 року №344/10887/17

Відповідно до п.32.1 розділу ХХХІІ «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» №260 особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, одноразово, залежно від тривалості безперервної календарної військової служби, виплачується винагорода за тривалу безперервну військову службу. Зазначена винагорода виплачується за місцем штатної служби за наказом командира військової частини, а командирам військових частин (начальникам) - за наказами вищих командирів (начальників). Також, зазначена винагорода за тривалу безперервну військову службу передбачена додатком №25 до постанови КМУ №1294 «Правила виплати винагороди за тривалість безперервної військової служби».

Що стосується таких щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, як щомісячна додаткова грошова винагорода та одноразова премія згідно ст.27 Дисциплінарного статуту ЗСУ, то суд зазначає наступне.

Згідно довідки Військової частини НОМЕР_2 №1314/10/72 від 13.02.2018 року «Щодо нарахованого та виплаченого грошового забезпечення, премій, одноразових додаткових видів грошового забезпечення, щомісячної додаткової грошової винагороди, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за період проходження військової служби ОСОБА_1 з 01.12.2015 року по 21.01.2016 року вбачається, що ОСОБА_1 було виплачено в грудні 2015 року щомісячну додаткову грошову винагороду у розмірі 4674,98 грн. та премію згідно ст.27 ДС ЗС України у розмірі 1362,40 грн. та в січні 2016 року щомісячну додаткову грошову винагороду у розмірі 3313,91 грн. та премію згідно ст.27 Дисциплінарного статуту ЗСУ у розмірі 1362,40 грн. (а.с.22). З даної довідки вбачається, що зазначені суми виплат віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно Закону №2011-XII вказані виплати входять до складу грошового забезпечення як «щомісячні додаткові види грошового забезпечення», і з них було сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому вони повинні бути враховані при встановленні розміру пенсії. Така правова позиція викладена і Верховним Судом у постанові по справі №522/9660/16-а від 28.02.2018 року а та постанові по справі №344/10887/17 від 20.02.2018 року.

Отже, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за тривалу безперервну службу та одноразова премія згідно ст.27 Дисциплінарного статуту ЗСУ, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, суд, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В розрізі наведених вище судом обґрунтувань та висновків, суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за тривалу безперервну службу та одноразова премія мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною і тому вони не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби для обчислення пенсії.

На підставі вищенаведеного та враховуючи висновки Верховного суду по даній категорії справ, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст.75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Судові витрати розподілити відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 9, 72-73, 77, 90, 242, 245, 255, 295 КАС України суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 27 грудня 2017 року перерахунок (донарахування) призначеної пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданих документів - довідок командира Військової частини НОМЕР_1 за вих. №1/734 від 13.02.2018 року та командира Військової частини НОМЕР_2 за вих. №1314/10/72 від 13.02.2018 року, з урахуванням в складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за тривалу безперервну службу та одноразової премії згідно ст.27 ДС ЗС України, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недоотриманій з 27 грудня 2017 року пенсії та виплачувати перераховану пенсію ОСОБА_1 в новому розмірі.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.15.5 ч.І Перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається до або через відповідні суди, а матеріали справи витребуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 11.05.2018 року.

Позивач: ОСОБА_1 , ІК 2722820636, АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, 65107,м. Одеса, вул. Канатна, 83

Суддя П.П. Марин

.