справа№448/1661/17
про передачу справи до іншого адміністративного суду
11 травня 2018 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулик А.Г. дослідивши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Кам'янка-Бузької районної державної адміністрації про зобов'язання до вчинення дій,-
13.07.2017 ОСОБА_1 звернулася до Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області з позовом до управління соціального захисту населення Кам'янка-Бузької районної державної адміністрації, в якому просить суд:
- зобов'язати відповідача з 01.07.2017 нарахувати позивачу тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, у повному обсязі відповідно до ч. п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 №189 у розмір 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії у 2016-2017 роках тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, у повному обсязі відповідно до ч. п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 №189 у розмір 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Провадження у вказаній справі не відкрито.
Постановою Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 23.04.2018 вказану справу передано на розгляд Львівського окружного адміністративного суду. Підставою для передачі справи з одного адміністративного суду до іншого визначено ст.20, п.2 ч.1 ст.29 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє з 15.12.2017).
При постановленні ухвали суд враховує наступне.
15.12.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII, яким Кодекс адміністративного судочинства України викладено в новій редакції.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє з 15.12.2017) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з ч.2 ст.20 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє з 15.12.2017 року) окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою вказаної статті.
Разом з тим, згідно з ч.3 ст.30 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє з 15.12.2017) справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Відповідно до п.12 ч.1 Перехідних положень Кодексу адміністративного суду України (в редакції, що діє з 15.12.2017) заяви і скарги, подані до набрання чинності вказаною редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності вказаною редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності вказаною редакцією Кодексу.
За правилами п.1 ч.1 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діяла до 15.12.2017) місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
А тому, з урахуванням ч.3 ст.30, п.12 ч.1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє з 15.12.2017) та п.4 ч.2 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діяла до 15.12.2017), суд дійшов висновку, що справа за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Кам'янка-Бузької районної державної адміністрації про зобов'язання до вчинення дій предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративному. Відтак, даний спір належить розглядати Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області.
Керуючись ст.ст.30, 171, 243, 248, 250, 256, 294, 295, п.12 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
передати адміністративну справу №446/1184/17 за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Кам'янка-Бузької районної державної адміністрації про зобов'язання до вчинення дій на Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області .
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя А.Г.Гулик