Ухвала від 11.05.2018 по справі 805/3219/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

11 травня 2018 р. Справа №805/3219/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кочанова П.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (ІПН- НОМЕР_1, 85672, АДРЕСА_1) до Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області (ЄДРПОУ - 26019853, 85612, Донецька область, Мар'їнський район, м.Курахове, вул..Енергетиків,2) про визнання протиправною бездіяльності з невиплати державної соціальної допомоги по інвалідності та стягненню заборгованості з цієї допомоги за період з 01.01.2015 року по 16.03.2017 року, та компенсації за несвоєчасну її виплату.-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області, в якому просить суд:

- поновити строк звернення до адміністративного суду з позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області про визнання протиправними дії та/або бездіяльності з невиплати державної соціальної допомоги по інвалідності та стягненню заборгованості з цієї допомоги за період з 01.01.2015 року по 16.03.2017 року та компенсації за несвоєчасну її виплату;

- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області з невиплати державної соціальної допомоги по інвалідності ОСОБА_1 за період з 01.01.2015 року по 16.03.2017 року та визнати протиправним рішення відповідача про припинення виплати державної соціальної допомоги з інвалідності за цей період та скасувати його;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області виплатити державну соціальну допомогу по інвалідності 1-ї групи «А» ОСОБА_1 за період з 01.01.2015 року по 16.03.2017 року у розмірі 50 445,15 грн. та суму компенсації за затримку виплати соціальної допомоги по інвалідності за період з 01.01.2015 року по 16.03.2017 року у розмірі 33 993,76 грн.

Також, позивач просив витребувати у відповідача довідку про невиплачені суми соціальної державної допомоги по інвалідності 1- групи «А» ОСОБА_1 за період з 01.01.2015 року по 16.03.2017 року, копію рішення/пояснення про припинення виплати соціальної допомоги.

Щодо розгляду клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області про визнання протиправними дії та/або бездіяльності з невиплати державної соціальної допомоги по інвалідності та стягненню заборгованості з цієї допомоги за період з 01.01.2015 року по 16.03.2017 року та компенсації за несвоєчасну її виплату, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої, шостої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.

Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).

Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною другою статті 12 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» зі змінами внесеними від 19.12.2017 року № 2249-VIII cуми державної соціальної допомоги, не одержані своєчасно з вини органу, який призначає або виплачує державну соціальну допомогу, або через неможливість отримання цих сум особою з інвалідністю чи її офіційним представником з поважних причин (поважною причиною є перебування особи з інвалідністю на лікуванні, інші причини, які фізично унеможливлювали своєчасне витребування призначених сум державної соціальної допомоги, або інші об'єктивні обставини, коли особа з інвалідністю чи її батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники не могли звернутися за їх отриманням), виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. При цьому виплата державної соціальної допомоги за минулий час здійснюється виходячи із прожиткового мінімуму, затвердженого на момент її виплати, з компенсацією за несвоєчасну її виплату.

Аналогічні за змістом положення містить Порядок надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам.

Наявними матеріалами справи підтверджено, що позивачу призначено державну соціальну допомогу інваліду дитинства 1 групи «А», що підтверджується копією довідки МСЕК № 036576 серія 10 ААБ, крім того, позивач є внутрішньо переміщеною особою відповідно до довідки від 17 березня 2017 року № 0000144439 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Загальновідомим є факт того, що з 14.04.2014 на території Донецької і Луганської областей розпочато проведення Антитерористичної операції, що фізично унеможливило ОСОБА_1 своєчасно витребувати призначені суми державної соціальної допомоги, тому причини неможливості отримання цих сум позивачем визнаються судом поважними.

Вирішуючи питання про розгляд справи, суд виходив наступного.

Нормами статті частини першої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Згідно правил статті 19 КАС України (предметна юрисдикція) та статей 25-27 КАС України (територіальна юрисдикція), справа підлягає розгляду Донецьким окружним адміністративним судом.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та у строк, установлений законом. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні.

У відповідності до частини 3 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина 3 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно з частиною 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У зв'язку із вищевикладеним суд вважає за необхідне витребувати у Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області засвідчені належним чином: довідку про невиплачені суми соціальної державної допомоги по інвалідності 1- групи «А» ОСОБА_1 за період з 01.01.2015 року по 16.03.2017 року, копію рішення/пояснення про припинення виплати соціальної допомоги.

При ознайомленні з позовною заявою суддею встановлено, що позивачем пред'явлено вимогу, яка згідно п. 6 ч. 6 ст. 12 КАС України належить до справ незначної складності (п. 20 ч. 1 ст.4; ч. 2 ст. 12 КАС України) та у відповідності до ч. 1 ст. 257, ч. 5 ст. 262 КАС України підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 9 ст. 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій, відповідно до п. 6 ч. 9 ст. 171 КАС України, зазначаються, крім іншого, дата, час і місце проведення судового засідання для розгляду справи по суті, якщо справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

У той же час, враховуючи предмет і підстави позову, а також положення ст. 262 КАС України, суддя дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. За клопотанням однієї із сторін розгляд справи буде проведено в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Керуючись статтями 12, 19, 25-27, 160-163, 168, 171, 243, 248, 257, 260, 262 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду.

Відкрити провадження у справі № 805/3219/18-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області про визнання протиправною бездіяльності з невиплати державної соціальної допомоги по інвалідності та стягненню заборгованості з цієї допомоги за період з 01.01.2015 року по 16.03.2017 року та компенсації за несвоєчасну її виплату.

Справа буде розглядатись одноособово суддею Кочановою П.В. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Встановити відповідачу 15 (п'ятнадцятиденний) строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

Витребувати у Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області засвідчені належним чином: довідку про невиплачені суми соціальної державної допомоги по інвалідності 1- групи «А» ОСОБА_1 за період з 01.01.2015 року по 16.03.2017 року, копію рішення/пояснення про припинення виплати соціальної допомоги.

Відповідно до вимог частини третьої статті 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Роз'яснити учасникам справи, що позивач має право подати до суду відповідь на відзив (ст. 163 КАС України), відповідач - заперечення (ст. 164 КАС України), протягом п'ятиденного строку, відлік якого починається, відповідно: для позивача - з моменту отримання відзиву на позов, для відповідача - з моменту отримання відповіді на відзив.

Відповідь на відзив та заперечення повинні відповідати вимогам ст. 162 КАС України.

У разі подання відповіді на відзив та заперечення до них необхідно додати:

1)докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються викладені у них заперечення, якщо такі докази не надані іншою стороною;

2)документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив, заперечення або пояснення третіх осіб і доданих до них доказів іншим учасникам справи.

У порядку ч. 4. ст. 9, ч. 1 та ч. 3 ст. 77 КАС України запропонувати позивачу надати суду протягом п'яти днів з дати отримання даної ухвали:

- всі наявні документи та пояснення, які на думку позивача мають значення для розгляду даної справи та підтверджують доводи позивача, крім тих, що вже надані з позовною заявою.

Звернути увагу учасників справи, що копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними (ч. 9 ст. 79 КАС України).

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570.

Копію даної ухвали направити учасникам справи. Відповідачу направити також копію позовної заяви та доданих до неї матеріалів.

Ухвала суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 294 КАС України в апеляційному порядку може бути оскаржена ухвала про відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

Суддя Кочанова П.В.