Рішення від 08.05.2018 по справі П/811/977/18

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2018 року м.Кропивницький Справа № П/811/977/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого-судді Ю.П. Пасічника,

при секретарі - Побочій О.В.,

представника позивача ОСОБА_1.

представника відповідача Хандусенко Є.П.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Кіровоградської обласної державної адміністрації департаменту соціального захисту населення про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_3 (надалі - позивач) з адміністративним позовом до Кіровоградської обласної державної адміністрації Департамент соціального захисту населення (надалі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача викладені в листі від 16.03.2018р. №0-52/04.2/75/0.23, щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату;

- зобов'язати відповідача надати позивачеві довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії державному службовцю.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що вона 01.03.2018р. звернулась із заявою до відповідача про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. 16.03.2018р. було отримано відповідь з відмовою видати довідку, яка мотивована тим, що норми Закону України «Державну службу» від 16.12.93р. №3723-XII, якими передбачалось можливість перерахунку пенсії державними службовцям (стаття 37-1) втратили чинність у зв'язку з набранням чинності з 01 травня 2016 року Законом України «Державну службу» від 10.12.2015р. №889-VIII, а тому видача довідки, а отже і подальший перерахунок пенсії є неможливим.

Зазначаючи про протиправність дій відповідача позивач вказує, що до спірних правовідносин не можуть бути застосовані положення Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ, що набув чинності з 01 травня 2016 року, оскільки цим Законом на сьогодні регулюються питання пенсійного забезпечення державних службовців у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення із набуттям чинності цього Закону, тобто із 01 травня 2016 року, а відтак не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ним чинності, що не позбавляє позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, з якої призначено пенсію. Крім того, звуження змісту та обсягу прав на пенсійне забезпечення шляхом прийняття нових законів або шляхом внесення змін до чинних законів, відповідно до вимог статті 22 Конституції України, не допускається.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.

Відповідач у відзиві на позов (а.с. 22-24), поданому до суду 10.04.2018 позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в їх задоволенні, вказував, що можливість перерахунку пенсій державних службовців не передбачена чинними нормами Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ. Крім того, вказав, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, Пенсійного фонду України, Мінпраці та соцполітики України, Національного агентства України з питань державної служби, якими було встановлено форми довідок для перерахунку пенсій та порядок їх видачі, на час звернення позивача із заявою (07.03.2018р.) втратили свою чинність, а тому підстав для видачі довідки для перерахунку пенсій немає.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Щодо доводів позивача про право на перерахунок пенсії на підставі ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Державну службу» від 16.12.93р. №3723-XII суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.37 Закону №3723-XII «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Статтею 37-1 Закону №3723-ХІІ, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Зазначеною нормою ст.37-1 було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.

Законом України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), який набрав чинності 01.01.2015, ст. 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Тобто, починаючи з 01.01.2015 змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в ст.37-1 Закону №3723-ХІІ (в редакції Закону №76-VIII), а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету міністрів України.

На час звернення позивача із позовом Кабінетом міністрів України не визначено іншого порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Щодо вимоги про зобов'язання видати довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії державному службовцю суд зазначає.

Порядок видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державними службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління державної служби України від 3 грудня 2003 року № 319/144, втратив чинність на підставі спільного наказу Міністерства соціальної політики України та Національного агентства України з питань державної служби від 23.03.2017р. № 454/64.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017р. №750 затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад.

Разом з тим, вказаний Порядок передбачає лише видачі довідок для призначення пенсій а не їх перерахунку, а тому не може застосовуватись до спірних правовідносин.

Таким чином, суд приходить до висновку, що за відсутності законодавчих підстав для перерахунку пенсій державними службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, відсутні і підстави для зобов'язання відповідача видати довідку для перерахунку пенсії позивачеві.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 25030, ) до Кіровоградської обласної державної адміністрації департаменту соціального захисту населення (вул.В.Чорновола, 38, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25022, код ЄДРПОУ) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 11.05.2018 року.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник