06 квітня 2018 року Справа № 808/3420/17 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стрельнікової Н. В.,
за участю секретаря Горбової І.С.
представників позивача: Дудник С.М.,
Голубєв Є.М.
представника відповідача: Прокоф'єва С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа-Центр»,
до Запорізької митниці ДФС,
про визнання незаконним дій,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Альфа - Центр" (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Запорізької митниці ДФС (далі - відповідач) в якому позивач (з урахуванням уточнень від 27.11.2017 вх.№32835) просить:
-визнати незаконними дії Запорізької митниці ДФС щодо здійснення розпорядження коштами від реалізації товару: "корпус судна "Діамант";
-визнати незаконними дії Запорізької митниці ДФС щодо передачі ТОВ "Фірма "Онікс" (код ЄДРПОУ 20502637) своїх повноважень як замовника експертної оцінки товару : "корпус судна "Діамант", в порушення статей 10 та 11 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні";
-визнати незаконними дії Запорізької митниці ДФС (відповідно до листів Запорізької митниці ДФС від 07.04.2017 № 450/11/08-70-05 та від 11.04.2017 № 467/11/08-70-03) щодо сплати ТОВ "Фірма "Онікс" (код ЄДРПОУ 20502637) за грошовими зобов'язаннями ТОВ "Строймаркет" (код ЄДРПОУ 25222180) на загальну суму 1 663 435,24 грн. (у тому числі за ППР № 10 від 14.02.2015 у сумі 1 024 716,11 грн. де : 819 772,84 грн. - основний платіж, 204 943,27 грн. - штрафні санкції, 638 719,13 грн - пеня);
-визнати незаконними дії Запорізької митниці ДФС щодо нарахування 912 298,37грн. витрат за зберігання товару на складі Запорізької митниці ДФС, в порушення частини 6 статті 239, статей 243 - 245 Митного кодексу України, частинами 1 та 3 пункту 2 розділу 2 Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 15.06.2012 року №731.
Ухвалою суду від 18.01.2018 призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 07.02.2018, яке було відкладено на 28.02.2018.
У підготовчому засіданні 28.02.2018 відмовлено представнику відповідача у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі, відмовлено представнику позивача у прийнятті уточнення позовних вимог та у витребуванні інформації від відповідача. Закрито підготовче засідання та призначено судове засідання на 19.03.2018.
У судовому засіданні 19.03.2018 відмовлено позивачу у прийнятті уточненого адміністративного позову (вх.№7063 від 02.03.2018) та оголошено перерву у розгляді справи до 23.03.2018.
23.03.2018 оголошено перерву до 06.04.2018.
Позовні вимоги представники позивача обґрунтовують тим, що ТОВ «Альфа-Центр» (Россія) за умовами договору №1008/12 від 10.08.2012 придбало у ТОВ «Строймаркет» (Україна) корпус судна «Діамант». В подальшому ТОВ «Альфа-Центр», як власник корпусу судна «Діамант», уклало з підрядником - ТОВ «Строймаркет» Договір № 1108/12 на будування пасажирського судна «Діамант». Відповідно до митних декларацій від 21.12.2012 № 112050000/2012/29323, № 112050000/2012/29325 та № 112050000/2012/29343 товар - корпус судна «Діамант» було поміщено в митний режим переробки. Після спливу строку переробки, товар був поміщений у митний режим реекспорту за митною декларацією №112050000/2013/34851 від 20.12.2013р. В зв'язку з виниклими обставинами, які не залежали від волі декларанта (генпідрядника) та неможливістю вивезення в строк, товар залишився в Україні та був вилучений Запорізькою митницею ДФС, яка передала корпус судна «Діамант» на реалізацію ТОВ «Фірма «Онікс». Вважає, що перевищуючи свої повноваження Запорізька митниця ДФС своїми листами на адресу ТОВ «Фірма «Онікс» незаконно розпорядилася бюджетними коштами, залишок від яких належить позивачу як власнику, товар якого реалізовано, а також незаконно донарахувала витрати за зберігання товару на складі. У зв'язку з чим вважає, що ТОВ Фірма «Онікс» повинно було перерахувати всі отримані кошти від реалізації судна у сумі 4 988 000 грн. на користь митниці, яка в свою чергу самостійно повинна була перерахувати комісійну винагороду 20% (997 600,00 грн.) на адресу ТОВ Фірма «Онікс» та інші суми передбачені ч.1 ст. 244 Митного кодексу України. Таким чином митниця недоотримала 3 990 400 грн., що у свою чергу мало вплив на недоотримання позивачем коштів, які (після сплати необхідних платежів) повинні були зберігатися на рахунку до вимоги позивача про їх повернення. У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги просили позов задовольнити.
Представник відповідача проти прозову заперечує з підстав зазначених у відзиві (від 12.01.2018 вх.№1001), просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування своєї позиції пояснив, що відповідачем було здійснено реалізацію не корпусу судна Діамант», а продукту переробки судно пасажирське для перевезення людей «Діамант» проект 11780, який було продано за договором купівлі -продажу №2/17 від 22.03.2017 за 4 988 000,00 грн., з яких: ТОВ Фірма «Онікс» (як продавець): отримало 20% винагороди - у сумі 997600 грн., сплатило ПДВ у сумі 831 333,33 грн. та 60 000 грн. за проведену експертну оцінку; перераховано Запорізькій митниці ДФС 912 298,37 грн. за відшкодування витрат органу доходів і зборів за зберігання на складі митниці; сплачено на користь державного бюджету ТОВ «Строймаркет» грошове зобов'язання (у т.ч. ПДВ, штрафні санкції, пеня) у сумі 1 633 435 грн. 24 коп.; решта коштів у сумі 523 645 грн. 94 коп. перерахована на рахунок Запорізької митниці ДФС. Вважає, що дії Запорізької митниці цілком узгоджуються із нормами Митного кодексу України. Просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, вислухавши представників сторін, судом встановлено наступне.
Відповідно до Договору купівлі-продажу № 1008/12 від 10.08.2012 року ТОВ «Альфа-Центр» (Російська Федерація, код ОКПО 76952789) придбало у ТОВ «Строймаркет» (Україна, код ЄДРПОУ 25222180) корпус судна «Діамант», який відповідно до Акту прийому-передачі від 11.08.2012 року було передано ТОВ «Альфа-Центр» (а.с. 27-31).
10.08.2012 року ТОВ «Альфа-Центр», як власник корпусу судна «Діамант», уклало з підрядником - ТОВ «Строймаркет» Договір № 1108/12 на будування пасажирського судна «Діамант» (а.с.32-34).
Під час будування пасажирського судна «Діамант», було встановлено: два дизель-генератора CATERPILLARмодель С4.4 серії № SIM01850 та № SIM01852 та два морських двигуна CATERPILLARмодель С12 серії № NFL01246 та № NFL01258 та тунельний підрулюючий пристрій - далі корпус судна «Діамант».
Відповідно до митних декларацій від 21.12.2012 № 112050000/2012/29323, №112050000/2012/29325 та № 112050000/2012/29343 товар - корпус судна «Діамант» було поміщено в митний режим переробки.
Після спливу строку переробки, товар був поміщений у митний режим реекспорту за митною декларацією № 112050000/2013/34851 від 20.12.2013р.
У зв'язку із тим, що товар «судно пасажирське для перевезення людей «ДІАМАНТ» проект 11780, незавершене будівництво разом із невстановленим обладнанням» не було вивезено за межі митної території України протягом 180 днів (до 18.06.2014), 19.06.2014 Запорізькою митницею Міндоходів визнано недійсною митну декларацію № 112050000/2013/034851, про що було повідомлено ТОВ «Строймаркет».
29.09.2014 Запорізькою митницею відносно директора ТОВ «Строймаркет» складено протокол про порушення митних правил № 0252/11200/14 за ст. 472 Митного кодексу України «Недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення».
Постановою апеляційного суду Запорізької області від 09.02.2015 провадження у справі про порушення митних правил від 29.09.2014 № 0252/11200/2014 було закрито.
Листом від 20.05.2015 № 487/11/08-70-03-02 Запорізька митниця ДФС повідомила ТОВ «Строймаркет», серед іншого, про те, що на складському обліку Запорізької митниці ДФС перебуває товар «судно пасажирське для перевезення людей «ДІАМАНТ» проект 11780, незавершене будівництво разом із невстановленим обладнанням».
13.05.2015 Запорізькою митницею ДФС укладено договір про реалізацію безхазяйного та іншого майна, що перейшло у власність держави з Товариством з обмеженою відповідальністю ФІРМА «Онікс» № 12 (а.с. 121-122). Пунктом 2.2.5 укладеного договору передбачено можливість організувати підприємствами-реалізаторами роботи із незалежної оцінки майна на підставі доручень Запорізької митниці ДФС. Враховуючи недостатнє фінансування витрат митниці на проведення незалежної оцінки майна, що переходить у власність держави ТОВ ФІРМА «Онікс» були направлені відповідні пропозиції (Лист від 10.06.2015 № 590/11/08-70-03-02). В результаті митницею отримано погодження від ТОВ ФІРМА «Онікс», якому надано доручення на організацію проведення незалежної оцінки «судна пасажирського для перевезення людей «ДІАМАНТ» проект 11780, незавершене будівництво разом із невстановленим обладнанням» (із подальшим розподілом коштів відповідно до статті 244 Митного кодексу України) (Лист від 16.10.2015 № 1175/11/08-70-03-02) (а.с.123).
Згідно з Актом опису, оцінки та передачі майна від 29.12.2015 (а.с.180-181) відповідно до п. п. 1, 5, 9 ст. 243 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VІ, пп. 1, 2 п. 9 Порядку та згідно протоколу засідання комісії по оцінці та розпорядженню майном, що переходить у власність держави від 29.12.2015 головний державний інспектор відділу матеріально-технічного забезпечення, утримання нерухомого майна та зв'язку управління інфраструктури Запорізької митниці ДФС передав, а директор ТОВ Фірми «Онікс» прийняв на реалізацію майно вартістю 6 235 000,00 грн.
29.02.2016 між Запорізькою митницею ДФС (далі - Замовник) та ТОВ Фірма «Онікс» (далі - Виконавець) укладено Договір № 4 про реалізацію майна (далі - Договір). ТОВ Фірма «Онікс» звернулася до Запорізької митниці ДФС із пропозицією щодо уцінки нереалізованого майна, що не користується купівельним попитом. На підставі п. 10 та 11 Порядку комісією згідно Протоколу засідання комісії по оцінці та розпорядженню майном, що переходить у власність держави від 23.03.2016 прийнято рішення щодо уцінки майна на 20 відсотків з 24.03.2016 (вартість до уцінки - 6 235 000,00 грн.; вартість після уцінки - 4 988 000,00 грн.), про що складено Акт уцінки майна від 23.03.2016 (а.с. 182-184).
22.03.2017 між ТОВ «Фірма «Онікс» (Продавець) та ТОВ «Торговий дім «Запорізький індустріально-механічний завод» (Покупець) укладено договір № 2/17 купівлі-продажу майна (а.с.136-138).
Відповідно до п. 1.1 вказаного договору, відповідно до даного договору, продавець зобов'язується передати у власність покупцю майно яке перейшло у власність держави та підлягає реалізації відповідно до Акту опису, оцінки та передачі від 29.12.2015, акта уцінки, а саме: корпус судна «Діамант» проект 11780 в кол-ве 1 шт. вартість 1 120 000,00 грн.; Дизель генератори CATERPILLAR модель С4.4, сер. №SIMO1850, сер. №SIMO1850 в кіл-ті 2 шт., вартість 2 320 000,00 грн.; Морські двигуни CATERPILLAR модель С12, (сер. № NFL01246, № NFL 01258) кіл-ті 2 шт. вартість 1 264 000,00 грн.; Тунельний підрулюючий пристрій в комплекті: електродвигун 200LI-4 (1шт), тунель 1 м (1шт), еластичне з'єднання KTR Rotex (2 шт), розподільча коробка (1 шт), амортизатори (4шт), гвинт (1шт), розширювальний бак GME-0000277, частотний трансформатор Donfoss VLT (1шт), шланг зі шланговою опорою (1шт), система управління головна панель 1хCP-GT-023 з джойстиком (1шт), - в кількості 1 шт. вартість 284 000,00 грн.
Вартість майна відповідно до умов даного договору на момент укладення складає 4 988 000,00 грн., у т. ч. ПДВ, п. 1.2 договору.
Листом від 29.03.2017 № 11 (вх. № 780/11-24 від 30.03.2017) ТОВ Фірма «Онікс» повідомило Митницю, що майно за Актом опису, оцінки та передачі майна від 29.12.2015, а саме «судно пасажирське для перевезення людей «ДІАМАНТ» проект 11780, незавершене будівництво разом із невстановленим обладнанням» реалізовано за договором купівлі-продажу № 2/17 від 22.03.2017.
05.04.2017 ТОВ Фірма «Онікс» повідомило митний орган про те, що на рахунок товариства надійшли кошти за реалізоване майно, а саме корпус судна «Діамант» з комплектуючими за договором купівлі-продажу № 2/17 від 22.03.2017. Загальна сума реалізованого майна 4 988 000,00 грн., з яких ПДВ 831 333,33 грн., комісійна винагорода 20% - 997 600,00 грн. За проведення незалежної оцінки даного майна 60 000,00 грн. Решта коштів підлягає сплаті до бюджету митниці. Просили підтвердити реквізити розрахункового рахунку для перерахування коштів до бюджету.
07.04.2017 Запорізькою митницею листом № 450/11/08-70-05 (а.с.140) надано реквізити для зарахування коштів за реалізоване майно: відшкодування витрат органу доходів і зборів за зберігання на складі митниці 912 298,37 грн.; за зобовязаннями ТОВ «Строймаркет» податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції) 1 663 435,24 грн.; решта коштів 523 333,06 грн.
04.05.2017 здійснено перерахування коштів за реквізитами визначеними Запорізькою митницею про що свідчить банківська виписка АКБ Приватбанк (а.с.141).
Позивач, не погоджуючись із діями відповідача щодо розпорядження коштами від реалізації товару, щодо передачі повноважень як замовника експертної оцінки, а також щодо сплати (із суми отриманої від реалізації судна) ТОВ Фірма «Онікс» 1 663 435,24 грн. (ПДВ, штрафних санкцій та пені) та щодо нарахування витрат за зберігання товару на складі у сумі 912 298 грн. 37 коп., звернувся до суду із цим позовом.
Щодо твердження позивача про незаконність дій відповідача щодо здійснення розпорядження коштами від реалізації товару: «корпус судна «Діамант».
Так, між Запорізькою митницею та ТОВ «Фірма Онікс» укладено договір від 29.02.2016 №4 на реалізацію майна.
22.03.2017 продукт переробки судно пасажирське для перевезення людей «Діамант» проект 11780 був проданий за договором купівлі-продажу №2/17 від 22.03.2017 за 4 988 000 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 244 Митного кодексу України, кошти, одержані від реалізації товарів, зазначених у пунктах 2-5 частини першої, пунктах 1-5, 7 частини п'ятої статті 238 та частині четвертій статті 240 цього Кодексу, після вирахування сум належних митних платежів, виплати комісійної винагороди підприємству торгівлі, яке реалізувало зазначені товари, а також після відшкодування витрат на зберігання цих товарів, їх оцінку, сертифікацію, транспортування, проведення, у разі необхідності, аналізів та експертиз, розукомплектування, надсилання їх власникам відповідних повідомлень зберігаються на рахунку відповідного органу доходів і зборів.
За приписами ч.6 ст. 244 Митного кодексу України, власник товарів, зазначених у частині першій цієї статті, або уповноважена ним особа може отримати з рахунку органу доходів і зборів залишок коштів, одержаних від їх реалізації, протягом трьох років з дня реалізації товарів, а у випадках, зазначених у частинах третій та четвертій цієї статті, - з дня набрання законної сили рішенням суду по справі. Кошти, не отримані протягом цього строку, перераховуються до державного бюджету. Відсотки на суми коштів, одержаних від реалізації товарів, не нараховуються.
Прорядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 №1340.
Частиною 2 Порядку №1340 встановлено, що кошти, одержані від реалізації майна, конфіскованого за рішенням суду, та іншого майна, що переходить у власність держави, крім вилученого митними органами майна, щодо якого винесено рішення суду про конфіскацію, та коштів зазначених у пункті 3 цієї постанови, зараховуються до державного бюджету з вирахуванням сум комісійної винагороди, що надається підприємству, установі, організації, якій доручається розпоряджатися майном згідно з укладеною угодою.
Комісійна винагорода, розмір якої не повинен перевищувати 20 відсотків суми коштів, одержаних від реалізації майна, встановлюється на договірній основі.
У відповідності до ч.3 цього Порядку розподіл коштів, одержаних від розпорядження майном, яке перебувало під митним контролем і власник якого не звернувся за ним в установлений Митним кодексом України термін, у тому числі якщо розмір сум митних зборів досяг вартості цього майна, а також знаряддям незаконного добування природних ресурсів та незаконно добутими природними ресурсами або продуктами, виробленими з них, здійснюється відповідно до законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 №607 «Про затвердження Порядку організації митних аукціонів, реалізації товарів і транспортних засобів на митних аукціонах, товарних біржах або через підприємства торгівлі, а також розпорядження окремими видами товарів, що не підлягають реалізації» визначено процедуру організації та умови проведення митних аукціонів; реалізації на митних аукціонах, товарних біржах або через підприємства торгівлі товарів і транспортних засобів, що перейшли у власність держави, і товарів, строк зберігання яких під митним контролем закінчився, а власник не звернувся за ними в установлений Митним кодексом України строк, механізм оцінки та уцінки таких товарів і розрахунків за реалізовані товари, а також спосіб розпорядження окремими видами товарів, що не підлягають реалізації.
Відповідно до пп.4.1 розділу 4 договору №4 на реалізацію майна, кошти отримані від реалізації майна, за винятку сум зазначених у розділі 5 цього договору, перераховуються виконавцем на рахунок Запорізької митниці у термін не пізніше семи банківських днів від дати реалізації.
Відповідно до п.6.1 Договору №4 оплата послуг виконавця здійснюється після реалізації майна шляхом самостійного утримання ним суми визначеної комісійної винагороди.
05.04.2017 на адресу відповідача надійшов Лист від ТОВ Фірма «Онікс» про надходження на його рахунок коштів від реалізації майна у сумі 4 988 000 грн. з проханням підтвердити реквізити для зарахування коштів.
Листом від 07.04.2017 Запорізька митниця надала реквізити для зарахування коштів.
Як було з'ясовано судом, із суми отриманої від реалізації судна - 4 988 000 грн. ТОВ Фірма «Онікс» (як продавець): отримало 20% винагороди - у сумі 997600 грн., сплатило ПДВ у сумі 831 333,33 грн. та 60 000 грн. за проведену експертну оцінку; перераховано Запорізькій митниці ДФС 912 298,37 грн. за відшкодування витрат органу доходів і зборів за зберігання на складі митниці; сплачено на користь державного бюджету ТОВ «Строймаркет» грошове зобов'язання (у т.ч. ПДВ, штрафні санкції, пеня) у сумі 1 633 435 грн. 24 коп.; решта коштів у сумі 523 645 грн. 94 коп. перерахована на рахунок Запорізької митниці ДФС.
Тобто, митниця з свого боку виконала всі вимоги передбачені ст. 244 Митного кодексу України.
Щодо твердження позивача у своєму позові про незаконність дій відповідача щодо передачі своїх повноважень як замовника експертної оцінки товару слід зазначити наступне.
Відповідно до ч.9 ст. 243 МК України, товари, зазначені у частинах першій, другій, четвертій - шостій цієї статті, реалізуються в порядку, встановленому законодавством, на митних аукціонах, редукціонах або за договором комісії за цінами, визначеними згідно із законодавством України про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність та Податковим кодексом України.
За приписами ст. 11 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» №2658, договір на проведення оцінки майна укладається в письмовій формі та може бути двостороннім або багатостороннім. Під час укладання багатостороннього договору крім замовника оцінки стороною договору може виступати особа-платник, якщо оплату послуг суб'єкта оціночної діяльності здійснює інша особа, а не замовник. У цьому випадку на платника як сторону договору поширюються обмеження, зазначені в статті 8 цього Закону.
Замовниками оцінки майна можуть бути особи, яким зазначене майно належить на законних підставах або у яких майно перебуває на законних підставах, а також ті, які замовляють оцінку майна за дорученням зазначених осіб. Замовники оцінки повинні забезпечити доступ суб'єкта оціночної діяльності до майна, що підлягає оцінці на законних підставах, отримання ним необхідної та достовірної інформації про зазначене майно для проведення його оцінки.
В свою чергу п.7 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 №1340, передбачено, що оцінка майна, зазначеного в пункті 1 цього Порядку, провадиться комісією, яка утворюється органом, що здійснив його вилучення, у складі представників територіальних органів ДФС, органів (суб'єктів господарювання), що здійснили вилучення майна або зберігають його, фінансових органів та органів (суб'єктів господарювання), які здійснюватимуть розпорядження цим майном.
У разі розбіжності в оцінці майна між представниками комісії та у випадках, передбачених законодавством України і цим Порядком, оцінка провадиться суб'єктами оціночної діяльності - суб'єктами господарювання.
Так, відповідно до пп.2.2.5 договору про реалізацію майна від 13.05.2015 №12,ТОВ Фірма «Оніск» зобов'язалось на підставі доручень митниці організувати роботу із незалежної оцінки, сертифікації або проведення досліждень. Листом від 10.06.2015 №590/11/08-70-03-02 Запорізька митниця ДФС доручила ТОВ Фірма «Онікс» проведення організації з незалежної оцінки товару - судно пасажирське для перевезення «Діамант». При цьому відповідно до протоколу засідання комісії по оцінці та розпорядженню майном, що переходить у власність держави від 29.12.2015 першу оцінку майна було проведено саме комісією, яка утворена митницею.
Тому, порушень з боку митниці у вигляді передачі своїх повноважень як замовника експертної оцінки товару "корпус судна "Діамант" до ТОВ "Фірма "Онікс" суд не вбачає.
Щодо визнання незаконними дій Запорізької митниці ДФС стосовно сплати ТОВ "Фірма "Онікс" грошового зобов'язання визанченого ТОВ «Строймаркет» на загальну суму 1 663 435,24 грн.
Як було зазначено раніше, 21.12.2012 року підприємством ТОВ «Сроймаркет» були ввезені товари (морські дизель-генератори, редуктори, муфти, система танційного керування, кабелі, морські двигуни, вікна та інші комплектуючі вироби) в митному режимі переробки на митній території України.
Відповідно до ст. 147 МКУ переробка на митній території - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари піддаються у встановленому законодавством порядку переробці без застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, за умови подальшого реекспорту продуктів переробки.
Згідно ст. 148 МКУ поміщення товарів у митний режим переробки на митній території здійснюється з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами. Підприємству ТОВ «Строймаркет» умовно було нараховані митні платежі ПДВ у сумі 819 772,84 грн., ввізне мито у сумі 155 082,088 грн. У зв'язку з тим, що митниця визнала митну декларацію № 112050000/2013/034851 недійсною були направлені на адресу ТОВ «Строймаркет» податкові повідомлення - рішення №10 та №11 від 14.02.2015 (а.с.60), які було оскаржено у судовому порядку та за результатом розгляду справ №808/1192/15 та 808/1193/15 залишені в силі.
Сума у розмірі 1 633 435,24 грн. складається з суми грошового зобов'язання за податковим повідомленням - рішенням №10 від 14.02.2015 у сумі 1 024 716 грн. 11 коп., у т.ч. ПДВ 819 772,84 грн., 204 943 грн. 27 коп. штрафні санкції та пені у сумі 638 719 грн. 13 коп.
Вказана сума відповідно до ч.1 ст. 244 МК України була вирахувана з суми продажу товару та перерахована до державного бюджету України, отже суд не вбачає незаконності дій Запорізької митниці ДФС стосовно сплати ТОВ "Фірма "Онікс" грошового зобов'язання визначеного ТОВ «Строймаркет» у розмірі 1 633 435,24 грн.
Щодо незаконного нарахування 912 298,37грн. витрат за зберігання на складі Запорізької митниці ДФС.
Відповідно до чч.1-4 ст. 239 МКУ, під складами органів доходів і зборів розуміються складські приміщення, резервуари, криті та відкриті майданчики, холодильні чи морозильні камери, які належать органам доходів і зборів або використовуються ними і спеціально обладнані для зберігання товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
Товари, заявлені у різні митні режими, повинні зберігатися на складах органів доходів і зборів окремо, з дотриманням порядку, встановленого цим Кодексом для відповідних митних режимів.
Порядок роботи складу митного органу визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Товари, які через свої властивості не можуть зберігатися на складі органу доходів і зборів, за рішенням керівника органу доходів і зборів або особи, яка виконує його обов'язки, можуть передаватися органами доходів і зборів на зберігання підприємствам, на складах яких створено необхідні умови для належного зберігання таких товарів. Для цілей цього Кодексу таке зберігання вважається зберіганням на складі органу доходів і зборів.
07.07.2014 Запорізькою митницею укладено договір про зберігання №13 відповідно до якого митниця передає майно на зберігання ТОВ «Строймаркет».
Згідно із ч. 1 ст. 240 МКУ товари, транспортні засоби комерційного призначення, зазначені у пунктах 1-3, 5 частини першої та у пунктах 1-4, 7 частини п'ятої статті 238 цього Кодексу, можуть зберігатися на складах органів доходів і зборів протягом 90 днів, за винятком випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті.
Товар «Продукт переробки: судно пасажирське для перевезення людей «Діамант» проект 11780» зберігався на митному складі митниці з 28.06.2014 по 30.09.2014.
Розмір суми, що підлягає відшкодуванню, визначається відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.06.2012 № 731 «Про затвердження Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, Порядку обчислення сум витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування та Розмірів відшкодувань за зберігання на складах митних органів товарів і транспортних засобів», та становить 1 Євро за добу за 1 квадратний метр, починаючи з одинадцятого дня зберігання.
Нарахування плати за зберігання майна на складі митного органу здійснюється з 28.06.2014 р. по 30.09.2014 та становить еквівалент 31 584,47 Євро за курсом Націоального банку України на день сплати (для транспортного засобу займаною площею 336,005 квадратних метрів по 336,005 Євро за добу).
Станом на 05.04.2017 року (коли кошти були перераховані до митниці) сума, яку необхідно було сплатити становила 912 298,37 грн.
Таким чином судом не встановлено незаконних дій з боку відповідача у нарахуванні витрат за зберігання товару на складі Запорізької митниці.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 77, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа-Центр» (місцезнаходження: Росія, м. Ростов-на-Дону, пр. Стачки, б. 198Б,реєстраційний номер 1056166046144) до Запорізької митниці ДФС (місцезнаходження: 69041, м. Запоріжжя, вул. Сергія Синенка, 12, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 39477764) про визнання незаконним дій відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС
України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.
Рішення складено у повному обсязі 09.04.2018.
Суддя Н.В. Стрельнікова