Ухвала від 11.05.2018 по справі 805/2569/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про прийняття справи до провадження та продовження

процесуального строку для усунення недоліків позовної заяви

11 травня 2018 р. Справа №805/2569/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Толстолуцька М.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

11 квітня 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради, в якій позивач просить визнати протиправною відмову відповідача у нарахуванні та виплаті допомоги при народженні дитини, визнати незаконним та скасувати рішення відповідача про відмову в призначенні допомоги при народженні дитини, зобов'язати призначити та здійснити виплату державну допомогу при народженні дитини за її заявою.

Ухвалою від 16 квітня 2018 року (с. Буряк І.В.) позовну заяву залишено без руху із наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків, шляхом надання доказів щодо наявності обставин для звільнення від сплати судового збору або докази сплати судового збору за подання до суду позовної заяви.

Розпорядженням керівника апарату суду від 07 травня 2018 року № 176 «Щодо повторного автоматичного розподілу справи» призначено повторний автоматичний розподіл справи № 805/2569/18-а, у зв'язку з перебуванням судді Буряк І.В. у відпустці. Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Толстолуцькій М.М.

Судом встановлено, що 05 травня 2017 року позивачем надано заяву про усунення недоліків позовної заяви, до якої долучено заяву про звільнення від сплати судового збору. Зазначена заява обґрунтована тим, що позивач не отримувала одноразову грошову допомогу при народженні дитини, отже - її майновий стан є перешкодою доступу до правосуддя.

Доказів в обґрунтування зазначеної заяви або на підтвердження наявності обставин передбачених нормами статті 8 Закону України «Про судовий збір» для звільнення від сплати судового збору, позивачем на виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху суду не надано.

Таким чином, недоліки позовної заяви усунуті не в повному обсязі.

Суд зазначає, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов'язком суду, водночас суд, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони, який є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану.

Обґрунтування клопотання позивача лише предметом позову не є достатньою підставою для звільнення від сплати судового збору, оскільки позивачем не надано суду доказів на підтвердження, що його майновий стан перешкоджає особі зверненню за захистом порушених прав. Отже, при зверненні до суду із заявою про звільнення від сплати судового збору позивач повинен був додати до такої заяви належні документи на підтвердження факту відсутності відповідних коштів для сплати судового збору. Водночас відсутність таких доказів чи їх неналежність є підставою для відмови в задоволенні заяви про відстрочення або розстрочення сплати судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (надалі - Закон № 3674-VI).

Згідно з положеннями частини першої статті 2 Закону № 3674-VI платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Судовий збір згідно з частиною першої статті 3 Закону № 3674-VI справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України від 07 грудня 2017 року № 2246- VIII «Про Державний бюджет України на 2018» з 01.01.2018 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1 762,00 грн.

Таким чином, при зверненні до адміністративного позову з даним позовм позивач повинен був сплатити судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Окрім того, як вбачається з заяви позивача від 25 квітня 2018 року про звільнення від сплати судового збору, про порушення своїх прав (про відмову в призначенні допомоги при народженні дитини) позивач дізналась особисто у липні 2016 року від спеціаліста відповідача, проте, до суду з даним позовом позивач звернулась лише 05 квітня 2018 року - тобто з порушенням строку звернення до адміністративного суду. Як зазначає позивач у заяві року про звільнення від сплати судового збору з даним позовом вона звернулась тому, що у 2018 році зі ЗМІ та Інтернет-видань дізналась про наявність позитивної судової практики щодо визнання протиправними дій органів соціального захисту населення в частині відмови в призначенні допомоги при народженні дитини.

Суд зауважує, що зазначене не може бути визнано поважною причиною пропуску строку звернення до адміністративного суду.

Нормами статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).

Відповідно до вимог частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Нормами статті 123 КАС України визначені наслідки порушення строків звернення до адміністративного суду.

Так, відповідно до положень частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина друга статті 123 КАС України).

Згідно з вимогами частини першої, другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до положень частини другої статті 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку, відповідно до вимог частини шостої зазначеної статті, суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.

За таких обставин, суд вважає за необхідне з власної ініціативи продовжити позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви - протягом 10 (десяти) днів з дня отримання даної ухвали, шляхом:

- сплати судового збору у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок за наступними реквізитами: отримувач коштів УК/м. Слов'янськ/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37803368; банк отримувача ГУДКСУ у Донецькій області; код банку отримувача (МФО) 834016; рахунок отримувача 31214206784075; код класифікації доходів бюджету 22030101. Призначення платежу: Судовий збір, за позовом __ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ 35099148 (суду, де розглядається справа) та надання суду оригіналу документу про сплату судового збору у визначеному розмірі, або доказів на підтвердження матеріального становища позивача (довідка органу доходів і зборів, виписка з карткового рахунку в установі банку тощо);

- надання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом та докази поважності причин його пропуску.

Керуючись статтями 121, 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256, 294 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Прийняти до свого провадження адміністративну справу № 805/2569/18-а.

Продовжити позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви - протягом 10 (десяти) днів з дня отримання даної ухвали.

Роз'яснити позивачу, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.

Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя Толстолуцька М.М.