про залишення позовної заяви без руху
11 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/838/18
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Костюкевич С. Ф., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ківерцівської районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Ківерцівської районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову упризначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, оформленого листом від 27.02.2018 року №0477/12/2-18 та зобов'язання призначи та виплатити соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з моменту звернення з заявою про її призначення, тобто з 01.02.2018 року по день винесення постанови у справі за даним адміністративним позовом.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 цього ж Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою-підприємцем - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як передбачено абзацом другим частини третьої статті 6 цього ж Закону, разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 01.01.2018 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1762,00 грн.
Як вбачається із позовної заяви, позивачем об'єднано дві самостійні вимоги немайнового характеру (про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії), тому вони повинні бути оплачені судовим збором у загальному розмірі 1 409,60 грн. (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб х 2 вимоги).
Одночасно з позовною заявою представником позивача подано заяву про звільнення від сплати судового збору, яке обґрунтоване тим, що майновий стан позивача не дозволяє їй сплатити повністю чи частково судовий збір, оскільки працює на даний час d ПАТ «Волиньгаз» на півокладу. Чоловік позивача ОСОБА_2 не працює, оскільки здійснює догляд за їх спільною донькою 2015 р.н., в сім'ї на утриманні є ще одна донька 2010 р. н., інших джерел доходів сім'я не отримує. На підтвердження вказаних обставин надає довідку про доходи та лист Департаменту соціального захисту населення Волинської ОДА від 07.03.2018 року №Югл.
Клопотання про звільнення від сплати судового збору до задоволення не підлягає, з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» наведений вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи у всіх судових інстанціях.
При цьому, суд зазначає, що саме на позивача покладається обов'язок довести обставини неможливості сплати судового збору.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем на підтвердження підстав неможливості сплати судового збору додано лише копію довідки ПАТ по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз» від 15.03.2018 року №2/9-1494, з якої слідує, що ОСОБА_1 отримані доходи за період з вересня 2018 року по лютий 2018 року.
Разом з тим, вказана довідка не може слугувати єдиним підтвердженням скрутного матеріального становища позивача.
Позивачем не надано доказів відсутності отриманих доходів членом сім'ї чоловіком ОСОБА_2 (втрата працездатності, перебування в центрі зайнятості на обліку за сприянням у працевлаштуванні, відсутність права власності на рухоме чи нерухоме майно, чи іншого джерела доходу), а також не надано доказів для їх підтвердження.
Відтак, відсутні достатні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору.
Отже, позивачу слід усунути недоліки позовної заяви, а саме: сплатити судовий збір у розмірі 1 409,60 грн., надавши до суду оригінал відповідного розрахункового документу (квитанції, платіжного доручення, або докази на підтвердження скрутного матеріального становища іншого члена сім'ї подружжя).
Крім того, згідно із пунктом 2 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Проте, в порушення пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України, у позовній заяві не зазначені реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача, ідентифікаційний код відповідача, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти учасників справи.
Відповідно до частин першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Отже, оскільки в порушення частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору у встановленому порядку та розмірі, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Також позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду нової редакції позовної заяви разом з її копією (у якій зазначити реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача, ідентифікаційний код відповідача, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти учасників справи.
Керуючись статтями 161, 169 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ківерцівської районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачам, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачам.
Копію ухвали надіслати особам, що звернулися із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя С.Ф. Костюкевич