29 березня 2018 року Справа 804/2172/18
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Рябчук О.С. розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції, Державної установи "Криворізька виправна колонія № 80", Міністерства юстиції України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції, Державної установи "Криворізька виправна колонія № 80", Міністерства юстиції України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогами про:
-визнати протиправними дії: Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації міністерства юстиції, Державної установи "Криворізька виправна колонія № 80", Міністерства юстиції України, Пенсійного фонду України щодо несвоєчасних та неналежних організації, підготування, складання списків, складання та подання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 з 01.01.2017 року;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку, нарахування та виплати пенсії щодо ОСОБА_1;
-зобов'язати Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації міністерства юстиції, Державну установу "Криворізька виправна колонія № 80" підготвувати за формою згідно з Додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ( надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених ПКМУ № 1294 від 07.11.2007 року, в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 1036 від 28.12.2016 року, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, загальної суми в наступних розмірах:
- посадовий оклад - 1750 гривень;
- оклад за військовим ( спеціальним) званням майор- 125 гривень;
-надбавка за вислугу років ( 40% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) - 750 гривень;
-надбавка за виконання особливо важких завдань ( 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років) - 1312, 5 гривень;
- премія ( 198% посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань) - 7796,25 гривень;
- одноразова грошова допомога при звільненні - 550 гривень;
Усього - 12283,75 гривень та яку негайно подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок, нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1, без обмеження граничного розміру, згідно довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ( надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених ПКМУ № 1294 від 07.11.2007 року, в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 1036 від 28.12.2016 року ,із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, загальної суми в наступних розмірах:
- посадовий оклад - 1750 гривень;
- оклад за військовим ( спеціальним) званням майор- 125 гривень;
-надбавка за вислугу років ( 40% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) - 750 гривень;
-надбавка за виконання особливо важких завдань ( 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років) - 1312, 5 гривень;
- премія ( 198% посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань) - 7796,25 гривень;
- одноразова грошова допомога при звільненні - 550 гривень;
Усього - 12283,75 з урахуванням індексу інфляції відповідно до приписів ст. 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та щомісячно проводити відповідні виплати, починаючи з 01.01.2017 року, з врахуванням фактично виплачених сум, до змін у законодавстві, передбачених збільшення виплат;
- рішення звернути до негайного виконання;
-зобов'язати Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації міністерства юстиції, Державну установу "Криворізька виправна колонія № 80", Міністерство юстиції України, Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до суду звіт про повне виконання судового рішення протигом місячного строку з моменту набрання законної сили рішення суду.
Адміністративний позов зареєстровано в суді та присвоєно номер адміністративної справи №804/2172/18.
Згідно ч.2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
За правилами, визначеними частиною 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем разом із адміністративним позовом надано клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Відповідно ч.ч. 1-2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з ч.1 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Такі положення Кодексу адміністративного судочинства України кореспондуються з положенням ч. 1 ст. 8 Закону України Закон України "Про судовий збір".
Так, згідно з чч.1,2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
В огрунтування заявленого клопотання позивачем заначено пп. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" оскільки предметом спору є захист соціальних, трудових прав.
Суд зазначає, що чинним законодавством передбачена можливість звільнення від сплати судового збору та зменшення розміру судових витрат для особи, що звертається до суду. При цьому, вказане є правом, а не обовязком суду.
При вирішенні питання про задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору чи зменшення розміру судових витрат суд досліджує наявність обставин для звільнення та зменшення, які мають бути підтверджені належними доказами. Водночас відсутність таких доказів чи їх неналежність є підставою для відмови в задоволенні заяви про звільнення від сплати судового збору та зменшення розміру судових витрат.
До заявленого клопотання про звільнення від судового збору за подання даного адміністративного позову, позивачем не надано належних доказів на підтвердження обставин, що зумовлюють звільнення від сплати судового збору. При цьому з матеріалів справи вбачається , що позивач отримує дохід у вигляді пенсійних виплат.
Положення пп. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" не підлягають застосуванню, оскільки позовні вимоги не спрямовані на захист трудових прав позивача, в зв'язку з тим, що позивач є пенсіонером, а пенсія не є соціальною виплатою та бездіяльність щодо перерахунку пенсії не є соціальною послугою.
Таким чином клопотання про звільнення від сплати судового збору є необгрунтованним та таким, що не підлягає задоволенню.
Порядок обчислення та справляння судового збору визначений Законом України "Про судовий збір".
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. № 3674-VI із змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 06.12.2016 р. (який набрав чинності з 01.01.2017 р.), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" №2246-19 від 07.12.2017 р. визначено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2018 року встановлено на рівні 1762 гривень.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду фізичною особою позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 704,80 грн.
При цьому, відповідно абз.2до ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві обєднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
З позовних матеріалів вбачається, що позивачем заявлено одразу декілька позовних вимог, які мають немайновий характер та звернені до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції, Державної установи "Криворізька виправна колонія № 80", Міністерства юстиції України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Згідно з Аналізом практики застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" у редакції Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", що затверджена Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 р. №2 "Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" у редакції Закону України від 22 травня 2015 року 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", перевіряючи правильність сплати позивачем судового збору та визначаючи кількість вимог немайнового характеру, звернених до суду, необхідно враховувати, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобовязати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії, є однією вимогою.
У відповідності до ч.1, 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановленихстаттями 160, 161 цього Кодексу, протягом пяти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З огляду на викладене, суд дає можливість позивачу у десятиденний строк з моменту отримання ухвали привести у відповідність до вимог ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву, а саме: надати суду оригінал квитанції про сплату судового збору за подачу адміністративного позову немайнового характеру у розмірі 2114,40грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, ст.169, ст.ст. 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції, Державної установи "Криворізька виправна колонія № 80", Міністерства юстиції України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії- залишити без руху.
Запропонувати позивачу усунути недоліки позову протягом 10-ти днів з дня отримання копії ухвали суду про залишення позову без руху, а саме:
- надати суду оригінал квитанції про сплату судового збору за подачу позовної заяви у розмірі 2114,40грн., сплаченого за наступними реквізитами: Отримувач: УДКСУ у Чечелівському районі м. Дніпра; Код ЄДРПОУ(отримувача): 37989253; Рахунок отримувача: 31210206784008 за кодом бюджетної класифікації доходів: 22030101; Банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області; МФО 805012; призначення платежу «судовий збір за позовом _______________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд».
Суд роз'яснює позивачу, що у випадку, якщо недоліки позовної заяви не будуть усунені у зазначений строк, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Залишення позовної заяви без руху не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, що звернулася із позовною заявою.
Відповідно до ч. 2 ст. 293 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу.
Оскарження ухвал суду, які не передбачені статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішння суду не допускається.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя (підпис) О.С. Рябчук
З оригіналом згідно Суддя О.С. Рябчук