91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
24.12.09 Справа № 4/166
Розглянувши матеріали справи за позовом
Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради, м. Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Донбастеплоенергосервіс", м. Луганськ
про стягнення 1153 грн. 06 коп.
Суддя : Батюк Г.М.
Секретар судового засідання: Чорної І.М.
в присутності представників сторін:
від позивача - Бабкіна Н.В., довіреність № 01/03-10/5585/0/2-08 від 31.07.08;
від відповідача - представник не прибув;
від заявника -не прибув.
Суть справи: заявником заявлені вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю в сумі 1057 грн. 42 коп. та пені в сумі 95 грн. 64 коп.
Учасників судового процесу було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання, тому судом з урахуванням вимог ст.ст. 42,43 Господарського процесуального кодексу України створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.
Неприбуття повторно у судове засідання відповідача, який був належним чином повідомлений про час і місце проведення судового засідання не перешкоджає розгляду спору по суті згідно положень ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, оскільки до повноважень господарських суддів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб -учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій.
Тому, направлення кореспонденції на адресу відповідача відповідно до інформації, що міститься в матеріалах справи є належним доказом виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення судом певних процесуальних дій.
Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд,
В обґрунтування позовних вимог заявник зазначив, що проведеною прокуратурою м. Луганська перевіркою встановлено, що рішенням Луганської міської ради від 18.03.98
№ 115/4 Товариству з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Донбастеплоенергосервіс" у тимчасове довгострокове користування на умовах оренди надана земельна ділянка загальною площею 0,0476 га терміном до 18.03.2028 року за адресою: м. Луганськ, вул.. Клубна, під розміщення некапітальних споруд.
Між виконавчим комітетом Луганської міської ради та ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Донбастеплоенергосервіс" укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 29.05.98, реєстрація від 29.05.98 № 2448 (далі-Договір).
Рішенням господарського суду Луганської області від 07.05.09 по справі № 13/76пд за позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі виконавчого комітету Луганської міської ради до ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Донбастеплоенергосервіс" про розірвання договору та стягнення заборгованості та пені, позовні вимоги задоволені повністю -розірвано договір на право тимчасового користування ( у тому числі на умовах оренди) від 29.05.98 № 2448, стягнуто з відповідача борг з орендної плати за землю в сумі 2618 грн. 74 коп. та пеню у сумі 293 грн. 20 коп. Але, за ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Донбастеплоенергосервіс" залишилась заборгованість за період з 01.02.09 по 07.05.09 (дата винесення рішення господарського суду Луганської області по справі № 13/76пд про розірвання договору).
Відповідно до п. 2.1 Договору, плата за землю вноситься у вигляді орендної плати у розмірі земельного податку щомісячно рівними долями.
Ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, згідно ч.1 ст. 7 Закону України "Про плату за землю», встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідач не виконує зобов'язання за договором по сплаті орендної плати у повному обсязі, до місцевого бюджету, тому за ним виникла заборгованість зі слати орендної плати за період з лютого 2009 по травень 2009 у розмірі 1057 грн. 42 коп., чим порушуються не тільки умови договору, але і вимоги ст. 19 Закону України «Про оренду землі».
За порушення виконання зобов'язання по сплаті орендної плати за землю, позивач нарахував відповідачу пеню в сумі 95 грн. 64 коп. за період з 01.03.09 по 31.08.09, відповідно до умов п.3.2 договору.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, у засідання суду не прибув, не виконав вимоги ухвали суду, справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
Оцінивши доводи представника позивача у їх сукупності, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення повністю, з огляду на наступне.
Заявник звернувся до господарського суду з даною позовною заявою про стягнення з відповідача боргу по орендній платі за користування земельною ділянкою в сумі 1057 грн. 42 коп., пені у розмірі 95 грн. 64 коп., відповідно до умов п. 3.2 договору.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.
Стаття 24 Закону України „Про оренду землі” передбачає, що орендодавець має право вимагати від орендаря сплати орендної плати за землю.
Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Відповідно до ч. З ст. 2 Закону України "Про плату за землю" за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренді землі.
Згідно ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином та в установлений термін відповідно до умов договору.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Як свідчать матеріали справи, між Виконавчим комітетом Луганською міською радою та ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Донбастеплоенергосервіс" укладено договір на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) від 29.05.98, згідно рішення виконавчого комітету Луганської міської ради від 18.03.98 № 115/14 Товариству з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма
"Донбастеплоенергосервіс" у тимчасове довгострокове користування на умовах оренди надана земельна ділянка загальною площею 0,0476 га терміном до 18.03.2028р. за адресою: м. Луганськ, вул.. Клубна, під розміщення некапітальних споруд, але відповідач свої зобов'язання за договором не виконував, орендна плата не вносилась щомісячно рівними частками до місцевого бюджету, в зв'язку з чим заборгованість відповідача перед позивачем по орендній платі за період з 01.02.09 по 07.05.09 складає 1057 грн. 42 коп.
Відповідно до умов п. 3.2 договору, за несвоєчасне внесення орендної плати у строки, зазначені договором, позивач нарахував відповідачу пеню за період з 01.03.09 по 31.08.09 в сумі 95 грн. 64 коп.
Так, несплата грошових коштів за оренду землі у встановлений договором, термін тягне за собою завдання шкоди державним інтересам, так як Виконавчий комітет Луганської міської ради та Луганська міська рада, згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", є органом місцевого самоврядування, яка представляє інтереси територіальної громади, здійснює в її інтересах та від її ім'я функції та повноваження органів місцевого самоврядування, які зазначені Конституцією України, і є органом виконавчої влади на місцях фінансування органів місцевої влади проводиться з місцевого бюджету та будь які завдання шкоди їх інтересам порушує інтереси держави, тому прокурор у відповідності до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру " заявляє позов в інтересах Луганської міської ради .
Згідно ст. 31 Закону України "Про оренду землі " за невиконанні зобов'язання договору оренди землі сторони несуть відповідальність у відповідності з Законами України та договором.
Згідно ст. 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 7-10 років.
Рішенням Луганської міської ради від 28.12.07 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності 01.03.08, а рішення від 22.12.2000 № 22/4 втратило чинність.
З урахування вищенаведеного, до усіх землекористувачів м. Луганська, в тому числі і до ТОВ "Виробничо - комерційна фірма "Донбастеплоенергосервіс" (відповідача у справі), з 01.03.08 була застосовна нова нормативна грошова оцінка. Тобто дані для розрахунку орендної плати на 2008 рік надані з урахуванням уточненої нормативної грошової оцінки земель. Рішення було опубліковано у міській щотижневій громадсько-політичній газеті "Жизнь Луганська" від 02.04.08 за № 14 (924)(а.с.23-24).
Суд вважає, вимоги позову про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю за період з 01.02.09 по 07.05.09 в сумі 1057 грн. 42 коп., пеню за період з 01.03.09 по 31.08.09 в сумі 95 грн. 64 коп. такими, що підлягають задоволенню повністю, оскільки вони підтверджені матеріалами справи, підлягають стягненню з відповідача, відповідачем не оспорені.
Як було встановлено при розгляді справи, станом на день її слухання заборгованість відповідача не змінилась. Розмір суми боргу відповідачем не оспорюється.
Вказана земельна ділянка належить на праві власності територіальній громаді Луганської міської ради та несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету, чим завдається істотна шкода інтересам держави, тому позов заявлений прокурором у відповідності до ст. 29 ГПК України.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про прокуратуру»прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру»визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Підставою звернення прокурора до суду в інтересах держави в особі Виконавчої влади Луганської міської ради та Луганської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, наданою на умовах оренди.
Виконавчі органи Луганської міської ради, на підставі ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", стягують плату за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету.
Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і, внаслідок цього - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоров'я та інших соціальних програм міста, чим завдається істотна шкода державним інтересам.
Необхідність захисту державних інтересів покладає на прокуратуру обов'язок представництва держави в суді відповідно до ч. 2 ст. 121 Конституції України.
За таких обставин, вимоги позовних вимог є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, такими, що відповідають умовам укладеного договору та фактичним обставинам, тому підлягають до задоволення повністю.
У судовому засіданні 24.12.09 за згодою представника позивача була оголошена тільки лише вступна та резолютивна частина рішення.
Відповідно до ст.ст. 44,49 ГПК України витрати по держмиту та судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 90, 96, 206 Земельного кодексу України, ст.ст. 21, 22, 24, 31 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 526, 629 ЦК України, керуючись ст. ст. 22, 44, 49, 75,.80, 82, 84, 85 ГПК України, суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Донбастеплоенергосервіс", м. Луганськ, кв. Дзержинського, 16/44 (юридична адреса), м. Луганськ, вул. Ватутіна,97 (фактична адреса), код ЄДРПОУ 21840307:
- на користь Луганської міської ради Луганської області, вул. Коцюбинського, 14, м. Луганськ, код ЄДРПОУ 26070794 борг з орендної плати за землю в сумі 1057 грн. 42 коп., пеню в сумі 95 грн. 64 коп., видати на виконання наказ позивачу після набрання рішенням законної сили;
- в доход Державного бюджету України державне мито у сумі 102 грн. 00 коп. на п/р 31118095700006, банк: ГУДКУ у Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код 24046582, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, видати наказ ДПІ у Жовтневому районі у м.Луганську після набрання рішенням законної сили;
- в доход Державного бюджету України витрати на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп. на п/р 31211259700006, банк: ГУДКУ у Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, код ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259, видати наказ ДПІ у Жовтневому районі у м. Луганську після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його
підписання, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.
Дата підписання рішення -28.12.09.
Суддя Г.М.Батюк