Рішення від 26.11.2009 по справі 25/553

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 25/553 26.11.09

За позовом Прокурора Святошинського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради

до Автокооперативу по експлуатації індивідуальних гаражів і стоянок «Південний»

про звільнення земельної ділянки

Суддя Морозов С.М.

Секретар судового засідання Денисенко А.В.

Представники:

від заявника: Ткаченко В.В. (старший помічник прокурора)

від позивача: Телицька В.А. (довіреність від 28.09.2009р.)

від відповідача: Самань В.Г. (довіреність від 23.11.2009р.)

Сторчак Г.В. (голова правління

В судовому засіданні 26.11.2009р. за згоди представників заявника, позивача та відповідача було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Прокурор Святошинського району м. Києва звернувся до суду з позовною заявою до Автокооперативу по експлуатації індивідуальних гаражів і стоянок «Південний»про звільнення незаконно займаної земельної ділянки площею 600 м2, яка розташована в м. Києві по вул. Я. Качури 93.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем вказана земельна ділянка використовується без документів на право користування (власності) землею.

Представник Київської міської ради в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та відповідно до наданих письмових пояснень повідомив суд, що Київська міська рада не приймала рішення про передачу відповідачу вказану земельну ділянку.

Відповідач надав відзив на позов, проти задоволення позову заперечує, мотивуючи це тим, що ним не використовується та не займається земельна ділянка площею 600 м2, яка розташована в м. Києві по вул. Я. Качури 93.

В судовому засіданні 19.11.2009р. було оголошено перерву до 26.11.2009р.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 9 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок відноситься до повноважень Київської міської ради.

У відповідності до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень,

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України документами, що посвідчують право на земельну ділянку є: державний акт на право власності на земельну ділянку; цивільно-правова угода щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтво про право на спадщину (щодо земельної ділянки, набутої у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення); державний акт на право постійного користування земельною ділянкою; договір оренди землі, зареєстрований відповідно до закону.

Контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України (ст. 187 Земельного кодексу України).

Відповідно до статті 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель в місті Києві здійснюється Київською міською радою.

Рішенням Київської міської ради від 25.09.2003 №16/890 затверджено Порядок здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель у м. Києві.

Пунктом 2.1 названого Порядку передбачено, що забезпечення здійснення самоврядного контролю за додержанням вимог законодавства щодо раціонального використання та охорони земель покладено на Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Головне управління).

Самоврядний контроль передбачає, серед іншого, контроль за наявністю у землевласників і землекористувачів документів, що підтверджують їхні права на землю, проектної документації тощо (п. 2.4 Порядку) і здійснюється шляхом перевірок землевласників і землекористувачів щодо додержання вимог земельного законодавства (п. 2.6 Порядку).

Управлінням з контролю за використанням та охороню земель у м. Києві 6 лютого 2009 року було проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства України Автокооперативом по експлуатації індивідуальних гаражів і стоянок «Південний».

За результатами перевірки складений акт №167/6 від 06.02.2009 (копія міститься в матеріалах справи), яким встановлено, що земельна ділянка орієнтовною площею 600 м2 за адресою: м. Київ, вул. Я. Качури 93 займається Автокооперативом по експлуатації індивідуальних гаражів і стоянок «Південний».

Документи, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою, у відповідача відсутні.

За інформацією Київської міської ради рішення про передачу у власність чи користування земельної ділянки за адресою: м. Київ, вул. Я. Качури 93 у Святошинському районі м. Києва відповідачу не приймалось (письмові пояснення від 19.11.2009 № 29/246-2182 у справі).

Правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 600 м2, розташовану за адресою: м. Київ, вул. Я. Качури 93 відповідачем суду не надано.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Пунктом 1 статті 212 Земельного кодексу України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Згідно зі ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідач твердження прокуратури та позивача належними засобами доказування не спростував, правовстановлюючих документів на земельну ділянку не надав.

Відповідно до частини третьої статті 2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту.

Рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. у справі № 1-1/99 встановлено, що прокурор або його заступник самостійно обґрунтовує та визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, а органами, уповноваженими державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах можуть виступати органи державної влади чи місцевого самоврядування, яким законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Оскільки, як встановлено судом, відповідач використовує згадану вище земельну ділянку без наявності правовстановлюючих документів, вимоги прокуратури визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати у сумі 321,00 грн. (85,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу) відповідно до положень статті 49 ГПК України покладаються на відповідача та підлягають стягненню в доход державного бюджету.

Керуючись ст.ст. 33,49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Зобов'язати Автокооператив по експлуатації індивідуальних гаражів і стоянок «Південний»(ідентифікаційний код 21561665, адреса: 03134, м. Київ, вул. Симиренка 38-А) звільнити земельну ділянку площею 600 м2, що розташована за адресою: м. Київ, вул. Я. Качури 93.

Стягнути з Автокооперативу по експлуатації індивідуальних гаражів і стоянок «Південний»(ідентифікаційний код 21561665, адреса: 03134, м. Київ, вул. Симиренка 38-А) на користь державного бюджету (рахунок 31110095700011, одержувач УДК Шевченківського району м. Києва, банк ГУ ДКУ у м. Києві, код банку 820019, код ЄДРПОУ 26077968, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) державне мито в розмірі 85,00 (вісімдесят п'ять) грн.

Стягнути з Автокооперативу по експлуатації індивідуальних гаражів і стоянок «Південний»(ідентифікаційний код 21561665, адреса: 03134, м. Київ, вул. Симиренка 38-А) на користь державного бюджету (рахунок 31213259700011, ідент. код 26077968, одержувач УДК Шевченківського району м. Києва, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код економічної класифікації доходів 22050000) 236,00 (двісті тридцять шість гривень) грн. витрат на інформаційно -технічне забезпечення судового процесу.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня виготовлення рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.

Суддя С.М. Морозов

Дата підписання повного тексту рішення 25.12.2009р.