Справа № 2-а-675/2009
18 грудня 2009 року суддя Рокитнянського районного суду Київської області Литвин О.В., розглянувши у в порядку письмового провадження в смт. Рокитне матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області
про визнання неправомірними дій щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії та доплат до пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплат до пенсії, -
Позивач звернулася до суду із вищеназваним позовом, мотивуючи тим, що вона є інвалідом ІІІ групи у зв»язку із захворюванням, пов»язаним з Чорнобильською катастрофою та має право на отримання основної державної пенсії в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та доплату до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, що ні в якій мірі не відповідає розмірам таких виплат.
Вважає, що відповідач мав провести їй перерахунок пенсії відповідно до вимог ЗУ«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та відповідно до встановлених державою мінімальних розмірів пенсії та заробітної плати.
Просила визнати дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії та доплат до пенсії неправомірними та зобов»язати останнього провести перерахунок та виплату з 22.05.2008 року основної державної пенсії в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком, щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, виходячи із розміру 50% мінімальної пенсії, перерахунок доплати до пенсії, виходячи з розміру однієї мінімальної заробітної плати згідно ст.ст.39, 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач, будучи належним чином повідомленою про час і місце розгляду справи, у судове засідання не з»явилася, натомість подала до суду заяву, якою підтримала позов у повному обсязі та просила провести розгляд справи у її відсутності у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час і місце проведення попереднього судового засідання, свого представника не направив, подавши заяву, якою позов не визнав та просив розглянути справу у відсутності свого представника в порядку письмового провадження. Також подав до суду письмове заперечення проти позову, яким просить у задоволенні останнього відмовити посилаючись на те, що відповідно до вимог ч. 1 та ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених лише за цим Законом. А тому, щодо пенсіонерів, яким пенсія призначена за іншими спеціальними законами, у тому числі на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зазначений у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір мінімальної за віком не застосовується.
Розмір пенсії, встановлений ч. 4 ст. 54 та ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» був визначений, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, який для цієї категорії пенсіонерів законодавчо встановлений не був. Положення ст.49 ЗУ цього Закону щодо застосування розміру мінімальної пенсії за віком, встановленою абзацом першим частини першої статті 28 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» для обчислення максимального розміру пенсій, призначених за цим Законом, законодавцем на інші статті цього Закону, у тому числі на частину четверту статті 54 цього Закону поширені не були.
Зазначає також, що розмір мінімальної пенсії за віком щоразу визначався Постановами Кабінету Міністрів України, в яких зазначалися обмеження щодо їх застосування при визначенні певних видів виплат. Постановою КМ України від 03.01.2002 року «Про підвищення розміру пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінанасування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» встановлено, що розрахунок пенсії, призначеної відповідно до ч.4.ст.54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» провадиться з розрахунку мінімальної пенсії за віком розміром 19-91 грн.. Статтею 63 Закону передбачено, що фінансування витрат, пов»язаних з реалізацією цього Закону провадиться за рахунок державного бюджету та залежить від фінансових можливостей його дохідної частини.
Для реалізації ст..39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» була прийнята постанова КМ України №836 від 26.07.1996 року, якою встановлено доплату до пенсії непрацюючим пенсіонерам у зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі 5-20 грн. щомісяця.
Крім того, наполягає на застосування вимог ст.100 КАС України щодо пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду.
Пунктом 10 ст. 3 КАС України передбачено, що письмове провадження це розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених КАС України.
За викладеного, суд ухвалив провести розгляд спору по суті у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів, що узгоджується з вимогами ст.122 КАС України.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного:
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні ПФУ у Рокитнянському районі як особа, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, будучи інвалідом ІІІ групи у зв»язку із захворюванням, пов»язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи і що у свою чергу підтверджується паспортними даними, посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, експертним висновком та витягами з акту огляду МСЕК на ім»я позивача.
Позивачу відповідачем нарахована та виплачується державна пенсія, як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка віднесена до категорії 1 осіб та має другу групу інвалідності, згідно з положеннями ст..54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, відповідно до положень ст..50 згаданого Закону в розмірі 50 % від розміру мінімальної пенсії за віком. При цьому, як встановлено в судовому засіданні, за основу розміру мінімальної пенсії за віком при проведенні розрахунку та перерахунку розміру державної та додаткової пенсії відповідач застосовував розмір, що визначався постановами КМ України від 03.01.2002 року №1 ( розрахункова величина 19-91 грн.), від 13.07.2004 року № 894 (розрахункова величина 22-30 грн.). Доплата до пенсії відповідно до положень ст..39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” провадиться позивачу в розмірі 5-20 грн., що знаходить своє підтвердження з відповіді відповідача на запит позивача, яка міститься у матеріалах справи.
Частина перша статті 9 КАС України визначає, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України.
Відповідно до ч.4 ст.54 ЗУ в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком. Статтею 50 вказаного Закону передбачено, що особам, віднесеним до 1-ої категорії і які мають другу групу інвалідності щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 цього Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу, а також відповідно ч. 5 ст. 55 вказаного Закону призначення та виплата пенсій названим категоріям (в т.ч. і тим, які віднесені до 1-ої категорії) провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до положень ст..28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив: з 01.01.2008 року 470-00 грн., з 01.04.2008 року - 481-00 грн., з 01.07.2008 року - 482-00 грн., з 01.10.2008 року - 498-00 грн.. На 2009 рік ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік» розмір такого прожиткового мінімуму встановлений в сумі 489-00 грн.
Згідно ч. 3 ст. 67 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до положень ст..39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” непрацюючим пенсіонерам, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю і що має місце у випадку з позивачем, провадиться доплата до основної пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи і що визнав відповідач, позивачу така доплата провадиться в значно меншому розмірі з огляду на законодавчо встановлені розміри мінімальної заробітної плати, яка становила в межах строку позовних вимог: з 01.01.2008 року 515 грн., з 01.04.2008 року 525 грн., з 01.10.2008 року 545 грн., з 01.12.2008 року 605 грн., з 01.01.2009 року 605 грн., з 01.04.2009 року 625 грн., з 01.07.2009 року 630 грн.
Згідно ч.2 ст.19 ОСОБА_2 України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та Законами України.
Згідно ст. 8 ОСОБА_2 України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України та повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України - є нормами прямої дії.
Відповідно до ст.92 ОСОБА_2 України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина ( п.1) та основи соціального захисту ( п.6).
Статтею 113 ОСОБА_2 України передбачено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується ОСОБА_2 України та Законами України.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп було визнано неконституційним п. 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до ст.ст. 39, 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта ОСОБА_2 України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до положень ОСОБА_2 України, найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права та свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений ( статті 3, 21, 22) і саме вказані норми мають бути застосовані при вирішенні даного спору.
У відповідності до ч.5 ст.55, ч.1 ст.57, ч.1 ст.68 ОСОБА_2 України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Кожному гарантується право знати свої права і обов»язки.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 102 КАС України передбачено поновлення пропущеного з поважних причин процесуального строку, встановленого законом. Поважними визнаються лише ті обставини, які є об»єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов»язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Як вбачається з доводів позивача і що не оспорюється відповідачем та не викликає сумнівів у суду, про порушення свого права він дізнався з листа відповідача від 04.11.2009 року, яким останній відмовив їйу проведенні перерахунку та виплати пенсії пенсії та доплат до пенсії.
Відповідач просить застосувати строк позовної давності до спірних правовідносин, позивач поновити такий строк не просить. Разом з тим, зважаючи на викладене та у відповідності до положень ч.2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту порушеного права позивача суд приходить до висновку, що причина пропуску строку звернення до суду позивача є поважною та приймає рішення про поновлення позивачу строку звернення до суду, починаючи з 22.05.2008 року, тобто з дня прийняття Конституційним Судом України рішення № 10-рп, яким визнано неконституційними положення п. 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, доплати до пенсії відповідно до положень ст.ст.39, 50, 54 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 22.05.2008 року, є протиправними, оскільки не відповідають вимогам вказаних норм та вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату позивачу основної державної, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю та доплати до пенсії із вказаної дати в законодавчо визначених розмірах з врахування раніше отриманих сум таких виплат.
За викладеного позов підлягає до задоволення.
Позивач підлягає звільненню від сплати судового збору, як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору на підставі п. 34 ст. 4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 17, 89, 99, 100, 158-163 КАС України, ст.ст. 3, 8, 21, 22, 46, 92 ОСОБА_2 України, ст.ст. 39, 49, 50, 54, 62, 67, 71 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 58, 59 ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст..54, 55 ЗУ «Про державний бюджет на 2009 рік», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, суд-
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі щодо проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 як інваліду ІІі групи по захворюванню, пов»язаному з наслідками Чорнобильської катастрофи, як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, основної державної пенсії у відповідності до положень ст.54 ЗУ„Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, відповідно до положень ст.50 вказаного Закону, доплати до пенсії відповідно до положень ст.39 вказаного Закону.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату: державної пенсії у відповідності до положень ст.54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до положень відповідно до ст. 50 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до положень Законів України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» , «Про Державний бюджет України на 2009 рік»; щомісячної доплати до пенсії відповідно до положень ст.39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, починаючи з 22.05.2008 року з врахуванням раніше виплачених сум таких виплат.
Від сплати судового збору сторони звільнити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Рокитнянський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Суддя