Справа № 2-а-643/2009
14 грудня 2009 року суддя Рокитнянського районного суду Київської області Литвин О.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі
про визнання неправомірними дій та зобов»язання провести перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, провести виплату недоотриманих сум пенсії,
Позивач звернувся до суду із вищеназваним позовом, мотивуючи тим, що він є інвалідом ІІ групи у зв»язку із захворюванням, пов»язаним з Чорнобильською катастрофою та має право на отримання основної державної пенсії в розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Вважає, що відповідач мав провести йому перерахунок пенсії відповідно до вимог ЗУ«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та відповідно до встановлених державою мінімальних розмірів пенсії. Звертався до відповідача з вимогою провести такий перерахунок, але той відмовив.
Просив визнати дії відповідача неправомірними та зобов»язати останнього провести перерахунок основної державної пенсії в розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком згідно ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.01.2008 року, перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи із розміру 75% мінімальної пенсії з 01.01.2008 року та стягнути недоотримані суми основної та додаткової пенсії з 01.01.2008 року.
Позивач, будучи належним чином повідомленим про день, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з»явився, натомість подав до суду заяву, в якій підтримав позов у повному обсязі та просив провести розгляд справи у порядку письмового провадження у його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час і місце проведення попереднього судового засідання, свого представника не направив, подавши заяву, якою позов не визнав та просив розглянути справу у відсутності свого представника в порядку письмового провадження. Також подав до суду письмове заперечення проти позову, яким просить у задоволенні останнього відмовити посилаючись на те, що відповідно до вимог ч. 1 та ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених лише за цим Законом. А тому, щодо пенсіонерів, яким пенсія призначена за іншими спеціальними законами, у тому числі на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зазначений у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір мінімальної за віком не застосовується.
Розмір пенсії, встановлений ч. 4 ст. 54 та ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» був визначений, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, який для цієї категорії пенсіонерів законодавчо встановлений не був. Положення ст.49 ЗУ цього Закону щодо застосування розміру мінімальної пенсії за віком, встановленою абзацом першим частини першої статті 28 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» для обчислення максимального розміру пенсій, призначених за цим Законом, законодавцем на інші статті цього Закону, у тому числі на частину четверту статті 54 цього Закону поширені не були.
Зазначає також, що розмір мінімальної пенсії за віком щоразу визначався Постановами Кабінету Міністрів України, в яких зазначалися обмеження щодо їх застосування при визначенні певних видів виплат. Постановою КМ України від 03.01.2002 року «Про підвищення розміру пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінанасування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» встановлено, що розрахунок пенсії, призначеної відповідно до ч.4.ст.54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» провадиться з розрахунку мінімальної пенсії за віком розміром 19-91 грн.. Статтею 63 Закону передбачено, що фінансування витрат, пов»язаних з реалізацією цього Закону провадиться за рахунок державного бюджету та залежить від фінансових можливостей його дохідної частини.
Крім того, наполягає на застосуванні вимог ст.100 КАС України щодо пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду.
Пунктом 10 ст. 3 КАС України передбачено, що письмове провадження це розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених КАС України.
За викладеного, суд ухвалив провести розгляд спору по суті у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів, що узгоджується з вимогами ст.122 КАС України.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного:
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні ПФУ у Рокитнянському районі як особа, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І, будучи інвалідом ІІ групи у зв»язку із захворюванням, пов»язаним з участю у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і що у свою чергу підтверджується паспортними даними, посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, експертним висновком та витягами з акту огляду МСЕК на ім»я позивача.
Позивачу відповідачем нарахована та виплачується державна пенсія, як особі, що віднесена до категорії 1 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно з положеннями ст.54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, відповідно до положень ст.50 згаданого Закону в розмірі 75% від розміру мінімальної пенсії за віком. При цьому, як встановлено в судовому засіданні, за основу розміру мінімальної пенсії за віком при проведенні розрахунку та перерахунку розміру державної та додаткової пенсії відповідач застосовував розмір, що визначався постановами КМ України від 03.01.2002 року №1 ( розрахункова величина 19-91 грн.), від 13.07.2004 року № 894 (розрахункова величина 22-30 грн.), а не законами про державний бюджет України.
Частина перша статті 9 КАС України визначає, що суд при вирішенні спору керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України.
Відповідно до ч.4 ст.54 ЗУ в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком. Статтею 50 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції, яка діє на даний час, передбачено, що особам, віднесеним до 1-ої категорії щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 цього Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу, а також відповідно ч. 5 ст. 55 вказаного Закону призначення та виплата пенсій названим категоріям (в т.ч. і тим, які віднесені до 1-ої категорії) провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до положень ст..28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив: з 01.01.2008 року 470-00 грн., з 01.04.2008 року - 481-00 грн., з 01.07.2008 року - 482-00 грн., з 01.10.2008 року - 498-00 грн.. На 2009 рік ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік» розмір такого прожиткового мінімуму встановлений в сумі 489-00 грн.
Згідно ч. 3 ст. 67 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
За викладеного, з огляду на встановлені обставини справи вбачається, що відповідачем нарахування та виплата державної та додаткової пенсії, доплати до пенсії провадилося з порушеннями вимог чинного законодавства, а тому відсутні підстави для прийняття до уваги жодного з доводів відповідача в частині правомірності застосування при проведенні нарахування державної та додаткової пенсії порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України і що суперечить ч.2 ст.19 ОСОБА_2 України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та Законами України.
Згідно ст. 8 ОСОБА_2 України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України та повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України - є нормами прямої дії.
Відповідно до ст.92 ОСОБА_2 України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина ( п.1) та основи соціального захисту ( п.6).
Статтею 113 ОСОБА_2 України передбачено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується ОСОБА_2 України та Законами України.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп було визнано неконституційним п. 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта ОСОБА_2 України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до положень ОСОБА_2 України, найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права та свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений ( статті 3, 21, 22).
У відповідності до ч.5 ст.55, ч.1 ст.57, ч.1 ст.68 ОСОБА_2 України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Кожному гарантується право знати свої права і обов»язки.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 102 КАС України передбачено поновлення пропущеного з поважних причин процесуального строку, встановленого законом. Поважними визнаються лише ті обставини, які є об»єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов»язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Як вбачається з доводів позивача і що не оспорюється відповідачем та не викликає сумнівів у суду, про порушення свого права він дізнався з листа відповідача 03.12.2009 року, яким останній відмовив йому у проведенні перерахунку та виплати державної та додаткової пенсії.
Відповідач просить застосувати строк позовної давності до спірних правовідносин. Разом з тим, зважаючи на викладене та у відповідності до положень ч.2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту порушеного права позивача суд приходить до висновку, що причина пропуску строку звернення до суду позивача є поважною та приймає рішення про поновлення позивачу строку звернення до суду, починаючи з 22.05.2008 року, тобто з дня прийняття Конституційним Судом України рішення № 10-рп, яким визнано неконституційними положення п. 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, доплати до пенсії відповідно до положень ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 22.05.2008 року, є протиправними, оскільки не відповідають вимогам ст.ст. 50, 54 вищевказаного Закону та вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату позивачу основної державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю із вказаної дати в законодавчо визначених розмірах з врахування раніше отриманих сум таких виплат.
Вимога про стягнення з відповідача недоотриманих сум пенсії не може бути задоволена судом, оскільки в компетенцію суду не входить проведення перерахунків пенсії та перевірки правильності їх нарахування.
За викладеного позов підлягає до часткового задоволення.
Позивач підлягає звільненню від сплати судового збору, як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору на підставі п. 34 ст. 4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 17, 89, 99, 100, 158-163 КАС України, ст.ст. 3, 8, 21, 22, 46, 92 ОСОБА_2 України, ст.ст. 49, 50, 54, 62, 67, 71 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 58, 59 ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст..54, 55 ЗУ «Про державний бюджет на 2009 рік», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, суд-
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі про визнання неправомірними дій та зобов»язання провести перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, провести виплату недоотриманих сум пенсії, задовольнити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі щодо проведення перерахунку ОСОБА_1 починаючи з 22.05.2008 року як інваліду ІІ групи по захворюванню, пов»язаному з участю у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, у відповідності до положень ч.4 ст. 54 ЗУ„Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, відповідно до положень ст.50 вказаного Закону в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі провести перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1 у відповідності до положень ч.4 ст.54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, починаючи з 22.05.2008 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_1 у відповідності до положень відповідно до ст. 50 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до положень Законів України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» , «Про Державний бюджет України на 2009 рік», починаючи з 22.05.2008 року.
В задоволенні решти частин позовних вимог відмовити.
Від сплати судового збору сторони звільнити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Рокитнянський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя