Рішення від 02.05.2018 по справі 160/413/17

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 року ЛуцькСправа № 160/413/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

при секретарі судового засідання Шаблій Л.П.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Савчук М.В,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Локачинське об'єднане управління ПФУ, відповідач) про визнання неправомірними дій щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; зобов'язання призначити таку пенсію з моменту досягнення пенсійного віку.

В обґрунтування позову позивач вказав, що має стаж роботи трактористом 24 роки у Локачинському райоб'єднанні «Сільгоспхімія», яке в подальшому було перейменовано в Локачинське підприємство «Родючість», а згодом у ВАТ Локачинське РВП «Родючість». Зазначене підприємство було створене для збільшення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції.

27 грудня 2013 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Пільговий стаж роботи на посаді тракториста підтверджується архівними довідками від 01 жовтня 2013 року №218, №219 та від 08 жовтня 2013 року №222, №223, №224.

Листом від 14 лютого 2014 року №275/02-30 відповідач повідомив, що комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області не підтверджено пільговий стаж роботи позивача на посаді тракториста за період роботи у ВАТ Локачинське РВП «Родючість» з 02 січня 1980 року по 10 січня 2004 року, оскільки в первинних документах не відображено безпосередню зайнятість ОСОБА_1 у виробництві сільськогосподарської продукції.

Позивач вважає, що відсутність правонаступників та неможливість отримання відповідної уточнюючої довідки за місцем здійснення шкідливих робіт не може бути підставою для відмови у призначені пенсії на пільгових умовах.

Позивач стверджує, що пізніше він отримав уточнюючу довідку від керівництва правонаступників підприємства про стаж роботи та звернувся у Пенсійний фонд. Проте у призначенні пенсії було відмовлено, оскільки вже наявне рішення про відмову у призначенні пенсії, яке не оскаржене.

Позивач вважає неправомірними дії Локачинського об'єднаного управління ПФУ щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому просив зобов'язати відповідача призначити йому таку пенсію з моменту досягнення пенсійного віку.

Відповідно до ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року дану справу прийнято до провадження та призначене судове засідання для розгляду по суті.

У запереченні на позов (відзиві) Локачинське об'єднане управління ПФУ його вимог не визнало (а.с.39-42; 131-133). В обґрунтування своєї позиції відповідач вказав, що заява про призначення пенсії у встановленому порядку подана позивачем 27 грудня 2013 року, а розпорядженням від 13 лютого 2014 року йому було відмовлено у призначенні пенсії, про що було повідомлено позивача.

Відповідач звертає увагу, що згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з 14 грудня 2011 року проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи ВАТ Локачинське РВП «Родючість». Тому документи ОСОБА_1 були направлені на Комісію при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області (ГУ ПФУ у Волинській області) щодо підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Рішенням Комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій, від 13 лютого 2014 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, оскільки Комісією при ГУ ПФУ у Волинській області рішенням від 28 січня 2014 року №10/613 не підтверджено пільговий стаж роботи на посаді тракториста за період роботи у ВАТ Локачинське РВП «Родючість» з 02 січня 1980 року по 19 січня 2004 року.

Відповідач вказує, що законодавством передбачена можливість підтверджувати пільговий стаж винятково первинними документами за час виконання роботи, проте позивачем таких первинних документів про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції надано не було.

Також акцентує увагу на пропуску строку звернення до суду із даним позовом.

З наведених вище підстав відповідач просив відмовити у задоволенні позову.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з наведених у позовній заяві підстав. Суду пояснив, що брав участь у засіданні Комісії при розгляді його заяви про призначення пенсії, однак у зарахуванні стажу його роботи трактористом на підприємстві до пільгового стажу відмовлено, оскільки відсутні уточнюючі довідки чи інші документи про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

За рекомендаціями працівників Пенсійного фонду він у червні 2017 року подав такі довідки безпосередньо до ГУ ПФУ у Волинській області, однак у їх прийнятті відмовлено з тих підстав, що є чинним прийняте у 2014 році рішення.

У судовому засіданні представник відповідача позов заперечила, у задоволенні позовних вимог просила відмовити. Також зазначила, що постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Відповідно до правил пункту 20 Порядку розділу «Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників» у разі, якщо за записами трудової книжки не можливо встановити характер роботи (для трактористів-машиністів підприємств - їх безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції), приймаються уточнюючі довідки підприємств та їх правонаступників. На час звернення із заявою у грудні 2013 року уточнюючі довідки чи інші документи про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції були відсутні. Поданими документами - трудовою книжкою, архівними довідками підтверджується загальний стаж роботи позивача 32 роки, однак не підтверджується пільговий стаж.

У разі ліквідації підприємства, підтвердження пільгового трудового стажу осіб, які працювали на цих підприємствах, здійснюється Комісією при ГУ ПФУ в області, а тому оскільки такою Комісією було прийнято рішення від 28 січня 2014 року № 10/613 про відмову у підтвердженні пільгового стажу, яке не скасоване, відповідачем правомірно відмовлено позивачу у призначенні пільгової пенсії.

Також зауважила, що показання свідків беруться до уваги виключно для встановлення трудового стажу (а не пільгового).

Ухвалою суду від 02 травня 2018 року позивачу відмовлено у прийнятті заяви про зміну позовних вимог на цій стадії розгляду справи по суті.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів і підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 27 грудня 2013 року звернувся до Локачинського об'єднаного управління ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с.148). Разом із заявою позивач подав трудову книжку (копію), архівні довідки про роботу та заробітну плату, копії яких наявні у матеріалах справи (а.с.16-20, 126-127, 149-151).

На час звернення позивача із вказаною заявою правовідносини були врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Пунктом 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років (пункт 16 Розділу XV Закону №1058-IV).

Згідно зі статтею 12 Закону №1788-XII право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років. Водночас, відповідно до пункту «в» статті 13 Закону №1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Такі ж умови визначені пунктом 3 частини другої статті 114 Закону №1058-IV.

Статтею 62 Закону №1788-XII встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Пунктом 1 Порядку №637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядком №637 встановлено особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників. Так відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України щодо порядку призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства (лист від 20 січня 1992 року №7) до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо). Віднесення господарства до підприємств сільського господарства, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, провадиться відповідно до класифікатора галузей народного господарства.

До підприємств сільського господарства відносяться підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва.

Трактористам-машиністам колишніх об'єднань «Сільгоспхімія» (незалежно від теперішнього найменування цих організацій), якщо вони працювали в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, може бути призначено пенсію на пільгових умовах. Первинні документи повинні містити відомості про зайнятість на вказаних вище роботах.

Системний аналіз норм Закону №1788-XII та Порядку №637 дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «в» Закону №1788-XII на посаді тракториста-машиніста є встановлення факту про безпосередню зайнятість при виконанні таких робіт у виробництві сільськогосподарської продукції. Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Судом на підставі копії трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_2 (а.с.11-12) встановлено, що з 02 січня 1980 року він прийнятий на роботу в Локачинське райоб'єднання «Сільгоспхімія» трактористом ІІІ класу на підставі наказу від 02 січня 1980 року №57; на підставі наказу від 19 січня 2004 року № 1-к він звільнений з посади згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (у зв'язку із скороченням чисельності) .

Відповідно до наказу Обласної асоціації «Родючість» від 27 жовтня 1992 року №42-к Локачинське райоб'єднання «Сільгоспхімія» перейменоване в Локачинське районне виробниче підприємство «Родючість», а те згідно із наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України від 29 липня 1996 року №723 перейменоване у Відкрите акціонерне товариство Локачинське районне виробниче підприємство «Родючість» (ВАТ Локачинське РВП «Родючість»).

Волинська обласна виробнича асоціація по підвищенню родючості ґрунтів «Родючість» (обласна асоціація «Родючість») як добровільне об'єднання районних об'єднань «Сільгоспхімія» мала основним завданням постачання колгоспам, радгоспам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції мінеральних добрив, хімічних та біологічних засобів захисту рослин, меліорантів ґрунтів, кормових добавок та інших хімічних речовин для рослинництва та тваринництва; виконанню на договірній основі агрохімічних робіт по внесенню в ґрунт мінеральних добрив, вапнуванню кислих ґрунтів, виготовленню, вивезенню та внесенню в ґрунт органічних добрив, обробітку посівів сільськогосподарських культур хімічними та біологічними засобами захисту робіт.

Основним видом діяльності ВАТ Локачинське РВП «Родючість», як вбачається із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є надання послуг у рослинництві; облаштування ландшафту (а.с.114).

На підставі трудової книжки та архівних довідок відповідачем було встановлено, що загальний стаж позивача становить 32 роки 7 днів. Проведеною відповідачем зустрічною перевіркою факту роботи ОСОБА_1 на посаді тракториста Локачинського райоб'єднання «Сільгоспхімія» за період з 02 січня 1980 по 19 січня 2004 року встановлено наявність наказу від 02 січня 1980 року №57 про прийняття ОСОБА_1 на роботу трактористом ІІІ класу та наказу від 19 січня 2004 року №1-к про звільнення його з роботи з 10 січня 2004 року; у книгах нарахування заробітної плати зазначено посаду тракториста (акт відповідача від 14 січня 2014 року - а.с.152).

Проте трудова книжка не відображає характеру умов праці, а також безпосередню зайнятість позивача при виконанні роботи у виробництві сільськогосподарської продукції.

Отже, слід погодитися із доводами відповідача, що підтвердження пільгового стажу здійснюється у такому випадку відповідно до пункту 20 Порядку №637.

На час розгляду відповідачем заяви позивача у січні 2014 року уточнюючі довідки надані не були.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні відомості про правонаступників ВАТ Локачинське РВП «Родючість») - а.с.114-115.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном (пункт 20 Порядку №637).

Відповідно до пункту 20 Порядку №637, постановою Правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року №18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за №1231/13105, затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Порядок №18-1, в редакції, чинній на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії). Він визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Як встановлено пунктами 3, 4 Порядку №18-1, підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії). Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Згідно з пунктом 11 Порядку №18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр), а для підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі, - інші документи, які мають підтверджувати факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність). У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Далі розгляд документів відбувається у такому порядку (пункти 11-15 Порядку №18-1): Управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та з відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком, направляють Комісії.

Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.

Згідно з пунктом 16 Порядку №18-1 рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.

Отже, з аналізу наведених вище правових положень можна дійти висновку, що вирішення питання про зарахування до пільгового стажу періоду роботи на підприємстві, яке ліквідоване, віднесено до виключної компетенції Комісій при головних управліннях Пенсійного фонду в областях.

У судовому засіданні встановлено, що 28 січня 2014 року Комісія при ГУ ПФУ у Волинській області розглянула заяву ОСОБА_1 та рішенням №10/613 відмовила у зарахуванні до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду роботи трактористом з 02 січня 1980 року по 19 січня 2004 року (а.с.125). Рішення мотивоване тим, що в ході розгляду матеріалів встановлено, що первинні документи про безпосередню зайнятість заявника у виробництві сільськогосподарської продукції, а також про надання послуг по агрохімічному обслуговуванню колгоспів, радгоспів та інших підприємств сільського господарства відсутні.

Зазначене рішення надіслано позивачу (а.с.5-6) та відповідачу - Локачинському об'єднаному управлінню ПФУ.

Комісією з розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до діючого законодавства України УПФУ в Локачинському районі Волинської області від 13 лютого 2014 року (а.с.129) встановлено, що загальний трудовий стаж ОСОБА_1 становить 32 роки 07 днів; пільговий стаж відсутній, оскільки рішенням Комісії при ГУ ПФУ у Волинській області від 28 січня 2014 року №10/613 відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи на посаді тракториста з 02 січня 1980 року по 10 січня 2004 року.

13 лютого 2014 року УПФУ в Локачинському районі Волинської області прийняте розпорядження про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 з урахуванням рішення Комісії при ГУ ПФУ від 28 січня 2014 року №10/613 та рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства УПФУ в Локачинському районі (а.с.128).

Про результати розгляду заяви про призначення пенсії відповідач інформував ОСОБА_1 (а.с.9).

Враховуючи те, що рішенням Комісії ГУ ПФУ у Волинській області від 28 січня 2014 року №10/613, яке є чинним та не скасоване, відмовлено у підтвердженні пільгового стажу спірних періодів роботи, а позивачем не надано доказів повторного звернення з відповідною заявою та прийняття за її наслідками позитивного рішення, то суд дійшов висновку, що за таких обставин відповідач був позбавлений можливості призначити позивачу пенсію.

Надавати оцінку рішенню Комісії при ГУ ПФУ у Волинській області від 28 січня 2014 року №10/613 у суду відсутня можливість, оскільки дане рішення не є предметом розгляду справи. Позивач з позовом до ГУ ПФУ у Волинській області не звертався. У прийнятті до розгляду заяви позивача від 25 квітня 2018 року про зміну позовних вимог ухвалою суду від 02 травня 2018 року відмовлено, оскільки на цій стадії судового розгляду зміна позовних вимог не допускається.

З листа ГУ ПФУ у Волинській області від 14 червня 2017 року №283/К-01 (а.с.10) слідує, що ОСОБА_1 лише у червні 2017 році на особистому прийомі подав копії уточнюючих довідок, виданих головою ліквідаційної комісії ВАТ Локачинське РВП «Родючість» від 23 січня 2004 року (а.с.26-27). Однак ГУ ПФУ у Волинській області дійшло висновку, що підстави для повторного розгляду на засіданні Комісії звернення ОСОБА_1 відсутні (а.с.10).

Ці дії ГУ ПФУ у Волинській області позивач також не оскаржив.

Доказів повторного звернення позивача безпосередньо до Локачинського об'єднаного управління ПФУ (відповідача у справі) за призначенням пенсії на пільгових умовах суду не надано.

Разом з тим, варто зазначити, що відповідно до статті 7 Закону №1788-XII звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

Наведене означає, що позивач не позбавлений права повторного звернення за призначенням пенсії, подавши заяву встановленої форми разом з документами, які підтверджують його пільговий стаж, у тому числі документами (уточнюючими довідками), які не були предметом розгляду та дослідження відповідачем та Комісією ГУ ПФУ у січні 2014 року.

Як визначено частинами першою, другою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки рішення Комісії від 28 січня 2014 року №10/613 у встановленому порядку позивачем не оскаржено (ні до Пенсійного фонду, ні до суду), тобто, дане рішення є чинним на час розгляду справи судом та воно покладено в основу рішень відповідача (розпорядження від 13 лютого 2014 року та рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Локачинського об'єднаного управління ПФУ), то підстави для їх скасування у суду відсутні, тому у задоволенні позову слід відмовити.

При цьому суд не бере до уваги доводи відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом, оскільки це питання вирішено ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року.

При вирішенні спору суд вирішує також і питання про розподіл судових витрат відповідно до статей 139, 246 КАС України.

Зважаючи на те, що суд відмовляє у задоволенні позову, то судові витрати позивачу не відшкодовуються.

Керуючись статтями 72-77, 139, 243-246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (45500, Волинська область, селище міського типу Локачі, вулиця Володимирська, 22, ідентифікаційний код юридичної особи 40364531) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк

Повне судове рішення складено судом 07 травня 2018 року