10 квітня 2018 року Справа 804/2532/18
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Рябчук О.С., перевіривши матеріали справи за позовною ОСОБА_1 до відповідач -1: Головного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області, відповідач-2: Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, відповідач-3: Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
05.04.2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відповідач -1: Головного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області, відповідач-2: Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, відповідач-3: Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області з вимогами про:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, іпн НОМЕР_1, НОМЕР_2 виданий 30.12.1999 року Баглійським РД Дніпродзержинського МУ УМВС Укра'ши в Дніпропетровській області з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про Національні поліцію»: ч.З ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких, інших осіб»; Закону Укра'ши «Про внесення змін до деяких законів України, щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей»; Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 «Про затвердження «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня і 992 р. N 393»; Постанови Кабінет Міністрів України. № 988 від 11.1 і .2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» незаконною;
- визнати бездіяльність ліквідаційної комісії головного управління МВС України в Дніпропетровській області щодо надання довідки до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про грошове забезпечення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ілн НОМЕР_1, відповідно до Закону України «Про Національні поліцію»; ч.З ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення, осіб,, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; Закону України «Про внесення змін до деяких законів України., щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх, справ України та членів їх. сімей»; Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р, N 45 «Про затвердження «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змій до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393»: Постанови Кабінет Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» незаконною;
-зобов'язати ліквідаційну комісію головного управління МВС України в Дніпропетровській області надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про грошове забезпечення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 іпн НОМЕР_1, відповідно до Закону України «Про Національні поліцію»; ч.З ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених, з військової служби, та деяких інших осіб»; Закону України «Про внесення змін до деяких, законів України, щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей»; Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 1.1.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з урахуванням видів грошового забезпечення призначених ОСОБА_1 для обчислення його пенсії на день звільнення зі служби, а саме: - посадовий оклад 2850,00грн; - оклад за звання майор міліції 2000,00грн; -надбавка за стаж служби 35% 1697,50грн.: - надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% 427,50грн.: - надбавка за. виконання особливо важливих завдань 50% 3273,75грн; - премія 98% 6835,50грн;
-зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійсниш перерахунок та виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1, 04.09.1974р.н. іпн НОМЕР_1, паспорт АК № 725946 виданий 30.12.1999 року Баглійським РВ Дніпродзержинського МУ УМВС України в Дніпропетровській області з 1 січня 2016 року згідно наданої довідки ліквідаційної комісії головного управління МВС України в Дніпропетровській області відповідно до Закону України «Про Національні поліцію»; ч.З ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; Закону України «Про внесення змін до деяких законів України, щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за рахунок Державного бюджету України;
- головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити виплату ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 іпн НОМЕР_1, паспорт АК № 725946 виданий 30.12.І999 року Баглійським РВ Дніпродзержинського МУ УМВС України в Дніпропетровській області різниці перерахованої не виплаченої пенсії між виплаченою пенсією на день набрання рішення суду з 1 січня 2016 року, відповідно до Закону України «Про Національну поліцію»; ч.З ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених, з військової служби, та деяких інших осіб»; Закону України «Про внесення змін до деяких законів України, щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх, працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей»; Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.20! 5 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлений процесуальний порядок звернення до суду та вичерпний перелік вимог до позовної заяви.
За правилами ч.3 ст.161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Порядок обчислення та справляння судового збору визначений Законом України "Про судовий збір".
Так, згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. № 3674-VI із змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 06.12.2016 р. (який набрав чинності з 07.01.2018 р.), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Абзацом 4 ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" №2246-19 від 07.12.2017 р. визначено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2018 року встановлено на рівні 1 762 гривень.
За подання немайнового адміністративного позову фізичною особою стягується судовий збір у розмірі 704 грн.80 коп. за одну вимогу майнового характеру.
Згідно з ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Дослідивши поданий позов, судом встановлено, що позов поданий без додержання вимог, встановлених ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, і підлягає залишенню без руху з наступних підстав:
- до позову додано документ на підтвердження сплати судового збору за подання позовної заяви (квитанція №0.0.998257084.1 від 27.03.2018 р.) у розмірі 704,80 грн., проте не в тому розмірі, тобто без урахування абз.2 ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір».
З позовних матеріалів вбачається, що позивачем заявлено одразу декілька позовних вимог, які мають немайновий характер та звернені до Головного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській.
Згідно з Аналізом практики застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» у редакції Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», що затверджена Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 р. №2 «Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» у редакції Закону України від 22 травня 2015 року 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», перевіряючи правильність сплати позивачем судового збору та визначаючи кількість вимог немайнового характеру, звернених до суду, необхідно враховувати, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, є однією вимогою.
Отже, позивачем додатково має бути сплачено судовий збір, ще за 3 вимоги немайнового характеру у розмірі 2114 грн. 40 коп.
У відповідності до ч.1, 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З огляду на викладене, суд дає можливість позивачу у п'ятиденній строк з моменту отримання ухвали привести у відповідність до вимог ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву, а саме: надати суду оригінал квитанції про сплату судового збору за подачу адміністративного позову майнового характеру у розмірі 2114 грн. 40 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, ст.169, ст.ст. 241, 243, 244, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідач -1: Головного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області, відповідач-2: Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, відповідач-3: Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачеві у п'ятиденній строк з моменту отримання ухвали надати суду оригінал квитанції про сплату судового збору сплаченого за три вимоги немайногово характеру( 704,8 грн. х3 = 2114,40 грн.), сплаченого за наступними реквізитами: Отримувач: УДКСУ у Чечелівському районі м. Дніпро Дніпропетровської області; Код ЄДРПОУ(отримувача): 37989253; Рахунок: 31210206784008 за кодом бюджетної класифікації доходів: 22030101; Банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області; МФО 805012; призначення платежу "судовий збір за позовом _______________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача)".
Копію ухвали направити позивачу.
Суд роз'яснює позивачу, що у випадку, якщо недоліки позовної заяви не будуть усунені у зазначений строк, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Залишення позовної заяви без руху не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, що звернулася із позовною заявою.
Відповідно до ч. 2 ст. 293 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвал суду, які не передбачені статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя (підпис) О.С. Рябчук
З оригіналом згідно Суддя О.С. Рябчук