Рішення від 25.04.2018 по справі 802/252/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

25 квітня 2018 р. Справа № 802/252/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Мультян М.Б.,

за участі секретаря судового засідання: Краєвської І.В.

позивача: Цюрпіти О.М.

представників сторін:

позивача: Коваля Т.І.

відповідача 1: Могиль Т.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом: приватного підприємства "Компанія Євротрейд" (місцезнаходження: 22000, Вінницька область, м. Хмільник, вул. Набережна, 46)

до: Державної фіскальної служби України (місце знаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8), комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (місце знаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8)

про: визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось приватне підприємство "Компанія Євротрейд" (місцезнаходження: 22000, Вінницька область, м. Хмільник, вул. Набережна, 46) (далі - ПП "Компанія Євротрейд") до Державної фіскальної служби України (місце знаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8), комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (місце знаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що Державною фіскальною службою України було зупинено реєстрацію податкової накладної № 1 від 02 листопада 2017 року виписаної на користь ТОВ АТ "Каргіл", № 2 від 02 грудня 2017 року виписаної на користь ТОВ АТ "Каргіл", № 3 від 02 листопада 2017 року виписаної на користь ТОВ АТ "Каргіл", № 4 від 02 листопада 2017 року виписаної на користь ТОВ "АДМ Трейдінг Україна", № 6 від 07 листопада 2017 року виписаної на користь ТОВ "АДМ Трейдінг Україна", № 7 від 08 листопада 2017 року виписаної на користь ТОВ АТ "Каргіл", № 8 від 08 листопада 2017 року виписаної на користь ТОВ АТ "Каргіл", № 10 від 08 листопада 2017 року виписаної на користь ТОВ АТ "Каргіл", № 12 від 14 листопада 2017 року виписаної на користь ПАТ ДПЗКУ, № 13 від 14 листопада 2017 року виписаної на користь ПАТ ДПЗКУ, № 14 від 14 листопада 2017 року виписаної на користь ПАТ ДПЗКУ, № 15 від 15 листопада 2017 року виписаної на користь ПАТ ДПЗКУ, № 18 від 03 листопада 2017 року виписаної на користь ТОВ "АДМ Трейдінг Україна", № 41 від 24 жовтня 2017 року виписаної на користь ТОВ "АДМ Трейдінг Україна". Позивачем, на виконання вимог п. п.201.16.2 п.201.16 ст. 201 ПК України, направлено відповідачу документи, які підтверджують реальність господарських операцій. Проте, рішеннями Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 403556/38369331 від 13 грудня 2017 року; 403559/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403558/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 511728/38369331 від 29 грудня 2017 року; № 511727/38369331 від 29 грудня 2017 року; № 403554/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403557/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403555/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403551/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403550/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403553/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403552/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 454647/38369331 від 20 грудня 2017 року; № 479097/38369331 від 26 грудня 2017 року відмовлено в реєстрації податкових накладних ПП "Компанія Євротрейд" № 1 від 02 листопада 2017 року; № 2 від 02 грудня 2017 року; № 3 від 02 листопада 2017 року; № 4 від 02 листопада 2017 року; № 6 від 07 листопада 2017 року; № 7 від 08 листопада 2017 року; № 8 від 08 листопада 2017 року; № 10 від 08 листопада 2017 року; № 12 від 14 листопада 2017 року; № 13 від 14 листопада 2017 року; № 14 від 14 листопада 2017 року; № 15 від 15 листопада 2017 року; № 18 від 03 листопада 2017 року; № 41 від 24 жовтня 2017 року.

Згідно результатів обробки прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою зазначено надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатнім для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

В Квитанціях про зупинення реєстрації даних податкових накладних та розрахунку коригування кількісних і вартісних показників зазначено, про те, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК відповідає критеріям ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації визначеним п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 р. № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1206. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до п. "в" п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ № 567 від 13 червня 2017 року та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

На думку позивача, він виконав вимоги, вказані в Квитанціях про зупинення реєстрації, проте, рішенням відповідача 2 було відмовлено у реєстрації податкової накладної з підстави - надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або є недостатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної. При цьому, які порушення закону були допущенні при складені даних документів, або в чому полягає їх недостатність, в даному рішенні не зазначено.

На підставі викладеного, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправним і скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 403556/38369331 від 13 грудня 2017 року; 403559/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403558/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 511728/38369331 від 29 грудня 2017 року; № 511727/38369331 від 29 грудня 2017 року; № 403554/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403557/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403555/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403551/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403550/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403553/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403552/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 454647/38369331 від 20 грудня 2017 року; № 479097/38369331 від 26 грудня 2017 року про відмову в реєстрації податкових накладних № 1 від 02 листопада 2017 року; № 2 від 02 грудня 2017 року; № 3 від 02 листопада 2017 року; № 4 від 02 листопада 2017 року; № 6 від 07 листопада 2017 року; № 7 від 08 листопада 2017 року; № 8 від 08 листопада 2017 року; № 10 від 08 листопада 2017 року; № 12 від 14 листопада 2017 року; № 13 від 14 листопада 2017 року; № 14 від 14 листопада 2017 року; № 15 від 15 листопада 2017 року; № 18 від 03 листопада 2017 року та № 41 від 24 жовтня 2017 року.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та призначено в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 13 березня 2018 року.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 13 квітня 2018 року.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник ДФС України у судовому засіданні заперечувала щодо задоволення позовних вимог, посилаючись на обставини, що викладенні у відзиві на позовну заяву.

Представник Комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації у судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся завчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

З урахуванням викладеного, керуючись положеннями статті 205 КАС України, суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи у відсутність представника відповідача 2.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову, з наступних підстав.

Приватним підприємством "Компанія Євротрейд" через автоматизовану систему направлено ДФС України податкові накладні № 1 від 02 листопада 2017 року; № 2 від 02 грудня 2017 року; № 3 від 02 листопада 2017 року; № 4 від 02 листопада 2017 року; № 6 від 07 листопада 2017 року; № 7 від 08 листопада 2017 року; № 8 від 08 листопада 2017 року; № 10 від 08 листопада 2017 року; № 12 від 14 листопада 2017 року; № 13 від 14 листопада 2017 року; № 14 від 14 листопада 2017 року; № 15 від 15 листопада 2017 року; № 18 від 03 листопада 2017 року та № 41 від 24 жовтня 2017 року для проведення їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За допомогою програми електронного документообігу, надійшли Квитанції згідно яких, документ прийнято, реєстрація зупинена. Виявлені помилки: про те, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК відповідає критеріям ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації визначеним п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 р. № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1206. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до п. "в" п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ № 567 від 13 червня 2017 року та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

На виконання даних вимог, позивачем подано відповідачу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинена. Надано пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійсненої господарської операції з контрагентом ТОВ АТ "Каргіл", ТОВ "АДМ Трейдінг Україна" та ПАТ ДПЗКУ.

Разом з тим, Комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення № 403556/38369331 від 13 грудня 2017 року; 403559/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403558/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 511728/38369331 від 29 грудня 2017 року; № 511727/38369331 від 29 грудня 2017 року; № 403554/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403557/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403555/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403551/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403550/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403553/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403552/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 454647/38369331 від 20 грудня 2017 року; № 479097/38369331 від 26 грудня 2017 року про відмову в реєстрації податкових накладних № 1 від 02 листопада 2017 року; № 2 від 02 грудня 2017 року; № 3 від 02 листопада 2017 року; № 4 від 02 листопада 2017 року; № 6 від 07 листопада 2017 року; № 7 від 08 листопада 2017 року; № 8 від 08 листопада 2017 року; № 10 від 08 листопада 2017 року; № 12 від 14 листопада 2017 року; № 13 від 14 листопада 2017 року; № 14 від 14 листопада 2017 року; № 15 від 15 листопада 2017 року; № 18 від 03 листопада 2017 року та № 41 від 24 жовтня 2017 року в ЄРПН. Підставою вказано - надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Не погоджуючись з вказаним рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно пп. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні норми містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зі змісту Квитанцій по податковим накладним № 1 від 02 листопада 2017 року; № 2 від 02 грудня 2017 року; № 3 від 02 листопада 2017 року; № 4 від 02 листопада 2017 року; № 6 від 07 листопада 2017 року; № 7 від 08 листопада 2017 року; № 8 від 08 листопада 2017 року; № 10 від 08 листопада 2017 року; № 12 від 14 листопада 2017 року; № 13 від 14 листопада 2017 року; № 14 від 14 листопада 2017 року; № 15 від 15 листопада 2017 року; № 18 від 03 листопада 2017 року та № 41 від 24 жовтня 2017 року видно, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених Наказом МФУ від 13.06.2017 року № 567.

У вказаних Квитанціях критерієм оцінки ступеня ризиків вказано, що за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1206, на підставі чого було здійснено зупинення реєстрації податкових накладних.

Так, пункт 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків Наказу №567 містить у собі визначення двох різних критеріїв: Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

Відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів Наказу №567 вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії):

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Також, зі змісту Квитанцій по податковим накладним № 1 від 02 листопада 2017 року; № 2 від 02 грудня 2017 року; № 3 від 02 листопада 2017 року; № 4 від 02 листопада 2017 року; № 6 від 07 листопада 2017 року; № 7 від 08 листопада 2017 року; № 8 від 08 листопада 2017 року; № 10 від 08 листопада 2017 року; № 12 від 14 листопада 2017 року; № 13 від 14 листопада 2017 року; № 14 від 14 листопада 2017 року; № 15 від 15 листопада 2017 року; № 18 від 03 листопада 2017 року та № 41 від 24 жовтня 2017 року видно, що фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів.

У відповідності до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України).

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України.

Судом встановлено, що у порядку визначеному підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, позивачем були надані ДФС України електронними засобами зв'язку пояснення та копії документів на підтвердження реальності вчинення господарської операції.

Разом із тим, Комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних ПП "Компанія Євротрейд" № 403556/38369331 від 13 грудня 2017 року; 403559/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403558/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 511728/38369331 від 29 грудня 2017 року; № 511727/38369331 від 29 грудня 2017 року; № 403554/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403557/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403555/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403551/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403550/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403553/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403552/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 454647/38369331 від 20 грудня 2017 року; № 479097/38369331 від 26 грудня 2017 року.

Відтак, суд дійшов висновку, що позивачем виконано вимоги Квитанцій та надано необхідні документи для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних № 1 від 02 листопада 2017 року; № 2 від 02 грудня 2017 року; № 3 від 02 листопада 2017 року; № 4 від 02 листопада 2017 року; № 6 від 07 листопада 2017 року; № 7 від 08 листопада 2017 року; № 8 від 08 листопада 2017 року; № 10 від 08 листопада 2017 року; № 12 від 14 листопада 2017 року; № 13 від 14 листопада 2017 року; № 14 від 14 листопада 2017 року; № 15 від 15 листопада 2017 року; № 18 від 03 листопада 2017 року та № 41 від 24 жовтня 2017 року.

Абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" №190 від 29.03.2017 (далі - Постанова №190) установлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Суд зазначає, що рішення відповідача про відмову у реєстрації податкових накладних не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття таких рішень, а лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є: наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Тобто, в рішеннях не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення є необґрунтованими, оскільки платником податків надано всі необхідні документи для реєстрації податкових накладних, у реєстрації яких відмовлено.

Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Таким чином, суд дійшов висновку, що, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентами, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення відповідача № 403556/38369331 від 13 грудня 2017 року; 403559/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403558/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 511728/38369331 від 29 грудня 2017 року; № 511727/38369331 від 29 грудня 2017 року; № 403554/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403557/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403555/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403551/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403550/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403553/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403552/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 454647/38369331 від 20 грудня 2017 року; № 479097/38369331 від 26 грудня 2017 року про відмову у реєстрації податкових накладних № 1 від 02 листопада 2017 року; № 2 від 02 грудня 2017 року; № 3 від 02 листопада 2017 року; № 4 від 02 листопада 2017 року; № 6 від 07 листопада 2017 року; № 7 від 08 листопада 2017 року; № 8 від 08 листопада 2017 року; № 10 від 08 листопада 2017 року; № 12 від 14 листопада 2017 року; № 13 від 14 листопада 2017 року; № 14 від 14 листопада 2017 року; № 15 від 15 листопада 2017 року; № 18 від 03 листопада 2017 року та № 41 від 24 жовтня 2017 року прийняті не у спосіб визначений законом, а відтак, є протиправними. Крім того, з метою належного захисту порушених прав позивача, підлягають скасуванню.

Щодо вимог позивача про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкові накладні № 1 від 02 листопада 2017 року; № 2 від 02 грудня 2017 року; № 3 від 02 листопада 2017 року; № 4 від 02 листопада 2017 року; № 6 від 07 листопада 2017 року; № 7 від 08 листопада 2017 року; № 8 від 08 листопада 2017 року; № 10 від 08 листопада 2017 року; № 12 від 14 листопада 2017 року; № 13 від 14 листопада 2017 року; № 14 від 14 листопада 2017 року; № 15 від 15 листопада 2017 року; № 18 від 03 листопада 2017 року та № 41 від 24 жовтня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Аналізуючи дані положення КАС України, можна дійти висновку, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.

Таке ж формулювання резолютивної частини судового рішення узгоджується з приписами підпункту 201.16.4. статті 201 Податкового кодексу України, згідно якого визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З огляду на висновок суду щодо протиправності рішень відповідача, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 02 листопада 2017 року; № 2 від 02 грудня 2017 року; № 3 від 02 листопада 2017 року; № 4 від 02 листопада 2017 року; № 6 від 07 листопада 2017 року; № 7 від 08 листопада 2017 року; № 8 від 08 листопада 2017 року; № 10 від 08 листопада 2017 року; № 12 від 14 листопада 2017 року; № 13 від 14 листопада 2017 року; № 14 від 14 листопада 2017 року; № 15 від 15 листопада 2017 року; № 18 від 03 листопада 2017 року та № 41 від 24 жовтня 2017 року.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Питання розподілу судових витрат підлягає вирішенню у відповідності до положень ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 403556/38369331 від 13 грудня 2017 року; 403559/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403558/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 511728/38369331 від 29 грудня 2017 року; № 511727/38369331 від 29 грудня 2017 року; № 403554/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403557/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403555/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403551/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403550/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403553/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 403552/38369331 від 13 грудня 2017 року; № 454647/38369331 від 20 грудня 2017 року; № 479097/38369331 від 26 грудня 2017 року;

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні приватного підприємства "Компанія Євротрейд":

- № 1 від 02 листопада 2017 року;

- № 2 від 02 грудня 2017 року;

- № 3 від 02 листопада 2017 року;

- № 4 від 02 листопада 2017 року;

- № 6 від 07 листопада 2017 року;

- № 7 від 08 листопада 2017 року;

- № 8 від 08 листопада 2017 року;

- № 10 від 08 листопада 2017 року;

- № 12 від 14 листопада 2017 року;

- № 13 від 14 листопада 2017 року;

- № 14 від 14 листопада 2017 року;

- № 15 від 15 листопада 2017 року;

- № 18 від 03 листопада 2017 року;

- № 41 від 24 жовтня 2017 року.

Стягнути на користь приватного підприємства "Компанія Євротрейд" сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 24668 (двадцять чотири тисячі шістсот шістдесят вісім) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати: 08.05.2018

Приватне підприємство "Компанія Євротрейд" (місцезнаходження: 22000, Вінницька область, м. Хмільник, вул. Набережна, 46, код ЄДРПОУ 38369331);

Державна фіскальна служба України (місце знаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197);

Комісія Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (місце знаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197).

Суддя Мультян Марина Бондівна