Справа № 822/1126/18
іменем України
07 травня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплаченої щомісячної адресної допомоги,
Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2, в якій просить суд стягнути з ОСОБА_2 на користь управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради на розрахунковий рахунок 35211042051525, ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 820172, код ЄДРПОУ 25961769, суму надмірно виплачених коштів у розмірі 749 грн. 97 коп. та судовий збір у розмірі 1762 грн.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. ст. 9, 12 Закону України "Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб".
В обґрунтування позовних позивач зазначає, що рішенням Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 13.12.2016 ОСОБА_2 була призначена допомога переміщеним особам на проживання з 18.11.2016 року по 17.05.2017 року в розмірі 884,00 грн.
Позивач вказує, що оскільки ОСОБА_2 про відсутність за фактичним місцем проживання позивача не повідомила та з відповідною письмовою заявою про тимчасову відсутність за місцем проживання не зверталася, за період з 22.04.2017 по 17.05.2017, на думку позивача їй були надміру виплачені кошти у розмірі 749,97 грн, у зв'язку з чим позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, 16.11.2016 зверталася до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання.
Рішенням Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 13.12.2016 ОСОБА_2 була призначена допомога переміщеним особам на проживання з 18.11.2016 року по 17.05.2017 року в розмірі 884,00 грн.
Головним державним соціальним інспектором Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради, на підставі наказу про проведення перевірки відомостей про доходи №1-2016 від 15.01.2016 проведено перевірку достовірності інформації про доходи про що складено акт проведення перевірки достовірності інформації про доходи на підприємстві, в установі, організації від 27.12.2017.
Зазначеною перевіркою встановлено відсутність гр. ОСОБА_2 за місцем реєстрації та фактичним місцем проживання як внутрішньо переміщеним особам та рекомендовано нарахувати кошти, які підлягають поверненню за період з 22.04.2017 по 17.05.2017.
Листом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради №08/408/18 від 09.02.2018 ОСОБА_2 повідомлено про необхідність повернення надлишково витрачених коштів у розмірі 749,97 за період з 22.04.2017 по 17.05.2017.
Також вищевказаним листом відповідача повідомлено, що у разі скрутного матеріального становища, що унеможливлює проплату всієї суми одразу, рекомендовано звернутися до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради з заявою щодо виплати боргу частинами та повідомлено, що вимогу необхідно виконати до 22.02.2018.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
З 22.11.2014 набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 №1706-VII (далі - Закон), яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Зокрема, відповідно до статті 7 Закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" від 1 жовтня 2014 р. №505 установлено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, та затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Порядок №505).
Згідно з пунктом 2 Порядку №505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Тобто, за приписами наведеної норми умовами надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ "Державний ощадний банк".
Згідно з п. 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №509 від 01.10.2014 (в редакції постанови КМ №352 від 08.06.2016) (далі - Порядок №509) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту. Довідка, видана до 20 червня 2016 р., яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.
Судом встановлено, що довідка про взяття позивача на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, скасована розпорядженням управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 27 грудня 2017 року №06/4614/17.
Відповідно ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
За приписами п. 7-1 Порядку №509 у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.
При цьому, у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що підстави для задоволення позовних вимог Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради - відсутні.
Оскільки у задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради відмовлено в повному обсязі, відповідно до вимог ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради до ОСОБА_2 - вімовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя О.О. Михайлов