Рішення від 07.05.2018 по справі 820/2212/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

07 травня 2018 р. № 820/2212/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сагайдака В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (вул. Валентинівська, буд. 22Б, м. Харків, 61170) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, які полягають у відмові в призначенні ОСОБА_1 (ін НОМЕР_1), щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за її заявою від 27 жовтня 2017 року за призначенням щомісячної адресної допомоги;

- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, яка полягає у не призначенні ОСОБА_1 (ін НОМЕР_1), щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за її заявою від 21 лютого 2018 року за призначенням щомісячної адресної допомоги;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 (ін НОМЕР_2), щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за заявою від 27 жовтня 2017 року в сумі, встановленій у законодавстві, а саме з 27.10.2017 року по 16.01.2018 року 884 грн. щомісяця, з 17.01.2018 року по 20.02.2018 року - 1000 грн. щомісяця;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 (ін НОМЕР_2), щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за заявою від 21.02.2018 р. у розмірі, що встановлений для осіб, які отримують пенсію, відповідно до Постанови КМУ № 505 від 01.10.2014 року;

- допустити негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 р. відкрито спрощене провадження.

Встановлено строк відповідачу для подання до суду відзиву на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову протягом п'ятнадцяти днів з дня одержання копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі.

Представник відповідача надав до суду відзив, зі змісту якого вбачається, що у спірних правовідносинах Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради діяло в межах вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим підстави для задоволення вимог ОСОБА_1 відсутні.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради з 21.10.2017, як внутрішньо переміщена особа на підставі довідки №374542 від 21.10.2017 р.(а.с.13).

З метою отримання соціальної допомоги, позивач 27.10.2017 р. звернулась з заявою до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, в якій просила призначити щомісячну адресну допомогу особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

За результатами розгляду заяви Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради листом від 19.01.2018 р. повідомило позивача, що перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. №1085. Село Ювілейне Луганської області, де позивач зареєстрована, відсутнє у вказаному Переліку(а.с.15).

З наданих відповідачем до матеріалів справи доказів судом встановлено, що 19.01.2018 р. Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради прийнято розпорядження, зі змісту якого на звернення позивача від 27.10.2017 р., допомога не призначена з причин п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 р. №505(зі змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 31.05.2017 р. №370 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами КМУ від 01.10.2014 р. №505 та від 22.09.2016 р. №646.

З матеріалів справи встановлено, що позивач 21.02.2018 р. повторно звернулась з заявою до відповідача.

Листом від 02.02.2018 р. №08-1067 повідомлено позивача, що листом від 19.01.2018 р. роз'яснено причини не призначення ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг(а.с.16).

Не погоджуючись з діями відповідача, ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року (далі Порядок № 505) визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Судом встановлено, що Постановою ВРУ від 12.05.2016 №1351-VIII «Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей» селище міського типу Ювілейне перейменовано на селище міського типу Катеринівка. Входить до адміністративної території Артемівського району міста Луганська, та знаходиться на тимчасово непідконтрольній державним органам України території.

Також судом встановлено, що згідно листа від 23.01.2018 року №11-05-вих/57 відділу взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи апарату Луганської обласної Держаної адміністрації станом 23.01.2018 року, відповідно до розпорядження КМУ від 02.12.2015 № 1276-р « Про внесення змін у додатки 1 і 2 до розпорядження КМУ від 07.11.2014 №1085» смт. Ювілейне, як населений пункт підпорядкований Артемівській районній раді м. Луганська, розташоване на території тимчасово не підконтрольній українській владі (а.с.20).

Суд приходить до висновку, що смт. Катеринівка (смт. Ювілейне) є адміністративною територією Артемівського району міста Луганська з 12.05.2016 року згідно Постановою ВРУ від 12.05.2016 № 1351-VIII.

Враховуючи вище викладене суд доходить висновку, що смт. Катеринівка (смт. Ювілейне) з 2016 року та на час розгляду справи є населеним пунктом, який адміністративно підпорядкований міській раді м. Луганська та відповідно підпадає під дію розпорядження КМУ №1085 від 07.11.2014 року. Тому дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, які полягають у відмові в призначенні ОСОБА_1 (ін НОМЕР_1), щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за її заявою від 27 жовтня 2017 року за призначенням щомісячної адресної допомоги, є протиправними.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тобто, спосіб захисту має враховувати суть правопорушення, допущеного суб'єктом владних повноважень - відповідачем.

Відповідно до правової позиції палати в адміністративних справах Верховного Суду України, викладеної у постанові №9/175-04 від 24.01.2006 р., суд має обрати спосіб захисту права, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Слід вказати, що у п. 8 Порядку №505 вказано, що уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім'ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім'ї.

Однак, як встановлено судом, позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради з заявою 27.10.2017 р., тоді як відповідачем розпорядження про відмову прийнято лише 19.01.2018 р., тобто з порушенням строку розгляду такої заяви.

З огляду на вказане вище, суд вважає за необхідне для повного захисту прав та свобод позивача вийти за межі позовних вимог та скасувати розпорядження від 19.01.2018 р., яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за її заявою від 27 жовтня 2017 року, що прийняте Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради.

Суд вважає, що частина позовних вимог про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за заявою від 27 жовтня 2017 року у розмірі, що встановлений Постановою КМУ № 505 від 01.10.2014 р. є обґрунтованою, та такою що підлягає задоволенню.

Щодо частини позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у не призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за її заявою від 21 лютого 2018 року та зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 таку допомогу за заявою від 21.02.2018 р. у розмірі, що встановлений для осіб, які отримують пенсію, відповідно до Постанови КМУ № 505 від 01.10.2014 року, суд вважає за необхідне вказати наступне.

З матеріалів справи встановлено, що Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради 30.03.2018 р. прийнято рішення про призначення допомоги на проживання ОСОБА_1 відповідно до її заяви від 21.02.2018 р.

У зв'язку з чим, вказана вище частина позовних вимог є необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.

Крім того, позивачем разом з позовними вимогами вказано про негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 371 КАС України передбачено негайне виконання рішення суду щодо присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Таким чином, суд вважає за можливе рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у межах суми стягнення за один місяць - звернути до негайного виконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 257, 258, 262, 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (вул. Валентинівська, буд. 22Б, м. Харків, 61170) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, які полягають у відмові в призначенні ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1), щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за її заявою від 27 жовтня 2017 року за призначенням щомісячної адресної допомоги.

Скасувати розпорядження від 19.01.2018 р., яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за її заявою від 27 жовтня 2017 року, що прийняте Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за заявою від 27 жовтня 2017 року у розмірі, що встановлений Постановою КМУ № 505 від 01.10.2014 р.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 25864181) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_3, адреса реєстрації ВПО та проживання: АДРЕСА_2) суму судового збору у розмірі 352.40 грн. (триста п'ятдесят дві гривні 40 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 07 травня 2018 р.

Суддя Сагайдак В.В.