Ухвала від 07.05.2018 по справі 309/1941/17

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду

07 травня 2018 рокум. Ужгород№ 309/1941/17

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Микуляк П.П., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Хустської районної ради про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хустського районного суду Закарпатської області з позовною заявою до Хустської районної ради про зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Хустського районного суду Закарпатської області від 23 червня 2017 року відкрито провадження в даній адміністративній справі.

У судовому засіданні 20 лютого 2018 року Хустським районним судом було винесено на розгляд питання підсудності даного спору.

Представники сторін у судовому засіданні зазначили, що даний позов підсудний Хустському районному суду Закарпатської області, оскільки провадження у справі відкрито 23.06.2017 року в період дії старої редакції КАС України та просили суд продовжити розгляд справи по суті.

Ухвалою Хустського районного суду Закарпатської області від 20 лютого 2018 року дану справу було передано на розгляд до Закарпатського окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.05.2018 р., справу №309/1941/17 передано на розгляд судді Микуляк П.П.

Вирішуючи питання про прийняття справи до свого провадження, суд дійшов висновку, що дана адміністративна справа передана на розгляд до Закарпатського окружного адміністративного суду помилково, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся з даним адміністративним позовом 21 червня 2017 року, провадження у справі відкрито суддею Хустського районного суду Закарпатської області 23 червня 2017 року, тобто до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в редакції від 03 жовтня 2017 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України (в редакції, чинній до 15.12.2017 р.), місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Таким чином, адміністративний позов був поданий з врахуванням предметної підсудності адміністративних справ, визначеної п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України (в редакції, чинній до 15.12.2017 р.), провадження в даній адміністративній справі відкрито ще 23 червня 2017 року, тобто до моменту передачі її на розгляд до Закарпатського окружного адміністративного суду (20 лютого 2018 року).

З 15 грудня 2017 року, відповідно до Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-19 від 03.10.2017, набрали чинності зміни до Кодексу адміністративного судочинства України.

П. 10 Розділу VII Перехідних положень КАС України (в редакції від 03 жовтня 2017 року) встановлено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Окрім того, п. 12 Розділу VII Перехідних положень КАС України (в редакції від 03 жовтня 2017 року) заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 КАС України (в редакції від 03.10.2017 р.), суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо:

1) до початку розгляду справи по суті задоволено клопотання відповідача, зареєстроване у встановленому законом порядку, місце проживання (перебування) якого раніше не було відоме, про передачу справи за місцем його проживання (перебування);

2) при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду;

3) після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду;

4) після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи;

5) ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу адміністративного суду, який розглядав справу;

6) однією із сторін у справі є суд, в якому розглядається справа, або суддя цього суду;

7) справа підлягає розгляду як зразкова у порядку, визначеному статтею 290 цього Кодексу.

Суд звертає увагу на те, що в чинній редакції КАС України, в тому числі ст. 29 вказаного Кодексу, відсутня така підстава для передачі адміністративної справи як зміна предметної юрисдикції (підсудності) внаслідок запровадження нового правового регулювання порядку здійснення адміністративного судочинства.

Вказане кореспондується також з нормами ч. 3 ст. 30 КАС України (в редакції від 03 жовтня 2017 року), якими встановлено, що справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.

Таким чином, діючі норми процесуального законодавства чітко регулюють порядок розгляду справ, провадження в яких відкрито до набрання чинності КАС України в новій редакції. А тому суд вважає, що всі адміністративні справи, провадження в яких відкрито до 15 грудня 2017 року місцевими загальними судами як адміністративними судами, в силу вимог ч. 3 ст. 30 і п. 10 Розділу VII Перехідних положень КАС України, повинні бути ними розглянуті та не підлягають передачі до іншого суду у зв'язку з набранням чинності КАС України від 03.10.2017 р.

Суд констатує, що дану справу по суті не розглянуто, тому така підлягає розгляду за правилами, що діють після набрання чинності редакцією Кодексу від 03.10.2017 р. Зокрема, посилається на норми ч. 3 ст. 30 КАС України, відповідно до яких справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.

Незважаючи на вищенаведене, як вбачається зі змісту ухвали від 20.02.2018 року Хустський районний суд Закарпатської області передав дану адміністративну справу на розгляд до Закарпатського окружного адміністративного суду у зв'язку зі зміною саме предметної підсудності.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що в даному випадку відсутній спір щодо підсудності, оскільки чинним процесуальним законодавством чітко врегульовано, що така справа підлягає розгляду судом, до якого адміністративний позов надійшов до 15.12.2017 р., провадження в якій відкрито. В даному випадку таким судом є Хустський районний суду Закарпатської області, що виключає можливість розгляду цієї справи Закарпатським окружним адміністративним судом.

Згідно п. 24 Рішення Європейського суду з прав людини у справі Сокуренко і Стригун проти України" від 20 липня 2006 року, заяви № 29458/04 та № 29465/04, фраза "встановленого законом" викладена в частині першій статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.

В даному випадку нормами, які регулюють діяльність місцевих загальних судів як адміністративних судів, є положення ч. 3 ст. 30, ст. 29, п. 10 Розділу VII Перехідних положень КАС України (в редакції від 03 жовтня 2017 року).

При цьому, суд зазначає, що у випадку розгляду справи №309/1941/17 Закарпатським окружним адміністративним судом, як судом першої інстанції, буде порушено принцип розгляду справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, гарантування якого визначено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зазначений висновок суду узгоджується також з позицією Львівського апеляційного адміністративного суду, висловленою ним в постанові від 20 березня 2018 року №876/1338/18.

Таким чином, адміністративна справа №309/1941/17 підлягає розгляду Хустський районним судом Закарпатської області, відповідно до ч. 3 ст. 30 і п. 10 Розділу VII Перехідних положень КАС України в редакції від 03 жовтня 2017 року, який в даній справі є повноважним судом, в розумінні статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 29, 30, 241, 243, 256, 295 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу №309/1941/17 за позовом ОСОБА_1 до Хустської районної ради про зобов'язання вчинити певні дії - передати на розгляд до Хустського районного суду Закарпатської області за підсудністю.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.

Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення за формою і змістом, передбаченими ст. 296 КАС України.

Суддя П.П. Микуляк