Рішення від 26.04.2018 по справі 520/11517/17

Справа № 520/11517/17

Провадження № 2-а/520/329/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.04.2018 року Київський районний суд м. Одеси у складі:

головуючий - суддя Васильків Олена Василівна,

секретар судового засідання - Дідур Ганна Сергіївна,

розглянувши в м. Одесі адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 / АДРЕСА_1 , адреса для листування - АДРЕСА_2 , телефон НОМЕР_1 /

до

Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області /65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, ЄДРПОУ 20987385/

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, суд, -

ВСТАНОВИВ:

27.09.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суді із адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача з відмови йому листом № 1058-Л/11 від 14.09.2017 року у перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача з 01.04.2012 року здійснити перерахунок пенсії із врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом, 23.05.2012 року довідкою за вих. № 8491, а саме: посадового окладу (1460,00 грн.), окладу за військове звання (130,00 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років (636,00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань (1113,00 грн.), надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (219,00 грн.), премії (1314,00 грн.), зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася внаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відмова відповідача у перерахунку призначеної пенсії є незаконною, оскільки грубо порушує його Конституційні права. Позивач зазначає, що пенсія йому повинна бути перерахована з урахуванням підвищення розміру грошового забезпечення, яке сталося за рахунок зміни розміру премії з 10 % до 90 % від посадового окладу.

Ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 04.12.2017 року залишено без розгляду адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області в частині заявлених вимог за період з 01.04.2012 року по 27.03.2017 року.

Постановою Київського районного суду м. Одеси від 04.12.2017 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2018 року скасовано ухвалу Київського районного суду м. Одеси від 04.12.2017 року з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2018 року залишено без змін постанову Київського районного суду м. Одеси від 04.12.2017 року.

30.03.2018 року прийнято до розгляду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в частині заявлених вимог за період з 01.04.2012 року по 27.03.2017 року; постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Як встановлено судом, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Управління Пенсійного фонду України та йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач ОСОБА_1 у серпні 2017 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії, відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та довідки Одеського ОВК.

При цьому, листом пенсійного органу від 14 вересня 2017 року № 1058/Л-11 позивачу відмовлено у здійснені відповідного перерахунку пенсії, внаслідок чого позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом про здійснення перерахунку пенсії, починаючи з 01 квітня 2012 року.

Так, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі визначається Законом України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Позивач зазначає, що з 01.04.2012 року відповідач почав нараховувати йому пенсію в розмірі 80% . При чому, підстави та порядок перерахунку пенсії особам, визначеним Законом №2262-ХІ регулюються статтею 63 цього Закону. Згідно із вказаною нормою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено з 01.04.2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.

Суд зазначає, що у тексті постанови КМУ № 355 від 23 квітня 2012 року йдеться про встановлення відсоткового підвищення розміру пенсій, при цьому нею не змінено розміри одного з видів грошового забезпечення і не введено нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, а тому вона не є підставою для перерахунку пенсії.

При цьому, Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а відсоткове підвищення розміру пенсії не є підставою для перерахунку позивачу пенсійного забезпечення.

Згідно довідки, виданої Одеським обласним військовим комісаріатом №084734 від 23.05.2012 року розмір грошового забезпечення за посадою, з якої звільнено позивача, складає 4872,00 грн.

Абзацом 2 пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 визначено, що розміри перерахованих пенсій не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012 року.

Перерахунок органами Пенсійного фонду України здійснюється на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих уповноваженими органами, станом на 01.04.2012 року.

Судом встановлено, що Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі довідки, виданої Одеським обласним військовим комісаріатом, було нараховано підвищення пенсії з 01.07.2012 року в сумі 251,77 грн., з 01.09.2012 року - 526,43 грн., та з 01.01.2013 року - 801,09 грн.

Крім того, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі Закон №3668-VІ), який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст. 13 Закону №2262-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років. За правилами цього Закону максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100%, до категорії 2 - 95%.

Тобто, на момент виникнення правовідносин щодо перерахунку пенсії діє норма Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка обмежує максимальний розмір пенсії.

Аналогічного висновку дійшов і Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 01.11.2016 року у справі №404/5733/15-а.

З урахуванням вказаного, суд погоджується із запереченнями представника відповідача, що вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення відповідної посади на підставі довідки, виданої Одеським обласним військовим комісаріатом, є необґрунтованими.

Підставою для перерахунку позивачу пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Проаналізувавши встановлені обставини, суддя приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в частині заявлених вимог за період з 01.04.2012 року по 27.03.2017 року, не підлягають задоволенню, так як необґрунтовані та безпідставні.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 77, 255, 257-263, 295, 297 КАС України Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суддя, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 / АДРЕСА_1 , адреса для листування - АДРЕСА_2 , телефон НОМЕР_1 / до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області /65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, ЄДРПОУ 20987385/ про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в частині заявлених вимог за період з 01.04.2012 року по 27.03.2017 року, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Васильків О. В.