Рішення від 25.04.2018 по справі 807/234/18

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2018 року м. Ужгород№ 807/234/18

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Маєцької Н.Д.

при секретарі судового засідання - Данча М.І.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_3 до Виноградівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії , -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 25 квітня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 02 травня 2018 року.

ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3І.), в особі представника за довіреністю ОСОБА_1, звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виноградівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач, Виноградівське ОУПФ), якою просить: 1) Визнати неправомірними дії по нарахуванню трудового стажу позивача; 2) Зобов'язати відповідача усунути допущені порушення прав позивача шляхом перерахування пенсії із врахуванням стажу з 12.09.2003 року по 09.03.2004 року; 3) Повернути невиплачені позивачу кошти із нарахуванням компенсації втрати доходів відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону 1058-IV.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при виході на пенсію 31 серпня 2015 року відповідачем не зараховано позивачу в трудовий стаж виплату матеріальної допомоги по безробіттю з 12 квітня 2003 року по 09 березня 2004 року, згідно п. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, що наведені у позовній заяві та просив суд їх задовольнити.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що згідно записів трудової книжки позивача у період з 06 листопада 2002 року по 02 серпня 2003 рік отримувала допомогу по безробіттю, згідно п. 2 ст. 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", що було включено до страхового стажу при призначенні пенсії за віком. Після припинення допомоги по безробіттю з 12 вересня 2003 року по 09 березня 2004 року, позивачу було розпочато виплату матеріальної допомоги по безробіттю згідно з п. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", однак зарахування такої допомоги до страхового стажу не передбачено законодавством.

В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечив з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що позивач у період з 06 листопада 2002 року по 02 серпня 2003 року отримувала допомогу по безробіттю згідно п. 2 ст. 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

З 12 вересня 2003 року по 09 березня 2004 року позивачу було розпочато виплату матеріальної допомоги по безробіттю згідно ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

З вересня 2015 року позивач перебуває на обліку в Виноградівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України.

Згідно розрахунку стажу позивача за № 805009 вбачається, що період отримання допомоги по безробіттю з 06 листопада 2002 року по 02 серпня 2003 року включений до страхового стажу.

07 березня 2018 року ОСОБА_4 звернулася до Виноградівського ОУПФ із заявою про зарахування їй до стажу періоду отримання матеріальної допомоги по безробіттю з 12 вересня 2003 року по 09 березня 2004 року.

16 березня 2018 року Виноградівським ОУПФ листом № 17/Ч-99-01 позивачу повідомлено про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу періоду отримання матеріальної допомоги по безробіттю з 12 вересня 2003 по 09 березня 2004 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України "Про зайнятість населення" від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ (який дія на час призначення позивачу матеріальної допомоги) безробітні після закінчення строку виплати допомоги по безробіттю можуть одержувати протягом 180 календарних днів матеріальну допомогу по безробіттю у розмірі до 75 процентів встановленої законодавством мінімальної заробітної плати за умови, що середньомісячний сукупний доход на члена сім'ї не перевищує встановленого законодавством неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Окрім того, згідно з п. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ (далі - Закон № 1533) (в редакції чинній на момент отримання матеріальної допомоги по безробіттю) безробітним, у яких закінчився строк виплати допомоги по безробіттю, матеріальна допомога по безробіттю надається за умови, що середньомісячний сукупний доход на члена сім'ї не перевищує прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону № 1533 (в редакції, що діяла на час отримання матеріальної допомоги по безробіттю) Видами забезпечення за цим Законом є: допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності; допомога по частковому безробіттю; матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного; матеріальна допомога по безробіттю, одноразова матеріальна допомога безробітному та непрацездатним особам, які перебувають на його утриманні; допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні.

З аналізу вказаної норми вбачається, що законодавець розмежовує поняття допомога по безробіттю та матеріальна допомога по безробіттю.

Відповідно до п. а ч. 3 ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року (в редакції чинній на момент призначення пенсії) до стажу роботи зараховується також: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

Оскільки, зазначеною нормою не передбачено зарахування періоду отримання матеріальної допомоги по безробіттю, суд вважає, що відсутні підстави для зарахування до страхового стажу позивача періоду отримання такої допомоги.

Згідно преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 (в редакції чинній на момент призначення пенсії) період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Зі змісту вищезазначених норм вбачається, що врахування до страхового стажу періоду, коли позивач отримувала матеріальну допомогу, яка призначалася відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України "Про зайнятість населення", законом № 1058 не передбачено. Таким чином, підстави для зарахування до страхового стажу періоду отримання позивачем вказаної матеріальної допомоги як до 01 січня 2004 та к і після зазначеної дати відсутні.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону № 1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

-у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1 (далі -Порядок подання документів).

Відповідно до п. 4.1 вказаного Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для прийняття рішення про перерахунок пенсії є відповідна заява особи, яка звертається за перерахунком пенсії, та додані до неї документи, визначені Порядком подання документів.

Разом з тим, як вбачається із матеріалів справи, подана позивачем заява не відповідає формі про перерахунок пенсії, визначеної додатком 2 до Порядку подання документів.

За правилами встановленими ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем доведено, що у спірних правовідносинах він здійснював свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачений Законами України, так як у нього відсутні правові підстави для зарахування до страхового стажу періоду отримання матеріальної допомоги по безробіттю, а тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (30332, Закарпатська область, Виноградівський район, смт. Королево, вул. Ломоносова, 23, РНОКПП 21333116441) до Виноградівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (90330, Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Миру, 43 код ЄДРПОУ 41246253) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).

Суддя ОСОБА_5