Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відкриття провадження в адміністративній справі
27 квітня 2018 р. Справа №805/2934/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Тарасенко І.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (місцезнаходження: 85000, Донецька область, м. Бахмут, вул. Смирнова, 27, ІПН НОМЕР_1) до Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35, код ЄДРПОУ 37868797) про зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання вчинити дії щодо виплати пенсії.
Позивач просив: визнати неправомірними дії Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо призупинення виплати пенсії ОСОБА_2 з січня 2016 року; зобов'язати Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 призначену їй пенсію з 01 січня 2016 року відповідно до вимог ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позовна заява подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України, її належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. Адміністративний позов подано у строк, установлений законом. Підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України, немає.
Враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників адміністративної справи, вбачаються підстави для її розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач разом із позовною заявою надав клопотання, в якому просив відстрочити судового збору до ухвалення рішення по справі, мотивуючи це тим, що позивач не отримує пенсію, а цей вид соціальної допомоги є його єдиним джерелом доходу.
Відповідно до частини 1 статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначених строк.
Вищий адміністративний суд України у постанові Пленуму від 23 січня 2015 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір», зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року № 3674-VI «Про судовий збір», зазначено, що відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яке через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист.
Крім того, Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, Рекомендації щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя № R (81) 7, прийняті Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду, хоча й не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду, однак констатують, що судові процедури повинні бути справедливими тому особа безпідставно не може бути позбавлена права на звернення до суду, оскільки це буде порушення права, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на справедливий суд.
Так, в рішенні від 19 червень 2001 року у справі «Креуз проти Польщі» (Kreuz v. Poland) ЄСПЛ зазначив, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що клопотання позивача є таким, що підлягає задоволенню.
Разом з тим, позивач у до позовної заяви надав клопотання про поновлення строку та прийняття до розгляду позовну заяву поза строком позовної давності. Вказав, що відповідач не повідомив позивача про свої дії щодо призупинення виплати пенсії, в той час коли ОСОБА_1 на протязі 2016-2017 років намагалась в досудовому порядку вирішити даний спір.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Відповідно до ч. 2 ст. 121 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Отже, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 пропустила строк звернення до суду із даним позовом з поважних причин, у зв'язку з чим цей строк підлягає поновленню.
При цьому, суд зазначає, що позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Керуючись статтями 12, 32, 80, 121, 122, 126, 133, 160, 161, 171-176, 248, 251, 256, 257, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти позовну заяву до розгляду.
Клопотання позивача про відстрочення оплати судових витрат - задовольнити.
Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору до ухвалення судового рішення по справі.
Поновити ОСОБА_1 строк для звернення із позовом до суду.
Відкрити провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви ОСОБА_1 до Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання вчинити дуї щодо нарахування та виплати пенсії.
Розгляд справи провести суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження.
Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву. У разі подання відзиву, його копія та додані до нього документи мають бути надіслані (надані) до суду та позивачу одночасно.
Витребувати у Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області наступні докази:
- копію пенсійної справи ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1);
- відомості про помісячну виплату пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) за період з 01 січня 2016 року по теперішній час;
- інформацію на підставі якої було прийнято рішення про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1);
У разі не можливості подати витребувані докази у встановлений строк, повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали.
Роз'яснити сторонам, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки http://court.gov.ua/).
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Тарасенко І.М.