ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
27 квітня 2018 року № 826/386/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Волкова Олександра Юрійовича
провизнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський", в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" щодо не включення ОСОБА_1 до переліку осіб, які мають право на відшкодування за вкладами за рахунок Фонду;
- зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо включення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду за рахунком НОМЕР_2 на суму 40000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що права та охоронювані законом інтереси позивача були порушені у зв'язку з її не включенням до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали заявлений позов та просили задовольнити його у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
У зв'язку з наявним клопотанням сторін, суд ухвалив подальший розгляд справи продовжити в порядку письмового провадження.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом, 18.04.2016 року між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю "Кредитно-Інвестиційний центр" (надалі - ТОВ "Кредитно-Інвестиційний центр", ТОВ "КІЦ") укладено договір №980-005-000223031 "Суперкапітал" (інвестиційний) (з виплатою процентів щомісячно), відповідно до умов якого позивач передає ТОВ "КІЦ" у власність грошові кошти в розмірі 40000,00 грн. на строк не більше 181 днів, а ТОВ "КІЦ" зобов'язується повернути вказані кошти позивачу на рахунок НОМЕР_2 в ПАТ "Банк Михайлівський", код Банку 380935 та виплатити проценти за користування коштами на рахунок НОМЕР_3 в ПАТ "Банк Михайлівський", код Банку 380935.
Перерахування вказаних коштів позивачем на рахунок ТОВ "КІЦ" підтверджується платіжним дорученням №4022172 від 18.04.2016 року.
19.05.2016 року ТОВ "КІЦ" здійснено дострокове повернення коштів на поточний рахунок позивача відповідно до умов договору №980-005-000223031 від 18.04.2016 року, а саме переказ коштів ТОВ "КІЦ" 19.05.2016 року в сумі 40000,00 грн. на рахунок НОМЕР_2.
Факт зарахування вказаних коштів на рахунок позивача підтверджується довідкою №ЗГЗ/4204 від 04.04.2017 року про стан рахунку НОМЕР_2 за період з 19.05.2016 року по 31.10.2016 року, випискою по особовому рахунку від 24.01.2018 року за період з 19.05.2016 року по 31.10.2016 року, витягом від 25.01.2018 року з додатку 2 до акту №3 від 01.06.2016 року Комісії по перевірці правочинів (у тому числі договорів) на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними.
На підставі рішення Правління Національного банку України №14/БТ від 23.05.2016 року "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №812 від 23.05.2016 року "Про запровадження тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Банк Михайлівський" та делегування повноважень тимчасовому адміністратору банку".
Згідно рішення від 13.06.2016 року №991 "Щодо продовження строку тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Банк Михайлівський" продовжено повноваження уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк Михайлівський" з 23.06.2016 року по 22.07.2016 року.
Відповідно до рішення правління Національного банку України від 12.07.2016 року №124-рш "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 12.07.2016 року №1213 "Про початок процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" та делегування повноважень ліквідатора банку".
Зазначеним рішенням розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Банк Михайлівський" з 13.07.2016 року по 12.07.2018 року включно.
15.07.2016 року розпочались виплати гарантованої суми відшкодування вкладникам ПАТ "Банк Михайлівський", але, як вбачається зі звернення позивача до суду, її не було включено до списків вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Позивач, вважаючи, що її право на отримання коштів за рахунок Фонду було порушеним, звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб встановлені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" від 23.02.2012 року №4452-VI (надалі - Закон №4452-VI).
Пунктом 2 частини 1 статті 2 Закону №4452-VI передбачено, що під виведенням неплатоспроможного банку з ринку слід розуміти заходи, які здійснює Фонд стосовно банку, віднесеного до категорії неплатоспроможних, щодо виведення його з ринку одним із способів, визначених статтею 39 цього Закону.
За частиною 1 статті 34 Закону №4452-VI Фонд розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації в банку на наступний робочий день після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.
Процедура виведення банку з ринку, що запроваджується Фондом стосовно неплатоспроможного банку в порядку, встановленому цим Законом, відповідно до пункту 16 частини 1 статті 2 Закону №4452-VI, називається тимчасовою адміністрацією.
Відповідно до частини 1 статті 36 Закону №4452-VI з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Фонд набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення.
Згідно з частиною 3 цієї ж статті правочини, вчинені органами управління та керівниками банку після початку процедури виведення Фондом банку з ринку, є нікчемними.
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
У відповідності з частиною 2 статті 26 Закону №4452-VI вкладник має право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами.
Під час тимчасової адміністрації вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами за договорами, строк дії яких закінчився станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, та за договорами банківського рахунку з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою цієї статті.
Фонд має право не включати до розрахунку гарантованої суми відшкодування коштів за договорами банківського рахунка до отримання в повному обсязі інформації про операції, здійснені платіжною системою (внутрішньодержавною та міжнародною).
Виплата гарантованої суми відшкодування за договорами банківського рахунка здійснюється тільки після отримання Фондом у повному обсязі інформації про операції, здійснені платіжною системою (внутрішньодержавною та міжнародною).
Перелік підстав, за наявності яких Фонд не відшкодовує коштів за вкладами зазначено у частині 4 статті 26 Закону №4452-VI.
Відповідно до частин 5, 6 статті 36 Закону №4452-VI під час тимчасової адміністрації не здійснюється, зокрема, задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку. Обмеження, встановлене пунктом 1 частини п'ятої цієї статті, не поширюється на зобов'язання банку, зокрема, щодо: виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників. Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, в національній валюті України. Вклади в іноземній валюті перераховуються в національну валюту України за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України до іноземних валют на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації відповідно до цієї статті; виконання операцій з виплати переказу коштів фізичних та юридичних осіб, що надійшли на їхні рахунки з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
Відповідно до частини 2 статті 37 Закону №4452-VI Фонд безпосередньо або уповноважена особа Фонду у разі делегування їй повноважень має право, зокрема: вчиняти будь-які дії та приймати рішення, що належали до повноважень органів управління і органів контролю банку; продовжувати, обмежувати або припиняти здійснення банком будь-яких операцій; повідомляти сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняти дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів; вчиняти дії, спрямовані на виконання плану врегулювання, відповідно до цього Закону та нормативно-правових актів Фонду.
Частиною 2 статті 38 Закону №4452-VI передбачено, що протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов'язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
За частиною 3 статті 38 Закону №4452-VI правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними, зокрема, з таких підстав: банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України; здійснення банком, віднесеним до категорії проблемних, операцій, укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства.
Відповідно до частини 4 статті 38 Закону №4452-VI Фонд, зокрема, протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.
Пунктами 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року №14 (надалі - Положення), уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.
Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.
Інформація про вкладника в Переліку повинна забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
У пункті 6 розділу ІІІ Положення передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.
Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення. Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.
Отже, уповноважена особа Фонду наділена повноваженнями на формування повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в неплатоспроможному банку за рахунок коштів Фонду (з урахуванням положень статті 26 Закону №4452-VI).
Процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами передбачає такі послідовні етапи: складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.
Вкладником, згідно з пунктом 4 частини 1 статті 2 Закону №4452-VI, є фізична особа (у тому числі фізична особа-підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 2 Закону №4452-VI вкладом є кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.
Як наслідок, передбачені Законом №4452-VI гарантії за вкладом поширюються на осіб, які мають правовий статус вкладника неплатоспроможного банку (у розумінні статті 2 Закону № 4452-VI). Такий статус, з-поміж іншого, передбачає наявність вкладу, залученого, зокрема, на умовах договору банківського рахунка.
За договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. Банк має право використовувати грошові кошти на рахунку клієнта, гарантуючи його право безперешкодно розпоряджатися цими коштами (частини 1, 2 статті 1066 Цивільного кодексу України).
Договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами (частина 1 статті 1067 Цивільного кодексу України).
Банк зобов'язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для рахунків даного виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка. Банк зобов'язаний зарахувати грошові кошти, що надійшли на рахунок клієнта, в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не встановлений договором банківського рахунка або законом (частини 1, 2 статті 1068 Цивільного кодексу України).
У даній справі встановлено, що 19.05.2016 року, до запровадження в Банку тимчасової адміністрації, на розрахунковий рахунок НОМЕР_2, що належить позивачу, зараховано кошти на загальну суму 40000,00 грн., які надійшли від Товариства з обмеженою відповідальністю "Кредитно-Інвестиційний центр" (код за ЄДРПОУ 39841850) на виконання умов договору №980-005-000223031 від 18.04.2016 року.
З'ясовано, що уповноважена особа Фонду не включила ОСОБА_1 до переліку вкладників Банку, які мають право на відшкодування вкладів за рахунок коштів Фонду, у зв'язку з тим, що вказана транзакція, здійснена Товариством з обмеженою відповідальністю "Кредитно-Інвестиційний центр" 19.05.2016 року на розрахунковий рахунок позивача, на думку уповноваженої особи Фонду у відповідності до пунктів 7-9 частини 3 статті 38 Закону №4452-VI, є нікчемною.
Таким чином, фактично, уповноважена особа Фонду визнала нікчемною розрахункову банківську операцію з перерахування коштів з одного рахунку на інший. На дату запровадження в Банку тимчасової адміністрації кошти, які позивач передавав в позику Товариству з обмеженою відповідальністю "Кредитно-Інвестиційний центр" на умовах договору №980-005-000223031 від 18.04.2016 року, вже обліковувалися на рахунку НОМЕР_2 позивача в Публічному акціонерному товаристві "Банк Михайлівський", оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю "Кредитно-Інвестиційний центр" дострокового повернуло кошти позивачу, у відповідності укладеного з позивачем договору та згідно норм чинного законодавства.
В розумінні статті 2 Закону №4452-VI позивач є вкладником Банку, а кошти, які надійшли 19.05.2016 року для нього на рахунок НОМЕР_2, в розумінні тієї ж статті, є вкладом, на який поширюються гарантії, передбачені статтею 26 цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, перерахування коштів з рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю "Кредитно-Інвестиційний центр" на рахунок позивача було здійснено 19.05.2016 року, тобто до прийняття Національним банком України рішення №14/БТ від 23.05.2016 року "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" до категорії неплатоспроможних" та до прийняття виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб рішення №812 "Про запровадження тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Банк Михайлівський" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку", а також до прийняття рішення від 13.06.2016 року №991 "Щодо продовження строку тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Банк Михайлівський".
ПАТ "Банк Михайлівський", виконуючи розрахунковий документ ТОВ "Кредитно-Інвестиційний центр" на переказ коштів на користь позивача, не набув права на кошти. ПАТ "Банк Михайлівський" не є стороною переказу коштів, а є лише виконувачем своїх зобов'язань перед клієнтом.
Списання та зарахування коштів за банківськими рахунками здійснюється відповідно до договорів обслуговування банківських рахунків та Інструкції про безготівкові рахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Національного банку України №22 від 21.01.2004 року, згідно пунктом 1.4 глави 1 якої розрахунковий документ - документ на паперовому носії, що містить доручення та/або вимогу про перерахування коштів з рахунку платника на рахунок отримувача.
За умовами договору №980-005-000223031 від 18.04.2016 року, укладеного між ТОВ "Кредитно-Інвестиційний центр" та позивачем, передбачено можливість дострокового повернення коштів, а також таке повернення допускалось у разі вимоги позикодавця, або коли проти такого повернення не заперечували позикодавці, що, власне, не суперечить нормам чинного законодавства.
За таких обставин, в уповноваженої особи Фонду були відсутні підстави для визнання нікчемними транзакцій (операцій) щодо коштів, зарахованих ТОВ "Кредитно-Інвестиційний центр" на рахунок позивача.
Визнаючи переказ коштів (транзакцію), здійснений Товариством з обмеженою відповідальністю "Кредитно-Інвестиційний центр" (код за ЄДРПОУ 39841850) 19.05.2016 року в сумі 40000,00 грн. з призначенням платежу "Повернення коштів згідно з договором №980-005-000223031 від 18.04.2016" на рахунок НОМЕР_2, що належить ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) нікчемним, відповідачем безпідставно віднесено даний правочин до вказаної категорії, оскільки доводи, наведені у відзиві на позовну заяву загалом стосуються інших правочинів, укладених між Банком та окремими юридичними особами, а тому носять опосередкований характер і відповідно до приписів Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" в частині підстав, згідно з якими правочини визнаються нікчемними, не мають впливу на правочин, який є предметом розгляду в даній справі.
З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги, звернуті до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, обґрунтованими, а відтак такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно вимоги визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, суд зазначає наступне.
У відповідності до постанови Верховного Суду України від 13.06.2017 року №21-1393а17 як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Значення мають юридичний зміст, значимість, тривалість та межі бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Як зазначає відповідач 1 у відзиві на позовну заяву, уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський" згідно наказу №27/1 від 24.05.2016 року було створено Комісію по перевірці правочинів (у тому числі договорів) на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними.
Наказом тимчасової адміністрації ПАТ "Банк Михайлівський" №42/1 від 01.06.2016 року затверджені результати проведеної перевірки правочинів (у тому числі договорів) на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними та які викладені в акті №3 Комісії по перевірці правочинів (у тому числі договорів) на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними і яким встановлено нікчемність правочинів (транзакцій) з виконання 19.05.2016 року платіжних документів ТОВ "Кредитно-Інвестиційний центр" по перерахуванню коштів на рахунки фізичних осіб, у тому числі на поточний рахунок позивача.
Як зазначено у постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2017 року №826/8712/16, задоволення позовних вимог про вчинення уповноваженою особою Фонду дій щодо надання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткової інформації щодо позивача, як вкладника, за умови чинності наказну уповноваженої особи про нікчемність правочину є неможливим.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 13.01.2016 року №К/800/36214/15.
Як підсумок, уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський" вчинялись дії по перевірці правочинів, передбачені законодавством та визначені підзаконними нормативно-правовими актами, а отже суд не вбачає допущення протиправної бездіяльності уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський" щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Водночас, суд зазначає, що відповідно до змісту принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі, який передбачений статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України та котрий зобов'язує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і щодо виходу за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, суд вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати наказ уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у ПАТ "Банк Михайлівський" від 01.06.2016 року №42/1 "Про затвердження висновків Комісії по перевірці правочинів (у тому числі договорів) на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними" в частині, що стосується встановлення нікчемності правочину (транзакції) із зарахування 19.05.2016 року ТОВ "Кредитно-Інвестиційний центр" (код ЄДРПОУ 39841850) з поточного рахунку НОМЕР_3 на рахунок НОМЕР_2, що належить ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1), коштів на суму 40000,00 грн.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про часткову обгрунтованість позовних вимог, а відтак вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
1. Позов ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" - задовольнити частково.
2. Скасувати наказ уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у ПАТ "Банк Михайлівський" від 01.06.2016 року №42/1 "Про затвердження висновків Комісії по перевірці правочинів (у тому числі договорів) на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними" в частині, що стосується встановлення нікчемності правочину (транзакції), здійсненої Товариством з обмеженою відповідальністю "Кредитно-Інвестиційний центр" 19.05.2016 року в сумі 40000,00 грн., з призначенням платежу "Повернення коштів згідно з договором №980-005-000223031 від 18.04.2016" на рахунок НОМЕР_2, що належить ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1).
3. Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо включення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду за рахунком НОМЕР_2 на суму 40000,00 грн.
4. В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко