Рішення від 09.01.2018 по справі 760/8417/17

Провадження № 2-а/760/695/18

в справі №760/8417/17

РІШЕННЯ

іменем України

09 січня 2018 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі судді Лазаренко В.В., розглянув в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

15.05.2017 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 05.05.2017 року № 25644/07 щодо відмови йому у переході на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Київської області від 14.04.2017 року № 18ф-139 про заробітну плату станом на 01.12.2015 року;

- зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві перевести його на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та здійснити з 01.05.2016 року перерахунок та виплату йому пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) у розмірі 90 відсотків від середнього заробітку на відповідній посаді, зазначеного у довідці прокуратури Київської області від 14.04.2017 року № 18ф-139 про заробітну плату станом на 01.12.2015 року без обмеження її граничного розміру.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він працював в органах прокуратури з липня 1980 року по грудень 2001 року займаючи різні прокурорсько-слідчі посади.

З грудня 2007 року працював у Державному комітеті України у справах ветеранів. 25 березня 2011 року звільнений з посади у зв'язку з виходом на пенсію відповідно до ст. 23, п.3, ч.1 ст. 30 Закону України «Про державну службу».

У грудні 2001 року йому було призначено пенсію по вислузі років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру (в редакції від 5 жовтня 1991 року №1789-ХІІ) у розмірі 90 відсотків від його місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Дану пенсію він отримував по 03.01.2011 року.

З 04.01.2011 року він отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

У зв'язку із підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», 14.04.2017 він звернувся до відповідача із заявою про перехід на пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та про перерахунок раніше призначеної йому пенсії без обмежень максимального розміру відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Київської області від 14.04.2017 року № 18ф-139 про заробітну плату на відповідній посаді станом на 01.12.2015 року, яка долучена до його заяви.

Правобережне об'єднане управлінні ПФ України в м. Києві листом заступника начальника від 05.05.2017 року № 25644/07 відмовило йому у перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213-VІІІ, мотивуючи своє рішення тим, що відповідно до вищезазначеного нормативного акту з 01 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру» і раніше призначені пенсії не перераховуються.

Вважає рішення Правобережного об'єднаного управління ПФ України в м. Києві про відмову у переведенні його на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з подальшим перерахунком його пенсії на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, що діяла на час призначення його пенсії, у розмірі 90 відсотків від середнього заробітку на відповідній посаді, зазначеного у довідці прокуратури Київської області від 14.04.2017 року № 18ф-139, з посиланням на зміни в законодавстві з 01.06.2015 року - необґрунтованим і незаконним та таким, що грубо порушує його конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією та законами України.

У запереченнях відповідача, які надійшли до суду, останній просить відмовити в задоволенні адміністративного позову, та серед іншого вказує, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VII1 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру". На дату розгляду Управлінням заяви позивача про призначення пенсії згідно Закону України «Про прокуратуру», положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VIII не були визнані неконституційними та є чинними. З 01.06.2015 р. пенсії в порядку та умовах, визначених законами, не призначаються, раніш призначені пенсії не перераховуються. З цих підстав відповідач вказує, що перевести позивача на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з використанням довідки від 14.04.2017 № 18-ф-19, по заяві від 14.04.2017 р. немає законних підстав.

Відповідно до п.п. 10 п. 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції від 15.12.2017 установлено, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей: справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

З урахуванням п.п. 10 п. 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, положень ст.ст. 257, 262, 263 КАС України дана справа розглянута судом в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд знаходить адміністративний позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні ПФ України в м. Києві та з 04.01.2011 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ /в редакції чинній на час оформлення позивачу пенсії державного службовця/.

З 25.12.2001 позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» /в редакції від 5 жовтня 1991 року №1789-ХІІ/ у розмірі 90% від посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених даним законом.

09.12.2015 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, внаслідок чого відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокуросько-слідчих працівників.

Так, станом на 01.12.2015 заробітна плата прокурора відділу складається з: посадового окладу, класного чину, вислуги років та інших виплат, які передбачені чинним законодавством та становить 13 832, 10 грн., що вбачається із довідки прокуратури Київської області від 14.04.2017 року №18-ф-139.

14.04.2017 позивач подав до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві заяву, у якій просив перевести на пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та про перерахунок раніше призначеної йому пенсії без обмежень максимального розміру відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Київської області від 14.04.2017 року № 18ф-139 про заробітну плату на відповідній посаді станом на 01.12.2015 року.

Відповідно до листа заступника начальника Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 05.05.2017 року № 25644/07 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213-VІІІ, мотивуючи своє рішення тим, що відповідно до вищезазначеного нормативного акту з 01 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», та відповідно до вимог чинного законодавства з 01.06.2015 раніше призначені пенсії в порядку на умовах Закону «Про прокуратуру» не перераховуються.

Судом вважає доводи позивача про протиправність дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії обґрунтованими з огляду на таке.

Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (стаття 1, частини перша статті 8 Основного Закону України).

Згідно з Конституцією України права і свободи людини і громадянина захищаються судом; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Частина друга статті 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади і у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра соціальної політики України, а також Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, та організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією.

Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є підвідомчими органами Фонду та разом утворюють систему органів Фонду.

Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві створене на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» № 1055 від 16.12.2015, яка набрала законної сили 31.12.2015, шляхом злиття Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва, Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва та Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва.

Спеціальним законом, який визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України є Закон «Про прокуратуру».

З матеріалів справи випливає, що позивач знаходиться на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію за віком та має право на переведення на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» / у редакції, яка діяла на момент призначення пенсії/ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до частини дванадцятої статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» /у редакції, яка діяла на момент призначення пенсії/ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» /у редакції, яка діяла на момент призначення пенсії/ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Згідно з абзацом першим пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Враховуючи вищевикладене суд констатує, що оскільки пенсія позивачу була призначена 01.01.2011, то при здійсненні перерахунку пенсії у цій справі має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10.12.2013 у справі № 21-348а13.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» у редакції № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

При цьому, суд вважає заперечення відповідача з посиланням на Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VІІ безпідставними, оскільки вони прийняті після виникнення у позивача права на пенсійне забезпечення.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та рішення Конституційного Суду України від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Таким чином, суд констатує, що сутність соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Отже, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії згідно довідки прокуратури Київської області від 14.04.2017 року № 18ф-139 відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

Крім цього, оскільки позивач набув права на підвищення пенсії, він має право на отримання різниці пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, констатує, що відповідач не довів, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, зважаючи на обставини справи, досліджені у судовому засіданні докази, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в частині визнання відмови відповідача протиправною та зобов'язання здійснити переведення на пенсію за вислугу років та перерахунок пенсії позивачу.

Таким чином, зважаючи на обставини справи, досліджені у судовому засіданні докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 72-78, 241, 242, 246, КАС України, суд

ВИРІШИВ :

Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 05.05.2017 року № 25644/07 щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України « Про прокуратуру» та перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Київської області від 14.04.2017 року № 18ф-139 про заробітну плату станом на 01.12.2015 року.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві перевести ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та здійснити з 01.05.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) у розмірі 90 відсотків від середнього заробітку на відповідній посаді, зазначеного у довідці прокуратури Київської області від 14.04.2017 року № 18ф-139 про заробітну плату станом на 01.12.2015 року без обмеження її граничного розміру.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя