Справа 2-а-359 -2008
Постанова
16 жовтня 2008 року. Артемівський міськрайонний суд Донецької області
в складі:
головуючого судді- Радченко Л.А.,
при секретарі - Коваленко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області / УПСЗН Артемівської міської ради/, Управління Державного казначейства у Донецькій області про стягнення недоотриманої грошової допомоги до 5 травня,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області, Управління Державного казначейства в Донецькій області про визнання незаконною відмову Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради в виплаті позивачеві щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі 7 мінімальних пенсій та стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради заборгованість по недоотриманій грошовій допомозі до 5 травня за 2008 рік в сумі 3017 гривень.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилається на ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», згідно якої він має право на щорічну разову допомогу до 5 травня у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком.
Позивач зазначив, що має статус інваліда 3 групи, що підтверджується посвідченням серії С № 026886, виданим 27.12.2005р. Управлінням фінансових ресурсів та економіки УМВС України в Донецькій області.
Позивач надає розрахунок суми недоотриманої щорічної допомоги до 5 травня 2008року, яка складає ЗОПгривень.
Крім того, позивач посилається на рішення Конституційного Суду України № 00р710-08 від 22.05.2008 р. та ст.22 Конституції України.
В судове засідання позивач не з*явився, про час розгляду справи був повідомлен, надав суду заяву, в якій наполягає на заявлених вимогах та просить справу розглянути у свою відсутність, за таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу у відстуність позивача.
Представник відповідача- УПСЗН Артемівської міської ради не з*явився, про час розгляду справи був повідомлен, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, за таких обставин суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача.
Також, відповідачем надані до суду письмові заперечення, відповідно до яких, з адміністративним позовом він не погодився і пояснив, що згідно ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - витрати,
пов'язані з реалізацією цього закону, фінансуються за рахунок державного бюджету.
Крім цього, зазначив відповідач, ст. 95 Конституції України регламентує, що тільки Законом України про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
До того ж, відповідач зазначив, що суми зазначеної допомоги, встановлені Законами України «Про Державний бюджет» на 2008 рік були виплачені позивачу у повному обсязі.
Представник відповідача- Управління Державного казначейства у Донецькій області не заявився, про час розгляду справи був повідомлен, повідомлення про відкладення розгляду справи від нього не надійшло, за таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу у відстуність представника відповідача.
Дослідивши наявні докази у справі, ознайомившись з правовою позицією сторін, матеріалами справи, суд дійшов висновку про наступне.
Позивач ОСОБА_1 є інвалідом війни 3 групи відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-12 від 22.10.93р., про що свідчить посвідчення серії С № 026886, яке видане 27.12.2005р. Управлінням фінансових ресурсів та економіки УМВС України в Донецькій області (а.с.7).
Згідно Постанов КМУ - номер 486 від 11.04.2002 року і - номер 425 від 31.03.2003 ро -ку, ст.17-1 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - позивач має право на щорічну (до 5 травня поточного року) разову грошову допомогу у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком. Фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію Закону № 3551-12, відповідно до статті 17 здійснюється за рахунок коштів державного та міського бюджетів, а виплата разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 вказаного Закону, відповідно до ст. 17-1 цього Закону здійснюють органи праці та соціального захисту населення.
На відповідача покладений обов'язок здійснення виплати разової грошової допомоги саме в розмірах, передбачених Законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціа льного захисту».
Як вбачається із матеріалів справи - довідки про відсутність заборгованості, виданої ОСОБА_1, відповідач виплатив останньому разову грошову допомогу за 2008 рік у розмірі 350 гривень, що не спростовується сторонами.
Зазначена виплати здійснена відповідачем у розмірах, встановлених на 2008 рік Законом України «Про Державний бюджет України», з порушенням норм спеціального Закону.
Як зазначено вище, спеціальним законом передбачено, що інвалідам 3 групи щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст.55 Закону України «Про державний бюджет України на 2008'рік» -з 1.04.2008 року мінімальний розмір пенсії за віком для осіб, які втратили працездатність, складає 481 гривню.
Таким чином, замість передбачених за Законом №3551-12, 7 мінімальних пенсій за віком - а саме 3367 гривень (48їх 7=3367), позивачу виплачено тільки 350 гривень.
Тобто недосплачена сума складає 3367-350= 3017 гривень.
Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05. 2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними),
деякі поло ження Закону України «Про Державний бюджет України» на 2008 рік», у тому числі і положення розділу 11, статті , яким зупинено на 2008 рік дію частини п'ятої статей 12, 13, 14 та 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захис ту» в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги.
Враховуючи зазначене, виплата щорічної разової допомоги до 5 травня у 2008 році, здійснена відповідачем у розмірі 350 гривень, передбаченому Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік», є такою, що порушує норми спеціального закону.
Таким чином, вимоги позивача про визнання незаконною відмову Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради в виплаті позивачеві щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі 7 мінімальних пенсій та стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради заборгованість по недоотриманій грошовій допомозі до 5 травня за 2008 рік в сумі 3017 гривень підлягають задоволенню.
Керуючись , ст. ст. 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254, 263, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області / УПСЗН Артемівської міської ради/, Управління Державного казначейства у Донецькій області про стягнення недоотриманої грошової допомоги до 5 травня- задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області в виплаті ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі 7 мінімальних пенсій за 2008 рік.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області недоотриману суму щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2008 рік у розмірі 3017 гривень на користь ОСОБА_1.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ст. 186 ч.5 КАС України.