Іменем України
19 квітня 2018 року
Київ
справа №800/115/17
адміністративне провадження №А/9901/69/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: головуючого судді Пасічник С.С., суддів Васильєвої І.А., Ханової Р.Ф., Хохуляка В.В., Юрченко В.П.,
за участю секретаря судового засідання Лопушенко О.В.,
за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника відповідача Долгова Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_4 про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 23 жовтня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Верховної Ради України про визнання протиправними дій з проведення 29 вересня 2016 року позачергового пленарного засідання п'ятої сесії Верховної Ради України восьмого скликання, встановив:
І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА СТИСЛИЙ ВИКЛАД ДОВОДІВ ПОЗИВАЧА.
В березні 2017 року ОСОБА_4 в порядку статті 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) звернувся до Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції із позовною заявою до Верховної Ради України, в якій просив визнати протиправними дії Верховної Ради України з проведення 29 вересня 2016 року позачергового пленарного засідання п'ятої сесії Верховної Ради України восьмого скликання.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_4 вказував, що позачергове пленарне засідання п'ятої сесії Верховної Ради України восьмого скликання (на якому було прийнято постанову про звільнення позивача з посади судді за порушення присяги) 29 вересня 2016 року проведено Верховною Радою України протиправно, без затвердження порядку денного сесії (що було здійснено лише 01 листопада 2016 року), що, в свою чергу, на думку позивача, суперечить статті 20 її Регламенту, затвердженого Законом України від 10 лютого 2010 року №1861-VI (далі - Регламент).
ІІ. ДІЇ ТА РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ.
Ухвалами Вищого адміністративного суду України від 30 березня 2017 року та 03 квітня 2017 року відкрито провадження за вказаною позовною заявою, проведено підготовку справи до судового розгляду та призначено такий розгляд на 25 квітня 2017 року.
Ухвалою від 25 квітня 2017 року Вищий адміністративний суд України продовжив строк розгляду даної справи, а в подальшому її розгляд неодноразово відкладався та в судовому засіданні оголошувались перерви (зокрема, й у зв'язку із заявленим позивачем відводом суддям колегії Бившевій Л.І., Веденяпіну О.А. та Шипуліній Т.М., в задоволенні якого ухвалою суду від 11 липня 2017 року відмовлено).
Постановою Вищого адміністративного суду України від 23 жовтня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Мотивуючи рішення, суд виходив з того, що на позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради України восьмого скликання 29 вересня 2016 року розглядались питання, визначені у вимозі Президента України про його скликання, а тому доводи позивача про протиправність дій відповідача щодо проведення цього пленарного засідання без затвердження порядку денного сесії не є обґрунтованими, як і його посилання на статтю 20 Регламенту, оскільки частиною 4 вказаної статті Регламенту встановлено перелік питань, які можуть бути позачергово включеними без голосування до порядку денного сесії Верховної Ради.
IІІ. ЗМІСТ ЗАЯВИ ПРО ПЕРЕГЛЯД.
Не погоджуючись із ухваленою Вищим адміністративним судом України постановою від 23 жовтня 2017 року, ОСОБА_4 звернувся до Верховного Суду України з заявою про її перегляд, в якій зазначав, що судом зроблено лише висновки стосовно порядку денного позачергового пленарного засідання, проте не враховано його наведених в позовній заяві доводів щодо неможливості проведення самої чергової сесії без затвердженого її порядку денного, в зв'язку з чим, в свою чергу, й позачергове пленарне засідання проведено відповідачем протиправно, а тому просив постанову Вищого адміністративного суду України від 23 жовтня 2017 року скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.
ІV. КЛОПОТАННЯ СТОРІН ТА ІНШІ ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.
Ухвалою Верховного Суду України від 30 листопада 2017 року відкрито провадження у справі та витребувано її з Вищого адміністративного суду України, а розпорядженням керівника апарату Верховного Суду України зазначена заява передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з посиланням на підпункт 1 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" .
Підпунктом 1 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України (в редакції, що набрала чинності 15 грудня 2017 року) встановлено, що заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України в адміністративних справах, які подані та розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку колегією у складі трьох або більшої непарної кількості суддів за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви розглядаються без повідомлення та виклику учасників справи, за винятком випадку, коли суд з огляду на обставини справи ухвалить рішення про інше.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для її розгляду у складі судді-доповідача (головуючого судді) Пасічник С.С., суддів Васильєвої І.А., Юрченко В.П.
Ухвалами Верховного Суду від 20 лютого 2018 року та від 06 березня 2018 року справу прийнято до свого провадження суддею Пасічник С.С. та здійснено її підготовку до розгляду, в межах якого ухвалено здійснювати розгляд справи колегією у складі п'яти суддів.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12 березня 2018 року визначено колегію суддів для її розгляду у складі судді-доповідача (головуючого судді) Пасічник С.С., суддів Бившевої Л.І., Васильєвої І.А., Шипуліної Т.М., Юрченко В.П.
Ухвалою Верховного Суду від 12 березня 2018 року призначено розгляд справи в судовому засіданні на 28 березня 2018 року.
У зв'язку з тим, що судді колегії Бившева Л.І. та Шипуліна Т.М. приймали участь у розгляді даної справи Вищим адміністративним судом України та ухваленні ним постанови від 23 жовтня 2017 року, подані ними заяви про самовідвід були задоволені ухвалою Верховного Суду від 26 березня 2018 року.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27 березня 2018 року визначено колегію суддів для її розгляду у складі судді-доповідача (головуючого судді) Пасічник С.С., суддів Васильєвої І.А., Ханової Р.Ф., Хохуляка В.В., Юрченко В.П.
Представник позивача в судовому засіданні надала пояснення по суті поданої ОСОБА_4 заяви про перегляд рішення суду першої інстанції, яке вона просила скасувати й прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Представник відповідача в засіданні суду та письмових запереченнях на заяву проти її доводів заперечив, зазначаючи про те, що на позачерговому пленарному засіданні п'ятої сесії Верховної Ради України восьмого скликання 29 вересня 2016 року були розглянуті питання, визначені у вимозі Президента України про його скликання, що, в свою чергу, узгоджується з положеннями статей 75, 82 та 83 Конституції України, частини 8 статті 19, статті 20 Регламенту та свідчить про недопущення порушення процедури проведення такого позачергового пленарного засідання.
V. ВСТАНОВЛЕНІ ВИЩИМ АДМІНІСТРАТИВНИМ СУДОМ УКРАЇНИ ОБСТАВИНИ СПРАВИ.
Президент України листом від 27 вересня 2016 року за вих.№1-1/723 звернувся до Голови Верховної Ради України з вимогою скликати не пізніше 29 вересня 2016 року позачергове пленарне засідання Верховної Ради України, до порядку денного якого включити розгляд питання про звільнення суддів, оскільки його невирішення негативно позначиться на функціонуванні судової системи та проведенні судової реформи.
27 вересня 2016 року Головою Верховної Ради України видано розпорядження №352 «Про скликання позачергового пленарного засідання Верховної Ради України восьмого скликання», яким у зв'язку з вимогою Президента України про скликання позачергового пленарного засідання Верховної Ради України восьмого скликання та відповідно до частини 8 статті 19 Регламенту Верховної Ради України скликано позачергове пленарне засідання Верховної Ради України восьмого скликання на 10 годину 29 вересня 2016 року з приводу розгляду питання про звільнення суддів.
29 вересня 2016 року проведено позачергове пленарне засідання Верховної Ради України восьмого скликання, на якому, зокрема, розглянуто питання звільнення позивача з посади судді Дніпровського районного суду міста Києва за порушення присяги, за результатами якого прийнято Постанову Верховної Ради України від 29 вересня 2016 року №1612-VIII "Про звільнення судді".
VІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА.
Частина 2 статті 19 Конституції України:
- органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 75 Конституції України:
- єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України.
Стаття 82 Конституції України:
- Верховна Рада України працює сесійно.
Частини 2 та 3 статті 83 Конституції України:
- позачергові сесії Верховної Ради України, із зазначенням порядку денного, скликаються Головою Верховної Ради України на вимогу Президента України або на вимогу не менш як третини народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України;
- порядок роботи Верховної Ради України встановлюється Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України.
Порядок підготовки і проведення сесій Верховної Ради, її засідань, формування державних органів встановлює Регламент, який визначає законодавчу процедуру, процедуру розгляду інших питань, віднесених до її повноважень, та порядок здійснення контрольних функцій Верховної Ради.
Частини 1, 4 та 5 статті 9 Регламенту:
- Верховна Рада проводить свою роботу сесійно. Сесії є чергові та позачергові;
- сесії Верховної Ради складаються із засідань Верховної Ради, засідань комітетів, тимчасових слідчих комісій і тимчасових спеціальних комісій, що проводяться у період між пленарними засіданнями, роботи народних депутатів у депутатських фракціях (депутатських групах) та з виборцями;
- засідання Верховної Ради можуть бути пленарними, урочистими, а також можуть проводитися у формі парламентських слухань.
Частина 8 статті 19 Регламенту:
- у невідкладних випадках у період між пленарними засіданнями під час сесії Верховної Ради на вмотивовану вимогу осіб, які згідно з Конституцією України мають право вимагати скликання позачергової сесії Верховної Ради, а також за пропозицією Погоджувальної ради (пункт 4 частини 14 статті 73 цього Регламенту) Голова Верховної Ради України не пізніш як у триденний строк скликає позачергове пленарне засідання Верховної Ради. До порядку денного такого засідання включаються лише питання, розгляд яких визначено у пропозиціях про скликання такого засідання.
Частини 1 та 4 статті 20 Регламенту:
- порядок денний сесії Верховної Ради затверджується Верховною Радою на кожну чергову сесію;
- до порядку денного сесії Верховної Ради включаються позачергово без голосування: 1) закони, повернуті з пропозиціями Президента України на повторний розгляд; 2) проект закону про Державний бюджет України на наступний рік; 3) законопроекти, які готуються (підготовлені) за дорученням Верховної Ради до другого чи третього читання; 4) питання про складення присяги, питання про призначення, обрання на посади, звільнення з посад, надання згоди на призначення і звільнення з посад, а також питання щодо здійснення парламентського контролю, розгляд яких є виключним правом Верховної Ради у випадках, передбачених Конституцією України та законами України; 5) щорічні та позачергові послання Президента України про внутрішнє і зовнішнє становище України; 6) проект Основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджетний період та звіт про виконання Державного бюджету України; 7) проекти законів про надання згоди на обов'язковість міжнародних договорів України та денонсацію міжнародних договорів України; 8) питання організації роботи Верховної Ради та її органів; 9) пункт 9 частини четвертої статті 20 виключено (згідно із Законом України від 08 жовтня 2010 року №2600-VI); 10) інші питання, передбачені в цьому Регламенті.
VIІ. ОЦІНКА СУДУ.
Як вже вказувалось в цій постанові, 29 вересня 2016 року Верховною Радою України на вимогу Президента України проведено позачергове пленарне засідання, на якому розглянуто питання звільнення суддів (зокрема, й позивача), що і було визначено у вимозі глави держави про його скликання, й це, в свою чергу, узгоджується з приписами частини 8 статті 19, частини 4 статті 20 Регламенту, якими врегульовані питання скликання позачергового пленарного засідання Верховної Ради України та передбачено, що в такому випадку складається порядок денний лише з питань, розгляд яких визначено у пропозиціях про скликання такого засідання.
Таким чином, на підставі положень статей 75, 82 та 83 Конституції України, частини 8 статті 19, статті 20 Регламенту, в контексті конкретних обставин, Вищий адміністративний суд України прийшов до правильного висновку, що Верховна Рада України не допустила порушення процедури проведення 29 вересня 2016 року її позачергового пленарного засідання п'ятої сесії восьмого скликання.
Аналогічна позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 26 вересня 2017 року у справі №800/114/17.
Враховуючи викладене, постанова Вищого адміністративного суду України від 23 жовтня 2017 року про відмову в задоволенні позову ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим заява ОСОБА_4 задоволенню не підлягає.
Доводи ж поданої ОСОБА_4 заяви не спростовують висновків Суду та не є такими, що впливають на правильність прийнятого Вищим адміністративним судом України рішення у даній справі.
Керуючись статтями 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, яка діяла до 15 грудня 2017 року), підпунктом 1 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII), Суд
У задоволенні заяви ОСОБА_4 про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 23 жовтня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Верховної Ради України про визнання протиправними дій з проведення 29 вересня 2016 року позачергового пленарного засідання п'ятої сесії Верховної Ради України восьмого скликання відмовити.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 3 частини 1 статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, яка була чинною до 15 грудня 2017 року).
Головуючий суддя Пасічник С.С.
Судді: Васильєва І.А.
Ханова Р.Ф.
Хохуляк В.В.
Юрченко В.П.