Постанова від 04.04.2018 по справі 760/23423/17

Провадження №3/760/133/18

Справа №760/23423/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2018 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Усатова І.А., за участю представника Київської міської митниці ДФС Грабчака П.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Києві матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який прописаний (зареєстрований) зі слів за адресою: АДРЕСА_1, фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, закордонний паспорт громадянина України виданий 29.06.2017 року, моб. тел.НОМЕР_1, передбачених статтею 471 МК України,

ВСТАНОВИВ:

01 листопада 2017 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_2 за порушення митних правил.

Відповідно до протоколу № 0965/10000/17 про порушення митних правил від 15 жовтня 2017 року, 15.10.2017 о 09 год. 30 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено гр. України ОСОБА_2, який слідував в Дортмунд рейсом W6 7301 літаком авіакомпанії «WIZZ AIR». Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 №137(зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, було проведене усне опитування. При опитуванні було встановлено, що пасажир переміщує готівкові кошти близькі до гранично допустимої норми дозволеної до переміщення. Зазначеного громадянина було запрошено до оглядової кімнати, де при перерахунку встановлено, що переміщував валютні цінності, а саме: 12000 (дванадцять тисяч) євро. Документів щодо зняття готівки з банківської установи були відсутні. Митна декларація на ввезення готівкових коштів в Україну не надана. Пропущено через митний кордон 10000 (десять тисяч) євро. За цим протоколом про ПМП вилучено 2000 (дві тисячі) євро.

У протоколі зазначено, що пасажир - громадянин ОСОБА_2 , митної декларації не заповнював, з приводу декларування валютних цінностей до інспекторів митниці не звертався, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, або підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення валютних цінностей через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.

На думку митного органу, своїми діями пасажир - гр. ОСОБА_2 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", перемістив товари на які законодавством України встановлені обмеження. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого(передбачених) статтею 471 Митного кодексу України.

Зазначено, що вартість предмету правопорушення, за курсом НБУ, становить 63156,10 грн.

Представник Київської міської митниці ДФС у судовому засіданні просив громадянина України ОСОБА_2, до адміністративної відповідальності, вважав що в справі достатньо доказів для кваліфікації його дій за ст. 471 МК України.

Особа, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про розгляд справи, повноважного представника в судове засідання не направив.

Справа суддею неодноразово призначалася до судового розгляду.

Розгляд справи було призначено на 08.12.2017 о 10:40.

08.12.2017 від ОСОБА_2 до канцелярії суду надійшла заява про відкладення судового засідання у зв'язку з його перебуванням на стаціонарному лікуванні.

Розгляд справи було відкладено на 26.01.2018.

26.01.2018 від ОСОБА_2 до канцелярії суду надійшла заява про відкладення судового засідання у зв'язку з його перебуванням на стаціонарному лікуванні.

Розгляд справи було відкладено на 23.02.2018 о 12:00.

23.02.2018 від ОСОБА_2 до канцелярії суду надійшла заява про відкладення судового засідання у зв'язку з його наміром укласти угоду з адвокатом для захисту своїх прав.

Розгляд справи було відкладено на 16.03.2018 о 14:00.

16.03.2018 від ОСОБА_2 до канцелярії суду надійшла заява, в якій останній повідомив, що 15.03.2018 між ним та «Адвокатським бюро Богдан Горщар і партнери», в особі адвоката Горщара Богдана Анатолійовича було укладено договір про надання правової допомоги №5/2018, у зв'язку з чим ОСОБА_2 просив відкласти розгляд.

Розгляд справи було відкладено на 04.04.2018 о 09:15.

03.04.2018 від ОСОБА_2 до канцелярії суду надійшла заява про відкладення судового засідання у зв'язку з тим, що він перебуває на стаціонарному лікуванні і не має можливості з'явитися до суду.

У зв'язку з наведеним, враховуючи скорочені строки розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 277 КУпАП, суддя вважає за необхідне проводити розгляд справи у його відсутність особи, що притягується до адміністративної відповідальності.

Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об'єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції.

В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Відповідно до ч. 2 ст. 467 МК України, якщо справи про порушення митних правил відповідно до ст. 522 Митного кодексу України розглядаються судами, адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня вчинення правопорушення, а у разі розгляду судами справ про триваючі порушення митних правил, у тому числі передбачених статтями 469, 477-485 Митного кодексу, - не пізніше, ніж через шість місяців з дня виявлення цих правопорушень.

А тому вважаю, що всі заходи для попередження ОСОБА_2 про розгляд адміністративного матеріалу, а його неявку до суду, як навмисне затягування процесу, з метою уникнення накладення адміністративного стягнення.

Заслухавши пояснення представника Київської міської митниці ДФС, розглянувши отримані матеріали, суддя дійшов наступного висновку.

Встановлено, що 15.10.2017 відповідальною особою органу доходів і зборів - державним інспектором відділу митного оформлення №5 митного поста «Аеропорт «Київ (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС Пінчуком Олександром Івановичем було складено протокол про порушення митних правил 965/10000/17 громадянином України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який прописаний (зареєстрований) зі слів за адресою: АДРЕСА_1, фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, закордонний паспорт громадянина України виданий 29.06.2017 року, моб. тел.НОМЕР_1.

Як вбачається з протоколу, 15.10.2017 о 09 год. 30 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено гр. України ОСОБА_2, який слідував в Дортмунд рейсом W6 7301 літаком авіакомпанії «WIZZ AIR».

Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 №137(зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, було проведене усне опитування. При опитуванні було встановлено, що пасажирка переміщує готівкові кошти близькі до гранично допустимої норми дозволеної до переміщення. Зазначеному громадянину було запрошено до оглядової кімнати, де при перерахунку встановлено, що переміщував валютні цінності, а саме: 12000 (дванадцять тисяч) євро . Документів щодо зняття готівки з банківської установи були відсутні. Митна декларація на ввезення готівкових коштів в Україну не надана.

Пропущено через митний кордон 10000 (десять тисяч) євро. За цим протоколом про ПМП вилучено 2000 (дві тисячі) євро. Номінали валюти та номера купюр зазначені в описі предметів.

Пасажир - громадянин ОСОБА_2, митної декларації не заповнював, з приводу декларування валютних цінностей до інспекторів митниці не звертався, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, або підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення валютних цінностей через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.

Вартість предмету правопорушення, за курсом НБУ, становить 63156,10 грн.

Встановлено, що предмети правопорушення вилучено та знаходиться на відповідальному зберіганні в касі митниці за адресою м. Київ, бул. Вацлава Гавела (І. Лепсе) б. 8-а.

Митний орган посилається на те, що своїми діями пасажир - гр. ОСОБА_2 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме: обравши формою проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", перемістив товари на які законодавством України встановлені обмеження, що має ознаки порушення митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 471 Митного кодексу України.

Як вбачається з пояснень, долучених до адміністративного матеріалу, наданих Київській міській митниці ДФС ОСОБА_2 15.10.2017, останній пояснив, що 15.10.2017 вилітав з аеропорту Жуляни, під час проходження митного контролю до нього звернувся представник митниці з питання перевезення готівки, на що ОСОБА_2 заявив, що перевозить готівку 12 000 євро, ця готівка належить йому, він вилітав один, довідки з банку про зняття готівки в нього не було, оскільки її він залишив дома. Дану довідку може пред'явити в подальшому, претензії відсутні, на що суддя зазначає наступне.

Статтею 471 МК України передбачена відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 436 встановлені переліки товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України.

Відповідно до додатку 10 цієї постанови до товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України, віднесено валюту України, готівкову іноземну валюту та інше.

Постановою Правління Національного Банку України від 27 травня 2008 року № 148 «Про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України» встановлено, що фізична особа - резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.

Згідно з положеннями Митного кодексу в Україні запроваджена двоканальна система митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України («зелений» та «червоний» коридори).

Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Порядок декларування товарів, щодо яких є заборона або обмеження у ввезенні/вивезені через кордон України, у доступній та зрозумілій формі роз'яснюється на численних дошках інформації та електронних інформаційних табло, розташованих в різних приміщеннях на території будівлі аеропорту.

З протоколу вбачається, що ОСОБА_2 добровільно обрав «зелений коридор» проходу через митний контроль, перетнувши при цьому білу лінію, що засвідчує кінець «зеленого коридору», яка позначена також інформаційною вивіскою із попередженням про настання відповідальності за порушення митних правил в разі її перетину. Пояснення ОСОБА_2 не містять жодних заперечень щодо перетину ним білої лінії «зеленого коридору».

Крім того, у судовому засіданні 04 квітня 2018 року оглянутий відеозапис, яким засвідчений факт перетину ОСОБА_2 білої лінії «зеленого коридору».

Оскільки ОСОБА_2 своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, ОСОБА_2, переміщуючи через зону спрощеного митного контролю суму, що перевищує 10000 Євро, вчинив дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 471 МК України.

З огляду на наведене, в діях ОСОБА_2 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 471 МК України.

Таким чином враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є товар (грошові кошти), переміщення якого через митний кордон України є обмеженим, тому суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил.

Крім того, стягненню з ОСОБА_2 на користь держави підлягає судовий збір у розмірі 352 гривні 40 копійок.

Керуючись статтями 458, 471, 527-529 МК України, статтями 283, 284, 294 КпАП України,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнати винним у порушенні митних правил, передбачених статтею 471 Митного Кодексу України.

Накласти на ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 гривень з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил, а саме: Євро 20 (двадцять) купюр номіналом 100 Євро серійні номери: V01708898422, N53136065424, N53044166559, N37134160284, X20788642658, X16313639861, X09923343194, X15946826429, X11313047684, X14841281774, S01260721951, S09638921644, S21348140776, S23174721412, S08838382255,S18464297965, S12248798155, S19920485383, S23386872787, S00966305446.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір у розмірі 352 гривні 40 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду міста Києва через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя: