Справа №295/4469/18
1-кс/295/1847/18
Іменем України
17.04.2018 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянув винесене в кримінальному провадженні №12017060170001041 слідчим Житомирського РВП Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області слідчим ОСОБА_3 клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, -
В клопотанні слідчий зазначив, що депутатом ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , який будучи відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону), суб'єктом відповідальним за корупційні правопорушення, в порушення вимог статті 45 Закону умисно не подав в строк до 01.05.2017 року щорічну декларацію особи, уповноваженої виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік, за формою, що визначається Національним агентством, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України. У ході проведення моніторингу інформаційно-телекомунікаційного системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» «далі - ІТС Реєстр» за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_2 » декларація особи, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 відсутня.
Відтак, слідчий вказав, що вище вказаний суб'єкт декларування порушив вимоги статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», та своїми діями вчинив кримінальне правопорушення, передбачене статтею 366-1 КК України. Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. 22.03.2017 Верховною радою України прийнято Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб», яким внесено зміни до Прикінцевих положень ЗУ «Про запобігання корупції», а саме доповнено закон наступним пунктом - « Розділ XIII "Прикінцеві положення" доповнити пунктом 5-1 такого змісту: "5-1. Продовжити до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше". Тобто, на ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , покладався вказаним Законом обов'язок до 1 травня 2017 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства, яку останній не виконав.
Відповідно до п. 9 ч.1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» до повноважень ІНФОРМАЦІЯ_3 відноситься забезпечення ведення Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В обґрунтування заявленого клопотання, слідчий зазначив, що виходячи з того, що для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування кримінального провадження, зокрема для отримання відомостей, котрі є необхідними для підтвердження чи спростування даних, з приводу умисного неподання суб'єктами декларування декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування існує потреба у отриманні та дослідженні інформації, що відображена у ІТС Реєстр, щодо дій користувача - ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка логуються та зберігається в даній системі, а саме: реєстрації в Реєстрі, послідовності дій користувача у Реєстрі. Відповідні документи та інформація знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_3 , яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки згідно пункту 3 розділу І Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10.06.2016 року № 3, ведення Реєстру здійснює Національне агентство, і програмне забезпечення Реєстру, база даних Реєстру є власністю держави в особі ІНФОРМАЦІЯ_4 , яке є держателем Реєстру.
Мотивуючи клопотання, слідчий вказав, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, містять інформацію про обставини, що підлягають доказуванню, та події кримінального правопорушення, є важливими для встановлення винуватості особи. При цьому неможливо іншим способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, тому, що об'єктивна сторона злочину, передбаченого ст. 366-1 КК України, полягає в умисному не поданні суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка заповнюється, підтверджується, подається суб'єктом декларування, шляхом виконання послідовних дій у ІТС Реєстрі. А тому, вказані дії суб'єкта декларування можливо перевірити лише шляхом ознайомлення з інформацією, яка міститься в ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до статті 46 Закону, у декларації зазначаються реєстраційний номер облікової картки платників податків та інші відомості, які ст. 2 Законом України «Про захист персональних даних» визначаються як персональні дані, та доступ до таких обмежений.
Главою 15 КПК України передбачено спеціальний порядок отримання доступу до речей і документів, зокрема й до тих, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Слідчий в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд клопотання без його участі, заявлене клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.
Розгляд клопотання проведено за відсутності особи, у володінні якої перебуває річ, з урахуванням достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни, переховування або знищення документів.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Виходячи з того, що є достатньо підстав вважати, що зазначена інформація, містить охоронювану законом таємницю, є предметом доказування та має значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а саме: місцезнаходження та ідентифікації учасників вчинення кримінального правопорушення, та те, що іншими способами неможливо отримати вказану інформацію, керуючись ст.ст.159-166 КПК України слідчий суддя,-
Задовольнити клопотання про тимчасовий доступ до документів та вилучення їх у кримінальному провадженні №12017060170001041 від 17.10.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України.
Надати прокурору Житомирської місцевої прокуратури ОСОБА_5 , слідчим СВ Житомирського РВП Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , або за їх дорученням оперативним працівникам Житомирського РВП Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області тимчасовий доступ до копій документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 (адреса: АДРЕСА_2 ), зокрема до завірених уповноваженими співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_3 копій:
- відомостей, що підтверджують реєстрацію суб'єкта декларування - ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- відомостей щодо вчинення ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 спроб подачі електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- відомостей про хронологію дій в особистому електронному кабінеті на сайті ІНФОРМАЦІЯ_4 , вчинених ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , а також хронології його дій, що здійснювалися у ІТС Реєстрі.
Встановити строк дії ухвали до 16.05.2018 року.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, може бути постановлено ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: