Справа №461/8771/17
19 квітня 2018 року Галицький районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді Волоско І.Р.
секретар судового засідання Мисько М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (адреса: 79071, м. Львів, вул. Володимира Великого, 93а/63) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (адреса: 79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) в якому просить:
- зобов'язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Львівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку моєї пенсії з урахуванням складових відповідно до законодавства чинного станом на 01 січня 2016 року, а саме: посадовий оклад в розмірі 2600 грн.; оклад за спеціальним званням в розмірі 2000 грн.; надбавка за стаж служби - 35% (1610 грн.); надбавку за роботу в умовах режимних обмежень - 15% (390 грн.); надбавка за оперативно-розшукову діяльність та аналітичне забезпечення - 39% (1014 грн.) ; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 49% (3042,9 грн.); премія - 49,7 % (5296,47 грн.) з 01.01.2016 р., тобто з дати виникнення права на перерахунок.
Позивач також просить встановити судовий контроль на виконання судового рішення шляхом зобов'язання Ліквідаційну комісію УМВС України в Львівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з 2008 року він є пенсіонером органів МВС та йому призначена пенсія за вислугу років згідно Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишньому працівнику органів внутрішніх справ. Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Львівській області складено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у яку протиправно не включено всі види грошового забезпечення, які нараховувались позивачу під час проходження служби та зазначила премії, у розмірі, меншому ніж отримував позивач. На думку позивача, Ліквідаційна комісія створила передумови для неврахування надбавки та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушила його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
ОСОБА_1 наполягає на тому, що при співставленні розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про останній перерахунок пенсії, складеної на підставі Постанова КМУ від 7 листопада 2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 01.04.2012 р. з грошовим забезпеченням на аналогічній посаді поліцейського відповідно до Постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та враховуючи, що останньою постановою встановлено грошове забезпечення поліцейських (посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, надбавка за стаж службі), яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром значно більший. За наведених обставин позивач вважає свої вимоги обґрунтованими.
ОСОБА_1 в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі, просив такий задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Відповідно до ст.205 КАС України суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів, які суд вважає достатніми.
Представник третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги заперечила в повному обсязі, просить суд відмовити у задоволенні позову. Зокрема, на думку третьої особи, зі змісту частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» належить зробити висновок, що при перерахунку пенсії позивача враховуються лише ті види грошового забезпечення, які встановлені законодавством для поліцейських. Окрім того, просить врахувати правові висновки, викладені у Рішенні від 12 березня 2018 року Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийнято рішення у зразковій справі № 802/2196/17-а.
Ухвалою суду від 14 грудня 2017 у справі відкрито провадження.
Відповідно до п. 10 ч. 1 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України у редакції Закону № 2147-VІІІ від 03.10.2017 справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з частиною третьою статті 241 КАС України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами нової редакції КАС України.
Суд, заслухавши виступи сторін, повно та всебічно з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженими в судовому засіданні, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На даний час, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області.
27 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, у якому просив надати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення.
05 грудня 2017 своїм листом Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області повідомила позивача про те, що порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейських Національної поліції затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Виключно до положень зазначеної постанови визначається розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишніх працівників органів внутрішніх справ, посади яких прирівнюються до посад поліцейських. Надбавки, які позивач пропонує включити для розрахунку розміру грошового забезпечення відносяться до інших щомісячних надбавок, доплат, підвищень. Оскільки вони не були виплачені поліцейським за грудень 2015 року, включити їх до складу грошового забезпечення відсутні законні підстави.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення неправомірними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з даними довідки № 91-00358 від 05.05.2017, виданої ОСОБА_1 Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі ліквідаційної комісії, виплата надбавки, які позивач пропонував включити для розрахунку розміру грошового забезпечення (відносяться до інших щомісячних надбавок, доплат, підвищень) у грудні 2015 року поліцейським за відповідною посадою не здійснювалась.
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за оперативну та інформаційно-аналітичну роботу та за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 1,99% замість 49,7%.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Вказаний відповідачем розмір премії 1,99% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 49,7%, як отримував позивач, немає.
Суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині зобов'язання Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Львівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку моєї пенсії з урахуванням складових відповідно до законодавства чинного станом на 01 січня 2016 року, а саме: посадовий оклад в розмірі 2600 грн.; оклад за спеціальним званням в розмірі 2000 грн.; надбавка за стаж служби - 35% (1610 грн.); надбавку за роботу в умовах режимних обмежень - 15% (390 грн.); надбавка за оперативно-розшукову діяльність та аналітичне забезпечення - 39% (1014 грн.); надбавка за виконання особливо важливих завдань - 49% (3042,9 грн.); премія - 49,7 % (5296,47 грн.) з 01.01.2016 р., тобто з дати виникнення права на перерахунок.
Підстави встановити судовий контроль за виконанням рішення відсутні, оскільки у позові відмовлено.
Окрім того, 12 березня 2018 року Рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийнято рішення у зразковій справі № 802/2196/17-а, тому, враховуючи положення ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд враховує правові висновки Верховного Суду викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1, а тому в їх задоволенні необхідно відмовити.
Керуючись статтями 139, 241-243, 24, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса: 79071, м. Львів, вул. Володимира Великого, 93а/63) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (адреса: 79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про зобов'язання до вчинення дій - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до суду апеляційної інстанції шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги.
Суддя І.Р.Волоско.