Справа № 815/533/18
13 квітня 2018 року м.Одеса
Зала судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
Розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (65049, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 39) до Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства (65110, м. Одеса, вул. Балківська, 12в) про стягнення середнього заробітку та моральної шкоди,-
07 лютого 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, в якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства щодо затримки виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року у справі № 815/4849/17; Стягнути з Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства (код ЄДРПОУ 35050673) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) середній заробіток вимушеного прогулу за час затримки виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року у справі № 815/4849/17 у загальному розмірі 7768,32 грн. (сім тисяч сімсот шістдесят вісім грн. 32 коп.); стягнути з Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства (код ЄДРПОУ 35050673) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) 12000 грн. (дванадцять тисяч грн.) на відшкодування заподіяної моральної шкоди.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.02.2018р. відкрито провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства про стягнення середнього заробітку та моральної шкоди.
12 квітня 2018 року від представника відповідача до суду надійшли відзив на позовну заяву з додатками (вх.№ЕП/2049/18) та клопотання про залучення співвідповідача (вх.№ЕП/2048/18).
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Згідно ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч. 5 ст. 12 КАС України, умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст.257 КАС України у за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до положень п. 20 ч.1 ст. 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Відповідно до частини 3 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з частиною 3 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно ч. 6 ст. 260 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.
Згідно з положеннями ст. 179 КАС України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Дата і час підготовчого засідання призначається судом з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 173 КАС України, підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі.
Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи;6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно до п.7 ч.2 ст. 180 КАС України, у підготовчому засіданні суд, зокрема, з'ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових та електронних доказів за їх місцезнаходженням; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання.
Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку щодо необхідності розглядати справу в порядку підготовчого провадження та викликати осіб, які беруть участь у справі, в судове засідання, з метою надання сторонами пояснень щодо спірних правовідносин.
Таким чином, оскільки для вирішення даної адміністративної справи існує необхідність розгляду клопотання про залучення співвідповідача, необхідність в отриманні з боку учасників справи додаткових доказів та пояснень на підтвердження доводів викладених у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, а також необхідність встановити відповідні факти та обставини із дослідженням думки та правової позиції учасників справи, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства про стягнення середнього заробітку та моральної шкоди.
Разом з цим, суд зазначає, що всі раніше подані сторонами письмові докази будуть враховані судом при постановленні рішення по справі.
Керуючись ст.ст. 12, 173, 179-181, 241-243, 248, 257, 260 КАС України, суддя, -
Розгляд справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства про стягнення середнього заробітку та моральної шкоди проводити в порядку загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання на 10.05.2018 року о 10:00 год. у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №19 (другий поверх).
Роз'яснити учасникам справи, що розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/gromadyanam/cases/.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Аракелян