Постанова від 16.04.2018 по справі 826/19172/16

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/19172/16 Суддя (судді) першої інстанції: Каракашьян С.К.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Файдюка В.В., Чаку Є.В., при секретарі Войтковській Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "СОЛАРИС" на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 лютого 2018 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СОЛАРИС" до Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "СОЛАРИС" звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України про:

- визнання протиправними та неправомірними дій Державної фіскальної служби України щодо неприйняття до реєстрації податкових накладних від 08.08.2016 року № 80803, від 08.08.2016 року № 80805, від 08.08.2016 року № 80806, від 08.08.2016 року № 80807, від 09.08.2016 року № 80904, від 09.08.2016 року № 80906, від 09.08.2016 року № 80907, від 09.08.2016 року № 80909, від 09.08.2016 року № 80910, від 09.08.2016 року № 80911, від 09.08.2016 року № 80912, від 09.08.2016 року № 80913, від 09.08.2016 року № 80914, від 09.08.2016 року № 80915, від 09.08.2016 року № 80916, від 18.08.2016 року № 81801, від 18.08.2016 року № 81802, від 18.08.2016 року № 81803, від 18.08.2016 року № 81804, від 18.08.2016 року № 81805, від 18.08.2016 року № 81806 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

- вважати податкові накладні від 08.08.2016 року № 80803, від 08.08.2016 року № 80805, від 08.08.2016 року № 80806, від 08.08.2016 року № 80807, від 09.08.2016 року № 80904, від 09.08.2016 року №80906, від 09.08.2016 року № 80907, від 09.08.2016 року № 80909, від 09.08.2016 року №809010, від 09.08.2016р. № 80911, від 09.08.2016 року № 80912, від 09.08.2016 року №80913, від 09.08.2016р. № 80914, від 09.08.2016 року № 80915, від 09.08.2016 року № 80916, від 18.08.20.16 року № 81801, від 18.08.2016 року № 81802, від 18.08.2016 року № 81803, від 18.08.2016 року № 81804, від 18.08.2016 року № 81805, від 18.08.2016 року № 81806 надісланими до Державної фіскальної служби України, прийнятими та зареєстрованими протягом операційного дня, коли їх було надіслано платником податку до Єдиного реєстру податкових накладних".

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 лютого 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Позивач, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи та на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Сторони до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином.

З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "СОЛАРИС" зареєстроване як юридична особа 01.07.2014 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за адресою: м. Київ, Печерський узвіз, буд. 3.

Між позивачем та Державною податковою інспекцією у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві укладено договір про визнання електронних документів від 13.03.2015 року № 060320151, предметом якого є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів), поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронною цифрового підпису до органів ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.

Як вбачається з матеріалів справи, 23.08.2016 року позивачем направлено засобами електронного зв'язку до Державної фіскальної служби України для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 08.08.2016р. № 80803, № 80805, № 80806, № 80807.

Як вбачається з тексту позовної заяви, зазначені податкові накладні були надіслані до ДФС України 23.08.2016 року о 22:10 год. та доставлені до ДФС України 23.08.2016 року о 22:11 год., а квитанції № 1 про прийняття податкових накладних були отримані Позивачем 25.08.2016 року о 12:49 год.

24.08.2016 року позивачем направлено засобами електронного зв'язку до Державної фіскальної служби України для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 09.08.2016 року № 80904, № 80906, № 80907, № 80909, № 80910, № 80911, № 80912, № 80913,№ 80914, № 80915, № 80916.

Як вбачається з тексту позовної заяви, зазначені податкові накладні були надіслані до ДФС України 24.08.2016 року о 12:24 год. та доставлені до ДФС України 24.08.2016 року о 12:25 год., а квитанції № 1 про прийняття податкових накладних були отримані Позивачем 25.08.2016 року о 12:49 год.

02.09.2016 року позивачем направлено засобами електронного зв'язку до Державної фіскальної служби України для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 18.08.2017р. № 81801, № 81802, № 81803, № 81804, № 81805, № 81806.

Як вбачається з тексту позовної заяви, зазначені податкові накладні були надіслані до ДФС України 02.09.2016 року о 20:41 год. та доставлені до ДФС України 02.09.2016 року о 20:51 год., а квитанції № 1 про прийняття податкових накладних були отримані Позивачем 03.09.2016 року о 19:15 год.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За змістом пункту 201.10 названої статті ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.11 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно пункту 120-1.1 статті 120 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29 грудня 2010 р. (надалі за текстом - "Порядок").

Відповідно до абзацу другого пункту 1 вказаного Порядку, в редакції, яка діяла на момент направлення та реєстрації накладних, подання податкової накладної та/або розрахунку коригування ДФС в електронній формі здійснюється відповідно до Порядку підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженого в установленому порядку.

На момент направлення та реєстрації податкових накладних порядок подання податкових декларацій та накладних в електронному вигляді визначався Інструкцією з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року №233 (далі - Інструкція).

Згідно з розділом ІІІ Вказаної інструкції Податкові документи в електронному вигляді можуть бути надіслані до органів ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку за звітні періоди у терміни, визначені законодавством для відповідних податкових документів у паперовій формі (п.1).

При відправленні електронних документів платник податків самостійно визначає кінцевий термін їх відправлення (враховуючи час на своєчасну доставку документів до органів ДПС у разі можливого пошкодження телекомунікаційного зв'язку або ненадходження першої квитанції) (п.2).

Податкова звітність в електронному вигляді, отримана органами ДПС пізніше терміну, встановленого законодавством для податкової звітності, вважається поданою з порушенням терміну (п.3).

Органи ДПС приймають податкову звітність з 9 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. щоденно, крім вихідних, святкових і неробочих днів. У разі надходження податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС до 16 години платнику податків протягом двох годин з моменту прийняття (неприйняття) надсилається друга квитанція, в іншому випадку - протягом перших двох годин наступного робочого дня (п.4 розділу ІІІ Інструкції про подання електронної податкової звітності, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року № 233 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 р. за N 320/15011.)

Таким чином, надсилаючи податкові накладні в останній день граничного строку реєстрації поза межами робочого часу та у вихідний день, позивач мав враховувати наслідки дати та часу можливої реєстрації накладних, визначених з урахуванням вимог вищезазначеної Інструкції.

Водночас, суд звертає увагу, що 24 серпня 2016 року є вихідним днем, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідачем не було допущено бездіяльності, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.

За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "СОЛАРИС" залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 лютого 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду у тридцятиденний строк в порядку, встановленому статтями 329-331 КАС України.

Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев

суддя В.В.Файдюк

суддя Є.В.Чаку