ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
13.06.2007р.
м.Київ
№ 38/193-А
16 год. 00 хв.
За позовом
Заступника прокурора Подільського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики -Позивач 1;
Державного підприємства “Національна енергетична компанія» -Позивач 2
До
Київського учбово-виробничого підприємства №1 Українського товариства сліпих
Про
стягнення 510 грн.
Суддя Власов Ю.Л.
Секретар судового засідання Долга О.Р
Представники:
Від прокуратури
Гаврилова І.А.
Від позивача
не з'явились
Від відповідача
Радевич Н.М., Силич О.В.
Прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Позивача з позовною заявою до Відповідача про стягнення з останнього суму штрафу в розмірі 510 грн.
Заявлений позов прокурор обґрунтовує тим, що Позивачем було винесено постанову відповідно до ст.27 Закону України “Про електроенергетику» та п.2, 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Відповідно до вказаної постанови на Відповідача було накладено штраф у розмірі 510 грн., який до цього часу сплачений Відповідачем не був.
Позивач письмових пояснень з приводу заявленого Прокурором позову суду не подав.
Відповідач заперечив проти задоволення заявленого прокурором позову мотивуючи тим, що спірна постанова винесена з порушенням норм чинного законодавства України, а стягнення штрафу з Відповідача поставлять підприємство в скрутне становище.
Відповідач намагався виконати вимоги припису, звертався до відповідних організацій, однак, на даний час Відповідач не може вирішити проблемні питання без допомоги держадміністрації Голосіївського району м. Києва, КП “Голосієво-житло» Голосіївського району, ЖЕК №103, АЕК “Київенерго».
Судом заслухані пояснення присутніх представників сторін, досліджені надані суду докази та матеріали. В результаті дослідження наданих суду доказів та матеріалів, слухання присутніх представників сторін суд
20.09.2006р. Державної інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м. Києві був складений акт обстеження №690/6, відповідно до якого були встановлені наступні заходи щодо усунення виявлених порушень: 1) переоформити акт балансового розмежування (ПКЕЕ п.2.1); 2) в ТП 799 виконати ремонт електрообладнання та профілактичні вимірювання і випробування (ПТЕ додаток Е1, ПТЕ Е1.5.1.); 3) укласти договір про технічне забезпечення електропостачання та договір про спільне використання технологічних електромереж з ЖЕО 103 (ПКЕ п.5.7., 5.17, 5.18).
26.09.2006р. Державної інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м. Києві був винесений припис №385/6 на підставі ст.9 Закону України “Про електроенергетику» та акта обстеження від 20.09.06р. №690/6, відповідно до якого Відповідачу було приписано: 1. переоформити акт балансового розмежування; 2. в ТП 799 виконати ремонт електрообладнання та профілактичні вимірювання і випробування; 3. укласти договір про технічне забезпечення електропостачання та договір про спільне використання технологічних електромереж з ЖЕО 103.
Даний припис Відповідачем не оскаржувався, не скасований, не визнаний судом протиправним, є чинним та обов'язковим для Відповідача.
28.11.2006р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві був складений акт перевірки №403, яким було встановлено невиконання Відповідачем вимог припису від 26.09.06р. №385/6, що є порушенням ст.27 Закону України “Про електроенергетику».
26.01.2007р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві була винесена постанова №156 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, відповідно до якої за невиконання вимог припису від 26.09.06р. №385/6 на Відповідача було накладено штраф у розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 510 грн.
Вказана постанова була отримана директором Відповідача 26.01.07р, про що свідчить його власний підпис.
Дана постанова Відповідачем не оскаржувалась, не скасована, не визнана судом протиправною, є чинною та обов'язковою для Відповідача.
Проте, Відповідач вказану постанову не виконав, накладений на нього штраф не сплатив. На підтвердження іншого, Відповідачем не подано суду будь-яких документів.
Відповідно до п.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві створена у відповідності до положення про Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96р. №929, наказу НЕК “Укренерго» від 20.02.06р. №63 “Про створення відокремлених підрозділів НЕК “Укренерго», та здійснює свою діяльність у складі відокремленого підрозділу “Держенергонагляду у Центральному регіоні» “Головдерженергонагляду» державного підприємства Національної енергетичної компанії “Укренерго» і є його структурним підрозділом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи визнання Відповідачем позову, Господарський суд міста Києва вважає, що позов Прокурора підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.9 Закону України “Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України. Державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право, в тому числі, давати у межах своїх повноважень керівникам об'єктів електроенергетики приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати у встановленому законодавством України порядку санкції до підприємств, об'єкти електроенергетики яких підключені до об'єднаної енергетичної системи України, за порушення законодавства про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції.
Згідно із ст.27 Закону України “Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Як встановлено судом, 26.09.2006р. структурним підрозділом Позивача 2 був винесений припис №385/6 на підставі ст.9 Закону України “Про електроенергетику» та акта обстеження від 20.09.06р. №690/6, відповідно до якого Відповідачу було приписано: 1. переоформити акт балансового розмежування; 2. в ТП 799 виконати ремонт електрообладнання та профілактичні вимірювання і випробування; 3. укласти договір про технічне забезпечення електропостачання та договір про спільне використання технологічних електромереж з ЖЕО 103.
Як встановлено судом, 28.11.2006р. структурним підрозділом Позивача 2 був складений акт перевірки №403. Як встановлено судом, 26.01.2007р. структурним підрозділом Позивача 2 була винесена постанова №156 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, відповідно до якої за невиконання вимог припису від 26.09.06р. на Відповідача було накладено штраф у розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 510 грн. Вказана постанова, як встановлено судом, була отримана Відповідачем 26.01.2007р. Дані припис та постанова Відповідачем не оскаржувались, не скасовані, не визнані судом протиправними, є чинними та обов'язковими для Відповідача.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується поясненнями Прокурора, станом на час вирішення спору, Відповідач не сплатив штраф в розмірі 510 грн., накладений постановою Позивача.
Враховуючи викладене, суд вважає вимогу прокурора Подільського району м. Києва про стягнення з Відповідача штрафу в розмірі 510 грн. обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Судом не приймаються до уваги твердження Відповідача про те, що постанова про накладення штрафу на Відповідача прийнята з порушенням норм чинного законодавства України, Відповідач намагався виконати вимоги припису, що не було враховано Позивачем при винесенні постанови, з огляду наступне.
Згідно із ст.27 Закону України “Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як встановлено судом 26.09.2006р. Державної інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м. Києві був винесений припис №385/6, який Відповідач не виконав, що підтверджує сам Відповідач у своїх поясненнях.
Як встановлено судом за невиконання вказаного припису 26.01.2007р. постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві на Відповідача був накладений штраф у розмірі 510 грн. Таким чином, вказана постанова повністю відповідає ст.27 Закону України “Про електроенергетику».
Також, відповідно до ч.1, п.10 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ч.1 ст.21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним акт скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права та інтереси.
Отже, особа, яка вважає, що порушені її права та охоронювані законом інтереси може звернутись до суду з позовною заявою про визнання незаконною, в тому числі, постанови.
Як вбачається з матеріалів справи, Відповідач до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів з позовною заявою про визнання недійсною постанови Позивача про накладення штрафу від 26.01.07р. №156 не звертався. Як вбачається з матеріалів справи, постанова про накладення на Відповідача штрафу від 26.01.07р. №156 в судовому порядку скасована або визнана незаконною не була. На підтвердження іншого відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, Відповідачем суду не подано будь-яких документів.
Таким чином, вказана постанова на даний час є чинною та обов'язковою для виконання Відповідачем.
Керуючись ст.2, 7, 17, 158, 161, 162, 163 та п.6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, Господарський суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Київського учбово-виробничого підприємства №1 Українського товариства сліпих (03118, м. Київ, пр. Червонозоряний, 115; код 03967719) в доход Державного бюджету України штраф в розмірі 510 грн.
3. Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України. Дана постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Власов Ю.Л.
Постанова складена та підписана 19.06.2007р.