ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
13.06.2007р.
м.Київ
№ 38/192-А
15 год. 40 хв.
За позовом
Заступника прокурора Подільського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики -Позивач 1;
Державного підприємства “Національна енергетична компанія» -Позивач 2
До
Комунального підприємства “Житлосервіс Куренівка»
Про
стягнення 5100 грн.
Суддя Власов Ю.Л.
Секретар судового засідання Долга О.Р
Представники:
Від прокуратури
Гаврилова І.А.
Від позивача
не з'явились
Від відповідача
не з'явились
Прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Позивача з позовною заявою до Відповідача про стягнення з останнього суму штрафу в розмірі 5100 грн.
Заявлений позов прокурор обґрунтовує тим, що Позивачем було винесено постанову відповідно до ст.27 Закону України “Про електроенергетику» та п.2, 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Відповідно до вказаної постанови на Відповідача було накладено штраф у розмірі 5100 грн., який до цього часу сплачений Відповідачем не був.
Позивач письмових пояснень з приводу заявленого прокурором позову суду не подав.
Відповідач письмових заперечень з приводу заявленого прокурором позову суду не подав, в судові засідання своїх представників взагалі не направляв.
Судом заслухані пояснення представників прокурора, досліджені надані суду докази та матеріали. В результаті дослідження наданих суду доказів та матеріалів, слухання Прокурора суд
25.04.2006р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві було складено акт обстеження №726/2, в якому було встановлено про невиконання Відповідачем вимоги припису від 06.02.06р. №371/2 в частині: п.1 Провести ревізію та ремонт поверхових розподільчих щитків, п.5 виконати профілактичні виміри випробування електромереж та електрообладнання в повному обсязі згідно додатку.
18.05.2006р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві був винесений припис №414/2 на підставі ст.9 Закону України “Про електроенергетику» та акта обстеження від 25.04.06р. №726/2, відповідно до якого Відповідачу було приписано: 1. провести ревізію та ремонт поверхових розподільчих щитків; 2. виконати профілактичні виміри, випробування електромереж та електрообладнання в повному обсязі.
24.10.2006р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві був складений акт перевірки №387, яким було встановлено невиконання Відповідачем вимог припису від 18.05.06р. №414/2 в частині п.2, що є порушенням ст.26, 27 Закону України “Про електроенергетику».
21.11.2006р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві була винесена постанова №138 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, відповідно до якої за невиконання п.2 вимог припису від 18.05.06р. на Відповідача було накладено штраф у розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн.
Вказана постанова була отримана Відповідачем 21.11.06р, про що свідчить підпис головного інженера Відповідача.
Проте, Відповідач вказану постанову не виконав, накладений на нього штраф не сплатив. На підтвердження іншого, Відповідачем не подано суду будь-яких документів.
Відповідно до п.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві створена у відповідності до положення про Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96р. №929, наказу НЕК “Укренерго» від 20.02.06р. №63 “Про створення відокремлених підрозділів НЕК “Укренерго», та здійснює свою діяльність у складі відокремленого підрозділу “Держенергонагляду у Центральному регіоні» “Головдерженергонагляду» державного підприємства Національної енергетичної компанії “Укренерго» і є його структурним підрозділом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи визнання Відповідачем позову, Господарський суд міста Києва вважає, що позов прокурора підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.9 Закону України “Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України. Державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право, в тому числі, давати у межах своїх повноважень керівникам об'єктів електроенергетики приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати у встановленому законодавством України порядку санкції до підприємств, об'єкти електроенергетики яких підключені до об'єднаної енергетичної системи України, за порушення законодавства про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції.
Згідно із ст.27 Закону України “Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Як встановлено судом, 24.10.2006р. структурним підрозділом Позивача 2 був складений акт перевірки №387.
Як встановлено судом, 21.11.2006р. структурним підрозділом Позивача 2 була винесена постанова №138 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, відповідно до якої за невиконання п.2 вимог припису від 18.05.06р. на Відповідача було накладено штраф у розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн. Вказана постанова, як встановлено судом, була отримана Відповідачем 21.11.2006р. У суду немає відомостей щодо оскарження вказаної постанови або її скасування у судовому порядку, а тому суд дійшов висновку, що дана постанова є чинною.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується поясненнями прокурора, станом на час вирішення спору, Відповідач не сплатив штраф в розмірі 5100 грн., накладений постановою Позивача.
Враховуючи викладене, суд вважає вимогу прокурора Подільського району м. Києва про стягнення з Відповідача штрафу в розмірі 5100 грн. обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.2, 7, 17, 158, 161, 162, 163 та п.6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, Господарський суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства “Житлосервіс Куренівка» (04074, м. Київ, вул. Попова, 1; код 33597216) в доход Державного бюджету України штраф в розмірі 5100 грн.
3. Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України. Дана постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Власов Ю.Л.
Постанова складена та підписана 19.06.2007р.