Постанова від 10.04.2018 по справі 520/5009/15-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 квітня 2018 року

Київ

справа №520/5009/15-а

адміністративне провадження №К/9901/19116/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Бойка А.В., Танасогло Т.М., Яковлєва О.В. від 01.09.2015 у справі №520/5009/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

В квітні 2015 року ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, в якому просила визнати протиправним рішення відповідача №820447 від 31.03.2015 року "Про відмову у перерахунку пенсії" та зобов'язати відповідача здійснити розрахунок пенсії позивача з 25.10.2005 року у розмірі 81% від заробітної плати згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням інших виплат відповідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 31.03.2015 року №3077/04.

Ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 28.05.2015 року позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату пенсії за період з 25.10.2005 року по 31.03.2015 року залишено без розгляду.

Постановою Київського районного суду м. Одеси від 23.06.2015 року адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправним рішення відповідача №820447 від 31.03.2015 року щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням інших виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язано відповідача здійснити розрахунок пенсії позивачу з 01.04.2015 року з урахуванням інших видів виплат згідно з довідкою УПФУ у Київському районі м. Одеси від 31.03.2015 року №3077/04, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про держану службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011року єдиний соціальний внесок; звернуто до негайного виконання постанову суду у межах суми стягнення за один місяць; стягнуто з держави на користь позивача судовий збір у розмірі 73,08 гривень.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.09.2015 року постанову Київського районного суду м. Одеси від 23 червня 2015 року скасовано.

Прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково.

Скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси №820447 від 31.03.2015 року "Про відмову у перерахунку пенсії" .

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі 81% від заробітної плати згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням інших виплат відповідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси від 31.03.2015 року №3077/04 починаючи з 01.04.2015 року.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що матеріальна допомога, індексація та інші виплати, зазначені в довідці не є складовими частинами заробітної плати в розумінні ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», а сам факт утримання внесків на обов'язкове державне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14 лютого 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.

Справу передано до Верховного Суду.

Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Судами встановлено, що позивач з 2005 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

31.03.2015 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси із заявою, в якій просила врахувати при виплаті пенсії «інші виплати», згідно з довідкою управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 31.03.2015 року №3077/04, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

31.03.2015 року Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси прийняло рішення № 820447, яким позивачці відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що інші виплати (індексація, матеріальна допомога,) не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно Закону України «Про державну службу» і не враховуються при обчисленні цього виду пенсії, а тому, для проведення перерахунку її пенсії з урахуванням інших виплат немає законних підстав.

Відмову відповідача позивач вважає неправомірною, оскільки вважає, що вона має право на перерахунок пенсії, оскільки їй пенсія призначалася відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд апеляційної інстанцій, виходив з того, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися, з урахуванням усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною 2 статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі Закон №3723-ХІІ), чинного на час призначення пенсії позивачу, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частинами 2, 6 статті 33 Закону №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 7 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є, в тому числі, заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.

Частиною 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.

Дослідивши довідку, подану позивачем для перерахунку пенсії, судом встановлено, що з усіх виплат, які до неї включено, нараховано страхові внески, а з 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому відповідні виплати мають враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця

Доводи касаційної скарги з приводу того, що з 01.05.2016 р. набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889, відповідно до якого призначені пенсії державного службовця не перераховуються, колегія суддів відхиляє, оскільки в даних спірних правовідносинах відповідачем протиправно не включено до обрахунку при призначенні пенсії у відповідності до вимог Закону № 3723 всіх складових оплати праці, з яких утримано внесок на держане соціальне страхування, на які позивач мала право до набрання чинності Законом № 889.

Згідно ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси залишити без задоволення, постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2015 року - без змін.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

А.Ю. Бучик

М.М. Гімон

Л.Л. Мороз

Судді Верховного Суду