Постанова від 10.04.2018 по справі 695/3489/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 квітня 2018 року

Київ

справа №695/3489/16-а

адміністративне провадження №К/9901/18653/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Золотоніського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Желтобрюх І.Л., Парінова А.Б., Бєлової Л.В. від 23.03.2017 у справі №695/3489/16-а за позовом ОСОБА_2 до Золотоніського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про перерахунок пенсії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Золотоніського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірною відмови відповідача включити суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення до заробітної плати при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% заробітної плати, з урахування зазначених виплат, починаючи з 01.01.2011.

Постановою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 17 лютого 2017 року позовні вимоги за період з 01.01.2011 по 21.05.2016 залишено без розгляду, а в задоволенні решти позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2017 постанову Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 17 лютого 2017 року скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Золотоніського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії з 22.05.2016 та ухвалено нову постанову про задоволення позовних вимог в цій частині.

Визнано протиправною відмову Золотоніського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 5974 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 3643,70 грн. та індексації заробітної плати у розмірі 1025,55 грн. у розрахунок заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_2, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язано Золотоніське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% заробітної плати на підставі довідки Скориківської сільської ради від 11.10.2016 №470 про складові заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 5974 грн., матеріальної допомоги на соціально-побутові питання у розмірі 3643,70 грн. та індексації заробітної плати у розмірі 1025,55 грн., починаючи з 22.05.2016 року.

В решті постанову Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 17 лютого 2017 року залишено без змін.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що матеріальна допомога, індексація не є складовими частинами заробітної плати в розумінні ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», а сам факт утримання внесків на обов'язкове державне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Крім того, зазначає, що з 01.05.2016 р. набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889, відповідно до якого пенсія державним службовцям не призначаються, а призначені не перераховуються.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10 квітня 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.

Справу передано до Верховного Суду.

Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Судами встановлено, що позивач з 22.06.2009 року перебуває на обліку в Золотоніському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

12.10.2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії державного службовця, включивши до неї суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових проблем, індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі довідки виданої виконавчого комітету Скоринівської сільської ради від 11.10.2016 року № 470.

Відповідач листом від 20.10.2016 року відмовив у проведенні перерахунку у зв'язку з відсутністю законодавчих підстав, так як Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІ не передбачено перерахунку пенсій.

Відмову відповідача позивач вважає неправомірною, оскільки вважає, що вона має право на перерахунок пенсії, оскільки їй пенсія призначалася відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд апеляційної інстанцій, виходив з того, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися, з урахуванням усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною 2 статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі Закон №3723-ХІІ), чинного на час призначення пенсії позивачу, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частинами 2, 6 статті 33 Закону №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 7 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.

Частиною 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.

Дослідивши довідку, подану позивачем для перерахунку пенсії, судом встановлено, що з усіх виплат, які до неї включено, нараховано страхові внески, а з 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому відповідні виплати мають враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця

Доводи касаційної скарги з приводу того, що з 01.05.2016 р. набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889, відповідно до якого призначені пенсії державного службовця не перераховуються, колегія суддів відхиляє, оскільки в даних спірних правовідносинах відповідачем протиправно не включено до обрахунку при призначенні пенсії у відповідності до вимог Закону № 3723 всіх складових оплати праці, з яких утримано внесок на держане соціальне страхування, на які позивач мала право до набрання чинності Законом № 889.

Згідно ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Золотоніського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області залишити без задоволення, постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2017 року - без змін.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

А.Ю. Бучик

М.М. Гімон

Л.Л. Мороз

Судді Верховного Суду