05 квітня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/204/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 управління ПФУ в Херсонській області (далі - управління ПФУ, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії позивачу у справі відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11 листопада 2015 року, на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 22.05.2017 р., починаючи з 01.01.2016 р.;
- зобов'язати відповідача у справі провести позивачу перерахунок та виплати пенсії відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11 листопада 2015 року, на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 22.05.2017 р., починаючи з 01.01.2016 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі постанови КМУ № 988, позивач як пенсіонер ОВС набув право на перерахунок пенсії. Однак, відповідач відмовив у такому перерахунку посилаючись на відсутність постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення.
Управління ПФУ направило до суду відзив та доповнення до нього, відповідно до яких позовні вимоги не визнаються та у задволенні позову просять відмовити з наступних підстав. На сьогоднішній день у ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не міститься жодної норми, яка слугувала б підставою для перерахунку пенсії відповідній категорії громадян. Відповідні зміни прийнято не було. У зв'язку з цим, відповідач не погоджується з тим, що Постанову КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" можна вважати підставою для проведення перерахунку. Цю постанову не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як цього вимагає положення ст. 63 Закону № 2262-XII), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії української держави. До цього такої категорії працюючих узагалі не було. Прирівнювання колишніх посад МВС до існуючих посад працівників Національної поліції України та здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу ОВС, які отримують пенсію на підставі ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на сьогодні законних підстав не має. Відповідач стверджує, що у зв'язку з видачею довідки про розмір грошового забезпечення в управління Фонду не виникає автоматично обов'язку по перерахунку пенсії позивачу. Окрім того, відповідач посилається на те, що відповідно до ст. 8 Закону № 2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. На сьогодні, до ЗУ від 07.12.2017 № 2246-VІІІ "Про Державний бюджет України на 2018 рік" не внесено жодних змін до видаткової частини бюджету, спрямованих на фінансове забезпечення перерахунку пенсій вказаній категорії громадян. Пунктом 9 прикінцевих положень ЗУ від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів країни щодо підвищення пенсій" КМУ доручено до 01.11.2017 року підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перерахунку пенсій військовослужбовців з урахуванням оновленого грошового забезпечення. Відповідач також вказує, що Постановою КМ від 16.09.2015 № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" не визначено територіальні органи Національної поліції як правонаступники територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України. Також, відповідач вказує на порушення позивачем строків звернення до суду. У доповненнях відповідач зазначив, що відсутні підстави використовувати довідки в яких зазначений розмір премії за грудень 2015 року, оскільки на виконання п. 3 постанови № 103 Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року. Таким чином, відповідач вважає, що на даний час для здійснення перерахунку пенсії позивачу не має законних підстав, в задоволенні позовних вимог просить відмовити.
01.02.2018 року позов надійшов до Херсонського окружного адміністративного суду.
16.02.2018 року ухвалою суду відкрито спрощене провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
21.02.2018 року ухвалою суду зупинено провадження до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17.
21.03.2018 року провадження у справі поновлено.
Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно до Закону № 2262-XII, п. 2 постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій або Постанова КМ № 45) Міністерство внутрішніх справ України (далі - МВС) направило до Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) повідомлення про підстави перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу ОВС (лист від 03.02.2017 № 1461/05/22-2017). Листом від 22.03.2017 № 4019/02-22-2017 МВС України повідомило ПФУ, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення установленого для поліцейських постановою КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - постанова КМ № 988), з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій, тобто з 1 січня 2016 року.
Згідно з листом ПФУ від 28.03.2017 № 9493/0223/02-23 щодо подання ліквідаційним комісіям ГУМВС (УМВС) в областях списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії, Головне управління ПФУ в Херсонській області підготувало та подало до ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області списки осіб для оформлення відповідних довідок про грошове забезпечення.
Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області була підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.05.2017 № 2331/19/01-2017 року на ім'я ОСОБА_1, позивача у справі, яка була подана до ОСОБА_2 управління ПФУ в Херсонській області.
Позивач вважає, що згідно з цією довідкою розмір його пенсії повинен бути перерахований з 1 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Однак, всупереч зазначених Законів, постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - постанова КМ № 988) та інших нормативно-правових актів відповідач перерахунок пенсії не здійснює. Таку бездіяльність позивач вважає протиправною, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_2 управління ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статей 12, 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
29 грудня 2015 року набрав чинності ОСОБА_3 від 23.12.2015 № 900-VIII, яким внесено до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема ст. 63 цього Закону, згідно з частиною 3 якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Види (складові) грошового забезпечення поліцейських встановлені постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Порядок проведення перерахунку пенсій затверджений постановою КМУ від 13.02.2008 № 45. Відповідно до пунктів 1 - 4 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - ОСОБА_3) пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (пункт 1).
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2).
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт 3).
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (пункт 4).
Отже, чинним законодавством врегульовано порядок перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Управління Фонду не спростовує того, що було повідомлено про підстави для проведення перерахунку пенсій, необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та що підготувало та подало до ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області списки осіб для оформлення відповідних довідок про грошове забезпечення.
Позивач звернувся до управління Фонду із заявою про перерахунок пенсії згідно із зазначеною довідкою.
Листом від 09.01.2018 № 805/Ф-99-1 управління Фонду повідомило позивача, що Постановою КМУ від 15.11.2015 № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейським. Постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення на сьогодні не прийнято. Тобто, управління Фонду фактично відмовило позивачу в перерахунку пенсії.
Суд вважає, що відповідач помилково тлумачить наведені вище правові норми, а його бездіяльність щодо перерахунку пенсії позивача є протиправною.
Суд зазначає, що рішенням КМУ про зміну розміру та видів грошового забезпечення в розумінні пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій є в даному випадку Постанова КМ "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", оскільки статтею 63 Закону № 2262-XII передбачено, що зазначений перерахунок пенсій здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Тому посилання відповідача на те, що на сьогоднішній день у ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не міститься жодної норми, яка слугувала б підставою для перерахунку пенсії відповідній категорії громадян та що Постанову КМУ "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не можна вважати підставою для проведення перерахунку пенсій є юридично не правильним в силу помилкового тлумачення вищезазначених законів.
Є необґрунтованим посилання відповідача, як на підставу для відмови у позові, що Постановою КМУ від 16.09.2015 № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" не визначено територіальні органи Національної поліції як правонаступники територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України. Відповідач не вказує, яким нормативним актом передбачена така вимога та яким чином це пов'язано з перерахунком пенсії, оскільки наявність чи відсутність правонаступництва не може впливати на порядок здійснення перерахунку.
Так, ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є імперативною нормою та встановлює, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Закон не ставить в залежність право позивача на перерахунок його пенсії в залежності від того, є територіальні органи Національної поліції правонаступниками територіальних органів МВС чи ні, оскільки він є пенсіонером України, а не територілаьного органу.
Ще однією підставою, на яку посилається відповідач, заперечуючи проти позову, є відсутність змін до Закону України від 07.12.2017 № 2246-VІІІ "Про Державний бюджет України на 2018 рік" щодо видаткової частини бюджету, спрямованих на фінансове забезпечення перерахунку пенсій вказаній категорії громадян.
З такою позицією відповідача суд також не може погодитись, оскільки відсутність бюджетного фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, що є предметом спору у даній справі.
Відповідно до ст. 17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, згідно з Рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Кечко проти України" в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (пункт 23 Рішення).
Щодо посилання відповідача на постанову КМУ від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" суд зазначає наступне, дана постанова врегульовує порядок виплати коштів, що не є предметом спору, оскільки позовні вимоги стосуються саме перерахунку та здійснення виплати пенсії, яка позивачу не перераховувалась та не виплачувалась, проте позивач не оспорює сам порядок виплати пенсії, тому дані доводи відповідача суд вважає безпідставними.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що бездіяльність управління ПФУ щодо перерахунку та виплати пенсії є протиправною.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17 від 15.02.2018 р., яке набрало законної сили 17.03.2018 р., відповідно до пункту 56 якого Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Що стосується періоду, за який необхідно провести перерахунок пенсії, то суд звертає увагу на приписи ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, позивач не пропустив жодних строків як щодо періоду, за який підлягає перерахуванню пенсія, так і строків звернення до суду. В даному випадку суд застосовує норми спеціального Закону № 2262-XII щодо строків, а не норми КАС України, на які посилається відповідач.
ОСОБА_3 від 23.12.2015 № 900-VIII, яким внесено до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" набрав чинності 29 грудня 2015 року, а позивач просить здійснити перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року, суд задовольняє позовні вимоги повністю.
Керуючись ст. ст. 2, 242 - 244 КАС України, суд
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (місцезнаходження: вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73005, код ЄДРПОУ 21295057) щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) у справі відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11 листопада 2015 року, на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 22.05.2017 р., починаючи з 01.01.2016 р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11 листопада 2015 року, на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 22.05.2017 р., починаючи з 01.01.2016 р.
Стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Попов В.Ф.
кат. 10.2.4