05.04.18
№ 336/5862/17
пр. 2-а/335/39/2018
05 квітня 2018 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Суркова В.П., розглянувши адміністративну справу за позовом Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Запоріжжя до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження № 54803327 від 29.09.2017 року в частині стягнення судового збору у розмірі 12800 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явилась, від неї 15.01.2018 року надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, на задоволені позову наполягає у повному обсязі.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду також у судове засідання не з'явився, надав заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності учасників справи.
З 15.12.2017 року набрали чинності зміни до Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 КАС України встановлено вичерпний перелік адміністративних справ, які підсудні місцевим загальним судам, як адміністративним судам. Позивачем заявлені вимоги про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадженняї, тобто в розумінні ч. 1 ст. 20 КАС України зазначена адміністративна справа не відносяться до територіальної юрисдикції місцевого загального суду як адміністративного.
Однак, відповідно до п. 12 Перехідних положень заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню у зв'язку із наступним.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 05.10.2017 року на адресу позивача надійшла постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Фесенко Ю.В. від 29.09.2017 року ВП №54803327 про відкриття виконавчого провадження з виконавчого листа № 2-а-8560/11, виданого 03.06.2016 року Комунарським районним судом м. Запоріжжя про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок, нарахування та провести відповідні виплати підвищення до пенсії ОСОБА_2, як дитині війни, у розмірі, встановленому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру встановленого ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 16.03.2011 року по 19.06.2011 року включно, з врахуванням різниці вже проведених виплат (а.с.4, 5-6).
Відповідно до п. 3 постанови від 29.09.2017 року ВП № 54803327 постановлено стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 12800 грн.
Позивачем добровільно проведено перерахунок пенсії за період з 16.03.2011 року по 19.06.2011 року, однак її не виплачено у зв'язку з тим, що не здійснюється належне фінансування коштів з Державного бюджету України.
Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя є територіальним органом Пенсійного фонду України, яке діє на підставі Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26486 ( далі - Положення).
Відповідно до п.п. 7 та 8 п.4 Положення основним завданням управління є призначення (здійснення перерахунку) і виплата пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства. Фінансове забезпечення даних виплат, відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Кошти на виплату пенсій враховуються у Державному бюджеті України на відповідний рік у розмірах, визначених відповідно до чинного законодавства.
Частиною 1 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено вичерпний перелік виплат, які проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду. До них відносяться виплати пенсій, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, оплату послуг з виплати та доставки пенсій Фонду. За приписами ч.2 ст. 72 Закону кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України, та забороняється їх використання на цілі не передбачені цим Законом.
Таким чином, аналіз наведених норм законодавства чітко вказує, що виплата донарахованої пенсії, повинна здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету, а не за рахунок коштів Пенсійного фонду. Виплата вказаної доплати за рахунок коштів Пенсійного фонду є порушенням бюджетного законодавства.
Відповідно до п. 3 ч. 5 ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VIII виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо незнання судових рішень".
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-УІІІ виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.
Таким чином, стягнення з позивача виконавчого збору є безпідставним.
Згідно із положеннями ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З огляду на викладене, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області визнати протиправною та скасувати в частині стягнення з управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Запоріжжя виконавчого збору.
Керуючись ст. ст. 9, 72-78, 241-246, 250, 255, 295 КАС України,
Адміністративний позов Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Запоріжжя задовольнити.
Визнати протиправною постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Фесенко Ю.В. від 29.09.2017 року ВП №54803327 в частині стягнення з управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Запоріжжя виконавчого збору.
Скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Фесенко Ю.В. від 29.09.2017 року ВП № 54803327 в частині стягнення з управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Запоріжжя виконавчого збору у розмірі 12800 грн.
Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.П. Суркова