Рішення від 02.04.2018 по справі 809/153/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" квітня 2018 р. справа № 809/153/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши у письмовому првадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, вул.Довженка 23/а/43, м.Івано-Франківськ, 76018) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С.Стрільців 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання дій протиправними та зобов"язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

29.01.2018 ОСОБА_2 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить: визнати неправомірними дії головного управління Пенсійного фонду Уккраїни в Івано-Франківській області щодо не включення до основного розміру пенсії таких видів грошового забезпечення, як доплата за роботу в нічний час, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, робота за суміщенням, одноразова грошова допомога при звільненні із служби; зобов"язати головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з часу її призначення, з включенням до основного розміру пенсії таких видів грошового забезпечення, як доплата за роботу в нічний час, матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, роботу за суміщенням, одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, виплачувати пенсію з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обгрунтовані неправомірними діями відповідача, щодо не включення до основного розміру пенсії таких видів грошового забезпечення, як доплата за роботу в нічний час, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, робота за суміщенням, одоразова допомога при звільненні зі служби. Просить задовольнити позов.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.01.2018 відрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

05.02.2018 Головне управління Пенсійного фонду України подало суду заяву про переведення справи у загальне позовне провадження.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.02.2018 заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.

Відповідач 07.02.2018 подав суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позову та зазначає що доплата за роботу в нічний час, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, робота за суміщенням, одноразова грошова допомога при звільненні із служби не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а є одноразовими (щорічними) виплатами, мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців, відносяться до заохочувальних витрат, не входять до переліку додаткових видів грошового забезпечення , визначених додатком 26 Постанови, та не входять до складових грошового забезпечення, визначених статтею 43 Закону з яких обчислюється пенсія. Просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.03.2018 зупинено провадження у вказаній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №820/6514/17 (провадження № Пз/9901/8/18).

26.03.2018 Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відновлено провадження у справі.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером. Пенсію призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Перебуває на пенсійному обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, що підтверджується протоколом ГУ ПФУ в Івано-Франківській області (а.с.9).

Згідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до грошового атестату №5 від 16.03.2018 виданого Управлінням поліції охорони в Івано-Франківській області, старший сержант поліції ОСОБА_2 мав:

посадовий оклад - 1700,00 грн.; оклад за спеціальним званням -1000,00 грн; 30% за стаж служби в поліції - 810,00 грн.; вислугу років станом на 01.12.2016 згідно наказу №110 о/с від 01.12.2016 Управлінням поліції охорони в Івано-Франківській області визначена 14 років, 07 місяців, 15 днів.

Задоволений такими видами грошового забезпечення:

посадовим окладом у сумі - 54,84 (по 01.12.2016); окладом за спеціальним званням - 32,26 (по 01.12.2016); 30 % надбавкою за стаж служби в поліції - 26,13 (по 01.12.2016). Усього нараховано - 113,23 (по 01.12.2016); військовий збір 1,5 % - 1,70 (по 01.12.2016). Відпустка використана за 2016 рік. Матеріальна допомога на оздоровлення при наданні основної відпустки в сумі - 1700,00 грн.

Згідно довідки №108 від 28.12.2017 виданої Управлінням охорони в Івано-Франківській області про суми, отриманих за останні місяці служби перед звільненням, за період з листопада 2015 року по грудень 2016 року, коштів, з яких справлялися страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування по видах: посадовий оклад - 21345,32 грн.; оклад за спецзванням - 12556,07 грн.; надбавка за стаж служби в поліції - 10170,42 грн.; робота за суміщенням - 4177,26 грн.; доплата за роботу в нічний час - 2723,67 грн.; премія щомісячна - 6669,00 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення - 1700,00 грн., компенсація за невикористану відпустку - 2207,37 грн. В примітці даної довідки вказано, що на суму одноразової грошової допомоги при звільненні - 24570,00 грн., єдиний внесок на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування не нараховується.

В січні 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, щоб врахувати додаткові види грошового забезпечення, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, доплату за роботу в нічний час, компенсацію за невикористану відпустку, роботу за суміщенням та одноразову грошову допомогу при звільненні.

Відповідно до листа ГУ ПФУ в Івано-Франківській області №29/Ф-15 від 10.01.2018 року позивачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку пенсії позивачу та роз'яснено, що згідно статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №393 від 17.07.1992, а також рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015, немає правових підстав для врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено позивачу пенсію, таких видів грошового забезпечення, які зазначені ним в заяві (а.с. 13-14).

Не погоджуючись із відповіддю, наданою відповідачем, позивач звернувся до суду, з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.

Стаття 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є спеціальною нормою, якою визначено заробіток (грошове забезпечення), який враховується для обчислення розміру пенсії, призначеної згідно цього Закону. Так, згідно з частиною 3 статті 43 Закону (в редакції, яка діяла на дату звільнення позивача), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовим надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій та грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (в редакції, яка діяла на дату звільнення позивача) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:

- окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- окладу за військове або спеціальне звання;

- процентної надбавки за вислугу років;

- місячної суми грошової компенсації замість продовольчого пайка, виплаченої (або яка належить до виплати у разі одержання продовольчого пайка) військовослужбовцям і особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ у місяці, що передує місяцю звільнення;

- додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісячно (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).

Враховуючи наведені норми, для обчислення розміру пенсії за вислугу років враховуються оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, місячної суми грошової компенсації замість продовольчого пайка, а також щомісячні види грошового забезпечення (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби), премії фактично отримувані на день звільнення.

Таким чином постанова КМУ від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій та грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" не суперечить положенням статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а лише роз'яснює, як саме обраховується сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останньою штатною посадою перед звільненням.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяким інших осіб", від 07.11.2007 № 1294 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 2 цієї Постанови виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністром оборони, Міністром внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Крім того рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 -А 4-рп/2015 надано тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якого перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним. При цьому, суд визначив про єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при призначенні пенсій (стаття 43 Закону), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63 Закону).

Пунктом 1.3 Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2017 № 499, передбачено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначається залежно від посади, спеціального звання, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов служби. Пунктами 1.15 Інструкції передбачено, що виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу здійснюється щомісяця з 20 до 25 числа за поточний місяць.

Одноразові види грошового забезпечення виплачуються після виникнення права на їх отримання одночасно з виплатою грошового забезпечення.

Положеннями пункту 2.16.1. Інструкції визначено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ надається матеріальна допомога у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення на день виплати, та один раз на рік - допомога для оздоровлення в розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення.

Індивідуальні розміри премії не обмежуються максимальними розмірами та встановлюються за рішенням керівника підрозділу в межах фонду преміювання (2.15.1 Інструкції).

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а є одноразовими (щорічними) виплатами, мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців, відносяться до заохочувальних виплат, не входить до переліку додаткових видів грошового забезпечення, визначених додатком 26 Постанови, та не входять до складових грошового забезпечення, визначених статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з яких обчислюється пенсія.

Відповідно до частини 2 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Аналіз вказаних правових норм дає підстави для висновку, що військовослужбовці та особи рядового і начальницького складу підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.

Норма статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не містить положень про включення до грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок розміру пенсії таких виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова допомога при звільненні.

Частиною другою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

При цьому статтею 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", як і статтею 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

За змістом пункту 17 статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.

Частиною другою статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Також, Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 4 частини першої статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.

За змістом частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та статтею 9 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які пов'язані зі звільненням особи зі служби".

Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення.

Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.

Відповідно до пункту 17 статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу.

Аналіз вказаних правових норм дає підстави для висновку, що військовослужбовці та особи рядового і начальницького складу підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.

Суд зазначає, що доплата особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ за роботу в нічний час не включається до сум грошового забезпечення для обчислення пенсії, оскільки вона не має постійного характеру. Даний факт підтверджується довідкою яка подана позивачем лише за 12 місяців 2016 та 2 місяці 2015 і цей період виплачувалася вказана надбавка лише 10 місяців, отже даний факт є підтвердженням того, що надбавка не є щомісячною, хоча при призначенні пенсії береться 24 місяці підряд.

Щодо роботи за суміщенням, суд зазначає, що відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення беручи до уваги оклад за останньою штатною посадою. Позивач вийшов на пенсію з посади поліцейський - водій роти поліції охорони. Посаду за сумісництвом не може бути враховано до призначення пенсії, оскільки це суперечить чинному законодавству. Крім того, позивачем чітко не вказано яку посаду займав він при сумісництві.

Щодо компенсації за невикористану відпустку, то цей вид грошового забезпечення також є одноразовою виплатою і не передбачений статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Стосовно доводів відповідача про застосування строків звернення до суду, які встановлені частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, а також строки перерахунку та виплати пенсій - є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За наведених підстав та вказаних правових норм, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню в цілому.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Шумей М.В.