22 березня 2018 року справа № 708/3/18
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,
розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Черкаської області про визнання бездіяльності незаконною,
02.01.2018 до Чигиринського районного суду Черкаської області звернулась ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 02095, далі - позивач) з адміністративним позовом до ОСОБА_2 міської ради Черкаської області (вул. Б.Хмельницького, 19, м. Чигирин, Черкаська обл., 20901, далі - відповідач), в якому просить визнати незаконною бездіяльність відповідача з розгляду заяви позивача від 22.06.2016 щодо виготовлення детального плану території, яка прилягає до житлового будинку по вул. (Калініна) Холодноярська, 25.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що в супереч вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Закону України «Про місцеве самоврядування» відповідач під час розгляду заяви позивача від 22.06.2016 щодо виготовлення детального плану території надав лише роз'яснення (лист) яке не має нормативно-правового характеру без прийняття рішення про виготовлення або про відмову у виготовленні детального плату території, що думку позивача суттєво звужує його право на отримання земельної ділянки та її приватизацію. Позивач в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, просив розгляд справи здійснювати за його відсутності, надіслав на адресу суду письмовий відзив на позов, в якому вказав, що земельна ділянка по вул. (Калініна) Холодноярська, 25 перебуває у власності іншої особи, тому право позивача не порушено. Крім того, заява позивача від 22.06.2016 щодо виготовлення детального плану території, яка прилягає до житлового будинку по вул. (Калініна) Холодноярська, 25 розглянута відповідачем у порядку та строки, що визначені чинним законодавством України, у зв'язку з чим в позові просить відмовити.
Згідно ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 звернулась до ОСОБА_2 міської ради Черкаської області із заявою від 22.06.2016 щодо виготовлення детального плану території, яка прилягає до житлового будинку по вул. (Калініна) Холодноярська, 25.
ОСОБА_2 міської ради Черкаської області від 14.09.2016 №510-02-17/2 повідомлено позивача, що відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 29.08.2013 №9-254/1 «Про анулювання поштової адреси», за заявою власника будинку ОСОБА_3 поштова адреса житлового будинку №25 по вул. Калініна в м. Чигирині анульована.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до пунктів 2-4, 7, 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI (далі - Закон №3038-VІ) генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території; замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву; містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій; містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно із ч. 2 ст. 4 Закону №3038-VI суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
За приписами ч. 1, 3 ст. 8 цього ж Закону планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування. Планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
Як передбачено ч. 1 ст. 16 Закону № 3038-VI, планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Відповідно до ч. ч. 1- 3 ст. 19 Закону № 3038-VI детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції. Детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів. Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації. На підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід'ємною частиною детального плану території.
Згідно із ч. 4 ст. 19 Закону № 3038-VI детальний план території визначає: 1) принципи планувально-просторової організації забудови; 2) червоні лінії та лінії регулювання забудови; 3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; 4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; 5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; 6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; 7) черговість та обсяги інженерної підготовки території; 8) систему інженерних мереж; 9) порядок організації транспортного і пішохідного руху; 10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; 11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів (у разі відсутності плану зонування території).
Як передбачено ч. 8 ст. 19 Закону № 3038-VI, детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності затвердженого в установленому цим Законом порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою.
Із матеріалів справи судом встановлено, що на заяву позивача щодо виготовлення детального плану території ОСОБА_2 міська рада Черкаської області листом від 14.09.2016 №510-02-17/2 повідомила ОСОБА_1, що відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 29.08.2013 №9-254/1 «Про анулювання поштової адреси», за заявою власника будинку ОСОБА_3 поштова адреса житлового будинку №25 по вул. Калініна в м. Чигирині анульована.
Однак, відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» - виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо регулювання земельних відносин.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, приписами чинного законодавства (зокрема, Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI та Закону України «Про місцеве самоврядування») встановлено, що розгляд заяви заінтересованої особи у вирішенні зазначеного питання повинно прийматися радою у формі рішення, а чинне законодавство України не наділяє раду в межах своїх повноважень приймати нормативні та інші акти у формі листів, в іншому випадку такі дії ради кваліфікуються як протиправна бездіяльність щодо неприйняття рішення щодо виготовлення детального плану території, яка прилягає до житлового будинку по вул. (Калініна) Холодноярська, 25 чи рішення про його відмову.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням вказаної норми КАС України, суд приходить до висновку, що для повного захисту прав позивача, суд повинен зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 22.06.2016 щодо виготовлення детального плану території, яка прилягає до житлового будинку по вул. (Калініна) Холодноярська, 25 та прийняти відповідне у відповідності до положень Закону України «Про місцеве самоврядування».
У зв'язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 міської ради Черкаської області з розгляду заяви ОСОБА_1 від 22.06.2016 щодо виготовлення детального плану території, яка прилягає до житлового будинку по вул. (Калініна) Холодноярська, 25.
Зобов'язати ОСОБА_2 міську раду Черкаської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.06.2016 щодо виготовлення детального плану території, яка прилягає до житлового будинку по вул. (Калініна) Холодноярська, 25 та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у вказаному рішенні суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 міської ради Черкаської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
Рішення складено у повному обсязі 02.04.2018.