19 березня 2018 року № 810/4389/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Київській області до ТОВ «Інструментальний завод» про тимчасову заборону здійснювати господарську діяльність ,-
До Київського окружного адміністративного суду звернулася Державна екологічна інспекція у Київській області з позовом, в якому просить тимчасово заборонити здійснювати господарську діяльність ТОВ «Інструментальний завод» до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.12.2017 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.02.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача надав суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався.
На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Київській області від 24.04.2017 № 72 про проведення планової перевірки та направлення № 000196 в період з 14.06.2017 по 15.06.2017 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Київської області у присутності директора ТОВ «Інструментальний завод» ОСОБА_1 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на підприємстві.
Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності ТОВ «Інструментальний завод» за КВЕД є 25.50 Кування, пресування, штампування, профілювання; порошкова металургія.
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 14-15 червня 2017 року № 71, який вручено директору ТОВ «Інструментальний завод» ОСОБА_1, що підтверджується особистим підписом на акті.
Під час здійснення перевірки встановлено порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», та відсутність документів дозвільного характеру у сфері поводження з відходами різних класів небезпеки, що є порушенням ст. 17, 32 Закону України «Про відходи».
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюються стаціонарними джерелами, такими як витяжними системами металообробних станків.
За результатами перевірки державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Київської області винесено припис від 15.06.2017 б/н ТОВ «Інструментальний завод», з вимогами отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та отримати документацію дозвільного характеру у сфері поводження з відходами.
Також на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 14.06.2017 №000481 та постанови про накладення адміністративного стягнення від 14.06.2017 № 000481 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, зокрема, визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбачено ч. 1 ст. 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 гривень.
Крім того, на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 15.06.2017 №000482 та постанови про накладення адміністративного стягнення від 15.06.2017 № 000482 директора ТОВ «Інструментальний завод» ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 гривень.
Відповідачем 29.06.2017 згідно платіжних доручень № 988 та № 989 здійснено сплату штрафу за винесеними постановами №000481 та № 000482.
Крім того, Державною екологічною інспекцією у Київській області 27.11.2017 видано наказ № 267 про проведення позапланової перевірки ТОВ «Інструментальний завод» з метою перевірки виконання припису від 15.06.2017 б/н.
На підставі даного наказу Держекоінспекцією у Київській області та направлення №001124 29.11.2017 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Київської області проведено позапланову перевірку, якою встановлено, що вимоги припису від 15.06.2017 б/н ТОВ «Інструментальний завод» не виконано - не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та не отримано документації дозвільного характеру у сфері поводження з відходами.
За результатами перевірки 29.11.2017 року державним інспектором складено протокол про адміністративне правопорушення №000937 стосовно директора ТОВ «Інструментальний завод» ОСОБА_1 та за результатами розгляду якого прийнято постанову про накладення адміністративного стягнення від 29.11.2017 № 000937.
Відповідно до ст. 10 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Згідно ст. 11 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (частина 5). Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (частина 6).
Отже, всі суб'єкти господарювання, які мають стаціонарні джерела викидів зобов'язані здійснювати такі викиди лише на підставі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Відповідно до п. а) ч. 1 ст. 32 ЗУ «Про відходи» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється: провадити будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від місцевих органів виконавчої влади дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відповідно до вимог цього Закону.
Статтею 68 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у невиконанні розпоряджень органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, та вчиненні опору їх представникам (пункт ї частини 2).
Частиною 7 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що - на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Всупереч наведеним вимогам відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів щодо правомірності своїх дій, а тому заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, позивачем - суб'єктом владних повноважень не надано доказів понесення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, то судові витрати стягненню з відповідача на користь позивача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 239, 242, 244, 245, 246, 250 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Тимчасово заборонити здійснювати господарську діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Інструментальний завод» (код ЄДРПОУ 32394011, юридична адреса 09100, Київська обл., місто Біла Церква, бульвар 1-го Травня, будинок 13) до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лапій С.М.