30 березня 2018 року ЛуцькСправа № 803/136/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (44200, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не проведення перерахунку пенсії за вислугою років у зв'язку із внесенням змін до грошового забезпечення поліцейських, затвердженого постановою КМУ №988 від 11.11.2015 протиправною та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII та постанови КМУ від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10.05.2017 №1573 Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з лютого 2011 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону №2262-XII. 03.01.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 10.05.2017 №1573, однак листом від 11 січня 2018 року за №8/П-01 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що перерахунок та виплата пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Таку бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року позивач вважає протиправною, оскільки 29 грудня 2015 року набрав чинності Закон №900-VIII, яким статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських". З наведених підстав позивач просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідно до ухвали судді від 02.02.2018 розгляд даної справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно із частиною третьою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України заявами по суті справи є позов та відзив.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву за вх. №2064/18 від 15.02.2018 представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні з тих підстав, що ГУ ПФУ у Волинській області протиправної бездіяльності не допускало, а Законами України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 №1801 та "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 №2246 не передбачені видатки на проведення перерахунків пенсій відповідно до Закону №2262-XII та Постанови №988. На даний час Пенсійний фонд України не має фінансової можливості провести перерахунок пенсії, після того, як Кабінет Міністрів України виділить кошти на ці цілі ГУ ПФУ у Волинській області буде здійснено перерахунок пенсій вказаній категорії осіб. При цьому, зазначає, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2018 зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №820/6514/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 27.03.2018 провадження у даній справі поновлено.
У відповіді на відзив від 26.02.2018 №2603/18 позивач позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити повністю.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, з лютого 2011 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону №2262-XII.
10 травня 2017 року ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області видала довідку №1573 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з якої вбачається, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII, Постанови №988, наказу МВС України від 06 квітня 2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою начальник сектору карного розшуку Любешівського РВ УМВС / начальник сектору, що не входить до складу відділу становить: посадовий оклад - 2 950, 00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор - 2 000, 00 грн., надбавка за стаж служби (30 %) - 1 485, 00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 442, 50 грн., премія (2, 36 %) - 162, 31 грн., а всього 7 039, 81 грн.(а.с.19)
27 грудня 2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії, у в якій просив провести перерахунок та виплату йому пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до статті 63 Закону №2262-XII, Закону №900-VIII та Постанови №988, з врахуванням довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10 травня 2017 року №1573. (а.с.15)
Листом від 11.01.2018 №8/П-01 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що перерахунок та виплату перерахованих пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. (а.с.18)
Відповідно до частин першої, другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, оскільки за змістом частини третьої статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, тому особи, які мають право на такий перерахунок, вправі звернутися до суду з позовом щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії без обмеження строком.
Відтак, оскільки позивач має право на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього (тобто, з 01 січня 2016 року) без обмеження строком, тому строк звернення до суду за захистом порушених прав з цим позовом не пропущений, а приписи частини другої статті 122 КАС України на спірні правовідносини не поширюються.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом №900-VIII (набрав чинності 29 грудня 2015 року) статтю 63 Закону №2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Згідно з частиною шістнадцятою статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом другим пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988 згідно із Законом №900-VIII, статтею 63 Закону №2262-XII.
Пунктами 2-4 Порядку №45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Відповідно до частин другої, третьої статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає суду підстави дійти висновку про те, що після одержання від державного органу, з якого особа була звільнена із служби, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в органу, що призначив пенсію, виник обов'язок щодо проведення перерахунку пенсії колишньому працівнику міліції на момент виникнення такого права та у строки, що визначені частинами другою, третьою статті 51 Закону №2262-XII.
Проте, як вбачається із матеріалів справи, одержавши довідку ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 10 травня 2017 року №1573, відповідач не вчинив дій щодо перерахунку з 01 січня 2016 року та виплати пенсії позивачу, що підтверджується листом від 11.01.2018 року №8/П-01. При цьому, у вказаному листі відповідачем не заперечується право ОСОБА_1 щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом №900-VIII, Постановою №988 та на підставі наданої довідки від 10 травня 2017 року №1573 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Разом з тим, таку бездіяльність відповідач мотивує тим, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, однак суд не бере вищевказане до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (пункт 26 рішення від 08 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України", заява №63134/00).
Оскільки в ході судового розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою №988 та Законом №900-VIII, яким внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-XII, не проведений з 01 січня 2016 року саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії, відтак право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону №2262-XII.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі №820/6514/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Крім того, суд вважає безпідставним посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", оскільки дана постанова врегульовує порядок виплати коштів, що не є предметом спору, оскільки позивач заявляє позовні вимоги з приводу перерахунку та здійснення виплати пенсії, яка йому не перераховувалась та не виплачувалась та не оскаржує сам порядок виплати пенсії.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, з метою належного способу захисту прав позивача суд вважає за необхідне позов задовольнити повністю, шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення перерахунку пенсії позивачу за вислугою років у зв'язку із внесенням змін до грошового забезпечення поліцейських, затвердженого постановою КМУ №988 від 11.11.2015 та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до Закону №900-VIII, статей 51, 63 Закону №2262-XII, Постанови №988 та на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10 травня 2017 року №1573.
Згідно з частинами першою, третьою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно присудити на користь позивача здійснені ним і документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у сумі 704, 80 грн. (а.с.2)
Керуючись статтями 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років у зв'язку із внесенням змін до грошового забезпечення поліцейських, затвердженого постановою КМУ №988 від 11.11.2015.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (44200, АДРЕСА_1) з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статей 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10 травня 2017 року №1573.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (44200, АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) судові витрати у сумі 704 грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.Ю. Сорока