02 квітня 2018 року ЛуцькСправа № 803/99/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Каленюк Ж.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідок від 08 червня 2012 року №1428, від 04 травня 2017 року №1356; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року, застосувавши норму, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії - 71 відсоток від загальної суми грошового забезпечення, виходячи із місячного грошового забезпечення, яке включає посадовий оклад в сумі 2700,00 грн., оклад за спеціальним званням в сумі 2200,00 грн., надбавку за стаж служби в розмірі 40 відсотків у сумі 1960,00 грн., надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 відсотків у сумі 405,00 грн., премію 2,28 відсотка в сумі 165,64 грн. відповідно до довідки від 04 травня 2017 року №1356 та з врахуванням надбавок за виконання особливо важливих завдань, за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення, за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, які зазначені у довідці від 08 червня 2012 року №1428, без обмеження максимальним розміром пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що з 01 жовтня 1998 року отримує пенсію за вислугу років. У зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є фактично ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» у нього як пенсіонера органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року виникло право на перерахунок призначеної йому пенсії.
Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ у Волинській області (далі - Ліквідаційна комісія УМВС у Волинській області) була надіслана до ГУ ПФУ у Волинській області довідка від 04 травня 2017 року №1356 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, в якій було вказано: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавку за стаж служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень та премію. Однак у довідці не було вказано надбавки за виконання особливо важливих завдань - 49 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби, за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення - 39% посадового окладу, за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 42 % посадового окладу, які були вказані в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 08 червня 2012 року №1428 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Позивач 22 грудня 2017 року звертався до Ліквідаційної комісії УМВС у Волинській області із заявою з приводу внесення до довідки вказаних надбавок та просив направити уточнюючу довідку до відповідача, однак у задоволенні такої заяви йому було відмовлено.
21 грудня 2017 року позивач звернувся із заявою до відповідача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року №1356 та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 08 червня 2012 року №1428. Проте 03 січня 2018 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, зазначивши, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.
Позивач стверджує, що перерахунок пенсії колишнім працівникам міліції здійснюються з урахуванням видів грошового забезпечення та його щомісячних додаткових видів, встановлених для поліцейських, а не виключно на їх підставі чи в межах їх розмірів. Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294, якою встановлені додаткові види грошового забезпечення, з яких призначена пенсія, є чинною.
Позивач зауважує, що відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими на час перерахунку. Відтак, перерахунок пенсії повинен здійснюватись на підставі довідки від 04 травня 2017 року №1356 та довідки від 08 червня 2012 року №1428.
Позивач наголошує, що чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зазначає, що при перерахунку раніше призначених пенсій мають застосовуватись норми, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент набутого права на отримання пенсії.
На думку позивача, відповідач протиправно не здійснює перерахунок пенсії позивачу у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів, необхідних для проведення перерахунку пенсій, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
При цьому зазначає, що перерахунок і виплата пенсії мають бути проведені відповідачем саме з 01 січня 2016 року - з дня виникнення права на такий перерахунок, оскільки згідно з частиною третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» якщо перерахунок пенсій не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, то такий перерахунок провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою від 26 січня 2018 року відкрито провадження у справі та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України). Згідно з частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.
Представник відповідача у відзиві на позов його вимог не визнав (а.с.56-64). В обґрунтування своєї позиції вказав, що перерахунок пенсії позивачу був проведений з 01 січня 2008 року відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Представник відповідача зауважує, що від часу перерахунку пенсії позивачу у схеми посадових окладів, окладів за військовим званням, додаткових видів, розмірів надбавок за вислугу років зміни Кабінетом Міністрів України не вносились, відтак не виникли підстави проведення перерахунків пенсій, що передбачені у статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і відповідно у позивача не виникло за цей період право на проведення перерахунку пенсій зі зміненого грошового забезпечення. Вважає, що постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не породжує підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу як особі з числа колишніх працівників міліції.
Також вказує, що ОСОБА_1 звернувся 21 грудня 2017 року до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року та отримав відповідь від 03 січня 2018 року №1102/М-01 про об'єктивну, незалежну від відповідача причину не проведення перерахунків пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ, в тому числі позивачу.
Як зазначає представник відповідача, що 22 березня 2017 року Міністерство внутрішніх справ України надіслало до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ, а також визначило, що повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення залишається за Ліквідаційними комісіями УМВС в областях та місті Києві.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим зі служби працівникам органів внутрішніх справ забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. На даний час видатки з Державного бюджету України для проведення перерахунку вказаних пенсій не передбачено. Водночас зазначає, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено для погодження до Міністерства соціальної політики України.
З приводу вимог ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням надбавок за виконання особливо важливих завдань, за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення, за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, які зазначені у довідці від 08 червня 2012 року №1428, без обмеження максимальним розміром пенсії, то вони не можуть бути заявлені до відповідача, адже повноваження формувати грошове забезпечення не відноситься до повноважень останнього. Крім того, такі надбавки до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не включались, оскільки вони не стосуються поліцейських та їм не виплачувались станом на момент виникнення права на перерахунок пенсії, а тому такі додаткові види грошового забезпечення для перерахунку пенсії не враховуються.
Також представник відповідача вважає, що позов в частині вимог позивача про перерахунок і виплату пенсії з 01 січня 2016 року по 03 січня 2018 року поданий поза межами строку звернення до суду, а з 03 січня 2018 року в задоволенні вимог слід відмовити з наведених вище підстав.
Позивач подав відповідь на відзив, підтримуючи доводи, викладені у позові, однак його подання частиною третьою статті 263 КАС України не передбачено.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, з 01 жовтня 1998 року йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ». Дана обставина підтверджується копією пенсійного посвідчення №2450 (а.с.47), а також матеріалами пенсійної справи позивача, копії якої знаходяться у справі (а.с.123-130).
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області.
04 травня 2017 року Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області видала довідку №1356 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з якої вбачається, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою старший оперуповноважений в ОВС Маневицького РВ відділення УБОЗ УМВС/старший оперуповноважений в ОВС становить: посадовий оклад - 2700,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 1960,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 405,00 грн., премія (2,28%) - 165,64 грн., а всього - 7430,64 грн. (а.с.19). Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області повідомлено ОСОБА_1 про те, що оформлена довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року №1356, яка направлена до ГУ ПФУ у Волинській області (а.с.15).
ОСОБА_1, не погоджуючись із змістом вказаної довідки, 15 липня 2017 року та 21 грудня 2017 року звертався із письмовими заявами до голови Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області щодо неповноти відомостей цієї довідки та виправлення неточностей у ній та просив виготовити нову довідку, у яку включити надбавку за специфічні умови проходження служби, яка була встановлена позивачу у грошовому атестаті від 09 жовтня 1998 року №24, а також надбавки, що були відображені у довідці від 18 червня 2012 року №1428 (а.с.27-28, 38).
Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області листами від 26 липня 2017 року №7/396, від 03 січня 2018 року №7/10 ОСОБА_1 повідомлено, що до довідки від 04 травня 2017 року №1356 були включені види грошового забезпечення, які передбачені для поліцейських, тобто постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а також премія, яка визначена Міністерством внутрішніх справ України у середньому по вказаній посаді. Види грошового забезпечення, з яких розраховувалась пенсія позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» до складу довідки не включались, оскільки вказана постанова на поліцейських не поширюється. Довідку сформовано на підставі доведених Міністерством внутрішніх справ України середніх розмірів надбавок та премій за посадами; середній розмір надбавки за специфічні умови проходження служби не вказаний. Займана ОСОБА_1 посада прирівняна до посади «старший оперуповноважений в особливо важливих справах» в апараті Головного управління поліції в області, а посадовий оклад визначений відповідно до додатку №4 до постанови Кабінет Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988. Однак допущена у довідці описка не вплинула на порівняння посад (а.с.29-31, 39-41).
21 грудня 2017 року позивач звернувся також до відповідача із заявою, в якій просив провести йому з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року №1356 з урахуванням надбавок, зазначених у довідці від 18 червня 2012 року №1428 (а.с.33).
Листом від 03 січня 2018 року №1102/М-01 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей забезпечуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Також відповідач зазначив, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються (а.с.34-35).
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, регулює Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2262-ХІІ).
Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набрав чинності 29 грудня 2015 року (далі - Закон №900-VIII), статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», що набрала чинності 02 грудня 2015 року, та постановою від 18 листопада 2015 року №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Положеннями абзацу 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
З наведеного слідує, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону №2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Згідно з частиною першою статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» (далі - Порядок №45).
Пунктами 1, 2, 3 Порядку №45 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Як уже зазначалося судом, Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до ГУ ПФУ в Волинській області довідку від 04 травня 2017 року №1356 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, що свідчить про дотримання державним органом Порядку №45 у частині надання довідок до Пенсійного фонду. Ця довідка є чинною.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ (пункт 4 Порядку №45).
Відповідно до частин другої, третьої статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає суду підстави дійти висновку про те, що після одержання від державного органу, з якого особа була звільнена із служби, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в органу, що призначив пенсію, виник обов'язок щодо проведення перерахунку пенсії колишньому працівнику міліції на момент виникнення такого права та у строки, що визначені частинами другою, третьою статті 51 Закону №2262-XII.
Таким чином, згідно зі статтею 51 Закону №2262-ХІІ ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року №1356 з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, з 01 січня 2016 року.
Проте, як вбачається із матеріалів справи, одержавши довідку Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 04 травня 2017 року №1356, відповідач не вчинив дій щодо перерахунку з 01 січня 2016 року та виплати пенсії позивачу, що підтверджується листом від 03 січня 2018 року №1102/М-01. При цьому у вказаному листі відповідач не заперечує право ОСОБА_1 на перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом №900-VIII, постановою №988 та на підставі наданої довідки від 04 травня 2017 року №1356 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Однак неможливість перерахувати та виплатити позивачу пенсію відповідач пояснив відсутністю коштів у Державному бюджеті України.
Суд вважає за необхідне зазначити, що частинами першою, другою статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Враховуючи правову позицію Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року), держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок робітникам з державного бюджету, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22 червня 2010 року у справі №21-399во10, від 07 грудня 2012 року у справі №21-977во10, від 03 грудня 2010 року у справі №21- 44а10). Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 17 березня 2004 року №7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року №20-рп/2004, від 09 липня 2007 року №6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо, в залежність від видатків бюджету.
Посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
На порушення вимог статті 51 Закону №2262-XII та Порядку №45 відповідач пенсію ОСОБА_1 після надходження від Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області довідки не перерахував.
Оскільки судом у даній справі встановлено, що перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з набуттям чинності постановою №988 та Законом №900-VIII, яким внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-ХІІ, не проведений з 01 січня 2016 року саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу, тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ.
Отже, відповідач, не здійснивши перерахунок та виплату пенсії позивачу, незважаючи на вимоги статей 43, 51, 63 Закону №2262-ХІІ, Порядку № 45 та Постанови № 988, допустив протиправну бездіяльність.
Така ж правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у зразковій справі №820/6514/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, що набрало законної сили 17 березня 2018 року.
Таким чином, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області щодо не проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року відповідно до Закону №900-VII, статті 63 Закону №2262-ХІІ, постанови №988 та на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року №1356 слід задовольнити.
При цьому спір щодо основного розміру пенсії (71 % грошового забезпечення) з боку відповідача відсутній. Такий розмір пенсії виплачується позивачу з часу її призначення (а.с.124, 126, 128, 130).
З цього приводу варто зазначити, що адміністративний суд покликаний захищати осіб від порушень їх прав з боку суб'єктів владних повноважень. Обов'язковим елементом правопорушення є негативні для особи наслідки у вигляді невизнання, обмеження або перешкоджання у реалізації її реальних прав, свобод або інтересів, які настають внаслідок протиправних дій або рішень суб'єктів владних повноважень.
Однак рішення про зменшення основного розміру пенсії відповідач не приймав; будь-яких дій, які б вказували на зменшення цього розміру, не вчиняв. Тому підстави для застосування судом такого способу захисту прав позивача відсутні.
Також не може бути задоволена вимога позивача про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням надбавок за виконання особливо важливих завдань, за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення, за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, які зазначені у довідці від 08 червня 2012 року №1428.
Суд вже наголошував, що позивач як пенсіонер органів внутрішніх справ має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Саме на виконання вказаної постанови Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області була сформована та надіслана до ГУ ПФУ у Волинській області довідка від 04 травня 2017 року №1356 і саме на підставі цієї довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських ОСОБА_1 має законні підстави для проведення перерахунку його пенсії відповідно до Закону №900-VIII, статті 63 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.
Відповідно до Порядку №45 довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи для перерахунку пенсії готують та подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України орган, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, обов'язок щодо визначення розміру грошового забезпечення на відповідача не покладений.
Суд також звертає увагу, що позивачем правомірність видачі довідки від 04 травня 2017 року №1356 та включених до неї виплат грошового забезпечення Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області у встановленому порядку оскаржена не була.
З приводу заявленої позивачем вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром пенсії, то суд вважає за необхідне зазначити, оскільки перерахунок пенсії відповідач відповідно до Закону №900-VII, статті 63 Закону №2262-XII, постанови №988 та на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 04 травня 2017 року №1356 не здійснив, то відсутні підстави вважати, що пенсія ОСОБА_1 буде обмежена відповідачем максимальним розміром пенсії і що матиме місце порушення прав позивача. Таким чином, вимога щодо незастосування обмеження максимальним розміром є передчасною, а відтак задоволенню не підлягає.
З урахуванням наведеного позов слід задовольнити частково.
Відповідно до вимог статей 139, 244, 246 КАС України, суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов задоволено частково, то слід присудити на користь позивача здійснені ним та документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у сумі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (а.с.2).
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 263, 295, пунктом 15 частини першої розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд
Позов ОСОБА_1 (44601, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII), постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області від 04 травня 2017 року №1356.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII), постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року №1356.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 352,40 грн. (триста п'ятдесят дві грн. 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк
Повне судове рішення складено судом 02 квітня 2018 року