Рішення від 19.03.2018 по справі 734/4374/17

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2018 року Чернігів Справа № 734/4374/17

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Зайця О.В.,

за участю секретаря Новик Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бобровицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Бобровицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у врахуванні при призначенні та виплаті позивачу пенсії, як державному службовцю, даних викладених у довідці № 2550/06 від 16.09.2015; зобов'язання відповідача здійснити позивачу з моменту призначення пенсії 04.01.2010 перерахунок щомісячної пенсії як державному службовцю з урахуванням в заробітній платі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, визначених в довідці № 2550/06 від 16.09.2015 відповідно до норм законодавства, що діяло на дату призначення пенсії; зобов'язання відповідача здійснити позивачу з моменту призначення пенсії 04.01.2010 виплату щомісячної пенсії як державному службовцю з урахуванням в заробітній платі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, визначених в довідці № 2550/06 від 16.09.2015 відповідно до норм законодавства, що діяло на дату призначення пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування позову покликається на те, що з 04.01.2010 їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак при обчисленні розміру пенсії їй не було включено до середньомісячного заробітку матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати під час обчислення розміру пенсії. У звязку із чим вона звернулася 13.12.2017 до відповідача про перерахунок пенсії. Однак, відповідачем було відмовлено у здійснені перерахунку. Вважає таке рішення відповідача неправомірним та таким, що суперечать нормам діючого законодавства України.

Позивач у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у її відсутності.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі та відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, у зв'язку з їх необгрунтованістю.

Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Бобровицькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 04.01.2010.

При нарахуванні пенсії позивачу та визначення її розміру відповідачем не було включено в суму заробітної плати для обчислення розміру пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації.

13.12.2017 позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням включення до заробітку, з якого нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Відповідач надіслав позивачу лист-відповідь від 21.12.2017 №1940/04, яким відмовив позивачу у перерахунку пенсії. Вказує, що на даний час діючим законодавством України не визначено активного права позивача на перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», як і не передбачено підстав, порядку реалізації та обов'язків Пенсійного фонду України щодо такого перерахунку (а.с. 11-12).

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії позивачу) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ч.6 ст. 37 вищевказаного Закону пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частинами другою і п'ятою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I та II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I та II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби. При цьому застосуванню підлягає стаття 37 Закону України «Про державну службу»у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові ВС України від 08.07.2015 № 732/48/15-а.

Відповідно до частини 1статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частинами 2, 6 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів»керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Суд зазначає, що положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Так, відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Щодо включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, суд зазначає наступне.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Таким чином, мова йде про грошові доходи населення, які згідно з ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» включаються для обчислення пенсії.

Аналогічна правова позиція була висловлена і Верховним Судом України у постановах від 28.05.2013 (№21-97а13), від 04.03.2014 (№ 21-3а14), від 16.09.2014 (№21-314а14).

Судом встановлено, що відповідно до даних довідки від 16.09.2015 № 2550/06 (а.с. 9-10), яка подавалась до відповідача разом з заявою про перерахунок пенсії, позивачу виплачувались матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.

Враховуючи вимоги ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобовязані діяти лише на підставі,в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо не включення наведених вище виплат для перерахунку позивачці пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу» та не переконав суд у правомірності своїх дій, не виконавши обов'язку, передбаченого ч. 2 ст. 77 КАС України.

Оскільки позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 13.12.2017, тому проведення перерахунку пенсії слід здійснювати із 13.12.2017.

Таким чином, позові вимоги ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.

Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Бобровицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у врахуванні при призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії, як державному службовцю, даних викладених у довідці № 2550/06 від 16.09.2015.

Зобов'язати Бобровицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_1 з 13.12.2017 перерахунок щомісячної пенсії як державному службовцю з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровленая та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, визначених у довідці № 2550/06 від 16.09.2015.

Зобов'язати Бобровицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_1 з 13.12.2017 виплату щомісячної пенсії як державному службовцю з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, визначених у довідці № 2550/06 від 16.09.2015.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 26 березня 2018 року.

Суддя О.В. Заяць