ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
19 березня 2018 року № 826/7967/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Клименчук Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Приватного нотаріуса Баришівського районного нотаріального округу
Київської області ОСОБА_1
до Комісії з питань професійної етики нотаріусів Нотаріальної палати України
Нотаріальної палати України
про визнання протиправним та скасування Рішення від 22.05.2017року
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
Приватний нотаріус Баришівського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Комісії з питань професійної етики нотаріусів Нотаріальної палати України про визнання протиправним та скасування Рішення від 22.05.2017року.
Ухвалою суду від 23.06.17р. відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в попередньому судовому засіданні.
Ухвалою суду від 23.06.17р. відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в попередньому судовому засіданні.
В судовому засіданні, враховуючи заяву позивача про розгляд справи у відсутності позивача, судом ухвалено вирішувати питання про закінчення підготовчого провадження в порядку письмового провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.09.2017 року завершено підготовче провадження у справі, залучено до участі в справі Нотаріальну палату України, в якості відповідача та призначено справу до розгляду в судовому засіданні.
Враховуючи, що матеріали справи у достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, відсутність потреби у заслуховуванні свідків чи експерта, суд за письмовим клопотанням представника позивача від 29.11.2017 року та керуючись вимогами ч.6 ст. 128 КАС України (в редакції чинній станом на листопад 2017 року) ухвалив здійснювати розгляд справи у порядку письмового провадження.
Після прийняття рішення про продовження розгляду справи у порядку письмового провадження, 12.01.2018 року Нотаріальною палатою України подано відзив на позов. Відповідно до змісту відзиву на позов, відповідач заперечує щодо можливості оскаржень свої рішень до адміністративного суду, оскільки такі носять рекомендаційних характер та не породжують для позивача обов'язків.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 здійснює приватну нотаріальну діяльність відповідно до свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю від 30.11.2000 №3799 та реєстраційного посвідчення № 335 від 01.06.2016 року.
Комісією з питань професійної етики нотаріусів Нотаріальної палати України від 22.05.2017 року прийнято Рішення про неодноразове грубе порушення ОСОБА_1 правил професійної етики , та про передачу матеріалів на розгляд Ради Нотаріальної палати України для прийняття Рішення щодо підготовки подання НПУ про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Позивач вважає протиправним вказане Рішення Комісії з питань професійної етики нотаріусів Нотаріальної палати України, а тому звернувся до суду з позовом щодо його скасування.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 14 статті 92 Конституції України організація і діяльність органів нотаріату визначається виключно законами України.
Статтею 2 Закону України «Про нотаріат» визначено, що правовою основою діяльності нотаріату є Конституція України, Закон України «Про нотаріат», інші законодавчі акти України.
Згідно з ст. 2-1 Закону України « Про нотаріат» державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійснення контролю за організацією нотаріату, проведення перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначення органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів.
Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Статтею 3 Закону України «Про нотаріат» встановлено, що Нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Нотаріус не може займатися підприємницькою, адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об'єднань, перебувати на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, у штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої діяльності.
Відповідно до статті 5 цього Закону, нотаріус зобов'язаний:
- здійснювати свої професійні обов'язки відповідно до цього Закону і принесеної присяги, дотримуватися правил професійної етики;
- сприяти громадянам, підприємствам, установам і організаціям у здійсненні їх прав та захисті законних інтересів, роз'яснювати права і обов'язки, попереджати про наслідки вчинюваних нотаріальних дій для того, щоб юридична необізнаність не могла бути використана їм на шкоду;
- зберігати в таємниці відомості, одержані ним у зв'язку з вчиненням нотаріальних дій;
- відмовити у вчиненні нотаріальної дії в разі її невідповідності законодавству України або міжнародним договорам;
- вести нотаріальне діловодство та архів нотаріуса відповідно до встановлених правил;
- байливо ставитися до документів нотаріального діловодства та архіву нотаріуса, не допускати їх пошкодження чи знищення;
- надавати документи, інформацію і пояснення на вимогу Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі при здійсненні ними повноважень щодо контролю за організацією діяльності та виконанням нотаріусами правил нотаріального діловодства;
- постійно підвищувати свій професійний рівень, а у випадках, передбачених пунктом 3 частини першої статті 291 цього Закону, проходити підвищення кваліфікації;
- виконувати інші обов'язки, передбачені законом.
Статтею 12 Закону України «Про нотаріат» встановлено, що свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути анульовано Міністерством юстиції України, за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, крім іншого, у випадку неодноразового порушення нотаріусом правил професійної етики, затверджених Міністерством юстиції України, за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання Нотаріальної палати України, у разі неодноразового порушення нотаріусом правил професійної етики.
Рішення про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути оскаржено до суду.
Відповідно до Положення про Комісію з питань професійної етики нотаріусів Нотаріальної палати України, затвердженого Радою Нотаріальної палати України 26.02.2014 року Протокол № 9 (надалі - положення), Контроль за дотриманням нотаріусами правил професійної етики здійснює Комісія з питань професійної етики нотаріусів Нотаріальної палати України (далі - Комісія).
Відповідно до розділу 2 Положення 2.1, в межах своїх повноважень Комісія: контролює дотримання нотаріусами Правил професійної етики нотаріусів України та, при виявленні порушень, вживає заходів по їх усуненню; розглядає скарги та інші звернення членів НПУ, Міністерства юстиції України, головних територіальних управлінь, фізичних та юридичних осіб щодо порушень нотаріусами вимог правил професійної етики, перевіряє викладені в них факти та обставини, розглядає подання голів відділень НПУ, готує відповідні висновки і пропозиції щодо притягнення винних до відповідальності та передає їх на розгляд Ради НПУ; за дорученням президента НПУ, голови відділення НПУ або за заявою нотаріуса організовує перевірку оприлюднених у ЗМІ фактів, що ганьблять честь і гідність нотаріусів та НПУ, готує інформацію про результати такого розгляду і повідомляє про це Раду НПУ; розробляє єдині принципи професійної етики нотаріусів України, оприлюднює цю інформацію на веб-сайті НПУ, за участю нотаріусів готує зміни або доповнення до правил професійної етики нотаріусів України.
Пунктом 4.13 Положення встановлено, що за результатами розгляду матеріалів щодо порушення нотаріусами правил професійної етики Комісія може: обмежитися обговоренням фактів, викладених у зверненні; винести попередження нотаріусу про недопущення порушень правил професійної етики; винести рішення щодо нотаріуса, який допустив неодноразові порушення правил професійної етики, та направити його на розгляд Ради НПУ.
Дослідивши надані докази судом встановлено наступне.
До Комісії з питань професійної етики нотаріусів України НПУ на розгляд надійшло подання голови Відділення НПУ в Київській області Дергун К.А. щодо порушення приватним нотаріусом Баришівського районного нотаріального округу ОСОБА_1 Правил професійної етики нотаріусів.
Як вбачаться із змісту Рішення, суть порушення приватним нотаріусом полягало в тому, що ним розміщено незаконну рекламу своєї діяльності.
Зокрема, 21.04.2017 року членами Комісії здійснено виїзд до АДРЕСА_1, на місце реєстрації здійснення діяльності позивача.
Членами комісії, по дорозі, виявлено два плакати, які неправомірно рекламують діяльність ОСОБА_1, а саме : розміщено інформацію про нове приміщення нотаріальної контори; називає себе керівником ; щодо швидкого прийому громадян (до 15хв.) та «прийом платежів конторі»; рекламує існування в « нотаріальній конторі єдиного вікна оцінки, технічних паспортів, витягів ДЗК» та безкоштовних консультацій нотаріуса, адвоката, юриста».
Правила професійної етики нотаріусів України затверджено Наказом Міністерства юстиції України від 04.10.2013року № 2104/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.10.2013р.за №1730/24262 (надалі - Правила).
Відповідно до змісту статей ХІ та ІХ Правил нотаріус зобов'язаний: будувати свої відносини з колегами по професії на принципах поваги, довіри і професійної взаємодії, проявляти коректність і доброзичливість; бути тактовним у ставленні до колег, інформуючи їх з питань, які можуть допомогти у їхній роботі, а також про потенційні професійні складнощі і про інші проблеми, що вимагають професійної солідарності; оперативно і достовірно відповідати на запити та звернення своїх колег, що стосуються нотаріальної діяльності; надавати допомогу і передавати професійний досвід молодим колегам у рамках корпоративної і професійної солідарності, турботи про престиж професії й авторитет усього нотаріального співтовариства; уживати всіх доступних заходів з дотримання співробітниками нотаріальної контори вимог законодавства і морально-етичних принципів.
Нотаріус у своїх відносинах з колегами і нотаріальним співтовариством не має права: характеризуючи свою кваліфікацію, принижувати професійну гідність і авторитет своїх колег; вести недобросовісну конкуренцію; монополізувати відповідну сферу нотаріальної діяльності чи роботу з особами, перешкоджаючи роботі інших нотаріусів; займатися індивідуальною рекламою, у тому числі через засоби масової інформації, рекламувати себе і свою діяльність шляхом посилань на джерела, що не мають прямого відношення до нотаріальної діяльності (не є рекламою вказівки на місцезнаходження і режим роботи нотаріальної контори); залучати осіб, які звернулися до нотаріальної контори, шляхом зниження встановлених тарифів, а також недобросовісних обіцянок щодо режиму і порядку роботи нотаріальної контори.
Реклама щодо професійної діяльності нотаріуса може бути подана у вигляді візитної картки, в якій зазначаються прізвище, ім'я та по батькові нотаріуса, адреса нотаріальної контори, номери телефонів, факсу та електронна адреса.
Крім зазначеного, нотаріусом може надаватися така інформація: відомості про те, в яких навчальних закладах нотаріус навчався, про отриману ним освіту, де він підвищував кваліфікацію; про вчені та інші звання нотаріуса, нагороди, вчені праці, інші академічні заслуги і професійні досягнення нотаріуса; його членство в спілках, асоціаціях нотаріусів, участь у роботі їхніх органів; дані про тривалість стажу роботи нотаріусом; відомості про іноземні мови, якими володіє нотаріус.
Не може бути надана інформація, що стосується оціночних характеристик нотаріуса, відгуків інших осіб про роботу нотаріуса, порівнянь з іншими нотаріусами та їх критики.
З огляду на викладені обставини, відповідачем 22.05.2017 року прийнято Рішення, відповідно до змісту якого Комісія дійшла висновку, що позивачем допущено порушення Правил професійної етики, у зв'язку із чим та керуючись п. 4.13 Положення, висновок Комісії та долучені до нього матеріали передати на розгляд Ради НПУ для прийняття рішення щодо підготовки подання НПУ про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого на ім'я ОСОБА_1 на підставі п. 3 ч. 1 ст. 12 Закону України.
Суд не погоджується з такими висновками Комісії, враховуючи наступне.
Як вбачається із наданих суду доказів, позивачем 10.04.2017 року укладено Договір б/н з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5
Відповідно до умов договору ОСОБА_6 зобов'язувався надати позивачу послуги з розробки, виготовлення та розміщення поліграфічної продукції в строк до 20.04.2017 року.
Пунктом 2 Договору визначено, що виконавець зобов'язується самостійно розробити продукцію, при цьому погодити її якість, зміст та форму із замовником.
Відповідно до змісту позовної заяви, позивачем зазначено, що виконавцем Договору, не погоджено остаточний текст рекламних листівок та розміщено такі без згоди замовника.
Вказані обставини підтверджуються наявною в матеріалах справи копією Листа-вибачення від ФОП ОСОБА_5 від 21.04.2017 року, відповідно до змісту якого виконавцем рекламної продукції зазначено, що текст макету рекламної продукції розроблено на власний розсуд та не погоджувався із замовником. Крім того, повідомлено, що розміщені інформаційні листівки демонтують за рахунок виконавця послуг.
Зазначену інформацію надано до Комісії. Одна Комісією зазначені вище дані розцінено виключно як доказ порушення Правил професійної етики нотаріусів України.
Такі висновки Комісії є безпідставними, оскільки із наданих суду доказів вбачається, що зміст інформаційних листівок складено саме виконавцем послуг ФОП ОСОБА_5, з позивачем не погоджено та розміщено без його дозволу.
Аналогічні обставини також встановлено рішенням Баришівського районного суду Київської області у складі від 19.07.2017 у цивільній справі № 355/857/17 за позовом Приватного нотаріуса Баришівського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_1 до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 про розірвання договору та стягнення коштів.
Вказаним рішенням розірвано Договір від 10.0.4.17 року, укладений між позивачем та ФОП ОСОБА_5 присуджено до стягнення на користь позивача суму неустойки.
Відповідно інформації, розміщеної в ЄДРСР, рішення суду від 19.07.2017 у справі №355/857/17 набрало законної сили 30.07.2017.
Враховуючи наведені фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що розміщення неправомірної інформації у рекламних листівках відбулось не з вини позивача, а в силу недобросовісності виконавця послуг. Позивачем, із своєї сторони, вжито усіх можливих заходів, спрямованих на усунення розміщеної неправомірної інформації.
З огляду на викладе, суд не вбачає порушень професійної етики нотаріусів ОСОБА_1
Крім того, із змісту оскаржуваного рішення вбачається, що Комісією встановлено порушення позивачем пункту 4 статті 3 закону України «Про Нотаріат».
Вказаною нормою встановлено заборону нотаріусам здійснювати іншу діяльність окрім надання нотаріальних послуг.
Із змісту рішення вбачається, що позивачем всупереч вимог Закону здійснювалось адвокатська та підприємницька діяльність. До таких висновків Комісія прийшла з огляду на інформацію, розміщену у рекламних листівка.
Суд зазначає, що інформація, розміщена на рекламних листівках, не є доказом здійснення позивачем іншої, ніж нотаріальна, діяльності.
Натомість, позивачем в обґрунтування позову надано копію Довідки Ради адвокатів міста Києві від 17.05.2017 року № 146, відповідно до змісту якої рішення про видачу свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю ОСОБА_1 ніколи не приймалось.
Відповідно до змісту ч. 41 ст. 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Крім того, позивачем до матеріалів справи надано копію Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань № НОМЕР_1, відповідно до змісту якого, станом на 20.05.2017 року ОСОБА_1 не зареєстрований, як суб'єкт підприємницької діяльності чи керівник юридичної особи.
З аналізу наведених фактичних обставин справи вбачається, що оскаржуване рішення Комісії ґрунтується виключно на припущення та неперевіреній інформації, тому є необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
Крім того, суд зазначає наступне.
Відповідно до змісту оскаржуваного Рішення, Комісія вказує на повторність порушень професійної етики приватним нотаріусом ОСОБА_1, однак рішення не містить відомостей щодо інших порушень професійної етики позивачем, ніж ті, що стали предметом розгляду на засіданні Комісії 22.05.2017року.
Доказів, що позивач раніше притягувався до відповідальності за порушення правил професійної етики нотаріусів суду не надано.
Враховуючи наведе, Комісією здійснено хибні висновки щодо повторності порушень професійної етики позивачем.
Щодо заперечень Нотаріальної палати України, з приводу відсутності публічно-правового спору, суд зазначає наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачем оскаржується Рішення Комісії з питань Професійної етики нотаріусів Нотаріальної палати України про встановлення фактів неодноразового грубого порушення позивачем правил професійної етики нотаріусів та про передачу матеріалів на розгляд Ради Нотаріальної палати України для прийняття рішення щодо підготовки подання Нотаріальної палати України про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про нотаріат" до повноважень Нотаріальної палати України, крім іншого, належить контроль за дотриманням нотаріусами правил професійної етики та інші повноваження.
Відповідно до ст. 12 цього Закону свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути анульовано Міністерством юстиції України за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання Нотаріальної палати України, у разі неодноразового порушення нотаріусом професійної етики.
Отже, у контексті цієї справи виник спір із правовідносин, у яких Нотаріальна палата України реалізує надані їй повноваження щодо контролю за дотриманням нотаріусами правил професійної етики, що є делегованими державою владними повноваженнями.
З огляду на викладене, даний спір підпадає під ознаки публічно - правового, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Враховуючи наведені обставини справи, а також норми чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведені обставини позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 72-78, та 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати Рішення від 22.05.2017 року Комісії з питань Професійної етики нотаріусів Нотаріальної палати України про встановлення фактів неодноразового грубого порушення Приватним нотаріусом Баришівського районного округу Київської області ОСОБА_1 правил професійної етики нотаріусів та про передачу матеріалів на розгляд Ради Нотаріальної палати України для прийняття рішення щодо підготовки подання Нотаріальної палати України про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 2 93-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Клименчук