Постанова від 22.01.2018 по справі 759/10455/17

ун. № 759/10455/17

пр. № 2-а/759/60/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2018 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Миколаєць І.Ю., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про перерахунок пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 10.07.2017 року звернулась до суду з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про перерахунок пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просила зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням Закону України «Про індексацію доходів населення».

Ухвалою суду від 12 липня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху і надано строк для усунення недоліків .

14.08.2017 року позивач подала до суду на усунення недоліків уточнений адміністративний позов, в якому просила зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням Закону України «Про індексацію доходів населення» за період : березень 2014 року - червень 2017 року.

Ухвалою суду від 04.09.2017 року у відповідності з вимогами ст. 183-2 КАС України відкрито скорочене провадження у справі.

Представником відповідача у встановлений строк були подані заперечення в яких представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що пенсія позивача індексувалась за індексом споживчих цін, але оскільки позивач з заявою відповідного зразка (передбаченого Постановою №22-1) про призначення/перерахунок пенсії до Управління не зверталась, то позов є передчасним.

Одночасно з запереченнями представником відповідача подано клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з тим що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані суду докази вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Вивчивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд приходить до наступного.

Позивач перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві з липня 1999 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» як єдиною підставою грошових доходів населення визначено перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (до 01.01.2016 року) і 103 відсотка (після 01.01.2016 року).

Згідно ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів у тому числі пенсій. При цьому грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Відповідно до п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 р. № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Тому об'єктом індексації є пенсія, яку позивач отримує щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток (до 01.01.2016 року) і 103 відсотка (після 01.01.2016 року), у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року в справі № 21-390а13, від 17 лютого 2016 року в справі № 21-5368а15.

Аналізуючи вказані норми законодавства, суд приходить до висновку, що індексація грошових доходів населення здійснюється уповноваженим органом автоматично за наявності конкретного юридичного факту. Більше того, жодним нормативно-правовим актом не передбачена необхідність звертатись до органів із заявою про проведення індексації, тому доводи представника відповідача про те, що позивач не зверталась до Управління із заявою відповідного зразка про призначення/перерахунок пенсії (передбаченого Постановою №22-1) є безпідставними.

Як вбачається із доданих позивачем довідок за 2015-2017 роки, виданих відповідачем 30 червня 2017 року, остання саме з них дізналась про своє порушене право, а саме про відсутність проведеної індексації з березня 2014 року, а тому враховуючи, що жодним нормативно-правовим актом не передбачена необхідність звертатись до органів із заявою про проведення індексації, то позов не є передчасним, а в задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі слід відмовити, оскільки позов слід розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005 зазначено, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п.23 рішення).

У зв'язку з цим, Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Тому суд відхиляє доводи представник відповідача про проведення індексації в межах фінансових ресурсів бюджету Пенсійного фонду України.

Отже, оцінивши за правилами, встановленими ст. 90 КАС України, наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був автоматично здійснювати індексацію пенсії ОСОБА_1 , що свідчить про наявність порушень прав, свобод та інтересів позивача збоку відповідача, а тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 4, 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»ст. 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" , ст.ст. 241-247, 257, 293, 295 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про перерахунок пенсії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням Закону України «Про індексацію доходів населення» за період : березень 2014 року - червень 2017 року.

Стягнути з Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 судові витрати, що складаються із судового збору в сумі 640 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: