15 березня 2018 рокусправа № 808/2808/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Прокопчук Т.С.
судді: Шлай А.В. Мельника В.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року (суддя: Бойченко Ю.П) по адміністративній справі № 808/2808/17
за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 реєстраційних послуг Запорізької міської ради, Приватного нотаріуса ОСОБА_3, 3 особи Житлово - будівельного кооперативу «ОСОБА_4 - 2» про визнання рішення недійсним та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_1А 21.09.2017 року звернулася до суду з позовом до відповідачів ОСОБА_2 реєстраційних послуг Запорізької міської ради, Приватного нотаріуса ОСОБА_3В, 3 особи Житлово - будівельного кооперативу «ОСОБА_4 - 2» (далі - ЖБК «ОСОБА_4 - 2»), в якому з урахуванням уточнень від 11.10.2017 року просить:
визнати недійсною реєстрацію змін до установчих документів, здійснену приватним нотаріусом ОСОБА_3В 17.08.2017 року за №11031070019025523 відносно ЖБК «ОСОБА_4 - 2» в частині зміни керівника та зобов'язати ОСОБА_2 реєстраційних послуг Запорізької міської ради скасувати зазначений запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
зобов'язати ОСОБА_2 реєстраційних послуг Запорізької міської ради скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запис за №11031270020025523 від 27.09.2017 року щодо реєстрації припинення юридичної особи ЖБК «ОСОБА_4 - 2».
19.10.2017 року позивачем вдруге до суду першої інстанції, який в цей же день ним відкликаний, а 13.11.2017 року втретє подано уточнений адміністративний позов, який в цей же день ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду відхилено.
12.12.2017 року Запорізьким окружним адміністративним судом винесено постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити. Апеляційна скарга обґрунтована неправомірністю висновків суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог, наявності факту протиправності дій відповідачів в частині здійснення реєстраційних дій на підставі незаконних рішень загальних зборів членів ЖБК «ОСОБА_4 - 2», оформлених протоколами №16/08-17 від 16.08.2017 року та №24/17 від 24.09.2017 року.
В судове засідання апеляційного суду сторони не з'явилися, про день розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно ст.229 КАС України не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм права та правової оцінки обставин у справі, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 11.06.2009 року ЖБК «ОСОБА_4 - 2» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.41).
25.07.2012 року рішенням членів правління та ревізійної комісії ЖБК «ОСОБА_4 - 2», оформленого протоколом №38 ОСОБА_1А обрана головою правління, а починаючи з 16.08.2017 року відповідно до рішення загальних зборів членів ЖБК «ОСОБА_4 - 2», оформленого протоколом №16/08-17 від 16.08.2017 року позивача звільнено з даної посади та з 17.08.2017 року призначено на цю посаду ОСОБА_4, про що в цей же день приватним нотаріусом ОСОБА_3В до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесений запис за №11031070019025523 (а.с.23,45,84).
24.09.2017 року загальними зборами членів ЖБК «ОСОБА_4 - 2» прийняте рішення, оформлене протоколом №24/17, про реорганізацію шляхом перетворення ЖБК «ОСОБА_4 - 2» в Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку; призначення голови та членів ліквідаційної комісії; надання голові ліквідаційної комісії кооперативу ОСОБА_4 повноважень на проведення процедури перетворення, з правом передоручення цих повноважень третім особам; визначенням порядку та строків подання вимог кредиторів, про що 27.09.2017 року державним реєстратором ОСОБА_2 реєстраційних послуг Запорізької міської ради ОСОБА_5 внесений запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за №11031270020025523 (а.с.78,280).
Не погодившись з діями приватного нотаріусу ОСОБА_3В та ОСОБА_2 реєстраційних послуг Запорізької міської ради в частині здійснення реєстраційних дій відносно ЖБК «ОСОБА_4 - 2»,позивач звернулася до суду із позовом.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» № 755-ІV від 15.05.2003 року (далі - Закон № 755-ІV).
Пунктом 4,5 ч. 1 ст. 1, ч.1 ст. 5, ч.2 ст. 6, ч.4,9,19,20 ст. 17, ч.1 ст. 25, ч.1,4 ст. 28 Закону №755-ІV в редакції на час виникнення спірних правовідносин визначено, що державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Система органів державної реєстрації складається з Міністерства юстиції України та інших суб'єктів державної реєстрації. Державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації, нотаріус.
Державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема документів, що подаються заявником для державної реєстрації.
Для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються, зокрема такі документи: 1) заява; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; 3) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених ст. 36 цього Закону.
Для державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, прийнятого її учасниками або відповідним органом юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - відповідним державним органом, подаються такі документи: 1) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідного державного органу, про припинення юридичної особи; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, яким затверджено персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків (або відомості про серію та номер паспорта - для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), строк заявлення кредиторами своїх вимог, - у разі відсутності зазначених відомостей у рішенні учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - у рішенні відповідного державного органу, про припинення юридичної особи.
У разі подання документів, крім випадку, коли відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі, представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.
У разі участі представника засновника (учасника) юридичної особи у прийнятті рішення уповноваженим органом управління юридичної особи додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.
Підстави для відмови у державній реєстрації: 1) документи подано особою, яка не має на це повноважень; 2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії; 3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи; 4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку; 5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України; 6) документи суперечать статуту громадського формування; 7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи; 8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону; 9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані: раніше строку, встановленого цим Законом; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи, та/або є засновником третейського суду; в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання або поділу; щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій; щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів; щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та відсутній узгоджений план реорганізації юридичної особи; щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження; щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство.
Відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею, а також відмова у державній реєстрації (легалізації) професійної спілки, її організації або об'єднання не допускається.
Державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Викладене свідчить, що за умови подання визначених Законом № 755-ІV документів, відсутності в них недоліків та відсутності підстав, визначених ч.1 ст. 28 цього Закону, державний реєстратор зобов'язаний вчинити відповідні реєстраційні дії, шляхом внесення до Єдиного державного реєстру відповідних записів.
Із матеріалів справи вбачається, що 17.08.2017 року приватному нотаріусу ОСОБА_3В представником ЖБК «ОСОБА_4 - 2» ОСОБА_6 з метою здійснення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, в частині зміни відомостей про керівника юридичної особи надані наступні документи: 1) заява; 2) рішення уповноваженого органу про внесення змін; 3) квитанції про сплату адміністративного збору; 4) довіреність уповноваженої особи (а.с.272).
27.09.2017 року ОСОБА_2 реєстраційних послуг Запорізької міської ради представником ЖБК «ОСОБА_4 - 2» ОСОБА_6 з метою внесення до Єдиного державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації надано наступні документи: 1) рішення засновників (учасників) про припинення юридичної особи з інформацією відповідно до вимог пп.2 ч. 9 ст. 17 Закону № 755-ІV; 2) довіреність уповноваженої особи (а.с. 279).
Викладене свідчить про повноту поданих ЖБК «ОСОБА_4 - 2» документів відповідно до норм ч.4,9,19,20 ст. 17 Закону №755-ІV.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо безпідставності посилання позивача на незаконність рішень загальних зборів членів ЖБК «ОСОБА_4 - 2», оформлених протоколами №16/08-17 від 16.08.2017 року та №24/17 від 24.09.2017 року як на неправомірність вчинення відповідачами реєстраційних дій відносно даної юридичної особи, оскільки до компетенції державного реєстратора не відноситься перевірка відповідності поданих документів вимогам Конституції та законів України, зазначені обставини не стосується предмету доказування по даній справі, їх встановлення взагалі не належить до компетенції адміністративного суду та має досліджуватися в порядку цивільного судочинства.
Доказів наявності судових рішень про визнання неправомірними вищезазначених рішень ЖБК «ОСОБА_4 - 2» позивачем суду не надано.
Наявність інших підстав для відмови у державній реєстрації, передбачених ч. 1 ст. 28 Закону №755-ІV позивачем не доведена.
Викладене свідчить, що ОСОБА_2 реєстраційних послуг Запорізької міської ради та приватним нотаріусом ОСОБА_3 з дотриманням вимог Закону №755-ІУ внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань записи №11031070019025523 від 17.08.2017 року та №11031270020025523 від 27.09.2017 року, а отже підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Доводи апеляційної скарги зазначені обставини не спростовують.
Оскільки судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалене рішення з додержанням норм матеріального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року по адміністративній справі № 808/2808/17 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її складання в повному обсязі.
Повний текст постанови складений 20 березня 2018 року.
Головуючий суддя: Т.С. Прокопчук
Суддя: А.В. Шлай
Суддя: В.В. Мельник