Рішення від 07.03.2018 по справі 817/305/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2018 року м. РівнеСправа №817/305/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доВолодимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області

про зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - Володимирецьке ОУ ПФУ Рівненської області) про зобов'язання вчинення дій щодо перерахунку та виплати пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 03.01.2018.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 призначена та виплачується пенсія за віком відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". 03.01.2018 позивач звернулася до Володимирецького ОУ ПФУ Рівненської області із заявою про проведення перерахунку пенсії із збільшенням такої пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, що передбачено ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначає, що відповідач листом від 10.01.2018 відмовив у здійсненні такого перерахунку, вказавши що ОСОБА_1 вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством. Вважає протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії.

Ухвалою суду від 05.02.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), та встановлено відповідачу строк для подання суду відзиву.

Відповідач, Володимирецьке ОУ ПФУ Рівненської області, позов не визнав з підстав, викладених у відзиві, який обґрунтований тим, що вимоги позивача щодо здійснення перерахунку є безпідставними. Зазначає, що ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше не вище 85% заробітку. Водночас повідомляє, що позивачу проведений розрахунок та підвищення до пенсії за понаднормовий стаж відповідно до ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також вказує, що 11.10.2017 у відповідній частині набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII, згідно із пп.3 п. 2 розділу І норму ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доповнено словами і цифрами "у разі призначення пенсії на умовах частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Вважає, що підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні.

Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 4), що підтверджується копією посвідчення Серії В-І №428969, виданого 13.06.2013. Зі змісту вказано посвідчення слідує, що пред'явник посвідчення має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII), для осіб, які постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю (щільність забруднення ґрунту цезієм - 137 від 1 до 5 кі (км.кв.) (а.а.с.6-9).

Перебуваючи на обліку у Володимирецькому ОУ ПФУ Рівненської області, позивач отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2013 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону №796-XII, як постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Позивач повідомив, а відповідач у відзиві не заперечив, що доплата позивачу за понаднормовий стаж встановлена, виходячи із абз.2 ч.1 ст.28 Закону №1058-IV, яким встановлено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

03.01.2018 позивачем подано Володимирецькому ОУ ПФУ Рівненської області заяву про перерахунок пенсії із застосуванням пільги, встановленої ч.2 ст.56 Закону №796-XII, визначивши, що пенсія повинна бути збільшена на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище за 75% заробітку (а.с.10).

Володимирецьке ОУ ПФУ Рівненської області листом від 10.01.2018 №188/05-01 на звернення позивача від 03.01.2018 щодо перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону №796-XII повідомило, що розрахунок та підвищення до пенсії ОСОБА_1 за понаднормативний стаж проведено відповідно до статті 28 Закону №1058-IV (а.с.11). Таким чином, вказало, що підстав для перерахунку пенсії немає.

Не погоджуючись з такою бездіяльністю пенсійного органу, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV, який набрав чинності 01.01.2004, передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон №796-XII.

Згідно з ч.2 ст.27 Закону №1058-ІV, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Пунктом 13 Перехідних положень Закону №1058-ІV передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.

Тобто, цією нормою надано право особі обирати умови та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-ІV або спеціальним Законом №796-XII.

Відповідно до абз.2 ч.1 ст.28 Закону №1058-ІV (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії), за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Згідно зі ст.55 Закону №796-XII, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Також цією статтею передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Крім того, як встановлено ч.2 ст.56 Закону №796-XII, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .

Наявними матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 віднесена до 4 категорії громадян, які постійно працювали чи працюють, або проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю, і перебуває на обліку у Володимирецькому ОУ ПФУ Рівненської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV, із зниженням пенсійного віку згідно зі ст.55 Закону №796-XII.

З аналізу наведених норм законодавства встановлено, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені пільгові умови та порядок обчислення стажу роботи, який надає право для отримання пенсії (ст.55, ст.56 Закону №796-ХІІ).

Відтак, суд погоджується з твердженням позивача, що згідно з ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ вона має право на пенсію в повному розмірі як громадянка, віднесена до 4 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з подальшим обчисленням надбавки за понаднормовий стаж до пенсії 1% за кожний рік роботи понад установлений стаж 15 років, але не вище за 75% заробітку.

Оскільки позивач просила перерахувати її пенсію з урахуванням норм ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ, у відповідача були відсутні правові підстави керуватися нормами ст.28 Закону №1058-ІV без врахування пільг, встановлених Законом №796-ХІІ, при вирішенні питань обчислення розміру понаднормового стажу позивача.

Відтак, суд вважає протиправною бездіяльність відповідача, що виразилась у відмові провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен день роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку.

Разом з тим, оцінюючи обґрунтованість позовної вимоги ОСОБА_1 щодо відновлення її порушених відповідачем прав, свобод та інтересів починаючи з 03.01.2018 суд враховує, що відповідно до ст.44 Закону №1058-ІV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 4 статті 45 Закону №1058-ІV зазначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач звернулася до відповідача з відповідною заявою щодо врахування при обчисленні розміру пенсійної виплати пільги, передбаченої ч.2 ст.56 Закону №796-XII, 03.01.2018.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах при обчисленні розміру пенсійної виплати позивачу з урахуванням ч.2 ст.56 Закону №796-XII підлягає застосуванню саме частина 4 статті 45 Закону №1058-ІV, яка регламентує строки здійснення перерахунку пенсії при зверненні громадян із відповідними заявами.

Враховуючи, що позивач із відповідною заявою звернулася 03.01.2018, то її права, свободи та інтереси підлягають судовому захисту починаючи з 01.01.2018.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, відповідач не довів ті обставини, на яких ґрунтується його відзив, в той час як вимоги позивача підтверджені належними та допустимими доказами, що наявні у матеріалах справи.

Разом з тим, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 КАС України).

Згідно з ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Наслідком розв'язання публічно-правового спору по суті має бути захист порушеного суб'єктивного права позивача, а тому, перевіряючи дії (бездіяльність) суб'єкта владних повноважень відповідно до закріплених у ч.2 ст.2 КАС України критеріям, суд, врахувавши положення ч.2 ст.9 КАС України, вважає, що охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача порушені бездіяльністю Володимирецького ОУ ПФУ Рівненської області, яка полягає у відмові перерахувати пенсію ОСОБА_1К, із врахуванням пільг, встановлених ч.2 ст.56 Закону №796-XII. Відтак, належним способом відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів позивача є саме зобов'язання такого органу Пенсійного Фонду здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018.

Враховуючи положення ч.1 ст.139 КАС України, суд стягує на користь позивача понесені ним судові витрати, які підлягають відшкодуванню, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі її заяви від 03.01.2018 з урахуванням збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75% заробітку, визначеного частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Соборна, 28, смт.Володимирець, Рівненська область, 34300; ідентифікаційний код 40377142) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 34300; ідентифікаційний код НОМЕР_1) починаючи з 01.01.2018 із урахуванням збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75% заробітку, визначеного частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Стягнути із суб'єкта владних повноважень - Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Соборна, 28, смт.Володимирець, Рівненська область, 34300; ідентифікаційний код 21098569), за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 34300; ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704,80грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд (пп.15.5 п.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Щербаков В.В.