Рішення від 14.03.2018 по справі 808/4199/17

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

14 березня 2018 року 15 год 27 хв.Справа № 808/4199/17 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лазаренка М.С.,

за участю секретаря судового засідання Філоненко Ю.М.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3

до Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 06.12.2017 №0127451305.

В обґрунтування позову підприємство посилається на те, що висновки перевіряючих в акті перевірки про неправильне застосування позивачем, який перебуває на спрощеній системі оподаткування у господарській діяльності видів КВЕД є безпідставними.Вказує, що у перевіряючий період був зареєстрований як платник єдиного податку третьої групи, а отже не повинен був нараховувати та сплачувати військовий збір. Посилається на п.299.11 ПК України та вказує, що у контролюючого органу наявне право анулювати реєстрацію платника єдиного податку у випадку виявлених порушень, проте цього відповідачем зроблено не було. З огляду на таке, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягають скасуванню.

Ухвалою суду від 03.01.2018 позовну заяву ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення залишити без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою суду від 23.01.2018 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №808/4199/17 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення. Призначено підготовче судове засідання на 20 лютого 2018 року.

Ухвалою суду від 20.02.2018 закрито підготовче провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення. Призначено справу до судового розгляду по суті на 14 березня 2018 року.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позові.

Відповідач адміністративний позов не визнав, у відзиві на позовну заяву від 10.02.2018 вх. № 5501 вказав на те, що перевіркою встановлено порушення п. 164.1.3, п. 164.1 ст. 164, пп. 1.3 пункту 161 підрозділу 10 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-IV що призвело до заниження суми утриманого військового збору з суми чистого оподатковуваного доходу на загальну суму 122 352,61 грн. Вважає, що прийнявши оскаржувані податкові повідомлення-рішення, відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства та у межах наданих повноважень, просить у задоволені адміністративного позову відмовити повністю.

У судове засідання прибув представник відповідача та підтримав заперечення з підстав викладених вище. Просив суд відмовити у задоволенні позову.

Враховуючи норми ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства, у судовому засіданні 14.03.2018 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно встановивши обставини справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.

Згідно з вимогами п.п.20.1.4 п. 20.1 статті 20, п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78, ст.79 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями) та відповідно до наказу Головного управління ДФС у Запорізькій області від 25.10.2017 № 2898, проведена документальна невиїзна позапланова перевірка діяльності платника податків фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1), який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, номер запису в ЄДР 283795 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, дотримання вимог валютного та іншого законодавства за період з 12.08.2014 по 28.07.2016.

За наслідками перевірки податковим органом складено Акт перевірки №4693/08-01-13-05/НОМЕР_1 від 09.11.2017.

Перевіркою встановлено порушення позивачем, зокрема:

-п. 164.1.3 п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-IV що призвело до заниження суми утриманого військового збору з суми чистого оподатковуваного доходу на загальну суму 122 352,61 грн.

Не погодившись із висновками акту позивачем надано заперечення на акт перевірки № 4693/08-01-13-05/НОМЕР_1 від 09.11.2017.

У відповіді на заперечення ГУ ДФС у Запорізькій області вказало, що висновки акту перевірки є правомірними та відповідають вимогам чинного законодавства.

06.12.2017, на підставі Акту перевірки №4693/08-01-13-05/НОМЕР_1 від 09.11.2017, контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2 про збільшення ОСОБА_3 суми грошового зобов'язання за платежем військовий збір на суму 166 867,66 грн. з яких 122 352,61 за основним платежем та 44 515,05 грн. за штрафними санкціями.

Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням ОСОБА_3 звернувся з даним позовом до суду.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

З 01.01.2015 Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII, який набрав чинності з 01.01.2015 запроваджено військовий збір.

Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 ПКУ (підпункт 1.2 пункт 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України). Для резидента - це загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Згідно з п.п. 1.1-1.4 п. 16-1 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідно до п.п.163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Згідно з п.п. 164.1.3 п. 164.1 статті 164 Податкового кодексу України, загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.

У відповідності до п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Таким чином, фізичні особи-підприємці, крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір у розмірі 1,5 % чистого оподатковуваного доходу, відображають в річній податковій декларації та сплачують в терміни, передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період.

З матеріалів справи встановлено, що позивач у перевіряємий період здійснював господарську діяльність та перебував на спрощеній системі оподаткування як платник єдиного податку третьої групи, у зв'язку з чим, враховуючи вищевказані положення був звільнений від обов'язку нараховувати та сплачувати військовий збір.

Відповідно до п. 299.10 ст. 299 Податкового кодексу України, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: 1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву; 2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення; 3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу; 4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків.

Пунктом 299.11. статті 299 Податкового кодексу України, у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

Так, під час розгляду справи не було встановлено факту анулювання реєстрації платника єдиного податку ОСОБА_3 у перевіряємий період, рішення контролюючого органу про анулювання реєстрації платника єдиного податку до матеріалів справи не надано.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи те, що під час розгляду справи податковим органом не було доведено наявності у позивача у перевіряємий період обов'язку нараховувати та сплачувати військовий збір у відповідності до норм Податкового кодексу, оскільки ОСОБА_3 перебував на спрощеній системі оподаткування, доказів переходу на загальну систему оподаткування у перевіряємий період до матеріалів справи не надано, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є неправомірним та підлягає скасуванню.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на встановлені під час розгляду справи обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає за можливе їх задовольнити.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 (69118, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області від 06.12.2017 №0127451305.

Стягнути на користь ОСОБА_3 судовий збір в розмірі 1668,69 грн. (одна тисяча шістсот шістдесят вісім гривень 69 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 20.03.2018

Суддя М.С. Лазаренко