ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 49089 м. Дніпро, вул. АкадемікаЯнгеля, 4, (веб адресасторінки на офіційному веб -порталісудовоївладиУкраїни в мережіІнтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)
12 лютого 2018 року Справа № 804/2036/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Жукової Є.О.
за участі секретаря судового засідання Воробйовій П.В.
за участі:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Босфор» до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області з урахуванням уточненої позовної заяви від 21.12.2017 року про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровської області щодо оформлення ним за допомогою програмного забезпечення «Норматив+» Товариству з обмеженою відповідальністю «Босфор» витягу №164 від 02.02.2016р. з технічного документу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, -
24 березня 2017 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Босфор» до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог позивач просить визнати протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровської області щодо оформлення ним за допомогою програмного забезпечення «Норматив+» Товариству з обмеженою відповідальністю «Босфор» витягу №164 від 02.02.2016р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та скасувати його у повному обсязі.
Суддею Дніпропетровського окружного адміністративного суду Гончаровою І.А. ухвалою суду у справі №804/2036/17 від 27.03.2017р. вищевказаний позов залишено без розгляду.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2017р. ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.03.2017р. у справі №804/2036/17 скасовано та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Суддею Дніпропетровського окружного адміністративного суду Гончаровою І.А. ухвалою суду від 07.11.2017р. прийнято до провадження адміністративну справу №804/2036/17 та призначено справу до судового розгляду на 23.11.2017р.
Розпорядженням в.о. керівника апарату Дніпропетровського окружного адміністративного суду призначено повторний автоматизований розподіл справи №804/2036/17 у зв'язку із призначенням судді Гончарової І.А. на посаду судді Верховного Суду України.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.11.2017р. справу №804/2036/17 повторно розподілено судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Жуковій Є.О.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2017р. суддею Дніпропетровського окружного адміністративного суду Жуковою Є.О. було прийнято до провадження адміністративну справу №804/2036/17 та справа призначена до розгляду в судовому засіданні на 13.12.2017р. о 11:00год.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2017р. провадження у справі №804/2036/17 було зупинено за клопотання представника позивача для надання додаткових доказів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.12.2017р. провадження у справі №804/2036/17 було поновлено.
Також, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.12.2017р. розгляд справи №804/2036/17 призначено на 17.01.2018р. о 13:30год.
17.01.2018р. розгляд справи було відкладено на 31.01.2018р. на 11:00год.
31.01.2018р. розгляд справи було відкладено на 05.02.2018р. на 13:00год.
05.02.2018р. розгляд справи було відкладено на 12.02.2018р. на 15:40год.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення відповідача щодо оформлення останнім витягу №164 від 02.02.2016р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 11175 кв.м за адресою: мкр-н 5-й Зарічний, 61 а, м. Кривий Ріг за кадастровим номером 1211000000:04:223:0052 на підставі даних електронної програми «Норматив+» є протиправним, оскільки вказана програма не є самостійним регуляторним актом.
Представник позивача у судовому засіданні, призначеному на 12.02.2017р., підтримав пред'явлений адміністративний позов, посилаючись на обставини викладені у ньому.
Відповідач адміністративний позов не визнав та подав письмові заперечення на нього, в якому просив відмовити у задоволені позовних вимог.
В обґрунтування поданих заперечень зазначалося, що дії службових осіб відповідача стосовно підготовки та оформлення витягу за №164 від 02.02.2016р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 11175 кв.м за адресою: мкр-н 5-й Зарічний, 61 а, м. Кривий Ріг за кадастровим номером 1211000000:04:223:0052 вчинені з дотриманням вимог чинного законодавства та є законними.
В судовому засіданні судом було поставлено питання на розгляд щодо можливості переходу до розгляду справи по суті за доказами, які наявні у матеріалах справи.
Повноважений представник позивача та відповідача не заперечували щодо переходу до розгляду справи по суті.
Таким чином, враховуючи зазначене вище, суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду зазначеної справи по суті, застосувавши принцип процесуальної економії та у відповідності до ст.ст.192 - 211, 217, 224 - 228 КАС України безпосередньо 12.02.2018 року.
Представник відповідача заперечував щодо задоволення адміністративного позову, посилаючись на доводи викладені у запереченнях на нього.
Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про те, що даний адміністративний не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 02.02.2016р. Управлінням Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області (правонаступником якого є Головне управління Держгеокадастру Дніпропетровської області) при реалізації державної політики у сфері земельних відносин оформлено витяг №164 від 02.02.2016р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, щодо земельної ділянки площею 11175 кв.м., за адресою: мкр-н 5-й Зарічний, 61 а, м. Кривий Ріг з кадастровим номером №1211000000:04:223:0052, яку позивач використовує згідно з договором оренди земельної ділянки від 17.08.2011р., укладеного з Криворізькою міською радою.
Аналізуючи правовідносини між сторонами, які виникли суд приходить до наступного.
Видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це адміністративна послуга, яку надав Головне Управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (який є правонаступником Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області), через центр надання адміністративних послуг відповідно до вимог Закону України «Про адміністративні послуги», постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011 року №835 “Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг” та розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 року №523-р “Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг”.
Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, дорученнями Віце-премєр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, його першого заступника та заступників, наказами Держгеокадастру України, дорученнями Голови Держгеокадастру України та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, наказами Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, а також Положенням про Управління, затвердженого Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №22 від 03.03.2015 року (що діяло на час спірних правовідносин).
Відповідно до Положення Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області (правонаступником якого є Головне Управління Держгеокадастру у Дніпропетровської області) є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки.
Відповідно до пункту 289.1., пункту 289.2. статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Згідно зі статтею 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування.
Відповідно до статей 20, 23 Закону України «Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року №1378-IV за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Згідно з пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідніх рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Так, рішенням Криворізької міської ради №3728 від 24.06.2015 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3» (оприлюднено 25.06.2015 року), затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3, що містить:
1. середню (базову) вартість 1 кв.м. земель міста станом на 01.01.2014 року у розмірі 270,60 грн.;
1.2.результати по факторної оцінки при визначенні комплексного індексу цінності території;
1.3. визначення зонального коефіцієнта Км2 та грошової оцінки 1 кв.м. землі в межах економіко-планувальних зон;
1.4. грошову оцінку земель різного функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон;
1.5. опис меж економіко-планувальних зон міста ОСОБА_3;
1.6. нормативну грошову оцінку 1 га землі сільськогосподарського призначення в межах міста за агровиробничими групами ґрунтів.
Пунктом 2 встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до вимог чинного законодавства.
З вказаного слідує, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3, розроблена Державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «ДІПРОМІСТО» імені ОСОБА_4», була затверджена Рішенням Криворізької міської ради №3728 від 24.06.2015 року, що набуло чинності з 01.01.2016 року.
Рішення про затвердження цієї документації в силу положень статей 59 та 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є нормативно-правовим актом, обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, а також підприємствами, установами і організаціями.
Як зазначалось вище, відповідач відповідно до покладених на нього завдань не є розробником технічної документації з нормативної грошової оцінки, не затверджує таку документацію, а лише видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки.
У судовому засіданні було встановлено, що земельна ділянка за кадастровим номером №1211000000:04:223:0052 використовуються позивачем на умовах оренди визначених Договором оренди земельної ділянки від 17.08.2011р., укладеного з Криворізькою міською радою та зареєстрований у державному реєстрі 02.02.2012р. за №121100004000950 із цільовим призначенням земельної ділянки «житлової та громадської забудови для розташування першої черги ринкового комплексу».
Відповідно до частини 1 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Згідно з частиною 4 статті 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Кожна з категорій земель становить узагальнене, або основне, цільове призначення земельних ділянок. З цього випливає, що зміна цільового призначення та відповідно зміна категорії земельної ділянки потрібна, тільки коли має місце зміна способу використання земельної ділянки тобто - використання за іншим призначенням.
Отже, види цільового використання земельних ділянок, які передаються у власність або користування повинні узгоджуватись з цільовим призначенням (тобто категоріями за цільовим призначенням) даних земельних ділянок, що затверджується відповідними рішеннями уповноваженого суб'єкта владних повноважень, а використання земельних ділянок не за цільовим призначенням не допускається.
Відповідач в запереченнях на адміністративний позов та представник відповідача у судовому засіданні зазначали, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки у виданому позивачу витягу, сформована за допомогою спеціального програмного забезпечення, а саме: програми «Норматив +».
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, зазначена у Витязі, вирахувана програмою та є результатом перемноження середньої вартості земельної ділянки на коефіцієнти Км2, КмЗ, Кф, К(і) та на площу земельної ділянки (11175,00 кв. м.).
Так, середня вартість земельної ділянки розрахована у технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3 Державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «ДІПРОМІСТО» імені ОСОБА_4», затвердженій Рішенням Криворізької міської ради № 3728 від 24.06.2015 року та становить 270,60 грн./кв.м.
Коефіцієнти Км2 - 2,94 та КмЗ - 1,39 вирахувані програмним забезпеченням у автоматичному режимі, виходячи з особливостей економіко-планувальної зони Ж-24, визначеної програмним забезпеченням при введенні у відповідному полі програми кадастрового номеру земельної ділянки. При чому значення коефіцієнта Км2 відразу визначається програмним забезпеченням, виходячи з визначеної тим самим програмним забезпеченням економіко-планувальної зони земельної ділянки. Значення коефіцієнта КмЗ залежить від наявності чи відсутності інженерно-інфраструктурних факторів, що проходять чи не проходять через земельну ділянку, нормативно грошова оцінка якої визначається.
Наявність чи відсутність зазначених вище факторів, що проходять чи не проходять через земельну ділянку, відображається на графічній карті програми, яка, отримавши відповідні позначки навпроти кожного фактору (плюс чи мінус), вираховує значення коефіцієнта КмЗ.
Коефіцієнт Км2 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони).
Коефіцієнт КмЗ - локальний коефіцієнт, який враховує місцеположення земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони.
Коефіцієнт Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо). Значення коефіцієнту Кф залежить від зареєстрованого у встановленому чинним законодавством порядку виду діяльності, який провадить Позивач, та становить 2,5 - землі комерційного використання.
Значення коефіцієнтів, що характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф) та які вже містяться у програмі, визначені Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук№ 18/15/21/11 від 27.01.2006 року.
Коефіцієнт К(і) - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки. Його значення, а саме: 1,7898, вираховується та вноситься до Витягу програмним забезпеченням автоматично.
Коефіцієнт К(і), на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розраховується відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно та залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Так, коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять:
- у 2014 році- 1,249;
- у 2015 році- 1,433.
Враховуючи, що середня (базова) вартість 1 кв. м земель міста у розмірі 270,60 грн. була розрахована станом на 01.01.2014 року, коефіцієнт К(і) є добутком двох коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель, взятих за 2014 та 2015 роки, а саме: 1, 249 х 1,433 = 1,7898.
Таким чином, з огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач, керуючись чинним законодавством, в межах своїх повноважень, за допомогою програмного забезпечення «Норматив +» лише видає витяги із затвердженої та обов'язкової для застосування технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3, затвердженої Рішенням Криворізької міської ради № 3728 від 24.06.2015 року, та не має впливу на значення застосованих програмним забезпеченням коефіцієнтів та, як наслідок, на розмір. Враховуючи, що виданий відповідачем витяг відповідає всім вимогам чинного законодавства, відповідач жодним чином не порушував права позивача щодо сплати ним податку на земельну ділянку у порядку та розмірі, визначеному Податковим Кодексом України.
Відповідно до частини 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Босфор»(50081,Дніпропетровська обл., мкрн.5-й Зарічний, 61-а) до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області(49094, м.Дніпро, пр.О.Поля 2) з урахуванням уточненої позовної заяви від 21.12.2017 року про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровської області щодо оформлення ним за допомогою програмного забезпечення «Норматив +» Товариству з обмеженою відповідальністю "Босфор" витягу №164 від 02.02.2016 р. з технічного документу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 22 лютого 2018 року.
Суддя ОСОБА_5