Рішення від 12.03.2018 по справі 924/896/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"12" березня 2018 р.Справа № 924/896/16

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у колегіальному складі: Головуючий суддя Танасюк О.Є., суддя Виноградова В.В., суддя Муха М.Є., за участю секретаря судового засідання Ключки Н.М.

за позовом заступника військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі:

1) Міністерства оборони України м. Київ

2) квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький

за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:

1) Кабінет Міністрів України, м. Київ

2) Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький

до 1) виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області м. Хмельницький

2) Хмельницької міської ради м. Хмельницький

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача фізична особа-підприємець Гук Євгеній Вікторович

про - визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.05.2002р. №394 в частині надання дозволу приватному підприємцю Гуку В.Л. на будівництво крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширенням існуючого кафе в м. Хмельницькому по вул. Ціолковського, 19/1, площею 600 кв.м.;

- визнання незаконним та скасування рішення Хмельницької міської ради від 12.06.2013р. №32 в частині надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, площею 1022 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ;

- визнання незаконним та скасування рішення Хмельницької міської ради від 30.10.2013р. №53 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки у АДРЕСА_1 , площею 1022 кв.м.

Представники сторін:

від позивача-1: не з'явився

від позивача-2: Даньков А.Д. - представник за довіреністю №4865 від 03.10.2017 р.

від відповідача-1: Демчук Л.Г. - представник за довіреністю №02-15-1667 від 27.11.2015 р.

від відповідача-2: Демчук Л.Г. - представник за довіреністю №02-15-1683 від 27.11.2015 р.

від третьої особи - Кабінет Міністрів України: Луков А.В. - представник за довіреностями №13873/9.1/22-17 від 27.12.2017р.; №07.2-01/11/24 від 02.01.2018р.

від третьої особи - ФОП Гук Є.В: Гук Євген Вікторович

від третьої особи - Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області - Кравчук В.І. - представник за довіреністю від 04.01.2018р.

від прокуратури: Кучерук А.М. - прокурор військової прокуратури Хмельницького гарнізону

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі згідно з ч. 1 ст. 240 ГПК України.

Заступник військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі: 1) Міністерства оборони України м. Київ 2) квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький звернувся з позовом до суду в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.05.2002р. №394 в частині надання дозволу приватному підприємцю Гуку В.Л. на будівництво крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширенням існуючого кафе в АДРЕСА_1 , площею 600 кв.м.; визнати незаконним та скасувати рішення Хмельницької міської ради від 12.06.2013р. №32 в частині надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, площею 1022 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ; визнати незаконним та скасувати рішення Хмельницької міської ради від 30.10.2013р. №53 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки у АДРЕСА_1 , площею 1022 кв.м.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 16.09.2016р. порушено провадження у справі №924/896/16.

Ухвалою суду від 14.09.2017р. справу №924/896/16 прийнято до провадження колегією суддів у складі: Танасюк О.Є. - головуючий, судді Виноградова В.В., Заверуха С.В. Також даною ухвалою було призначено судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено ТОВ „Бюро судових будземекспертиз” судовому експерту Власюку Володимиру Володимировичу. Провадження у справі №924/896/16 зупинено до отримання результатів експертизи.

09.01.2018р. до суду надійшов висновок експерта №514/017 від 05.01.2018р. та матеріали справи.

Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 16.01.2018р. у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Заверухи С.В. справу призначено до розгляду у складі колегії суддів: Танасюк О.Є. - головуючий, судді Виноградова В.В., Муха М.Є.

Ухвалою суду від 16.01.2018р. справу прийнято до провадження колегією суддів, поновлено провадження та у зв'язку з набранням чинності Закону України від 03.10.2017р. № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" з 15.12.2017р., постановлено справу №924/896/16 розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого провадження.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що 02.12.2015р. військовою прокуратурою Хмельницького гарнізону, за повідомленням Хмельницького зонального відділу військової служби правопорядку про вчинене кримінальне правопорушення, внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42015240310000146, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України за фактом вчинення фізичною особою-підприємцем Гуком Є.В. самовільного зайняття земельної ділянки військового містечка № НОМЕР_1 площею 1022 кв.м., що розташована в АДРЕСА_1 .

Вказує, що відповідно до директиви Міністра оборони України №322/1/10 від 20.04.2005р. Хмельницькій Квартирно-експлуатаційній частині району, правонаступником якого є КЕВ м. Хмельницький згідно рішення Хмельницького РВК від 23.12.1975р. №277-В, було надано земельну ділянку на території військового містечка №24 (в складі земель оборони загальною площею 2487,6 га) в постійне користування для державних потреб, що підтверджується Державним актом на право користування землею від 23.12.1975р.

Повідомляє, що 24.04.2002р. рішенням начальника розквартирування військ і капітального будівництва Збройних Сил України №163/1/1/1528 надано дозвіл на передачу у комунальну власність земельної ділянки площею 200 кв.м., яка розташована на території військового містечка № НОМЕР_1 у АДРЕСА_1 . Актом прийому-передачі земельної ділянки №5 від 28.05.2002р. зазначена земельна ділянка прийнята відділом земельних ресурсів та земельних реформ виконавчого комітету Хмельницької міської ради.

Вказує, що при проведенні перевірки Хмельницьким зональним відділом Військової служби правопорядку виявлено факт надання дозволу приватному підприємцю Гуку Віктору Лукичу на будівництво крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширенням існуючого кафе на земельній ділянці площею 600 кв.м. у м. Хмельницький по вулиці Ціолковського, 19/1 рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.05.2002р. №394. Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №212 від 20.03.2006р. останньому надано дозвіл на реконструкцію крамниці змішаної торгівлі для розширення існуючого кафе за вищевказаною адресою.

Повідомляє, що на підставі договору дарування №4-3546 від 09.11.2007р. право власності на зазначені крамницю та кафе набув ОСОБА_1 .

Рішенням двадцять п'ятої сесії Хмельницької міської ради №32 від 12.06.2013р. ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, площею 1022 кв.м.

Прокурор зазначає, що 30.10.2013р. рішенням двадцять восьмої сесії Хмельницької міської ради №53 Гуку Є.В. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано в оренду земельну ділянку у АДРЕСА_1 , площею 1022 кв.м. (кадастровий номеї 6810100000:24:003:0036) для обслуговування крамниці по торгівлі змішаним товарами та розширене існуюче кафе, терміном на 10 років.

Наголошує, що у вищевказаних рішеннях зазначено, що цільовим використанням земель являється використання земельної ділянки для обслуговування крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширене існуюче кафе, а кодом класифікації видів цільового призначення земель визначено 03.07 - для будівництва і обслуговування будівель торгівлі.

Вказує, що 17.12.2013р. між Хмельницькою міською радою в особі міського голови Мельника С.І. та Гуком Є.В. укладено договір оренди землі №279-01-2013/3896472, відповідно до якого останньому передається земельна ділянка загальною площею 1022 кв.м. (кадастровий номер 6810100000:24:003:0036) терміном на 10 років. Зазначає, що 3 листопада 2015 року комісією КЕВ м. Хмельницький проведено обстеження земельної ділянки, з метою встановлення фактичного стану справ земель оборони військового містечка № НОМЕР_1 у АДРЕСА_1 , за результатами проведення якого складено Акт обстеження земельної ділянки, згідно якого дозвіл на відчуження земельної ділянки КЕВ м. Хмельницький не надавався та будівництво із Міністерством оборони України, як органом управління майном, не погоджувалось.

Таким чином прокурор стверджує, що Міністерство оборони України не надавало дозволу на вилучення частини земельної ділянки військового містечка № НОМЕР_1 площею 822 кв.м. з постійного користування КЕВ м. Хмельницький, у зв'язку з чим прокурор звертається до суду в особі Міністерства оборони України, як органу уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах для захисту інтересів КЕВ м. Хмельницький.

Прокурор в додаткових поясненнях від 13.10.2016р., від 26.10.2016р. вказує, що з прийняттям спірних рішень як виконавчого комітету Хмельницької міської ради так і Хмельницької міської ради, Міністерство оборони України було обмежено у прийнятті рішень по управлінню військовим майном, а саме: частиною земельної ділянки військового містечка №24 Хмельницького гарнізону, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначає, що відповідно до директиви Міністра оборони України №322/1/10 від 20.04.05р. Хмельницькій Квартирно-експлуатаційній частині району, правонаступниками якого є КЕВ м. Хмельницькій, згідно рішення Хмельницького РВК від 23.12.1975р. №277-В було надано земельну ділянку на території військового містечка № НОМЕР_1 в постійне користування для державних потреб, що підтверджується Державним актом на право користування землею від 23 грудня 1975 року. Зазначає, що спірна земельна ділянка загальною площею 1022 м.кв. входить у вищезазначені землі та на даний час не може використовуватись законним користувачем КЕВ м.Хмельницький, оскільки незаконно вибула на підставі прийняття оспорюваних рішень.

Прокурор в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав.

Представник позивача-1- Міністерство оборони України у поясненнях від 26.10.2016р. позовні вимоги підтримав. Повідомляє, що в січні 2007р. Кабінет Міністрів України надіслав до Міністерства оборони, Держкомзему, Фонду державного майна, Міністерства економіки, Міністерства фінансів лист, яким зупинив операції з реалізації та передачі земель оборони (у тому числі під об'єктами нерухомості). Наголошує, що згоди на припинення права користування на спірну земельну ділянку, яка була надана ФОП Гуку Є.В. загальною площею 1022 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та входить до складу земель оборони, згідно державного акту на право постійного користування землею 1975 року, Міністерство оборони України не надавало. Позивач-1 вважає, що оспорюваними рішеннями, Хмельницька міська рада розпорядилася землями оборони без належної правової підстави з перевищенням компетенції, що являється підставою для визнання їх незаконними та скасування.

Представник позивача-2 - квартирно-експлуатаційного відділу у письмових поясненнях від 17.10.2016р. та 26.10.2016р. №4049 позовні вимоги підтримує та просить задоволити позов військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в повному обсязі. Позивач зазначає, що оспорювані рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради та рішення Хмельницької міської ради стосовно передачі в оренду земельної ділянки ОСОБА_1 повністю суперечать чинному законодавству України та посягають на законні права та інтереси користувача земельних ділянок військового містечка № НОМЕР_1 , а саме КЕВ м.Хмельницький.

Представник відповідача-1 - виконавчого комітету Хмельницької міської ради у письмовому відзиві від 09.02.2018р. №02-14-224 проти позову заперечує. Звертає увагу, що державний акт не був зареєстрований в установленому на той час порядку, про що свідчить відсутність запису на останній сторінці акту; державний акт не містить жодних координат прив'язки земельної ділянки до місцевості; в акті не зазначена адреса земельної ділянки; не зазначено, що земельна ділянка від А до Б і від В до Г межує з землями м. Хмельницького; спірна земельна ділянка відноситься до земель житлової і громадської забудови. Таким чином, відповідач-1 вказує, що державний акт не може бути належним доказом, у зв'язку з чим неможливо співвставити розташування земельної ділянки по АДРЕСА_1 по відношенню до земельної ділянки, яка нанесена на плані державного акту на праві постійного користування, оскільки вона є не ідентифікованою.

Зазначає, що відповідно до ст. 20 Закону України „Про Держаний земельний кадастр” внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим. Однак на сьогодні будь-які відомості про земельну ділянку загальною площею 2487,6 га, яка передана Хмельницькій КЕЧ згідно державного акту на право користування землею від 23.12.1975 р. до державного земельного кадастру не вносилися. Кадастрові номера не присвоювалися.

Звертає увагу на те, що до внесення змін в ст. 77 Земельного кодексу України 06.09.2012р. частина 2 вказаної статті передбачала, що землі оборони можуть перебувати у державній та комунальній власності.

Відповідач-1 наголошує, що позивачами пропущено строк позовної давності для звернення до суду. Вказує, що з боку керівництва КЕВ району вчинялися дії, які підтверджували правомірність і погоджували будівництво, а також підтверджують той факт, що позивачам ще з 2002р. було відомо про факт забудови земельної ділянки, про що свідчить те, що начальником КЕЧ м. Хмельницький погоджувалися проект відведення земельної ділянки з суміжними землекористувачами та власниками земельних ділянок, технічні умови на підключення по торгівлі змішаними товарами по вул. Ціолковського, 19/1 до водонапірних мереж Хмельницької КЕЧ району від 18.06.2002р. №658, технічні умови на електропостачання крамниці по торгівлі товарами вул. Ціолковського, 19/1 від 18.06.2002р. №657.

Відповідач-1 вказує, що спірне рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.05.2002р. №394 на сьогоднішній день вже втратило чинність і юридичну значимість, так як воно реалізоване і на нерухоме майно оформлене право власності.

Також зазначає, що рішення Хмельницької міської ради від 12.06.2013р. №32 та від 30.10.2013р. №53 є актами ненормативного характеру, які вичерпали свою дію внаслідок їх виконання. Скасування таких актів не породжує наслідків, оскільки захист порушеного права у разі набуття права користування на земельну ділянку або укладання договору оренди має вирішуватися за нормами цивільного законодавства шляхом оскарження правовстановлюючих документів щодо права користування земельною ділянкою. Скасування вказаних рішень не породжує наслідків для позивачів у справі.

З приводу висновку експертизи №514/017, то відповідач-1 вважає, що до даного висновку слід відноситися критично, оскільки державний акт, який досліджувався експертом не зареєстрований, межі земельної ділянки не винесені на місцевості і відповідно відомості про координати точок поворотних кутів не внесені до Державного земельного кадастру.

Представник відповідача-2, Хмельницької міської ради в судовому засіданні та письмових відзивах від 17.10.2016р. №02-15-3053, від 10.11.2016р. №02-15-3053, від 01.02.2018р. №02-14-226 проти позову заперечує. Зазначає, що державний акт не може бути належним доказом, оскільки неможливо співвставити розташування земельної ділянки по вул. Ціолковського, 19/1 по відношенню до земельної ділянки, яка нанесена на плані державного акту на праві постійного користування, оскільки вона є не ідентифікованою.

Наголошує, що на сьогодні будь-які відомості про земельну ділянку загальною площею 2487,6 га, яка передана Хмельницькій КЕЧ згідно державного акту на право користування землею від 23.12.1975р. до державного земельного кадастру не вносилися. Кадастрові номера не присвоювалися.

Також зазначає, що згідно Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010р, №376 при поданні позову до суду КЕВ м. Хмельницький повинен був провести відновлення меж земельної ділянки, чого зроблено не було.

Відповідач звертає увагу, що на спірних земельних ділянках відсутня жодна постійна діяльність військових частин, установ, військово-навчальних закладів, як це визначено ч. 1 ст. 77 ЗК України.

Повідомляє, що рішенням дев'ятнадцятої сесії №4 від 06.08.2008р. було затверджено генеральний план міста Хмельницького. При цьому, Хмельницькою міською радою проводилися громадські слухання щодо прийняття генерального плану міста, про що свідчать повідомлення в газеті Хмельницької міської ради „Проскурів” від 22.11.2007р. №94-95 та від 06.12.2007р. №98-99, а також протокол громадських слухань розробки генерального плану м. Хмельницького від 27.11.2007р. Відповідач посилаючись на те, що прийняття генерального плану м. Хмельницького широко висвітлювалося серед громадськості місті, стверджує, що позивач мав всі можливості внести свої заперечення чи уточнення в нього. Таким чином вважає, що позивачем при поданні позову пропущено строк позовної давності, встановлений ст. 257 ЦК України.

Наголошує, що згідно витягу з бази даних автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру від 26.09.№1171 за КЕВ району відсутні зареєстровані земельні ділянки, а згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 04.11.2015р. №18-22-777.42-13418/23-15 будь-які відомості щодо реєстрації земельної ділянки, яка зазначена в державному акті виданого 1975р. у Державному земельному кадастрі відсутні.

Відповідач-2 вказує, що спірне рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.05.2002р. №394 на сьогоднішній день вже втратило чинність і юридичну значимість, так як воно реалізоване і на нерухоме майно оформлене право власності.

Також зазначає, що рішення Хмельницької міської ради від 12.06.2013р. №32 та від 30.10.2013р. №53 є актами ненормативного характеру, які вичерпали свою дію внаслідок їх виконання. Скасування таких актів не породжує наслідків, оскільки захист порушеного права у разі набуття права користування на земельну ділянку або укладання договору оренди має вирішуватися за нормами цивільного законодавства шляхом оскарження правовстановлюючих документів щодо права користування земельною ділянкою. Скасування вказаних рішень не породжує наслідків для позивачів у справі.

Щодо висновку експертизи №514/017, то відповідач-2 вважає, що до даного висновку слід відноситися критично, оскільки державний акт, який досліджувався експертом не зареєстрований, межі земельної ділянки не винесені на місцевості і відповідно відомості про координати точок поворотних кутів не внесені до Державного земельного кадастру.

Враховуючи викладене, просить в позові відмовити.

Також відповідачем-2 подано заяву про сплив позовної давності від 17.10.2016р. №02-15-3053. Звертає увагу, що позивачам ще з 2002р. було відомо про факт забудови земельної ділянки, про що свідчить те, що начальником КЕЧ м. Хмельницький погоджувалися проект відведення земельної ділянки з суміжними землекористувачами та власниками земельних ділянок, технічні умови на підключення по торгівлі змішаними товарами по вул. Ціолковського, 19/1 до водонапірних мереж Хмельницької КЕЧ району від 18.06.2002р. №658, технічні умови на електропостачання крамниці по торгівлі товарами вул. Ціолковського, 19/1 від 18.06.2002р. №657. Крім того, проект рішення міської ради від 12.06.2013р. №32 був відповідно до Закону України „Про доступ до публічної документації” оприлюднений на сайті Хмельницької міської ради. Проте, на той час жодних заперечень від КЕВ м. Хмельницького з приводу приналежності чи категорії земель не надходило.

Третя особа - Кабінет Міністрів України у письмовому поясненні від 14.12.2016р. позовні вимоги підтримує. Зазначає, що згідно норм чинного законодавства України, компетенція щодо прийняття будь-яких рішень щодо розпорядження спірною земельною ділянкою належить виключно Кабінету Міністрів України.

Вказує, що постанови чи розпорядження Кабінету Міністрів України з приводу передачі даної земельної ділянки Збройних Сил України до земель комунальної власності Хмельницької міської ради не приймалися, тому відповідач не мав права розпоряджатися чи приймати будь-які рішення відносно спірної земельної ділянки.

Вважає, що у разі встановлення фактів того, що земельна ділянка площею 1022 кв.м., яка знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Ціолковського, 19/1 перебувала у постійному користуванні в Збройних Силах України згідно державного акту на право постійного користування землею, позовні вимог підлягають задоволенню.

Третя особа - ОСОБА_1 у заяві від 26.10.2016р. проти позову заперечує. Стверджує, що ним правомірно здійснено набуття у користування земельної ділянки по вул. Ціолковського, 19/1 площею 1022 кв.м. Зазначає, що акт на право постійного користування землею лише доводить наявність у позивача-2 земельної ділянки на праві користування, але жодної прив'язки до місцевості встановити неможливо. Вказує, що наявні у справі документи підтверджують той факт, що позивачу - КЕВ м. Хмельницький було відомо, що на території земельної ділянки за адресою по вул. Ціолковського, 19/1 ведеться будівництво не житлових приміщень, оскільки технічні умови на водопостачання та водовідведення, електропостачання неодноразово погоджувалися посадовими особами КЕВ м. Хмельницький. При цьому, звертає увагу на пропуск позивачами строку позовної давності та просить в позові відмовити.

У письмовому поясненні від 13.02.2018р. ОСОБА_1 вважає, що висновок експертизи не відповідає дійсності, оскільки проведена з порушенням норм чинного законодавства. Звертає увагу, що згідно державного акта на право постійного користування немає прив'язки до місцевості, визначити координати неможливо, межові знаки не збережені.

Наголошує, що відповідно до вимог ст. 107 ЗК України основою для відновлення є дані земельно-кадастрової документації. Зазначає, що земельно-кадастрова документація на земельну ділянку площею 2487,6 га надану Хмельницькій КЕЧі у постійне користування не досліджувалася. Позивач не відновлював межі земельної ділянки в натурі на місцевості та не закріплював їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою технічною документацією. Вважає, що належних, достатніх та достовірних доказів того, що земельні ділянки, які перебувають у користуванні ОСОБА_1 та користуванні відповідача накладаються не існує.

Також звертає увагу, що позивач не надав суду заяви про поновлення строку позовної давності з наведеними у ній поважними причинами такого пропуску та доказами наявності таких причин.

У письмовому поясненні від 13.02.2018р. ОСОБА_1 вважає, що висновок експертизи не відповідає дійсності, експертиза проведена з порушенням норм законодавства, а тому її слід сприймати критично. Зазначає, що відповідно до вимог ст. 107 ЗК України основою для відновлення меж є дані земельно-кадастрової документації. Однак земельно-кадастрова документація на земельну ділянку площею 2487,6 га надана Хмельницькій КЕЧі у постійне користування не досліджувалася. Позивач не відновлював межі земельної ділянки в натурі на місцевості та не закріплював їх достроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою технічною документацією. Таким чином вважає, що відсутні докази накладення земельних ділянок, які перебувають у користуванні ОСОБА_1 .

Третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у письмовому поясненні від 02.02.2018р. звертає увагу, що земельні ділянки, надані у постійне користування з земель державної та комунальної власності можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів АРК та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбаченому Земельним кодексом України. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів АРК, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень. Зазначає, що на адресу Головного управління не надійшов письмовий відзив на позов та письмові пояснення учасників справи.

Дослідивши фактичні обставини справи, зміст спірних правовідносин, надані по справі докази та пояснення, судом встановлено та приймається до уваги таке:

23.12.1975р. виконавчим комітетом Хмельницької районної ради депутатів трудящих прийнято рішення №277-в „Про затвердження акту на право користування землею Хмельницької КЕЧі району ПрикВО Хмельницької області”.

Згідно акту на право користування землею від 23.12.1975р. виданого виконавчим комітетом Хмельницької районної ради депутатів трудящих, Хмельницькій КЕЧі району надано в постійне користування 2487,6 га. В акті зазначено, що відведені землі повинні використовуватися суворо за призначенням. Передача землі іншому землекористувачеві може проводитися лише в установленому законом порядку.

Як вбачається із витягу з Директиви Міністра оборони України від 10.01.2005р. №Д-322/1/010 вирішено переформувати Хмельницьку квартирно-експлуатаційну частину району (м. Хмельницький) у квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький з підпорядкуванням начальнику Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління (ідентифікаційний код 07928461).

Відповідно до Положення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький, затвердженого начальником Західного територіального КЕУ 02.07.2013р. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький є державною установою, яка заснована на базі Хмельницької квартирно-експлуатаційної частини району згідно директиви Міністра оборони України № 322/1/10 від 20.04.2005р. та створена Міністерством оборони України (засновником) і підпорядкована Західному Територіальному квартирно-експлуатаційному управлінню. Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький є правонаступником Хмельницької КЕЧ району.

Пунктом 4.5. Положення передбачено, що установа (КЕВ м. Хмельницький) користується закріпленою за нею землею, а також іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства.

Із витягу з книги обліку земельних ділянок КЕВ м. Хмельницький вбачається, що на обліку КЕВ м. Хмельницький перебуває земельна ділянка площею 69,42 га у військовому містечку № НОМЕР_1 , що знаходиться у м. Хмельницькому, мікрорайон Раково на підставі рішення Хмельницького РВК №277-в від 23.12.1975р.

В індивідуальній картці №171 від 28.12.2008р. обліку земельної ділянки (форма 403) зазначено, що Хмельницькій КЕЧ району на підставі рішення Хмельницького РВК №277-в від 23.12.1975р. та державного акта від 23.12.1975р. передано в користування для постійної діяльності земельну ділянку площею 69,4200 га у військовому містечку № НОМЕР_1 м. Хмельницькому, мікрорайон Раково.

Згідно відомості наявності та використання земельних ділянок від 12.01.2016р. (витяг з форми 405 А) у КЕВ м. Хмельницький станом на 01.01.2016р. перебуває на праві користування земельна ділянка площею 69,4200 га у військовому містечку № НОМЕР_1 на підставі рішення Хмельницького РВК №277-в від 23.12.1975р. та державного акта від 23.12.1975р., виданого Хмельницькій КЕЧ району.

На підставі договору купівлі-продажу приміщення від 10.10.2001р. ОСОБА_2 придбав приміщення пивного бару загальною площею 120,8 кв.м., яке знаходиться в АДРЕСА_1 . Даний договір посвідчений приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Гридіним С.О. 10.10.2001р. та зареєстрований в реєстрі за №5558.

14.03.2002р. виконавчим комітетом Хмельницької міської ради прийнято рішення №208 „Про внесення на розгляд сесії міської ради пропозиції про попереднє погодження місця розташування об'єктів на землях комунальної власності”, зокрема приватному підприємцю Гуку Віктору Лукичу під будівництво крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширенням існуючого кафе по АДРЕСА_1 , земельної ділянки площею 0,06 га.

В листі від 24.04.2002р. №163/1/1/1528 Головне управління розквартирування військ і капітального будівництва Міністерства оборони України не заперечувало щодо передачі місцевим органам влади земельної ділянки площею 0,02 га, яка розташована на території військового містечка № НОМЕР_1 у м. Хмельницький по вул. Ціолковського, оскільки вказану земельну ділянку не планувалося використовувати для потреб Збройних Сил України.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 16.05.2002р. №28 приватному підприємцю Гуку Віктору Лукичу погоджено місце розташування на земельній ділянці площею 0,06 га під будівництво крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширенням існуючого кафе по АДРЕСА_1 .

Згідно рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.05.2002р. №394 приватному підприємцю Гуку Віктору Лукичу надано дозвіл на будівництво крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширенням існуючого кафе на земельній ділянці площею 0,06 га у АДРЕСА_1 згідно з архітектурно-планувальним завданням, технічними умовами відповідних організацій та укладенням угоди з Департаментом житлово-комунального господарства.

На підставі акту прийому-передачі земельної ділянки №5 від 28.05.2002р. земельна ділянка площею 0,02 га, яка розташована на території військового містечка № НОМЕР_1 у м. Хмельницький по вул. Ціолковського передана Хмельницькою КЕЧ району та прийнята відділом земельних ресурсів та земельних реформ виконавчого комітету Хмельницької міської ради.

Як вбачається з акту вибору земельної ділянки для будівництва, обстеживши на місці земельну ділянку, розташовану по вул. Ціолковського, 19/1 та необхідні матеріали, комісія визнала її придатною для будівництва крамниці по торгівлі змішаними товарами та центру відпочинку і розваги для молоді. Вказиний акт погоджений начальником КЕЧ Сокольвак Ю.І.

18.06.2002р. за №657 та за №658 приватному підприємцю Гуку В.Л. погоджено технічні умови на електропостачання крамниці по торгівлі змішаними товарами по вул. Ціолковського, 19/1 та на підключення до водопровідних мереж Хмельницької КЕЧ району.

Рішенням одинадцятої сесії Хмельницької міської ради від 21.05.2003р. №44 приватному підприємцю Гуку Віктору Лукичу надано в короткострокову оренду земельну ділянку по АДРЕСА_1 площею 802 кв.м. для будівництва крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширенням існуючого кафе. Вказано категорію земель: житлова та громадська забудова.

Проект відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 802 кв.м. погоджений в тому числі і начальником КЕЧ району Ю.І.Сокольвак.

20.05.2004р. Державною технічною комісією складено акт про прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію. Комісією встановлено, що крамниця по торгівлі змішаними товарами та розширення існуючого кафе збудовано згідно з дозволом на виконання будівельно-монтажних робіт, виданим Хмельницькою інспекцією „Держархбудконтролю” від 18.06.2003р. №34. Об'єкт має показники: загальна площа - 510,4 кв.м., в т.ч. крамниця - 237,1 кв.м., кафе - 273,3 кв.м.

Згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 27.05.2004р. складеного держаним інспектором по використанню і охороні земель зазначено, що земельна ділянка використовується за призначенням. Порушень земельного законодавства не виявлено.

08.07.2004р. виконавчим комітетом Хмельницької міської ради прийнято рішення №452-В „Про оформлення права власності на крамницю по торгівлі змішаними товарами та розширене існуюче кафе загальною площею 510,4 кв.м., в т.ч. крамниця - 237,1 кв.м., кафе - 273,3 кв.м. по вул. Ціолковського, 19/1 за приватним підприємцем Гуком Віктором Лукичем.

13.07.2004р. управлінням житлово-комунального господарства Гуку Віктору Лукичу видано свідоцтво про право власності на вищезазначене нерухоме майно.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 20.03.2006р. №212 ОСОБА_2 надано дозвіл на реконструкцію крамниці змішаної торгівлі по АДРЕСА_1 для розширення існуючого кафе.

В червні 2006р. начальником КЕВ м. Хмельницький та начальником РЕМ-21 приватному підприємцю Гуку В.Л. погоджено технічні умови на електропостачання крамниці змішаної торгівлі, яка конструюється для розширення існуючого кафе та технічні умови на підключення до мереж водопостачання і каналізації кафе „Пелікан” по вул. Ціолковського, 19/1.

09.11.2007р. між ОСОБА_2 (дарувальник) та ОСОБА_1 (обдаровуваний) укладено договір дарування №4-3546, на підставі якого ОСОБА_1 набув право власності на крамницю по торгівлі змішаними товарами та розширене існуюче кафе загальною площею 510,4 кв.м., в т.ч. крамниця площею 237,1 кв.м. та кафе площею 273,3 кв.м., що знаходиться в АДРЕСА_1 . Даний договір посвідчений державним нотаріусом Першої Хмельницької Державної нотаріальної контори та зареєстрований в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно 12.12.2007р.

12.12.2007р. Хмельницьким бюро технічної інвентаризації ОСОБА_1 видано свідоцтво про право власності на вищезазначене нерухоме майно.

Рішенням двадцять п'ятої сесії Хмельницької міської ради №32 від 12.06.2013р. ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, площею 1022 кв.м.

30.10.2013р. рішенням двадцять восьмої сесії Хмельницької міської ради №53 ОСОБА_1 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано в оренду земельну ділянку у АДРЕСА_1 , площею 1022 кв.м. (кадастровий номер 6810100000:24:003:0036) для обслуговування крамниці по торгівлі змішаним товарами та розширене існуюче кафе, терміном на 10 років. Вказано, що дана земельна ділянка відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови.

17.12.2013р. між Хмельницькою міською радо (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди землі №279-01-2013/3896472, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови, що знаходиться в АДРЕСА_1 загальною площею 1022 кв.м. (кадастровий номер 6810100000:24:003:0036) терміном на 10 років.

Вказана земельна ділянка передана на підставі акту приймання-передачі земельної ділянки від 17.12.2013р.

21.03.2014р. за №36/ВГП-25.1.04 управлінням архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради Гуку Євгену Вікторовичу видано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, що знаходиться в АДРЕСА_1 , площею 0,1022 га, з метою реконструкції крамниці по торгівлі змішаними товарами під швейний цех з добудовою допоміжних та складських приміщень.

13.06.2014р. Інспекцією ДАБК у Хмельницькій області Гуку Євгену Вікторовичу затверджено декларацію про початок виконання будівельних робіт по реконструкції крамниці по торгівлі змішаними товарами під швейний цех з добудовою допоміжних та складських приміщень.

28.10.2015р. ФОП ОСОБА_1 звернувся із заявою до начальника КЕВ м. Хмельницький, в якій просив погодити схему огородження будівельного майданчика (влаштування паркану) по вул. Ціолковського, 19/1 „реконструкція крамниці по торгівлі змішаними товарами під швейний цех з добудовою допоміжних та складських приміщень”, що відбуватиметься на земельній ділянці, переданій в користування згідно договору оренди землі №279-01-2013/3896472 від 18.09.2013р., загальною площею 1022 кв.м. (кадастровий номер 6810100000:24:003:0036), а також відповідно до декларації на початок виконання будівельних робіт №36 від 21.03.2014р.

03.11.2015р. КЕВ м. Хмельницький повідомив Гука Є.В., що зазначена земельна ділянка на якій планується реконструкція крамниці по торгівлі змішаними товарами під швейний цех з добудовою допоміжних та складських приміщень являється землями оборони.

На підставі Наказу Міністра оборони України №348 від 14.07.2008р., з метою з'ясування обставин щодо використання земель у військовому містечку № НОМЕР_1 , комісією КЕВ м. Хмельницький 03.11.2015р. було проведено обстеження земельної ділянки у АДРЕСА_1 , за результатами якого складено акт обстеження від 03.11.2012р. Комісією зроблено висновок, що дозвіл на відчуження земельної ділянки площею 0,0822 га військового містечка № НОМЕР_1 КЕВ м. Хмельницький не надавався, з чого випливає незаконне рішення Хмельницької міської ради про надання земельної ділянки в оренду та реєстрація договору оренди. Зазначено, що будівництво крамниці по торгівлі змішаними товарами не погоджено з Міноборони на площу 1022 кв.м.

17.11.2015р. начальником служби (теплової) теплового господарства Хмельницького гарнізону складено рапорт на ім'я начальника КЕВ м. Хмельницький, в якому повідомлено, що з 09.11.2015р. на території військового містечка № НОМЕР_1 по вул. Ціолковського, 19 в м. Хмельницькому проводиться будівництво власником закладу „Пелікан”, в результаті якого без відповідного дозволу та погодження проведено зміну (демонтаж та встановлення без дотримання відповідних вимог) теплової мережі гарячого водопостачання, яка знаходиться на балансові належності (експлуатаційної відповідальності) в КЕВ м. Хмельницький. У зв'язку із зазначеним, порушені умови та вимоги забезпечення мешканців гуртожитку послугами з гарячого водопостачання.

18.11.2015р. КЕВ м. Хмельницький звернувся до військового прокурора Хмельницького гарнізону з листом, в якому повідомив що з 09.11.2015р. на території військового містечка по вул. Ціолковського, 19 в м. Хмельницькому проводиться самовільне будівництво власником закладу „Пелікан”. Земля, на якій проводиться будівництво відноситься до земель оборони. В листі зазначено, що в результаті підготовки та в процесі самих будівельних робіт, без відповідного на те дозволу чи погодження з КЕВ м. Хмельницький, було проведено зміну (демонтаж та встановлення без дотримання відповідних вимог) теплової мережі гарячого водопостачання, яка знаходиться на балансовій належності (експлуатаційній відповідальності) у КЕВ м. Хмельницький. У зв'язку з вищезазначеним, порушені умови та вимоги забезпечення мешканців гуртожитку послугами гарячого водопостачання.

В листі від 24.11.2015р. за №1/2382 Хмельницький зональний відділ військової служби правопорядку повідомив військову прокуратуру Хмельницького гарнізону про наявність в діях невстановлених осіб Хмельницької міської ради ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України та наявність в діях ОСОБА_1 ознак кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 197-1 КК України.

02.12.2015р. військовою прокуратурою Хмельницького гарнізону Західного регіону України внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42015240310000146, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України за фактом вчинення фізичною особо-підприємцем Гуком Є.В. самовільного зайняття земельної ділянки військового містечка № НОМЕР_1 площею 1022 кв.м., що розташована в АДРЕСА_1 , що відноситься до земель, чим завдано значної шкоди інтересам держави на суму 239670,00 грн.

30.12.2015р. управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області за результатами перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил складено акт перевірки від 30.12.2015р., в якому зазначено, що порушень містобудівного законодавства не виявлено.

15.08.2016р. Інспекцією ДАБК у Хмельницькій області за №ХМ 143162281388 зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності, а саме: швейний цех з допоміжними та складськими приміщеннями та кафе (замовник ОСОБА_1 ).

25.08.2016р. до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно внесено запис про реєстрацію за ОСОБА_1 права власності на швейний цех з допоміжними та складськими приміщеннями та кафе, загальною площею 1130,4 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

29.09.2016р. ОСОБА_1 видано технічний паспорт на швейний цех з допоміжними та складськими приміщеннями та кафе.

В довідці від 14.09.2016р. №3062 КЕВ м. Хмельницький повідомив військову прокуратуру про те, що земельна ділянка військового містечка АДРЕСА_2 загальною площею 1022 м.кв. приватному підприємцю Гуку В.Л. щодо її відведення в користування, в оренду, чи з іншою метою, для будівництва бару „Пелікан” крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширенням існуючого кафе в м. Хмельницькому не надавалася і надання її Хмельницькою міською радою приватному підприємцю Гуку В.Л. в оренду під забудову, з КЕВ м. Хмельницький не погоджувалося.

КЕВ м. Хмельницький у листі від 24.11.2016р. повідомив військову прокуратуру Хмельницького гарнізону, що йому стало відомо про самовільне захоплення земельної ділянки, яка знаходиться в АДРЕСА_1 із рапорту начальника служби (теплової) теплового господарства Хмельницького гарнізону працівника ЗС України Мазура О.С. Зазначає, що КЕВ м. Хмельницький не звертався до суду за захистом свого права, оскільки відповідно до наказу №348 звернувся до правоохоронних органів та просив їх вжити усіх заходів для захисту прав та інтересів держави.

08.09.2016р. заступник військового прокурора Хмельницького гарнізону звернуся з повідомленнями до КЕВ м. Хмельницький за №2/2022 вих16 та до Міністерства оборони України за №2/2022/1 вих16, в яких зазначав про звернення до суду з позовом про визнання незаконним та скасування рішень виконавчого комітету Хмельницької міської ради: від 23.05.2002р. №394 в частині надання дозволу приватному підприємцю Гуку Є.В. на будівництво крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширенням існуючого кафе в АДРЕСА_1 , площею 600 кв.м.; від 12.06.2013р. №32 в частині надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, площею 1022 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ; від 30.10.2013р. №53 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки у АДРЕСА_1 , площею 1022 кв.м.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку площею 0,1022 га (кадастровий №6810100000:24:003:0036) від 08.02.2017р. №НВ-6804323512017, дана земельна ділянка відноситься до комунальної форми власності, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, дата реєстрації земельної ділянки - 21.08.2013р.

Згідно висновку судового експерта №514/017 від 05.01.2018р., складеного за результатами проведення земельно-технічної експертизи земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:24:003:0036, площею 1022 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 і була передана Хмельницькою міською радою в оренду ОСОБА_1 , повністю накладається (знаходиться в межах) на земельну ділянку площею 2487,6 га, яка надана Хмельницькій КЕЧі у постійне користування згідно Державного акту від 1975р.

Зі змісту висновку експертизи вбачається, що межі земельної ділянки з кадастровим №6810100000:24:003:0036, яка знаходиться в оренді ОСОБА_1 встановлені на підставі даних, зазначених у наданих на дослідження роздрукованих аркушах з електронного примірника Поземельної книги на дану земельну ділянку. Зазначено, що відомості про координати поворотних точок, які зазначені в поземельній книзі, збігаються з відомостями, які містяться в наданому на дослідження проекті землеустрою.

Вказано, що межі земельної ділянки Хмельницької КЕЧі визначені на основі наданого каталогу координат у відносній системі з прив'язкою меж до штучних споруд, меж вулиць, капітальної забудови та природній об'єктів, яка здійснена з врахуванням наданих на дослідження картографічних матеріалів.

Як слідує із висновку експертизи, експертом за допомогою програмного комплексу Digitals/Delta XE 5.0 було складено збірний кадастровий план частини земельної ділянки Хмельницької КЕЧі, на якому показано: контуром помаранчевого кольору - межі земельної ділянки згідно державного акту від 1975р., загальною площею 2487,6 га; штриховою синього кольору - межі земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:24:003:0036, площею 1022 кв.м., яка знаходиться в оренді ОСОБА_1 .

Після співставлення взаємного розташування земельних ділянок, експертом було встановлено накладення зазначених земельних ділянок.

Прокурор посилаючись на те, що рішення рішень виконавчого комітету Хмельницької міської ради: від 23.05.2002р. №394 в частині надання дозволу приватному підприємцю Гуку Є.В. на будівництво крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширенням існуючого кафе в АДРЕСА_1 , площею 600 кв.м.; від 12.06.2013р. №32 в частині надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, площею 1022 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ; від 30.10.2013р. №53 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки у АДРЕСА_1 , площею 1022 кв.м. прийнято із порушенням норм чинного законодавства звернувся з позовом про визнання їх незаконним та скасування.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Зазначені положення Цивільного кодексу України кореспондуються з положеннями ст. 20 Господарського кодексу України.

За приписами статті 2 Земельного кодексу України земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб'єктами в яких виступають громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами - землі в межах території України, земельні ділянки та права на них.

Відповідно до частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Статтею 26 вищевказаного Закону встановлено, що виключною компетенцією міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п. 34 ч. 1 ст. 26).

За приписами пунктів "а" та "в" статті 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належать, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Так, згідно рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.05.2002р. №394 приватному підприємцю Гуку В.Л. надано дозвіл на будівництво крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширенням існуючого кафе на земельній ділянці площею 0,06 га у АДРЕСА_1 .

В подальшому, рішенням двадцять п'ятої сесії Хмельницької міської ради №32 від 12.06.2013р. ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, площею 1022 кв.м., а рішенням двадцять восьмої сесії Хмельницької міської ради від 30.10.2013р. №53 ОСОБА_1 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано в оренду земельну ділянку у АДРЕСА_1 , площею 1022 кв.м. (кадастровий номер 6810100000:24:003:0036) для обслуговування крамниці по торгівлі змішаним товарами та розширене існуюче кафе, терміном на 10 років.

Військовий прокурор та позивачі вважають, що зазначені рішення прийнятті відповідачами з перевищенням повноважень та всупереч закону, оскільки стосуються земель оборони, які перебувають у державній власності, а саме - в постійному користуванні КЕВ м. Хмельницького, порушують права та інтереси законного землекористувача.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

В свою чергу, відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. До земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать, зокрема, землі оборони. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Статтею 77 Земельного кодексу України визначено, що землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності. Порядок використання земель оборони встановлюється законом. Особливості відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, встановлюються законом.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про використання земель оборони" землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України (військові частини).

Аналогічні норми містить ст. 14 Закону України "Про Збройні Сили України" відповідно до якої земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" Міністерство оборони України як центральний орган управління Збройних Сил України здійснює відповідно до закону управління військовим майном, у тому числі закріплює військове майно за військовими частинами (у разі їх формування, переформування), приймає рішення щодо перерозподілу цього майна між військовими частинами Збройних Сил України, в тому числі у разі їх розформування.

Отже, виходячи з наведеного, держава є власником земель оборони за законом, а Міністерство оборони України є органом, який уповноважений державою на управління державним майном, у тому числі земельними ділянками.

Наказом Міністра оборони України від 03.07.2013р. №448 затверджено Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, яке визначає організацію та завдання квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України. Пунктом 2.1. Положення визначено, що квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин здійснюється квартирно-експлуатаційними органами ЗС України, а п 2.4. вказаного Положення передбачено, що КЕВ (КЕЧ) здійснює безпосереднє квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин, дислокованих у межах відповідальності. КЕВ (КЕЧ) підпорядковується КЕУ за територіальним принципом. З питань використання фондів і територій військових містечок виконує накази (розпорядження) начальника гарнізону.

З матеріалів справи слідує, що згідно Директиви Міністра оборони України від 10.01.2005р. №Д-322/1/010 вирішено переформувати Хмельницьку квартирно-експлуатаційну частину району (м. Хмельницький) у квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький з підпорядкуванням начальнику Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління (ідентифікаційний код 07928461).

Відповідно до Положення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький, затвердженого начальником Західного територіального КЕУ 02.07.2013р. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький є державною установою, яка заснована на базі Хмельницької квартирно-експлуатаційної частини району згідно директиви Міністра оборони України № 322/1/10 від 20.04.2005р. та створена Міністерством оборони України (засновником) і підпорядкована Західному Територіальному квартирно-експлуатаційному управлінню. Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький є правонаступником Хмельницької КЕЧ району. Згідно з п. 3.1., 3.5. Положення установа (КЕВ м. Хмельницький) є юридичною особою та утримується за рахунок державного бюджету України, несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах належного їй майна, згідно з чинним законодавством.

Відповідно до п. 4.2. Положення майно установи є державною власністю і закріплюється за нею на праві оперативного управління. Пунктом 4.5. Положення передбачено, що установа користується закріпленою за нею землею, а також іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства.

Таким чином, КЕВ м. Хмельницький є юридичною особою, яка набуває прав та обов'язків відповідно до положень чинного законодавства та входить в структуру органів Збройних Сил України.

Статтею 3 Закону України „Про правовий режим майна у збройних силах України” передбачено, що військове майно закріплюється за військовими частинами Збройних Сил України на праві оперативного управління (з урахуванням особливостей, передбачених частиною другою цієї статті). З моменту надходження майна до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною Збройних Сил України, воно набуває статусу військового майна. Військові частини використовують закріплене за ними військове майно лише за його цільовим та функціональним призначенням. Облік, інвентаризація, зберігання, списання, використання та передача військового майна здійснюються у спеціальному порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про використання земель оборони" передбачено, що військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 4 вказаного Закону військові частини ведуть облік закріпленого за ними майна в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно рішення виконавчого комітету Хмельницької районної ради депутатів трудящих №277-в від 23.12.1975р., державного акту на право користування землею від 23.12.1975 року Хмельницькій КЕЧ району, правонаступником якої згідно положення КЕВ м.Хмельницький, затвердженого 02.01.2013р. начальником Західного територіального КЕУ, є Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький, було надано в постійне користування 2467,6 га землі.

Згідно з п. 5 постанови Верховної Ради Української РСР від 18.12.1990р. №562-ХІІ „Про порядок введення в дію Земельного кодексу Української РСР” (зі змінами та доповненнями) громадяни, підприємства, установи, організації, які мають у користуванні земельні ділянки, надані їм до введення в дію Кодексу, зберігають свої права на користування до оформлення ними у встановленому порядку прав власності на землю або землекористування.

Аналогічні положення містяться у п. 7 розділу Х Перехідних положень Земельного Кодексу України 2001р., яким передбачено, що громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки.

Пунктом 2 розділу 7, п. 10 ст. 28-1 „Прикінцеві та перехідні положення” Закону України „Про державний земельний кадастр” передбачено, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера, а документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.

Отже, з огляду на зазначене, а також враховуючи рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005р. №5-рп/2005 у справі №1-17/2005 (справа про постійне користування земельними ділянками), державний акт на право користування землею від 23.12.1975 року, виданий Хмельницькій КЕЧ району, правонаступником якої є КЕВ м.Хмельницький на даний час є дійсним.

Згідно висновку судового експерта №514/017 від 05.01.2018р., складеного за результатами проведення земельно-технічної експертизи земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:24:003:0036, площею 1022 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Ціолковського, 19/1 і була передана Хмельницькою міською радою в оренду Гуку Є.В., повністю накладається (знаходиться в межах) на земельну ділянку площею 2487,6 га, яка надана Хмельницькій КЕЧі у постійне користування згідно Державного акту від 1975р.

За змістом п. 42 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями", затвердженого наказом Міністерства оборони України №483 від 22 грудня 1997 року, землі, які виділені в користування Міністерству оборони України, забороняється займати для будівництва індивідуальних і кооперативних житлових будинків, гаражів, інших господарських будівель, а також під дачі та садово-городні ділянки. Пунктами 45 та 50 вказаного Положення передбачено, що передача земель місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України; оформлення передачі земель місцевим органам влади здійснюють землекористувачі спільно з квартирно-експлуатаційною частиною, відділенням морської інженерної служби Військово-Морських Сил України, на обліку яких знаходяться земельні ділянки в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Відповідно до ч.1 ст.141 Земельного кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Згідно вимог ч. ст. 142 цього Кодексу припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.

З матеріалів справи вбачається, що в листі від 24.04.2002р. №163/1/1/1528 Головне управління розквартирування військ і капітального будівництва Міністерства оборони України не заперечувало щодо передачі місцевим органам влади земельної ділянки площею 0,02 га, яка розташована на території військового містечка № НОМЕР_1 у м. Хмельницький по вул. Ціолковського, оскільки вказану земельну ділянку не планувалося використовувати для потреб Збройних Сил України. Після отримання дозволу, зазначена земельна ділянка прийнята відділом земельних ресурсів та земельних реформ виконавчого комітету Хмельницької міської ради на підставі акту приймання-передачі №5 від 28.05.2002р.

Разом з тим, як було встановлено вище, рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.05.2002р. №394 приватному підприємцю Гуку В.Л. надано дозвіл на будівництво крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширенням існуючого кафе на земельній ділянці площею 0,06 га у м. Хмельницький по вул. Ціолковського, 19/1.

09.11.2007р. право власності на зазначені крамницю та кафе набув Гук Євгеній Вікторович на підставі договору дарування №4-3546 від 09.11.2007р.

В подальшому, 12.06.2013р. рішенням 25 сесії Хмельницької міської ради №32 Гуку Є.В. надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 1022 кв.м. у м. Хмельницький по вул. Ціолковського, 19/1.

Однак, в матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували добровільну відмову Міністерства оборони України від користування земельною ділянкою, що відноситься до земель оборони або згоду на передачу у комунальну власність земельної ділянки площею 0,06 га у 2002р. та площею 0,1022 га у 2013р., що знаходиться у м. Хмельницький по вул. Ціолковського, 19/1.

Таким чином, під час прийняття рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.05.2002р. №394 про надання дозволу приватному підприємцю Гуку В.Л. на будівництво крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширенням існуючого кафе на земельній ділянці площею 0,06 га у м. Хмельницький по вул. Ціолковського, 19/1, та рішення Хмельницької міської ради від 12.06.2013р. №32 про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 1022 кв.м. у м. Хмельницький по вул. Ціолковського, 19/1, спірна земельна ділянка відносилася до земель державній власності (землі оборони) та перебувала на праві постійного користування КЕВ м. Хмельницький.

Враховуючи, що рішенням начальника розквартирування військ і капітального будівництва ЗСУ (лист від 24.04.2002р. №63/1/1/1528) було надано дозвіл на передачу у комунальну власність з території військового містечка № НОМЕР_1 у м. Хмельницький по вул. Ціолковського, земельної ділянки лише площею 200 кв.м., ні Хмельницька міська рада, ні її виконавчий комітет не мали правових підстав на розпорядження відповідною земельною ділянкою більшої площі. Відтак, спірні рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.05.2002р. №394 та Хмельницької міської ради від 12.06.2013р. №32 прийняті з порушенням вимог чинного законодавства.

Разом з тим відповідачами подані заяви про застосування строку позовної давності.

За змістом ст. 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальний строк для захисту права за позовом особи, право якої порушено, встановлено в три роки.

Згідно з ч.1 ст. 261 ЦК Кодексу перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Відповідно до ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові. Якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.

Аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку про те, що позовна давність є строком пред'явлення позову як безпосередньо особою, право якої порушене, так і тими суб'єктами, які уповноважені законом звертатися до суду з позовом в інтересах іншої особи - носія порушеного права (інтересу).

При цьому як у випадку пред'явлення позову самою особою, право якої порушене, так і в разі пред'явлення позову в інтересах цієї особи іншою уповноваженою на це особою, відлік позовної давності обчислюється з одного й того самого моменту: коли особа довідалася або могла довідатися про порушення її права або про особу, яка його порушила.

Порівняльний аналіз термінів "довідався" та "міг довідатися", що містяться в ст. 261 ЦК України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов'язку особи знати про стан своїх майнових прав, а тому доведення факту, через який позивач не знав про порушення свого цивільного права і саме з цієї причини не звернувся за його захистом до суду, недостатньо.

Позивач повинен також довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права, що також випливає із загального правила про обов'язковість доведення стороною спору тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Відповідач, навпаки, повинен довести, що інформацію про порушення можна було отримати раніше.

Як вбачається з матеріалів справи позивачам ще з 2002р. було відомо про факт забудови земельної ділянки приватним підприємцем Гуком В.Л. Зокрема, начальником КЕЧ району Ю.І.Сокольвак погоджувався акт вибору земельної ділянки по вул. Ціолковського, 19/1 для будівництва крамниці по торгівлі змішаними товарами та центру відпочинку і розваги для молоді, погоджувалися технічні умови на підключення по торгівлі змішаними товарами по вул. Ціолковського, 19/1 до водонапірних мереж Хмельницької КЕЧ району від 18.06.2002р. №658 та технічні умови на електропостачання крамниці по торгівлі товарами вул. Ціолковського, 19/1 від 18.06.2002р. №657. В червні 2006р. начальником КЕВ м. Хмельницький та начальником РЕМ-21 приватному підприємцю Гуку В.Л. погоджено технічні умови на електропостачання крамниці змішаної торгівлі, яка конструюється для розширення існуючого кафе та технічні умови на підключення до мереж водопостачання і каналізації кафе „Пелікан” по вул. Ціолковського, 19/1.

В свою чергу, Міністерство оборони України здійснюючи повноваження власника майна, могло і повинно було дізнатись про факт забудови земельної ділянки, яка відноситься до земель оборони. Зі змісту позовної заяви слідує, що Міністерство оборони України неодноразово здійснювало перевірки у КЕВ м. Хмельницький, тому могло довідатися про порушення його прав та інтересів, за захистом яких в даному випадку звернувся прокурор.

Згідно штампу вхідної кореспонденції господарського суду Хмельницької області позовна заява подана до суду 14.09.2016р. Таким чином, прокурором та позивачами пропущено строк позовної давності для звернення до суду з позовними вимогами про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.05.2002р. №394 та рішення Хмельницької міської ради від 12.06.2013р. №32.

При цьому, прокурором та позивачами не обґрунтовано поважність причин пропуску позовної давності.

Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.1 ст.32 Конвенції), наголошує, що позовна давність - це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Термін позовної давності, що є звичайним явищем у національних законодавствах держав - учасниць Конвенції, виконує кілька завдань, в тому числі забезпечує юридичну визначеність та остаточність, запобігаючи порушенню прав відповідачів, які можуть трапитись у разі прийняття судом рішення на підставі доказів, що стали неповними через сплив часу (пункт 570 рішення від 20 вересня 2011 року за заявою № 14902/04 у справі відкрите акціонерне товариство "Нафтова компанія "Юкос" проти Росії"; пункт 51 рішення від 22.10.1996р. за заявами №22083/93, №22095/93 у справі "Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства").

Враховуючи вищезазначене, суд застосовує позовну давність, що є підставою для відмови у позові про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.05.2002р. №394 в частині надання дозволу приватному підприємцю Гуку В.Л. на будівництво крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширенням існуючого кафе в АДРЕСА_1 , площею 600 кв.м. та рішення Хмельницької міської ради від 12.06.2013р. №32 в частині надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, площею 1022 кв.м., розташованої за адресою: м. Хмельницький, вул. Ціолковського. 19/1

З приводу позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення Хмельницької міської ради від 30.10.2013р. №53 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки у АДРЕСА_1 , площею 1022 кв.м. судом враховується таке.

У пункті 4 рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі.

Спірне рішення Хмельницької міської ради від 30.10.2013р. №53 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки у АДРЕСА_1 , площею 1022 кв.м., є ненормативним актами органу місцевого самоврядування, яке вичерпало свою дію внаслідок його виконання шляхом укладення між Хмельницькою міською радою (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) договору оренди землі від 17.12.2013р. № №279-01-2013/3896472.

Зважаючи на викладене, позов, предметом якого є рішення органу місцевого самоврядування щодо передачі у власність та оренду земельної ділянки, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволений, оскільки таке рішення органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію шляхом виконання. Скасування такого акта не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки захист порушеного права у разі набуття права власності на земельну ділянку або укладання договору оренди юридичною чи фізичною особою має вирішуватися за нормами цивільного законодавства. Розгляд цього позову не впливає на законність правовстановлюючих документів щодо права власності чи користування земельною ділянкою до розгляду спору про їх оскарження (не породжує юридичних наслідків).

Тобто, самостійний позов про визнання незаконними та скасування рішень органів місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок дійсно не виконує функції захисту прав особи, оскільки не впливає на права та обов'язки сторін таких правовідносин (у зв'язку з тим, що дія цих ненормативних актів вичерпується фактом їх виконання), що однак не виключає можливості оскарження зазначених актів у комплексному поєднанні із вимогами про визнання недійсними правовстановлюючих документів, виданих на підставі цих оскаржуваних актів, визнання права чи відсутності права.

З огляду на вищевикладене, у суду відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення Хмельницької міської ради від 30.10.2013р. №53 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки у АДРЕСА_1 , площею 1022 кв.м.

Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст. 74 ГПК України).

Згідно зі ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ст. 77 ГПК України).

Статтями 78, 79 ГПК України встановлено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи вищенаведене, у позові необхідно відмовити.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір у справі покладаються на прокурора у зв'язку з відмовою в позові.

Керуючись ст. ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В позові відмовити.

Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Порядок подання апеляційної скарги визначений ст.257 та пп.17.5 п.17 Розділу ХІ „Перехідні положення” ГПК України.

Повне рішення складено 20.03.2018р.

Головуючий суддя О.Є. Танасюк

Суддя В.В. Виноградова

Суддя М.Є. Муха

Віддрук. 9 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу - 1 - Міністерство оборони України (м. Київ, Повітрофлотський проспект, 6) - рек. з пов.

3 - позивачу-2 - квартирно-експлуатаційному відділу (м. Хмельницький, вул. Ціолковського, 3/1) рек. з пов.

4 - відповідачу-1 - виконавчому комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області (м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3) - рек. з пов.

5 - відповідачу-2 - Хмельницькій міській раді (м. Хмельницький, Гагаріна, 3) - рек. з пов.

6 - третій особі - ФОП Гук Є.В. ( АДРЕСА_3 ) - рек. з пов.

7 - військові прокуратурі Хмельницького гарнізону Західного регіону України (м. Хмельницький, вул.Пилипчука,65) рек. з пов.

8- третій особі - Кабінет Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського 12/2) - рек. з пов.

9 - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1) - рек. з пов.